پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

یک منتقد سینما: بیسوادی در سینمای ایران جدی است

سي سال وقت خود را هدر داده‌ ايم

یک منتقد سینما با بیان اینکه سینمای ملی در کشور نداریم تأکید کرد: سینما امروز وضعیت اسفناکی دارد که محصول مدیریت مسئولان فرهنگی در 30 سال اخیر است. مسعود فراستی منتقد سینما شامگاه سه شنبه در نشست رابطه فلسفه و سینما در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم افزود: سینمای ایران وضعیت اسفناکی دارد و هیچ کدام از فیلم هایی که با هزینه های بسیار زیاد ساخته می شوند ما را به سمت سینمای دینی نبرده و راه به جایی نمی برد چه فیلم هایی که مسئولان از آن حمایت کرده و چه فیلم هایی که حمایت نکرده اند. او در توجیه چرایی این موضوع ابراز داشت: چون بیشتر فیلم ها وطن فروش هستند؛ با پول مردم ساخته می شوند و باج به غربی ها می دهند و فیلم های جشنواره ای هستند.

وی اضافه کرد: این محصول مسئولان فرهنگی و سینمایی جامعه است که باید جواب بدهند. این منتقد ادامه داد: این مبتذل هایی را که به اسم کمدی در سینما نمایش می دهند و از سکس پنهان تا بدترین مسایل را دارد و تنها جیب مردم را خالی می کنند و انسان جرئت نمی کند با خانوده این فیلم ها را ببیند. وی با انتقاد از دادن جایزه به برخی فیلم ها بیان کرد: فیلم «جرم» کیمیایی شنیع و فاجعه است و با مسایل و انقلاب این مردم بی ربط است و نباید به آن جایزه داد اما مسئولان فرهنگی به او جایزه می دهند و خودشان هم دلیلش را نمی دانند.

این منتقد با بیان اینکه مشکل سینمای ایران این است که فرم ندارد اضافه کرد: نه فرم سینمای ملی و نه سینمای ملی داریم همان طور که فیلم نزدیک به حس دینی داریم اما سینمای دینی نداریم. وی اذعان داشت: من هیج فیلم دینی در سینما سراغ ندارم اگرچه چند فیلم هستند که حس دینی به انسان می دهند اما سینمای دینی نداریم؛ همین فیلم ملک سلیمان و سریال هایی که با عنوان دینی مطرح اند از دید من چون فرم دینی ندارند، دینی نیستند. این منتقد افزود: من نه یوسف و نه امام علی (ع) و نه مختارنامه را دینی نمی دانم؛ برخی از این ها موضوعات دینی دارند و برخی تاریخی هستند اما فرم دینی ندارند؛ ممکن است فیلمی موضوع دینی نداشته باشد اما حس دینی را به مخاطب منتقل کند.

وی با رد کردن ارتباط مستقیم میان فلسفه و هنر گفت: سینمای فلسفی معنایی ندارد همان طور که سینمای اندیشه بی معناست؛ در سینما به صورت مجرد نمی توانیم از مرگ حرف بزنیم بلکه از مرده به مرگ و از فیزیک به متافیزیک می رسیم.
این منتقد اظهار داشت: در غرب فیلم های به شدت مبتذل را به صورت شبه فلسفی به خورد ما می دهند و بیشتر مسئولان فرهنگی ما هم گول این حرفها را می خورند. وی افزود: آمریکا اگر اسلحه هم نداشته باشد، می توانند دنیا را بگیرد؛ ابتدا با سینما و تصویر زمینه را آماده می کنند و بعد با اسلحه دنیا را می گیرند؛ ما هیچ کدام از شعارهای درست و حسابی و ارزشی انقلاب را نتوانسته ایم به درستی در قالب تصویر و فیلم منتقل کنیم.

او تصریح داشت: «طلا و مس» از معدود فیلم هایی است که رنگ و بوی دینی دارد و از بعد عرفانی حس های با ارزشی را به انسان منتقل می کند. این منتقد درباره نقش حوزه ها در ایجاد سینمای دینی ابراز داشت: حوزه های علمیه باید جلسات نقد و بحث سینمایی را بیشتر کند تا ارتباط نزدیکتری از این راه میان مفاهیم دینی و سینما اتفاق بیفتد. وی اضافه کرد: حوزه های علمیه در حوزه سینما کم کار کرده و کار چندانی نکرده اند و باید دوره های تخصصی نقد فیلم و فیلمنامه نویسی بیشتر از گذشته در حوزه برگزار شود. این منتقد عنوان کرد: هنوز کاری برای کاربردی کردن فلسفه اسلامی با هدف تاثیر و تاثرگذاری بر سینما شروع نشده است و در ایتدای راه هستیم. وی تأکید کرد: در این 30 سال وقت خود را هدر داده ایم و باید این مباحث جدی را در قم انجام دهیم تا سمت و سوی کاربردی پیدا کند. او اضافه کرد: بیسوادی در سینمای ایران آنقدر جدی است که تمایلی به سمت فلسفه وجود ندارد و ابتدا باید فکری برای رفع این بیسوادی کرد تا بتوانیم این ارتباط را ایجاد کنیم.

منبع: روزنامه سینمایی بانی فیلم
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 07 خرداد 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir