پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

گزارش باشگاه خبرنگاران: سینماهای استان اردبيل با امکانات قجری

استان اردبيل با داشتن جمعيتي بالغ بر يك ميليون و 200 هزار نفر تنها دو سينما آن هم در مركز استان دارد كه به علت فرسوده بودن و نبود امكانات و تجهيزات نوين فاقد خدمات‌دهي مناسب به مراجعان است. با ظهور پي‌ درپي سرگرمي ‌هاي متنوع هرچند سينماها همچنان جايگاه خود را در پركردن اوقات فراغت برخي‌ها حفظ كرده‌اند اما سينماهاي اردبيل به دليل نداشتن جاذبه‌ هاي ظاهري و باطني همچنان از فقر بيننده رنج برده و هيچ حركتي نيز براي بهبود شرايط و وضعيت فيزيكي و سخت‌افزاري و نرم‌افزاري آنها نمي‌شود.

در اين زمينه به سراغ چند تن از شهروندان رفتيم تا صحبت‌هاي آنها را در خصوص وضعيت سينماهاي شهر اردبيل جويا شويم.  يكي از شهروندان اردبيلي در اين زمينه اظهار داشت: نبود فضاي مناسب در سينماهاي اردبيل خلايي براي پركردن اوقات فراغت خانواده‌ هايي است كه علاقمند ديدن فيلم‌هاي خوب خانوادگي هستند اما به جاي حضور در سينما ترجيح مي‌دهند در منزل از فيلم‌ها و توليدات سينمايي گاه كپي شده استفاده كنند. وی با بيان اينكه متأسفانه هيچ مركز فرهنگي مناسب خانواده‌ ها در شهرهاي استان وجود ندارد گفت: اين بي‌ توجهي‌ ها سبب شده تا مردم اردبيل بيشتر ايام خود را در پارك‌ ها به ويژه تنها تفرجگاه طبيعي اين شهر - شورابيل - سپري كنند. وي با يادآوري اينكه به غير از اردبيل كه داراي دو سينماي تمام عيار فرسوده است افزود: در ديگر شهرها هيچ مكان سينمايي و فرهنگي وجود ندارد و اين امر سبب شده جوانان براي ديدن فيلم‌هاي جديد از طريق سي ‌دي‌ هاي غيرمجاز و يا ديدن شبكه‌هاي ماهواره‌اي اقدام كنند.

يكي ديگر از شهروندان با ذوق اردبيلي كه سينماهاي اردبيل را به لانه موشي تشبيه كرده گفت: در سينماهاي قجري اردبيل جز چند بيننده كه شايد از بيكاري به سينماها پناه آورده است تماشاگر فرهنگي و خانواده‌ هاي آبرومندي را نمي‌بينيم و اين خود بزرگترين آسيب براي جواناني است كه مي‌خواهند بهترين اوقات فراغت خود را در چنين مكان‌ هايي سپري كنند.

وی با بيان اينكه عمر سينماهاي تازه ‌تأسيس نيز در اردبيل كمتر از دو يا سه سال است خاطر نشان كرد: هرچند سينماداران بي ‌رغبتي مردم را عامل تعطيلي مي‌دانند اما به اعتقاد اكثر كارشناسان ايجاد مشوق‌ ها و ابزارهاي رغبت ‌آميز سبب مي‌شود تا تماشاگران به جاي خريد سي ‌دي به ديدن فيلم در پرده سينماها راغب‌تر شوند.

يكي ديگر از شهروندان شهرستان مرزي پارس ‌آباد در اين زمينه گفت: تنها سينماي اين شهر سال‌هاست كه به مكاني متروكه تبديل شده است كه دعواي شهرداري با اداره فرهنگ و ارشاد سبب تعطيلي آن بوده است. وی با يادآوري اينكه هيچ متولي حاضر نيست سينماي شهرستان مرزي پارس ‌آباد را بازسازي و راه‌اندازي كند گفت: سينمايي كه ما انتظار داريم صدها تماشاگر را در خود پذيرش كند و ايام فراغت جوانان را پر كند امروز به انبار ذخيره برخي كالاها و محصولات كشاورزي تبديل شده است.

يكي ديگر از شهروندان پارس‌آباد كه خود در عرصه رسانه و سينما حضور دارد اذعان داشت: مسئولان پارس‌آباد حتي وجود يك سينما را در اين شهر براي جوانان دريغ مي‌كنند در حالي كه در اين شهرستان مرزي تهديد دشمنان به ويژه در حوزه فرهنگي عارضه ‌اي است كه تب آن را همگان احساس مي‌كنيم. اين كارشناس كه نخواست نامش فاش شود با اين ادعا كه مسئولان پارس ‌آباد عمداً اقدام به تعطيلي تنها سينماي اين شهر كرده‌اند افزود: سنگيني چنين اقدامات مخرب و تهديد كننده به حدي است كه بارها اهالي پارس ‌آباد از متوليان امر خواسته‌اند تا به عنوان دومين شهر بزرگ استان سينماي پارس ‌آباد را حتي به بخش خصوصي واگذار كنند تا اقدامات مناسب براي راه‌اندازي آن انجام شود. وي گفت: حتي حوزه هنري و برخي سرمايه ‌گذاران شهرستان پارس ‌آباد بارها براي اين كار اعلام آمادگي كرده‌‌اند اما معلوم نيست به چه دليلي از واگذاري سينماي اين شهر به بخش خصوصي امتناع مي‌شود. وي افزود: يكي از راه‌ هاي مقابله با تهاجم بيگانه، صيانت جوانان و خانواده‌ها از اين خطرات و پر كردن اوقات فراغت جامعه به ويژه در تعطيلات تابستاني و چاره‌ انديشي پيرامون شناساندن فرهنگ ايراني و اسلامي به آنان از طريق ارائه محصولات فرهنگي خودي است كه سينما مي‌تواند يكي از ابزارهاي مطرح در اين زمينه باشد.

   وضعيت سينماها بهبود مي‌يابد

هشت ماه از وعده معاون امور سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد در سفر به اردبيل در راستاي بهبود وضعيت سالن‌هاي سينما در اردبيل مي‌گذرد اما معلوم نيست به كدامين علت و دليل هنوز اين وعده محقق نشده است.

جواد شمقدري كه به همراه هيئت دولت به اردبيل سفر كرده بود در بازديد از سينماهاي قدس و انقلاب در اين شهر قول بهبود وضعيت سالن ‌هاي سينما در اردبيل را داد و در اين زمينه به مسئولان امر سفارشات لازم را كرد. اين مسئول در اين بازديد گفت: با توجه به نگاه فرهنگي حاكم بر دولت سرمايه‌گذاري خوبي در حوزه ‌هاي هنري انجام شده است و استان اردبيل نيز به دليل مرزي بودن در اولويت تخصيص اعتبار و توسعه و تسريع فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري قرار دارد. شمقدري ضرورت تقويت فعاليت‌ هاي فرهنگي را با توجه به صبغه فرهنگي سفر سوم دولت يادآور شد و اعلام كرد: در اين سفرها كمبودهاي فرهنگي شهرستان ‌ها بررسي و تأمين اعتبار مي‌شود.

   سينماها جذابيت خود را از دست داده‌اند

مدير سينما انقلاب اردبيل در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با اذعان به اينكه سينماها جذابيت خود را براي حضور پرشور تماشاگران از دست داده‌اند اظهار داشت: اين امر شايد ناشي از تنوع توليدات فرهنگي، هنري و سينمايي است كه مردم به سهولت در منازل خود مي‌توانند از آن استفاده كنند. بهنام شهبازي ظرفيت سينما انقلاب اردبيل را با قدمت 48 ساله آن 550 نفر اعلام كرد و گفت: روزانه با فعاليت شبانه‌ روزي اين سينما 120 نفر حضور پيدا كرده و فيلم‌ هاي به روزي كه سعي مي‌شود همزمان با كشور اكران شود را مشاهده مي‌كنند. وي از هزينه ‌كردهايي براي نوسازي و تعمير سينما انقلاب نظير اصلاح صندلي‌ها، تعميرات داخلي، ايجاد سرويس ‌هاي بهداشتي و بهسازي سيستم‌ هاي قديمي در سال‌هاي اخير خبر داد و افزود: هرچند ارشاد براي تأمين برخي از هزينه‌ ها اعلام آمادگي كرده است ولي ما به دليل ناتواني مالي قادر به تامين بخش ديگر از هزينه‌ها نيستيم و به همين خاطر نمي‌توانيم بخشي از مطالبات مردم را پاسخگو باشيم.

مدير سينما انقلاب اردبيل علت حذف طرح نيم‌ بها در سينما انقلاب را استقبال نكردن مردم اعلام كرد و اظهار داشت: ما همچنان آمادگي داريم اين طرح را در روزهاي خاص عرضه كنيم تا مردم در سينما حضور پيدا كنند. شهبازي به هزينه ‌هاي گزاف خريد فيلم، پخش همزمان فيلم با تهران و... اشاره كرد و گفت: هرچند ميانگين اكران فيلم در سينما انقلاب اردبيل 18 تا 25 روز است اما برخي از فيلم‌ ها از استقبال خوبي برخوردار نبوده و ما مجبور به تغيير آن هستيم. وي حمايت شهرداري‌ها را از سينماها در حد صفر اعلام و تصريح كرد: براي خريد تجهيزات كيفي به ويژه در حوزه تصوير و صداي دالبي با مشكلاتي مواجه هستيم و توان تأمين چنين هزينه‌ هاي سنگيني را نداريم. اين مسئول اذعان داشت: اخذ هرگونه اضافه دريافت خارج از ارزش افزوده غيرمجاز است و هر سينمايي به اين كار اقدام كند تخلف كرده و بايد پاسخگو باشد. وي از مسئولان استان به ويژه استاندار اردبيل خواست؛ به پايداري دو سينماي فعال استان اردبيل بيشتر توجه و همت داشته تا مبادا با تعطيلي آنها مردم از اين امكانات محروم شوند.

   كاهش تدريجي مخاطبان هنر هفتم

مدير سينما قدس اردبيل نيز با اذعان به اينكه سينما در اردبيل مخاطب ندارد در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران ابراز داشت: از 10 سال پيش به تدريج مخاطبان هنر هفتم در اردبيل كاهش يافته و به جز چند فيلم مشهور و پربيننده در اكثر فصل ‌ها سالن‌هاي سينما خالي از تماشاگر است. ساسان‌ ابي ‌زاده علت ركود سينماها را چند بعدي اعلام كرد و گفت: چند عنصر و دليل متفاوت دست به دست هم داده‌اند و سبب شده‌اند و سينماهاي كشور بامعضل مواجه شوند.

عضو رسمي هيئت مركزي سينماداران ايران تصريح كرد: از سال 80 مخاطبان سينما روز به روز كاهش پيدا كرده و فروش بليط در گيشه سينماها سير نزولي به خود گرفته است. وي گفت: اين كاهش به حدي است كه امروز حتي در برخي از روزها مخاطبان سينما قدس اردبيل به تعداد انگشتان دست نيز نمي‌رسد. ابي ‌زاده عمده‌ ترين و اصلي ‌ترين عامل ركود سينماي كشور را كمبود فيلم و تكراري بودن موضوع آن برشمرد و گفت: در حال حاضر سناريو و موضوع فيلم‌ها اكثراً مشابه هم است و به اصطلاح كپي ‌برداري موضوعي سبب شده است تا قصه سينماهاي ما غريب و بي ‌رونق شود. مدير سينما قدس اردبيل خاطر نشان كرد: در كنار اين امر كپي ‌برداري و توزيع گسترده فيلم‌ها به شكل سي‌ دي‌ ها سبب شده است همچنان سينماها با مشكل جدي در جذب مخاطب مواجه باشند و در اين رقابت تلويزيون نيز در‌ بي‌رغبتي مردم به سينما تأثيرگذار بوده است.

   رقابت ناسالم سينما داران در اردبيل

مسئول امور سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل نيز با اشاره به اينكه دولت براي نوسازي و تجهيز سينماها اعلام آمادگي كرده است گفت: اين بي ‌رغبتي سينما داران در اردبيل است كه نتوانستند از تسهيلات 60 درصدي دولت براي بازسازي سينماهاي خود استفاده كنند.

حمدالله اسكندري با بيان اينكه تنها دو سينما در استان فعال است گفت: سينما حافظ در اردبيل، سينماي مشگين‌ شهر و پارس ‌آباد نيز قابليت اكران فيلم‌ها را دارند اما به علت اختلاف ‌نظرها در مديريت آنها همچنان با مشكلاتي مواجه هستند. وي افزود: معلوم نيست سينما داران به چه علت رغبتي براي دريافت تسهيلات بلاعوض ندارند،  در حالي كه ايجاد جاذبه در سينماها با تعميرات و بازسازي، قابل انجام است. اين مسئول، نبود نگاه مديريتي در سينماها را يكي از معضلات اصلي برشمرد و افزود: سوء مديريت در سينماهاي اردبيل به قدري است كه در يك فضاي رقابتي ناسالم صاحبان سينما تنها به دنبال كسب منفعت شخصي هستند.

اسكندري با رد دولتي و خصوصي بودن سينماهاي اردبيل اظهار داشت: تمام سينماهاي اردبيل خصوصي بوده و به اشخاص حقيقي و حقوقي سپرده شده و ما در اكران فيلم‌هاي آنها و رقابت در فيلم‌هاي تهران در اكران به روز با مشكلي مواجه نيستيم.

وي در مورد تعطيلي سينماي پارس ‌آباد نيز خاطرنشان كرد: به علت اختلافي كه بين مسئولان شهرداري و ديگر متوليان وجود دارد كسي حاضر به عهده‌داري مسئوليت نيست در حالي كه فرهنگ و ارشاد استان اردبيل اعلام كرده است بايد اين سينما به سرعت فعاليت خود را آغاز كند. مسئول امور سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل به فروش خوب دو سينماي اردبيل اشاره و تصريح كرد: ادعاي فروش اندك قابل قبول نيست چرا كه وضعيت فروش بليط‌ها نشان مي‌دهد دو سينماي اردبيل بايد به نوسازي و خريد تجهيزات مدرن خود بيشتر توجه كنند. اسكندري فرصت به وجود آمده براي اختصاص اعتبار ويژه بلاعوض براي نوسازي سينماها را مناسب ارزيابي كرد و بيان داشت: با اين بي ‌رغبتي قطعاً تماشاگر حاضر نيست دو هزار تومان پول هزينه كند و در سينمايي كه وضعيت صندلي، صدا و تصوير آن مناسب نيست دو ساعت وقت گذاشته و فيلم نگاه كند.

وي در مورد اضافه دريافت سينماها به عنوان ارزش افزوده نيز گفت: سينماهاي اردبيل مجاز هستند تنها چهار درصد ارزش افزوده را به نرخ بليط ‌هاي خود بيفزايند و هر اضافه دريافت غير از اين خلاف است. مسئول امور سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل با تأكيد بر فروش نيم ‌بهاي بليط در يك روز از هفته در سينماهاي اردبيل هر اقدام خودسرانه خلاف اين امر را غير قانوني ناميد. اسكندري گفت: از سينما داران اردبيل انتظار داريم با كنار گذاشتن برخي رفتارهاي نامناسب و آرايش دادن به نيروها و پرسنل خود و همچنين زيباسازي فضاي سينما در راستاي جذب مخاطب بيشتر بكوشند و بيشتر از منفعت شخصي به آبروداري در اين زمينه همت كنند.

وي در پايان سخنان خود با بيان اينكه هم اكنون در استان 200 فروشگاه عرضه محصولات فرهنگي وجود دارد، خاطر نشان كرد: با اين شرايط مردم به جاي حضور در سينماها ترجيح مي‌دهند از محصولات اين فروشگاه‌ ها استفاده كنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان اردبيل | به تاريخ 12 خرداد 1390
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 12 خرداد 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir