پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

شوراي عالي سينما تصويب كرد: 150ميليارد تومان اعتبار براى حمايت از پيشرفت سينما
آيين‌ نامه شوراى عالى سينما ابلاغ شد

شوراي عالي سينما با هدف ارتقاي سينماي کشور و به منظور توسعه حضور اثرگذار بين‌المللي آثار سينماي ايران، با اختصاص 1500 ميليارد ريال اعتبار براي «حمايت از پيشرفت سينماي اسلامي ـ ايراني» موافقت کرد.

سایت سینما قدس اردبیل

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، در سومين جلسه شوراي عالي سينما، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور مکلف شد؛ مبلغ هزار و پانصد ميليارد ريال از محل منابع قانون بودجه سال 1390 کل کشور، علاوه بر اعتبار برنامه «حمايت و گسترش سينماي ملي» براي «حمايت از پيشرفت سينماي اسلامي ـ ايراني» به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تخصيص دهد. بر اين اساس، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور مکلف است، در سال‌ هاي باقيمانده از برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران (1391ـ 1394)، علاوه بر اعتبار برنامه «حمايت و گسترش سينماي ملي»، در لوايح بودجه سنواتي سالانه هزار و پانصد ميليارد (1.500.000.000.000) ريال در قالب رديف جديد «حمايت از پيشرفت سينماي اسلامي ـ ايراني» ذيل اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پيش ‌بيني کند.

همچنين مبلغ پانصد ميليارد ريال براي تأمين سرمايه اوليه «صندوق بيمه فرهنگ و هنر» از مـحل منابع قانون بودجه سـال 1390 کل کشور به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تخصيص داده و منابع لازم براي حمايت از صندوق مزبور را در لوايح بودجه سنواتي سال‌ هاي بعد پيش‌بيني کند. منابع يادشده در قالب کمک به آن صندوق پرداخت خواهد شد.

بر اساس اين مصوبه، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور مکلف است؛ مبلغ يکصد و پنجاه ميليارد ريال از محل منابع قانون بودجه سال 1390 کل کشور براي حمايت از احداث پرديس سينمايي در تهران به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تخصيص دهد.

مبلغ هشتاد ميليارد ريال نيز براي حمايت از استهلاک ديون معوقه سينماداران و سينماگران به بانک ‌ها و مؤسسات اعتباري از محل منابع متفرقه قوانين بودجه سنوات 1390 و 1391 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تخصيص مي يابد.

همچنين در لايحه بودجه سال 1391 کل کشور و سال ‌هاي بعد از آن، منابع لازم براي استرداد مبالغ ماليات بر ارزش افزوده اخذ شده از سينماگران داراي مجوز فعاليت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به مؤديان يادشده، منظور کند. بر اين اساس، واردات کالاها و خدمات سينمايي و سمعي و بصري و همچنين کالاها و خدمات مورد نياز براي فعاليت‌ هاي سينمايي و خدمات مرتبط داراي مجوز فعاليت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با تشخيص و تأييد آن وزارتخانه، در چهارچوب قوانين مربوط، از پرداخت حقوق و عوارض گمرکي و سود بازرگاني معاف است. همچنين گمرک جمهوري اسلامي ايران مکلف است برابر اعلام وزارتخانه يادشده، اقدام لازم را در اين خصوص به عمل آورد.

به منظور تشويق سرمايه‌گذاري در توسعه زيرساخت‌هاي سينماي کشور، وزارت راه و شهرسازي و سازمان منابع طبيعي مکلفند با رعايت قوانين مربوط نسبت به واگذاري زمين براي ايجاد شهرک‌ ها، پرديس ‌ها و مراکز خدمات سينمايي داراي مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با حداکثر ده درصد (10درصد) قيمت منطقه‌اي و اقساط درازمدت حداقل بيست (20) ساله به بخش‌هاي دولتي، عمومي غيردولتي، خصوصي و تعاوني اقدام کنند. ساير دستگاه‌هاي اجرايي و مراجع ذي‌ربط نيز مکلفند با رعايت قوانين مربوط حداکثر مساعدت لازم براي ايجاد شهرک ‌ها، پرديس‌ ها و مراکز خدمات سينمايي داراي مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و برخورداري آنها از معافيت‌ها و تسهيلات قانوني را به عمل آورند.

بر اين اساس، شوراي عالي سينما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را مکلف کرده است؛ اقدام قانوني لازم را براي ايجاد «نظام صنفي سينمايي» در قالب مؤسسه عمومي غير دولتي تا پايان سال 1390 به عمل آورد.

همچنين به منظور ارتقاي منزلت اجتماعي و تسهيل برخورداري اصحاب فرهنگ، هنر و سينما از خدمات بيمه اجتماعي (بازنشستگي، ازکارافتادگي، بيکاري و...) و بيمه سلامت مناسب با همکاري وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اقدامات لازم براي تأسيس و راه‌اندازي «صندوق بيمه فرهنگ و هنر» در قالب صندوق خصوصي بيمه اجتماعي و بيمه سلامت به عمل آورد. اساسنامه اين صندوق توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تدوين و به تصويب وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي و تعاون، کار و رفاه اجتماعي خواهد رسيد.

بر اين اساس، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مکلف است، تا پايان سال 1390، نسبت به بازنگري در قوانين جاري و پيشنهاد احکام قانوني جديد موردنياز در خصوص سينما و ساير هنرهاي نمايشي و امور سمعي و بصري، با رويکرد تسهيل فعاليت‌هاي سينماگران و هنرمندان و برخورداري آنها از معافيت ‌ها، تسهيلات و حمايت قانوني اقدام و نتايج حاصله را در قالب لايحه جامع براي سير مراحل تصويب ارائه کند.

همچنين به منظور توسعه بهره‌مندي اقشار مختلف از نمايش آثار سينمايي، تا سقف 15درصد بليت ‌هاي مجموع ظرفيت تمامي نوبت‌هاي نمايش سالن‌هاي سينماي کشور را خريداري و به رايگان در اختيار اقشار اولويت‌دار قرار دهد.

بر اساس اين مصوبه، به منظور دستيابي سينماگران داخلي به امکانات مبتني بر فناوري‌هاي نوين، از محل اعتبارات موضوع اجزاء «الف» و « ب» بند (1) اين تصويب ‌نامه، حمايت ‌هاي لازم را از ايجاد، توسعه و تجهيز مراکز غيردولتي ارائه خدمات سينمايي (از قبيل استوديو، لابراتوار، خدمات جلوه‌هاي ويژه، خدمات فيلمبرداري، اجاره تجهيزات و...) به ويژه در قالب شهرک ‌هاي سينمايي به عمل آورد.

به منظور توسعه حضور اثرگذار بين‌المللي آثار سينماي ايران، از محل اعتبارات موضوع اجزاء «الف» و «ب» بند (1) اين تصويب‌نامه حمايت‌ هاي لازم را از مراکز بازاريابي جهاني آثار سينمايي ايران به عمل آورده و مشوق ‌هاي صادراتي براي آثار، محصولات و خدمات سينمايي اعطا کند.

همچنين با هدف ارتقاي توانايي‌ هاي فني و تکنيکي، افزايش دانش بصري و محتوايي، رشد نظريه ‌پردازي، ثبت تجربه‌ ها و حمايت از نگره‌ هاي جديد و قالب‌ هاي نوين و دستيابي به ارزش ‌هاي هنري و زيباشناسي متناسب با فرهنگ اسلامي ـ ايراني، تا پايان سال1390 اقدامات لازم براي «مؤسسه آکادمي علوم، فنون، تجربه و هنر سينما» در قالب مؤسسه عالي آموزشي و پژوهشي غيردولتي به عمل آورد. بر اين اساس، شوراي عالي سينما، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و ساير مراجع ذي‌ربط از قبيل «شوراي گسترش آموزش عالي» را مکلف کرده است، در چهارچوب قوانين و مقررات مربوط همکاري لازم را براي تأسيس آکادمي مزبور به عمل آورند.

«شوراي عالي سينما» به استناد اصول يکصد و بيست و هفتم و يکصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، متشکل از نمايندگان ويژه رئيس‌جمهور به عنوان عالي ‌ترين مرجع سينماي کشور تشکيل مي‌شود. بر اساس اين آيين ‌نامه، اعمال سياست ‌هاي واحد و متمرکز در حوزه سينماي ايران، مديريت واحد و متمرکز تمامي منابع و امکانات ملي در عرصه سينما، پيشرفت همه‌جانبه کمي و کيفي توانمندي‌هاي ملي در عرصه سينما، پيشرفت متوازن زيرساخت ‌هاي سينماي ايران، تقويت مؤلفه ‌هاي سينماي ملي به عنوان يکي از عناصر هويت اسلامي ـ ايراني، رونق اقتصاد سينما و توانمندسازي بخش غير دولتي فعال در حوزه سينما، حمايت و هدايت سينماي ايران در جهت تحقق اهداف فرهنگي انقلاب اسلامي، ارتقاي حضور اثرگذار و مشارکت سينماي ايران در عرصه بين‌المللي، گسترش، تنظيم و ساماندهي بازار فيلم در راستاي توسعه اقتصاد سينما و پاسخ‌گويي به نيازها و مطالبات مخاطبان و افزايش کمي و ارتقاي کيفي توليدات سينماي ايران با توجه به مضامين، موضوعات و سوژه‌ هاي ارزشمند از اهداف مورد انتظار از تشکيل «شوراي عالي سينما» عنوان شده است.

بر اساس اين آيين نامه، شوراي عالي سينما وظايفي از جمله تصويب سياست ‌هاي کلان سينماي ايران، تعيين ساز و کارهاي لازم براي اعمال مديريت هماهنگ منابع و امکانات ملي در عرصه سينما، تصويب برنامه‌هاي حمايت از توليد آثار فاخر سينمايي، تصويب شيوه‌ هاي حمايت از توسعه شهرک‌ ها، پرديس ‌ها و فضاهاي سينمايي، ارائه تسهيلات و پشتيباني مالي و اعتباري و حمايت از تأمين کالاها، خدمات و فعاليت‌ هاي سينمايي، تصويب طرح ‌هاي کلان و راهبردي سينماي ايران و اختصاص منابع لازم، پيشنهاد مقررات و لوايح موردنياز در حوزه سينما به مراجع ذيربط، اتخاذ راهکارهاي مناسب و اصلاح زيرساخت ‌ها به منظور بهبود شيوه‌ هاي آموزش و تربيت سينماگران متعهد و تصويب برنامه‌هاي حمايت از فعاليت ‌هاي پژوهشي و دستيابي به فناوري‌هاي روز در حوزه صنعت سينما را بر عهده دارد.

همچنين جلسات «شوراي عالي سينما» با حضور رئيس يا نايب رئيس و حداقل دوسوم اعضا رسميت‌ يافته و تصميمات آن با موافقت اکثريت حاضرين و تأييد رئيس‌جمهور اتخاذ مي‌شود. تصميمات «شوراي عالي سينما»، پس از تأييد رئيس‌جمهور، توسط رئيس جلسه شوراي عالي ابلاغ شده و حسب مورد در حکم تصميمات رئيس‌جمهور و هيئت وزيران و در چهارچوب قوانين و مقررات مربوط براي کليه دستگاه‌ هاي اجرايي و مراجع ذيربط لازم‌الاجرا است.

جلسات «شوراي عالي سينما» حداقل هر سه ماه يکبار به دعوت دبير شوراي عالي تشکيل مي‌شود. دستور جلسات با هماهنگي رئيس شوراي عالي توسط دبير آن تعيين و به همراه مستندات مربوط حداقل ده روز پيش از تشکيل جلسه براي اعضا ارسال مي شود. به منظور بررسي و اظهار نظر تخصصي در خصوص دستور جلسات شوراي عالي، «کميسيون تخصصي شوراي عالي سينما» با ترکيب وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي (رئيس کميسيون تخصصي شوراي عالي)، معاون امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي (نايب رئيس کميسيون تخصصي شوراي عالي)، هفت (7) نفر کارشناسان سينمايي و سينماگران عضو شوراي عالي سينما و سه (3) نفر صاحب نظر از سينماگران معتبر و شناخته‌شده و کارشناسان سينما به انتخاب شوراي عالي سينما تشکيل مي‌شود.

بر اين اساس، «کميسيون تخصصي شوراي عالي سينما» مي‌تواند کارگروه ‌هاي تخصصي تشکيل دهد. ترکيب اعضاء وظايف و اختيارات اين کارگروه‌ها با پيشنهاد رئيس کميسيون تخصصي شوراي عالي به تصويب کميسيون تخصصي خواهد رسيد. همچنين به منظور هماهنگي، برنامه‌ريزي و تدارک برگزاري جلسات شوراي عالي، کميسيون و کميته‌هاي تخصصي آن، ارجاع امور به کميسيون و کارگروه ‌هاي تخصصي حسب ‌نظر دبير شوراي عالي و تهيه پيش ‌نويس دستور و صورت جلسات و مصوبات شوراي عالي، کميسيون و کميته‌هاي تخصصي، بايگاني و ارسال و دريافت مکاتبات و مستندات مربوط و ساير امور اجرايي شوراي عالي و کميسيون و کارگروه ‌هاي تخصصي، دبيرخانه شوراي عالي در معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تشکيل مي‌شود.
رئيس دبيرخانه شوراي عالي به پيشنهاد دبير شوراي عالي و حکم نايب رئيس شوراي عالي براي مدت دو سال منصوب مي‌شود. بر اين اساس،
پس از تشکيل «سازمان سينمايي کشور»، عبارات «رئيس سازمان سينمايي کشور» و «سازمان سينمايي کشور» در اين آيين ‌نامه به ترتيب جايگزين عبارات «معاون امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي» و «معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي» خواهد شد.

اين آيين‌نامه از سوي محمود احمدي نژاد؛ رئيس جمهور و رئيس شوراي عالي سينما براي اجرا ابلاغ شده است.

نويسنده: پايگاه اطلاع رساني دولت
آماده سازي: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 03 شهريور ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir