پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

وعده هاي رويايي ساخت و تعطيلي واقعي سالن هاي سينما

سالن هايي كه تعطيل مي شوند

از هرجا مدام خبر مي رسد كه تنها سينماي يك شهر بسته شده يا دارد بسته مي شود؛ خلاصه خبر تغيير نمي كند، فعل ها عوض مي شوند. اين در حالي است كه مدام از طرف دولت خبر مي رسد كه تعداد فراواني سينما قرار است ساخته شود، اتفاقي نمي افتد فقط آمارها بالامي رود؛ هم آمار بسته شدن ها هم آمار وعده ساخت.

   «شهر قشنگ» تا هميشه تعطيل است

بچه هاي قديمي دانشگاه هنر سوره تهران، بچه محل هاي حوالي خيابان وليعصر، سر پل امير بهادر، خيابان سپه و جمهوري، بچه دبيرستاني هايي كه زنگ آخر را از مدرسه جيم مي زدند، تقريباً همه يك خاطره مشترك از آن حوالي دارند. اين نه آن مغازه هاي رنگارنگ ورزشي و نه بستني فروشي هاي معروف كه سينما «شهر فرنگ» بود. قبلترش بچه هاي كمي پايين تر بسته شدن سينما «تيسفون» را ديده بودند، خرابه شدنش را هم. حالاشهر فرنگ شان هم بسته شد. خاطراتشان مخدوش شد.

سينما «شهر قشنگ» كه بيش از نيم قرن ميزبان فيلم هاي سينمايي بود، براي هميشه تعطيل شد. وقتي از جنوب خيابان وليعصر به سمت تقاطع آن با خيابان جمهوري حركت مي كنيم، 200، 300 متر مانده به تقاطع، سينماي «شهر قشنگ» حدود چهار سالي است كه خاك مي خورد. اين سينما حدود سال 1332 به عنوان يك سينماي «درجه يك» توسط گروه سينما هاي «مولن روژ» تأسيس شد. بر اساس مدارك تاريخي كه وجود دارد، قيمت بليت در آن دهه حدود سه ريال بوده و فيلم هايي كه در آن به نمايش درمي آمدند، اغلب فيلم هايي خارجي بودند.

سایت سینما قدس اردبیل

فرحناز حجت كه اكنون مالك اين سينماست، يادآور شد: «سال 54 پدرم- رضا حجت الاسلام- سينما شهر قشنگ را به قيمت هفت ميليون تومان خريد. آن زمان قيمت بهترين برج تهران چهار ميليون تومان بود. البته در آن سال ها، سينماها جزو املاك تجاري محسوب مي شدند و ارزش قيمتي آنها با مغازه ها برابري مي كردند.» اما اكنون چهار سالي است كه درب سينما «شهر قشنگ» قفل و زنجير شده است. از پوستر هايي كه پشت شيشه سينما نصب شده، مي توان فهميد آخرين فيلمي كه در اين سينما به نمايش درآمده است، «قرنطينه» به كارگرداني منوچهر هادي است. وقتي علت تعطيلي «شهر قشنگ» را از فرحناز حجت مالك آن جويا شديم، گفت: «هر ساختمان و بنايي عمر مفيدي دارد. اگرچه در تاريخچه ساختمان فعلي سينما آمده است كه در سال 1340 ساخته شده، اما در واقع تاريخ ساخت «شهر قشنگ» به حدود 8 سال قبل از آن تاريخ بازمي گردد. در واقع ساختمان سينما «شهر قشنگ» بيش از 58 سال قدمت دارد و طبيعي است كه تمام تأسيسات آن مستهلك و از كار افتاده باشد. «حجت از برخي پيشنهادات غير كارشناسي كه درباره سينما به او داده شده بود، به شدت گله مند است و ادامه داد: «برخي كارشناسان با توصيه به باز نگه داشتن سينما و هزينه در بازسازي آن، بخش عمده اي از سرمايه آن را هدر دادند.» او معتقد است: «اگر اين پيشنهادات غير كارشناسي نبود و همان چند سال قبل نسبت به ساخت يك مجموعه تجاري فرهنگي در جاي «شهر قشنگ» فعلي، اقدام مي كرد، مي توانست خدمتي به بافت منطقه كند.» حجت در ادامه خاطرنشان كرد: «اصولاً ساخت و ساز براي بخش فرهنگي در دل بافت تجاري نه تنها با سياست هاي شهرداري تطابق ندارد، بلكه به لحاظ جذب جمعيت به مناطق پر تراكم تجاري نيز خالي از هرگونه توجيه منطقي است.»

مدير سينما «شهر قشنگ» ادامه داد: ««شهر قشنگ» سينمايي با زيربناي حدود دو هزار و 700 متر است. شايد ديگر چنين متراژهايي براي يك سالن و حتي چند سالن نمايش در دنيا منطقي نباشد. پس از آنكه خودم با بعضي كارشناسان، سينماداران و مالكان سينماها صحبت كردم به اين نتيجه رسيدم كه منطقه اي كه اكنون سينما در آن قرار دارد پتانسيل تراكم بيشتر جمعيت، فضا و ترافيك زياد ماشين را كه در اثر ساخت سينما ايجاد مي شود ندارد.» اما اين فقط بخشي از ماجراست. جالب است كه مالك سينما «شهر قشنگ» به دليل هزينه هاي بسيار، اكنون حتي نمي تواند اين فضاي متروك را تغيير كاربري دهد. وي در اين باره نيز از شهرداري تهران گله مند است و يادآور شد:‌ «پدر من اين سينما را در سال 54 با كاربري تجاري و به قيمت بسيار زياد خريداري كرد، اما در سال 62 دولت كاربري سينماها را به فرهنگي تغيير داد. قاعدتاً در اين شرايط شهرداري يا دولت بايد مابه التفاوت ارزش مالي بين مالكيت تجاري و مالكيت فرهنگي را بپردازد. اما جالب است كه نه تنها چنين مبلغي پرداخت نشده بلكه حتي وقتي به شهرداري مراجعه كردم، فهميدم كه اگر مي خواهم اين فضا را به يك فضاي تجاري تبديل كنم بايد دوباره هزينه گزافي را بپردازم! البته واضح است كه شهرداري هيچ اعتراضي را در اين زمينه نمي پذيرد.» وقتي از او مي پرسيم كه با اين حساب تكليف سينما «شهر قشنگ» كه اكنون ديگر مي توان آن را خرابه اي متروك دانست، چيست؟ گفت: «نمي دانم! اما قطعاً «شهر قشنگ» براي هميشه بسته شده است. فعلاً هم پولي براي تخريب و تغيير كاربري ساختمان نداريم.» وي توصيه كرد: «با توجه به تغيير بافت منطقه اي و طرح تفضيلي جديد شهرداري تهران، با نظر به غير ايمن بودن و فرسودگي سينماهاي آن مناطق، دولت چاره انديشي كرده و با ارايه وام هاي كم بهره با بازپرداخت طولاني و بدون اخذ عوارض توسط شهرداري كليه سينماهاي منطقه را قبل از اتلاف هزينه زياد در قسمت هاي پرتراكم شهري به مجموعه هايي مدرن و ايمن تجاري در راستاي اهداف منطقه و در مناطق كم تردد تجاري- فرهنگي كند.»

   تنها سينماي گرمسار در آستانه تعطيلي است

سينما «ابريشم» شهرستان گرمسار بعد از چهار سال فعاليت، مجدداً در آستانه تعطيلي است. مدير سينما «ابريشم» گرمسار با بيان اين مطلب گفت: آخرين فيلم سينما ابريشم گرمسار در حال اكران است و در پايان آن، هفته آينده سينماي گرمسار تعطيل مي شود. «علي اصغر جليلي» در گفت وگو با ايسنا با بيان اينكه عدم گردش مالي، مهمترين عامل تعطيلي سينماست، تصريح كرد: هم اكنون سينماي گرمسار، تراز منفي دارد و با وجود اينكه ماهانه نزديك به 20 ميليون ريال هزينه داشته، اما متأسفانه تنها 7 ميليون ريال درآمد دارد و گذشته از اين، سينما «ابريشم»، هم اكنون نيازمند تعميرات و خريد لوازم نيز هست. جليلي با اذعان به اينكه اين سينما جزو سينماهاي ممتاز كشور با استانداردهاي جهاني است، خاطرنشان كرد: بازسازي سينما «ابريشم» گرمسار حدود 280 ميليون تومان هزينه دارد. وي ادامه داد: اين سينما از سال 85 مورد بازسازي قرار گرفت و اكران فيلم هاي مختلف در آن آغاز شد، اما به دليل عدم استقبال مردم و گردش مالي اندك، در شرف تعطيلي است.

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان گرمسار نيز در اين باره گفت: عدم گردش مالي براي مدير سينما، مهمترين دليل تعطيلي سينماست. «مجتبي نورمحمدي» گفت: در حال بررسي علت تعطيلي ناگهاني سينماي گرمسار هستيم و مقرر شده دلايل تعطيلي آن رسماً به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان ابلاغ شود. وي با اشاره به اينكه اين اداره، تنها ناظر است و تأييد فيلم هاي اكران شده بر عهده ما است، گفت: عدم استقبال مردم و عدم گردش مالي مناسب، مهمترين دلايل تعطيلي اين سينماست. رئيس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان با بيان اينكه، از نظر قانوني، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نمي تواند در اين باره كمك كند، افزود: سازمان سينمايي مي تواند براي رفع اين مشكل، مداخله كند كه هنوز اساسنامه اين سازمان شكل نگرفته و رسماً تشكيل نشده است. وي از دلسوزان و سرمايه گذاران شهرستان خواست كه با حمايت هاي خود، مانع از تعطيلي تنها سينماي اين شهرستان شوند.

در همين رابطه يك شهروند گرمساري گفت: تعطيلي سينماي گرمسار، تنها به ضرر مردم است و مسئولان با برنامه ريزي بايد از تعطيلي اين سينما جلوگيري كنند. وي افزود: شايد مهمترين دليل عدم استقبال مردم از سينماي گرمسار، وجود ركود در سينماي ايران و عدم ساخت فيلم هاي حرفه اي است. اين كارشناس روانشناسي گفت: فيلم هايي كه در سينماي ايران ساخته شده و در سينماي گرمسار اكران مي شود، عمدتاً بسيار سطحي و غيرحرفه اي است و به همين دليل، رغبت مردم را به تماشاي فيلم و رفتن به سينما كاهش مي دهد. يكي ديگر از شهروندان گرمساري و علاقه مندان به هنر هفتم نيز به ايسنا گفت: تعطيلي سينماي گرمسار تنها به ضرر مردم شهرستان است. وي افزود: وجود مراكز فرهنگي و هنري نظير سينما، باعث رونق اقتصادي در شهرستان نيز مي شود. اين كارشناس علوم اجتماعي و پژوهشگري گفت: مسئولان و دست اندركاران مسائل فرهنگي در شهرستان بايد با برنامه ريزي از تعطيلي اين سينما، جلوگيري كنند. حالا چند روزي است كه بنر تعطيلي سينما بر سر در سينما «ابريشم» تنها سينماي شهرستان گرمسار نصب شده است.

روزنامه اعتماد، شماره 2226 به تاريخ  11 مرداد 1390 | صفحه 6 

نويسنده: افشين هدايت

تهدیدات سینمای ایران در حوزه نمایش

تب تولید فیلم های 3 بعدی دارد در ایران همه گیر می شود؛ پیش از این هم عرض کردم که سینمای ایران در حال جهش چند پله ای از دوره آنالوگ به دوره 3 بعدی است و فیلمسازان ما نیازی نمی بینند که در دوره دیجیتال با ادبیات وابزار و ادوات آن آشنا شوند؛ آنها ترجیح داده اند که مستقیم بروند سر وقت ساخت فیلمهای 3 بعدی!

جالب است که فیلمسازان کار اول علاقه شدیدی به این تکنولوژی دارند؛ خدا به خیر کند، تولیداتی که به اسم 3 بعدی تولید و با سیستم آنالوگ پخش می شوند! لابد باز هم مقصر اصلی سینماداران هستند که با این فروش های سرسام آور سینمای ایران، به فکر تجهیز سینماهایشان به سیستم های پخش3 بعدی و دیجیتال نیفتاده اند! (بگذریم که تولیدات 3 بعدی این عزیزان هم، فقط با اسم 3 بعدی همراه است و يك بعدی هم نیست!)

استاد عزیزی که انصافاً در حوزه نمایش و مسائل فنی آن جزو بهترین های ایران است و هر موقع که با او نشست و برخاست می کنید کلی به معلوماتمان اضافه می شود (و چند سالی است که توانسته با سیستم بورکراسی اداری بیش از 150 سینمای کشور را بهسازی کند) می فرمود: از سال 1990 تا سال 2010 میلادی در سراسر دنیا بیش از 30 هزار سینما به سیستم پخش دیجیتال مجهز شده اند و در سال 2011 نیز 30 هزار سینمای دیگر نیز به این سیستم مجهز می شوند، یعنی در عرض یک سال سینماهای مجهز به سیستم پخش 3 بعدی، ره 20 ساله می روند! جای تعجب دارد که در تمام دنیا این سینما بر منطق و علم جلو می رود و در ایران بر اساس احساس!

این بزرگوار اشاره داشتند که تا پایان امسال نیز حدود 10 سینمای ایران به این سیستم تجهیز می شوند و سینمای ایران چاره ای ندارد که در حوزه نمایش هرچه سریعتر به این سیستم تجهیز شود. اینجانب به عنوان یک فعال سینمای ایران ضمن قدردانی از معاونت محترم امور سینمایی که پذیرفته اند هرچه سریعتر این سیستم در سینماهای کشور (هرچند محدود) به بهره برداری برسد لازم می دانم سیاستگذاران و فعالان صنفی سینمای ایران را هم هشدار دهم که در مدت کوتاهی در آینده نزدیک، نه از نگاتیو خبری است و نه از پوزتیو؛ به جای تلاش برای حذف همدیگر، کوشش کنیم که با حذف نگاتیو و پوزتیو، سینمای ایران در حوزه نمایش حذف نشود. شکر خدا در حوزه تولید نگرانی برای حذف نداریم چون نمایش خانگی جذابی داریم. سینمای ایران همچنان با تهدیداتی زیادی در حوزه نمایش دست به گریبان است که با این تهدیدات حذف دور از انتظار نیست.

نويسنده: امیرحسين علم‌الهدي

آماده سازي: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 12 مرداد 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir