پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

تحليل آمار فروش فيلم هاي سينماي ايران در نيمه نخست سال 1390
سینمای ایران به سوپرمن نیاز ندارد

سخنگوی شورای محترم صنفی نمایش در جلسه مطبوعاتی فرموده‌اند که امسال (شش ماهه نخست سال 1390) سینماها را از ورشکستگی نجات دادیم و هیچ مشکلی نیست و همه فیلم‌ها به سوددهی رسیده‌اند. بهتراست فرمایش ایشان را از دریچه آمار بررسی کنيم.

سایت سینما قدس اردبیل

سینمای ایران در حوزه اکران در 6 ماه اول امسال حدود 17 میلیارد تومان گردش مالی داشته است. چنانچه 250 سالن سینما داشته باشیم به هر سالن با کسر 50 درصدی حق السهم صاحبان فیلم در حدود 35 میلیون تومان خواهد رسید؛

یعنی 17.000.000.000 تومان تقسیم بر 2 تقسیم بر 250 سالن سینما = 34 میلیون تومان.

این حق السهم سالن ‌های سینما را تقسیم بر 6 ماه امسال کنیم.  34  میلیون تومان تقسیم بر شش ماه = 5 میلیون و ششصد هزار تومان به هر سالن در طول یک ماه رسیده است. حرفی از هزینه‌ ها و دستمزدها و... نمی‌زنم تا سیاه نمایی نکرده باشم. آمار گویاست، اما یک نکته اساسی را نباید فراموش کرد و آن هم فروش 80 درصدی این 17 میلیارد تومان در فقط 50 سینمای کشور است. فرموده‌اند در تهران که 11 میلیارد تومان فروش امسال سینماها بوده است، یعنی در حدود 80 سینمای اسمی تهران و 30 سینمای واقعی آن؛ می ماند 6 میلیارد تومان دیگر درحدود 170 سینمای اسمی و 30 سینمای واقعی که نتوانسته‌اند به فروش بیش از 6 میلیارد تومان در 6 ماهه اول امسال برسند.
چنانچه این اعداد را - چه در تهران و چه در شهرستان - ضرب و تقسیم کنیم متوجه می شویم که بحران همچنان ادامه دارد و سینما در سال جاری - حتی نسبت به خشکسالی شدید سال گذشته – بیشتر هم شده است. بنابراین نمی‌توانیم ادعا کنیم که حال سینما خوب است. امسال نهایتاً 15 تا 16 میلیون نفر به سینما مراجعه خواهند کرد که نسبت به سال گذشته با توجه به فیلم ‌های اکران شده در پارسال و فیلم‌ های به نمایش در آمده، امسال شاهد هیچ برنامه از پیش طرح ریزی شده ‌ای درنهادهای نمایشی کشور نیستیم؛ همین اتفاق درسال 1388 و1385 نیز افتاده است. به نظرمی آید برای خروج از این بحران، به جای ادعاهای بدون تحلیل، مناسب تر است که خودمان را فریب ندهیم و مشکلات را به صورت ریشه‌ ای ارزیابی کنیم تا بهتر بتوانیم با واقعیات پیرامون سینمای ایران آشنا شویم.

سینمای ایران نیاز به سوپرمن‌ های سینمایی ندارد، این سینما نیاز مبرم به واقع نگری و آدم‌ های میانه رو دارد، کسانی که بر اساس واقعیات موجود به سینما بنگرند نه بر اساس تخیلات!

نويسنده: امیرحسين علم‌الهدي | [email protected]
آماده سازي: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 20 شهريور ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir