پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

گردش مالي 22 ميليارد توماني سه‌ گانه اخراجي‌ ها براي سينماي ايران

گيشه شهرستان‌ ها همچنان در دست اخراجي‌ ها 3

فيلم سينمايي «اخراجي‌ ها3» به كارگرداني مسعود ده‌نمكي با فروش 6 ميلياردي به اكران خود در سينماهاي تهران پايان داد . فيلم سينمايي «اخراجي‌ ها3» ساخته مسعود ده‌نمكي به اكران خود در سينماهاي تهران پايان داد و با فروش 6 ميليارد توماني از پرده سينما‌ها كنار رفت.‌ اين در حالي است كه اكران اين فيلم در سينماهاي شهرستان‌ ها ادامه دارد.‌ «اخراجي ‌ها3» در حالي به رقم فروش 6 ميليارد توماني رسيد كه بسياري از مخالفان فكري ده‌نمكي، اين فيلم را تحريم كرده و نسخه قاچاق آن را روانه بازار كردند.

سه‌گانه «اخراجي‌ ها» در مجموع مبلغ 22 ميليارد تومان گردش مالي براي سينماي ايران با جذب ده ‌ها ميليون نفر مخاطب در دو رسانه سينما و ويديو داشته است.‌ مسعود ده‌نمكي كارگردان فيلم سينمايي «اخراجي‌ ها3» به بهانه پايان اكران اين فيلم يادداشتي را منتشر كرده است. بخشي از اين يادداشت در اينجا آمده است:

شب گذشته سوم خرداد «اخراجي‌ ها3» از پرده سينماهاي تهران خداحافظي كرد. گرچه هنوز اكران فيلم در شهرستان‌ ها ادامه دارد اما پرونده اكران نوروزي فيلم با فروشي معادل 6 ميليارد تومان بسته مي‌شود تا با احتساب فروش 2.5 ميلياردي اخراجي‌هاي يك و فروش 8.5 ميلياردي اخراجي ‌هاي دو، فروش سه‌گانه اخراجي‌ ها در سينماها به 17 ميليارد تومان و چيزي حدود 10 ميليون مخاطب برسد كه جمع مخاطبان اين سه‌ گانه معادل ده‌ ها فيلم سينمايي ديگر مي‌باشد. فروش حدود چهار تا پنج ميليون نسخه‌اي ويديويي اين سه ‌گانه در شبكه نمايش خانگي رقمي معادل پنج ميليارد تومان گردش مالي داشته كه در جمع مبلغ 22 ميليارد تومان گردش مالي اخراجي‌ ها براي سينماي ايران با جذب ده‌ ها ميليون نفر مخاطب در دو رسانه سينما و ويديو بوده است.

در طول پنج سال مراحل ساخت و نماش اين سه ‌گانه بيش از يك صد بازيگر سرشناس در اين سه فيلم ايفاي نقش كردند.
متأسفانه هر سه اثر نيز قرباني شبكه قاچاق شده و سومين قسمت آن يعني اخراجي‌ هاي سه به بدترين شكل توسط دزدان فرهنگي سياسي و از سر ترس تكرار موفقيت دو قسمت قبلي مورد تهاجم قرار گرقت. اما غيرت و هوشمندي مردم در برابر تحريم گران و فحاشان، مخاطب سه ميليوني را براي اخراجي‌هاي سه در سينماها به همراه داشت. ده‌ ها هزار مطلب در رسانه‌ هاي مكتوب و ديداري و شنيداري و فضاي مجازي درباره اين سه ‌گانه نوشته شده و گفته شده كه در حال جمع ‌آوري و تدوين آنها به منظور چاپ كتاب روزشمار و نقد و برسي و وقايع‌ نگاري اين پنج سال مي ‌باشم.

بسياري از رسانه‌ هاي خارجي اين سه‌ گانه را مورد نقد و برسي و رصد خبري قرار دادند و صدها تن از چهره‌ هاي سياسي و اجتماعي و فرهنگي و هنري درباره آن حرف زده‌اند. حجم اين اظهارات رسمي و آشكار در تريبون‌ هاي عمومي از جانب بالاترين چهره ‌هاي نظام تا نهادها و مقامات كشوري و لشكري در طول تاريخ سينماي ايران بي ‌سابقه بوده است كه كنار هم آمدن اين اسامي و نظرات در اين كتاب موجب شگفتي خواهد بود.

فارغ از كم و كيف اثر آنچه مهم است اخراجي‌ ها در طول پنج سال گذشته از سال 1385 ساخت اخراجي‌هاي يك تا نوروز 1390 زمان اكران اخراجي‌هاي سه، كانون توجه توده ‌ها و خواص بوده و موجبات بحث‌ هاي داغ فرهنگي و سياسي فراواني شد كه خيرات و بركات اين بحث‌ ها و چالش‌ ها با چاپ كتب و مقالات متعدد و بيان خاطرات ناگفته از جنگ خود را نمايان ساخته است. گرچه تقليد‌هاي ناشيانه از نوع گفتمان فيلم اخراجي ‌ها توسط چند فيلم حساسيت‌ هايي را برانگيخت اما مخاطب تيزبين، فرق حرف‌ هاي صادقانه و فرصت ‌طلبانه را به خوبي تشخيص داد.

منبع: روزنامه سينمايي باني فيلم
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 07 خرداد 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir