پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

سينما در ايران از سال 1389 آغاز شده است؟

اوست ماندني. اول خسته نباشيد مي گويم به دبير محترم جشنواره كودك بابت برگشت جشنواره به خاستگاه اوليه اش اصفهان و اميدوارم شاهد تغيير دوباره اين جشنواره به شهر ديگري نباشيم و اميدوارم پس از این شاهد بخشي نگري و سليقه نگري در موضوعات ملي و بين المللي نباشيم.

در هفته جاري (هفته آخر شهريور 1390) معاون محترم امور سينمايي مطالبي را در مورد ميزان مخاطب طي دهه ٧٠ و ٨٠ بيان کرده اند كه به نظر مي رسد مشاوران محترم ايشان باز هم اطلاعات و تحليل هاي غلطي به ايشان داده اند. فرموده اند طي سال هاي ٧٦ تا ٨٤ تعداد مخاطبان سینما از  ٥٦ ميليون نفر به ١٠ ميليون نفر رسيده است و طي اين سال ها بيشترين ميزان مخاطب مربوط به سال ١٣٨٨ با ١٨ ميليون نفر بوده است...!

   اما واقعيت چيست؟

واقعیت این است که ٥٦ ميليون مخاطب مربوط به سال 70 است و در سال ٧٦ ميزان مخاطب به ٣٩ ميليون نفر رسيد و تا پايان سال ١٣٨٤ اين ميزان مخاطب به ١٥ ميليون نفر کاهش یافت و كمترين ميزان مخاطب اين ٨ سال نیز مربوط به سال ١٣٨٢ با ١٣ ميليون نفر مخاطب است؛ تاكنون سالي را به ميزان ١٠ميليون مخاطب نداشته ايم و كمترين ميزان مخاطب طي اين 3 دهه مربوط به سال ١٣٨٩ بوده كه همين پارسال بوده است و حدود 11 ميليون نفر به سينماها رفته اند!

سایت سینما قدس اردبیل

در بخشي ديگر از بيانات ايشان، اطلاعاتي عنوان شده كه تمام واقعيت نيست و باز هم تحليل ناقصي را شاهديم؛ ایشان فرموده اند: «در كشور آلمان كه بيشتر از ايران جمعيت دارد در طول سال فقط ٢١ ميليون نفر فيلم آلماني ديده اند!»

طبق آخرين گزارش اتحاديه اروپا در سال ٢٠١٠ ميلادي در آلمان ١٢٧ ميليون نفر به سينما رفته اند و از اين تعداد ١٧ درصد فيلم آلماني ديده اند. تحليل ناقصي را كه اينجا شاهدش هستیم، نتيجه گيري غلطي از آمارهاي بين المللي است. درکشور آلمان هر آلماني سالي دو بار، سينما مي رود و درکشور ما هر ايراني هر ٦سال يك بار گذارش به سينما مي افتد.

آلمان ٤٧٠٠ سالن سينما دارد و در ايران ما ٢٧٠ سينماي نصفه و نيمه داریم؛ در آلمان سينما رفتن به شکل يك عادت اجتماعي درآمده است و در ايران تماشای فیلم درخانه و جمع خانوادگی شده است يك عادت! در آلمان سينماي آن کشور رقابت سختي را با محصولات ديگر كشورها دارد و حاضر نيست حقوق مخاطبانش را فداي توليد نامرغوب داخلي کند؛ اما در ايران تنها چيزي كه اهميت ندارد مخاطب و حقوق اوست؛ در کشور ما سينما، با خودش در حال رقابت در سالن هاي سينمايش است!

تراز معاون سینمایی براي مقايسه عملكردشان تنها با سال ٨٩ است و نه با ٣٠ سال اخير؛ اين هم يعني نقطه سر خط و سينما در ايران از سال 1389 آغاز شده است! ٣ فيلم پرفروش امسال را نمي دانم چه ربطي به سياستگذاري هاي  دو سال اخیر دارد؛ می دانیم فيلم هاي مورد تأييد اين دولت - كه تمام قد هم از آن دفاع نمودند- در اكران با شكست مواجه گرديده اند!

در سال های ٨٣ و ٨٥ و ٨٨ هم با تعدادي فيلم خوب مواجه شديم كه باز هم ارتباطی با مدیریت دولتی نداشت و محصول ذوق و همت سينماگران بوده و امسال هم همچنين. به آقاياني كه ذوق زده هستند بايد عرض کنم: مخاطب امسال در نهايت به تعداد ١٦ ميليون نفر مي رسد و این یعنی همچنان بحران جدي است. و براي رسيدن به مخاطبان ١٠٠ميليون نفري نياز به ایجاد تعامل و آرامش است و به نظرم به جاي نفي گذشتگان و سير کردن در روياهاي دست نيافتني، بهتر است همانند عقلانیتی که در مورد انتخاب نماینده ایران به اسكار و بازگشت جشنواره كودك به خاستگاهش شاهدش بوديم، بازهم شاهد توسعه این نگاه خردورزانه در ساير تصميم گیری ها با استفاده از نخبگان سينمايي باشيم. انشاء ا...

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»
آماده سازي سند: مدير سايت | 30 شهريور ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir