پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

 آمار نشان می دهد که تولیدات در ژانرهای مختلف سینمایی نسبت به سال 90 کاهش چشمگیری داشته است

آمار تولید نسبت به گذشته كاهش چشمگيري داشته است

تهیه کننده فیلم سینمایی «حوالی اتوبان» معتقد است: عنوان کردن شرایط بد اکران برای عدم استقبال از برخی فیلم‌ها، تنها یک توجیه و راه گریزی برای کارگردان ‌ها و تهیه کننده ‌هایی است که تولید و عرضه ناموفق در سطح مخاطب داشته اند. غلامرضا موسوی ضمن بیان این مطلب وضعیت سینما در شش ماه نخست سال جاری را مثبت ارزیابی کرد و در توضیح صحبت‌ های خود در گفتگو با مهر، گفت: در شش ماه گذشته 4 فیلم در ژانرهای مختلف کمدی و اجتماعی و تا اندازه ای سیاسی- اجتماعی در سطح وسیعی در تهران و شهرستان‌ ها اکران شد که با استقبال خوبی مواجه شد و توانست مخاطب‌ هایی با دیدگاه‌ های مختلف را به خود جذب کند که این اتفاق در نوع خود خوب و کم نظیر است؛ اما نکته قابل توجه در این بین میزان استقبال مخاطب در سطح تهران بود این در حالی است که در سال گذشته در شهرستان‌ ها آمار استقبال و فروش فیلم‌ها در شهرستان ‌ها بیش از تهران بود اما به دلایل متعدد میزان استقبال به نصف کاهش پیدا کرده است.

وی در ادامه به ذکر دلایل کاهش استقبال مخاطب در شهرستانها پرداخت و گفت: به اعتقاد من بخش عمده ای از عدم فروش فیلم در شهرستان ‌ها به کمبود سالن سینما در شهرستان و مراکز استان‌ ها برمی گردد. به این معنا که سالن های موجود در شهرستان‌ ها نسبت به رشد جمعیت در این مناطق نوسازی و افزایش پیدا نکرده است و همچنین سالن های موجود هم بر اساس استانداردهای جهانی تجهیز نیست.

بنابر آمار موجود در تهران و شهرستان‌ ها تنها 2000 سالن نمایش فیلم داریم که از این تعداد تنها 300 سالن قابل استفاده و نمایش فیلم به معنای واقعی است و باقی سالن ‌هایی که وجود دارند به دلیل ضعف در تجهیزات و همچنین قرار گرفتن در موقعیت‌ های صرف تجاری دیگر مورد استفاده مردم قرار نمی گیرد و محلی برای رفت و آمد مخاطب محسوب نمی شود. موسوی در ادامه افزود: اغلب سالن ‌های موجود در شرایط فعلی شان و نیاز مخاطب را در نظر نگرفته است و از جهت صدا و تصویر پاسخگوی نیاز مخاطب نیست این در حالی است که مخاطب امروزه با سینمای خانگی خود می تواند بهترین فیلم‌ های روز دنیا را در خانه خود مشاهده کند و نیازی نیست که شرایط بد سالن‌ ها را تحمل کند. وی افزود: از سوی دیگر شرایط اقتصادی و معیشتی موجود باعث شده که تماشاگر رفته رفته خرید کالاهای فرهنگی را از سبد هزینه ‌های خانواده خود کم کند در نتیجه این مسائل با افت کمی تماشاگر رو به رو هستیم و طبیعی است که استقبال از سینما در شهرستان ‌ها به نصف تهران می رسد و فروش به همان نسبت پایین می آید و خوب طبیعی است که وجود چنین معضلی از اساس نگران کننده است.

تهیه کننده فیلم سینمایی «پارک وی» در ادامه صحبت‌ های خود با اشاره به چهار فیلمی که در نیم سال نخست سال اکران شد گفت: فیلم‌های پر فروش در نیم سال نخست سال شرایط ویژه ای داشت و درست به دلیل همین شرایط و تبلیغات خاصی که صورت گرفت توانست به فروش خوبی در عرصه سینما دست یابد و اگر فیلم هایی از این دست نبود در تهران هم به حداقل ‌های فروش نمی رسیدیم و طبعاً بسیاری از سالن های سینما با مشکلات مالی رو به رو می شدند. وی ادامه داد: البته ناگفته نماند که جراحی بزرگ اقتصادی که با عنوان هدفمند کردن یارانه‌ها جاری شد ضمن اینکه امری واجب بود اما تمهیدات اولیه و ویژه برای آن در نظر گرفته نشد و از یک سو مردم تحت فشار قرار گرفتند و از سوی دیگر در حوزه سینما حمایت پس از حذف یارنه ‌ها صورت نگرفت و سینما با حجم عظیمی از حامل ‌های انرژی مواجه شد.

موسوی افزود: این درحالی است که قیمت بلیت ‌های سینما به هیچ عنوان افزایش پیدا نکرد و همین مسئله به ماهیت کلی سینما لطمه‌های جبران ناپذیری وارد کرد و سینما به عنوان صنعت متضرر معرفی شد و خوب طبیعی است که اگر بخش خصوصی در جایی که سود نداشته باشد ورود پیدا نمی کند.

وی در ادامه با اشاره به مسئله اکران در سینمای ایران افزود: معضل کم و کیف اکران فیلم‌ های سینمایی در ایران مشکلی است که سال های سال است که دست اندرکاران امور سینمایی با آن دست به گریبان هستند در صورتی که به نظر من این بحث بی اساسی است چرا که نسبت به سالن های موجود در تهران و حجم وسیعی از فیلم ‌هایی که منتظر اکران هستند برنامه ریزی دقیق بر سر نمایش فیلم‌ها کاهش می یابد؛ ضمن اینکه اگر فیلم خوبی ساخته شود و اگر به گفته برخی از اهالی سینما در شرایط نامناسب نیز اکران شود باز هم مخاطب خود را به دست می آورد. این در حالی است که دست اندرکاران فیلم‌هایی که مخاطب در اکران پیدا نمی کند زمانی که توجیهی برای چرایی عدم استقبال از فیلم‌های خود پیدا نمی کنند شرایط سخت و سیاست گذاری ‌های اکران را بهانه قرار می دهند.

موسوی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: به گمان من همه زمان‌ ها، وقت مناسبی برای اکران است البته باید برنامه ریزی مدون و بلند مدت برای چگونگی اکران فیلم‌ ها نیز درنظر گرفته شود و البته همه ما می دانیم که مشکل بسیار وجود دارد و تعداد فیلم‌ ها بیشتر از تعداد سالن‌های است از همین رو تداخل و ناهمگونی نیز در اکرن ایجاد می شود بنابراین با این حجم تولید طبیعی است که امکان خروجی وجود نداشته باشد بنابراین باید به فکر ساخت سالن برای اکران گسترده شد.

این کارشناس امور تهیه و تولید سینمای ایران در ادامه صحبت ‌های خود به مقایسه آماری فروش فیلم‌ها در نیم سال نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: به لحاظ آماری افزایش نسبی فروش داشته ایم اما این افزایش آمار به دلیل وجود چهار فیلمی بود که در سطح وسیع اکران شد و هر یک از آنها رکورد میلیاردی از خود به جا گذاشت و اگر این فیم‌ها نبودند قطعاً نسبت به سال های گذشته با کاهش فروش مواجه می شدیم .

موسوی در پایان صحبت ‌های خود به وضعیت تولید فیلم در نیم سال نخست سال 1390 اشاره کرد و گفت: آمار نشان می دهد که تولیدات در ژانرهای مختلف سینمایی نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و به دلیل بالا بودن هزینه‌ های تولید بسیاری از تهیه کنندگان عملاً بیکار هستند و امکان فعالیت ندارند چرا که بسیاری از فیلم‌ها در اکران حتی نمی توانند هزینه اولیه تولید را برگردانند، در نتیجه بحث خصوصی رغبت ندارد به سمت تولید سوق پیدا کند در نتیجه اغلب وسایل تولید فیلم در انبارهای سینمایی خاک می خورد. در گذشته برای گرفتن دوربین 35 باید در نوبت می ماندیم و برنامه ریزی تولید را براساس زمان تحویل دوربین هماهنگ می کردیم اما درحال حاضر چنین نیست و دوربین ‌ها در انبارها خاک می خورد. بنابراین آمار تولید نسبت به گذشته بسیار پایین آمده است.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»، نخستين روزنامه سينمايي ايران

آماده سازي سند: مدير سايت | 28 شهريور ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir