پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

بازگشت به صفحه یادداشت های سینمایی

بازگشت به یادداشت ها

 

صندلي هاي چهل ساله ديگر پاسخگو نيست

رکود سینماهای استان اردبیل

احداث اولین سینمای پنج بعدی استان و پنجمین سینمای پنج بعدی کشور که مدتی است سر و صدای زیادی برپا کرده هم اکنون در حالی مراحل اولیه خود را طی می‌کند که طی چند سال اخیر سینماهای استان اردبیل وضعیت اسفناکی را تجربه می‌کنند.

به گزارش مهر، در حالی که سینماهای اردبیل از نظر امکانات رفاهی و تجهیزات فنی وضعیت غیر قابل قبولی را سپری می‌کنند، ساخت اولین سینمای پنج بعدی در استان چه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و چه به لحاظ حاکمیت فضای موجود در این حوزه سوالات بسیاری را در ذهن شهروندان اردبیلی ایجاد کرده است. این سینمای مدرن که قرار است در شهر توریستی سرعین احداث شود، طبق قول مسؤولان تا پایان تیر ماه سال جاری در مجموعه شهربازی این شهر و با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال و با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری خواهد رسید.

اما به عقیده بسیاری از شهروندان اردبیلی زمانی که سینماهای اردبیل با امکانات نزدیک به نیم قرن پیش خود پذیرای دائمی شهروندان هستند، چرا باید سرمایه گذاری در این حوزه با نگاه فصلی و گردشگری صورت گیرد؟ آیا تجهیز سینماهای استان نباید در اولویت برنامه های مدیران که نقش راهبردی در سرمایه گذاری دارند، قرار می گرفت؟

این تناقضات زمانی پر رنگ می شود که عدم حمایت مادی و معنوی از سینما، صدای صاحبان و مدیران سینماهای فعال استان به ویژه اردبیل را درآورده و نگاه مسؤولان به سینماهای منطقه را نگاه نادرست و تنها نظارتی می دانند.

   تعطیلی سینماهای اردبیل

بحران سالن ‌های سینما در اردبیل به مانند بیشتر شهرهای کشور، زمانی خودنمایی کرد که شهروندان این استان با گذشت زمانی کوتاه شاهد تعطیلی زود هنگام سینماهای جدید و عدم استقبال از سینماهای قدیمی شدند. هم اکنون از چهار سینمای احداث شده در اردبیل دو سینمای «لاله» و «حافظ» به عنوان دو سینمای جدید الاحداث کاملاً تعطیل شده اند و سینما «قدس» و «انقلاب» نیز با نزدیک به نیم قرن سابقه به صورت قطره چکانی حضور فیلم دوستان را بر روی صندلی‌ های خود تجربه می‌کنند. به عقیده یکی از شهروندان اردبیلی عدم سرمایه گذاری، سوء مدیریت و بی توجهی مسؤولان از جمله عواملی است که مرگ تدریجی سینماهای استان را رقم زده و در زمانی کوتاه سینماهای فعال را به سرنوشت مشابه با سینما «ایران» در مرکز شهر اردبیل که بیش از 15 سال پیش تعطیل شد، دچار خواهد کرد.

   سینماهای اردبیل مخاطب گریز است

رامین نظر زاده افزود: سینماهای استان نه در مرکز و نه در شهرستان ‌ها از امکانات مناسبی برخوردار نیستند و در حال حاضر نمی‌توانند فضای مساعدی را برای تماشای فیلم فراهم کنند که همین عامل به مخاطب گریزی منتج شده است. وی عدم تجهیز سینماهای فعال اردبیل به امکانات فنی و صوتی مناسب که کاهش کیفیت فیلم را به دنبال دارد، در کنار سالن نمایش و انتظار نامناسب، عدم پخش همزمان فیلم‌های روز، اطلاع رسانی ضعیف در خصوص اکران فیلم‌ها و... را از جمله مشکلات کنونی سینماهای استان برشمرد. این شهروند اردبیلی اضافه کرد: متأسفانه مشکلات موجود در زمینه فضای اخلاقی سینماها نیز سینما دوستان را خانه نشین کرده به طوری که بسیاری از سینما دوستان ترجیح می‌دهند به جای تماشای فیلم در سینما نسخه‌ای از آن را به صورت قاچاق تهیه کنند. نظر زاده تهیه آسان و کم هزینه فیلم در مقایسه با قیمت بلیط سینما را از دیگر عوامل مهم در خصوص رکود سینماهای استان اردبیل عنوان کرد.

   سینماهای استان اردبیل نیازمند سرمایه گذاری

مدیر یکی از سینماهای فعال اردبیل ضمن تأکید بر ضرورت سرمایه گذاری در این بخش برای جلوگیری از مرگ سینماهای اردبیل اظهار داشت: تنها یک سوم اعتبارات در نظر گرفته شده برای احداث سینمای پنج بعدی شهر سرعین کافی است تا سینماهای استان تجهیز و احیا شوند.

بهنام شهبازی با انتقاد از اینکه بخش دولتی کمترین سرمایه گذاری را برای سینما دارد، عنوان کرد: به منظور رفع مشکلات سینمای استان و دمیدن روحی تازه در فضای سینمایی، باید نگرش مسؤولان تغییر و به تجهیز امکانات سینماهای استان کمک شود. وی با بیان اینکه نگاه مسؤولان استان به سینما دید صنعتی نیست، اضافه کرد: حتی اخبار و اطلاعات حوزه سینمای استان در رسانه ها یا پوشش داده نمی‌شود یا بسیار کمرنگ است.

مدیر سینما انقلاب اردبیل افزود: هم اکنون به دلیل تجهیزات فنی ضعیف پخش فیلم و استهلاک امکانات رفاهی تنها یک درصد از جمعیت استان اردبیل سینما رو محسوب می‌شوند که در مقایسه با آمارهای جهانی در حد بسیار پایینی است. وی با تأکید بر قدمت و سابقه دو سینمای انقلاب و قدس در اردبیل ابراز داشت: با وجود تلاش های صورت گرفته در ارائه خدمات مطلوب برای فیلم دوستان، نبود امکانات لازم باعث شده سینماهای اردبیل امروز بیش از گذشته خلوت باشد که تداوم این روند بی شک در آینده به تعطیلی این سینماها منتج خواهد شد.

شهبازی همچنین با انتقاد از محل احداث سینمای پنج بعدی استان عنوان کرد: این سینما که صرفا با هدف سرگرمی احداث می شود، بهتر بود در اردبیل تأسیس شود، چرا که به خاطر ویژگی های شهر سرعین به نظر می‌آید این سینما تنها چند ماه از سال را فعالیت کند و از طرفی ساخت آن به ارتقاء فرهنگ سینمایی استان کمک نخواهد کرد.

   جذب مخاطب با اکران فیلم‌های تولید شده در اردبیل

در عین حال یکی از فیلمسازان اردبیلی از زاویه دیگری به رکود سینماهای استان نگاه می کند و علت اصلی افول سینما را کمبود فیلم‌های خوب و ارزشی و حذف اکران فیلم های خارجی با هدف حمایت از تولیدات داخلی می داند.

کریم عظیمی با یادآوری این نکته که زمانی در اردبیل علاقه مندان برای دیدن فیلم مورد نظرشان در مقابل سینماها صف های طولانی می بستند، تصریح کرد: اگر اطلاع رسانی و تبلیغات خوب در خصوص فیلم ‌های اکران شده انجام شود، بی شک سینماهای داخلی نیز به مانند سایر سینماهای دنیا خالی نخواهد ماند. وی با بیان اینکه سینما از خود رونقی ندارد و این مردم هستند که به آن رونق می‌دهند، افزود: شأن و منزلت فیلم‌های خوب، ارزشی و معنا گرا در برای عموم مردم شناسانده نشده و هم اکنون به بزرگترین معضل فرهنگی و حوزه سینمای کشور تبدیل شده است.

این کارگردان اردبیلی یادآور شد: بسیار اتفاق افتاده که فیلمی توسط کارگردانان اردبیلی ساخته شده و در رقابتی جهانی نیز مطرح و جوایز متعددی را کسب کرده است، اما شهروندان این استان نه آن را دیده‌اند و نه از ساخت آن اطلاعی دارند. وی با اشاره به وجود استعدادهای ناب هنری در اردبیل عنوان کرد: همین عوامل باعث شده که بسیاری از استعدادها با از دست دادن انگیزه و یا عدم حمایت لازم به جای رشد و شکوفایی در بی اطلاعی مردم و مسؤولان فسیل می‌شوند و از بین می‌روند. این کارگردان سینما با اشاره به کم توجهی به هنرمندان سینمای اردبیل اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از فیلمسازان این استان در تأمین هزینه ‌های ساخت فیلم دچار مشکل بوده و نیازمند توجه جدی برنامه ریزان به سینما هستند. وی خواستار اکران فیلم‌های بلند و کوتاه ساخته شده توسط کارگردانان این استان شد و اظهار داشت: می‌توان با برنامه ریزی و نمایش عمومی این فیلم ها و معرفی آثار فیلمسازان استان، ضمن حمایت روحی و روانی از آنان با تأمین بخشی از هزینه ها زمینه رشد فیلمسازی و فرهنگ استفاده از سینما را در اردبیل احیا کرد. عظیمی همچنین ساخت سینمای پنج بعدی را با تمرکز بر جذب توریسم و بدون توجه به مولفه های سینما عنوان کرد و افزود: این سینماهای مدرن که در سطح کشور نیز راه اندازی شده برای پخش بخش هایی از فیلم‌های خاص به ویژه فیلم‌های اکشن با مدت زمان کم مورد استفاده قرار می گیرد که با ایجاد هیجان برای مخاطب همراه بوده و مقوله‌ای متفاوت از سینما است.

‌‌وی با تأکید بر اینکه پخش کامل فیلم در سینماهای پنج بعدی مستلزم هزینه ‌های بسیار زیادی است، یادآور شد: چنین طرح هایی صرفاً جنبه تبلیغاتی و سرگرمی دارد و در راستای اعتلای سینما، برنامه ‌های دیگری باید مدنظر مسئولان استان اردبیل باشد.

   نگاه مسئولان به سینما؛ نظارت به جای حمایت

اما با وجود عدم رضایت عمومی از وضعیت کمی و کیفی سینماهای اردبیل، مسئولان همچنان به نظارت سطحی و صرف اصرار دارند و تنها در خصوص فیلم ‌های انتخابی برای اکران تصمیم گیرنده هستند. این در حالی است که توجه تک بعدی به سینماها و عدم پرداخت به مشکلات این حوزه، آینده نامطلوبی را برای سینماهای استان ترسیم خواهد کرد.

در همین حال مسئول امور سینمایی ارشاد اسلامی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر، تناسب بین تعداد سینماها با تعداد جمعیت را ملاک کارشناسی و بر آورد برای میزان مخاطبان و تعداد سینماها عنوان کرد و گفت: مشکلات سینمای این استان جدا از سینمای کشور نیست.

حمید اسکندری تأمین اعتبارات سینماهای استان را متعلق به بخش خصوصی دانست و افزود: تأمین اعتبارات در حیطه وظایف اداره ارشاد نیست و مشکلات فعلی ارتباطی به این اداره ندارد و وظیفه این ارگان نظارت بر نحوه عملکرد سینماهای استان است. وی در پاسخ به این سوال که احداث سینمای پنج بعدی در شهر سرعین چه تأثیری در حوزه سینمای استان خواهد داشت؟ افزود: این سینما در نوع ساختمان، تجهیزات فنی و امکانات رفاهی و تفریحی کاملاً متفاوت از سینماهایی است که تا به امروز تجربه کرده‌ایم و کارکردی صرفاً سرگرمی دارد.

منبع: روزنامه سينمايي باني فيلم

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 14 خرداد 1390
 

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سينما قدس اردبيل مي باشد. کپی برداری از مطالب این سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. سایت «سینما قدس اردبیل» اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

طراحی، راه اندازی و پشتیبانی سایت: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir