پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

سخنگوي انجمن سينماداران:
دولت حمايت نكند سينماداران ورشكست مي‌شوند

سال گذشته و در شرايطي كه قانون هدفمند كردن يارانه‌ ها تازه به اجرا در آمده بود، مديران سينما نگراني اهالي سينما، از تهيه‌كنندگان گرفته تا سينماداران، را فاقد موضوعيت مي‌دانستند. قرار بود حمايت ‌هايي توسط دولت انجام شود تا شرايط به دشواري پيش نرود. ماه ‌ها گذشت و خبري از اين حمايت ‌ها نشد. حالا سخنگوي انجمن سينماداران مي‌گويد اگر دولت فكري جدي به حال سالن‌ هاي سينما نكند طولي نخواهد كشيد كه تمام سينماهاي متعلق به بخش خصوصي ورشكست شوند. محمدرضا صابري از قول مساعد مدير كل اداره نظارت و ارزشيابي براي اجرا شدن طرح خريد 15 درصد بليت سينماها براي دولت مي‌گويد. قول مساعدي كه به صورت مصوبه قانوني در شوراي عالي سينما نيز به تصويب رسيده و حالا چشم انتظار اقدام عملي مديران سينماست.

سخنگوي انجمن سينماداران در پاسخ به سؤال «باني فيلم» در خصوص ساز و كار اجرايي خريد 15 درصدي بليت سينماها، مي‌گويد: اعضاي هيأت مديره انجمن سينماداران جلسه‌ اي را با مدير كل اداره نظارت و ارزشيابي داشتند كه در خصوص مشكلات سينماداران بعد از هدفمند كردن يارانه‌ها در خصوص پرداخت قبوض آب، برق و گاز بحث و گفتگو كردند. آقاي سجادپور هم قول مساعد دادند تا اين مسئله را در شوراي عالي سينما مطرح كنند تا در خصوص سالن ‌هاي سينما كه به شدت دچار مشكل شده‌اند، چاره انديشي شود.

محمدرضا صابري اين طور ادامه مي‌دهد: خوشبختانه متوجه شديم كه در تاريخ 29 مرداد 1390 شوراي عالي سينما مصوبه‌ اي را ابلاغ كرده است كه در آن به خريد 15 درصد از ظرفيت خالي سالن ‌هاي سينما توسط وزارت ارشاد اشاره شده است كه در اختيار نهادها، ارگان‌ها و قشر محروم جامعه كه توانايي خريد بليت را ندارند، قرار مي‌گيرد. تا بدين شكل هم به سينماداران و تهيه‌كنندگان كمكي شود و هم به قشري كه از شرايط مالي مساعدي برخوردار نيستند.

وي با درخواست از مسئولان ارشاد براي هر چه سريعتر عملي شدن اين طرح مي‌گويد: اين طرح مهم توسط رييس جمهور محترم ابلاغ شده است و ما از وزارت ارشاد تقاضا داريم تا هر چه سريعتر اين طرح اجرايي شود، چرا كه سالن ‌هاي سينما با مشكلات جدي در تأمين هزينه ‌هاي خود رو به رو هستند. به عنوان مثال مدير سينما آزادي (پر فروش ‌ترين سالن سينمايي كشور) در جلسه هيأت مديره انجمن سينماداران با ارائه قبوض آب، برق و گاز عنوان كرد كه از پس مخارجش بر نمي‌آيد، با اين شرايط، ديگر سينماهايي كه از فروش بالايي برخوردار نيستند تكليفشان مشخص است! اگر اين اتفاق در آينده نزديك نيفتد، واقعاً سالن ‌هاي سينما نمي‌توانند چراغ سينما را روشن نگه دارند. در واقع بدون حمايت دولت، فاصله زيادي با ورشكستگي نخواهيم داشت.

صابري در خصوص چگونگي واگذاري بليت‌هايي كه توسط دولت خريداري مي‌شود، نيز به اين نكته اشاره دارد: به عنوان مثال يكي از راه‌ هاي واگذاري اين بليت ‌ها اين است كه يك سري از بليت ‌ها در اختيار مدارس پائين شهر، كميته امداد، بهزيستي و ساير نهادهايي كه از اقشار محروم جامعه حمايت مي‌كنند قرار گيرد تا بتوانند آنان را به سالن‌ هاي سينما بكشانند.

وي اجرايي شدن اين طرح را منوط به ديدار دوباره عليرضا سجادپور مدير كل اداره نظارت و ارزشيابي مي‌داند: اميدوارم اين ديدار هر چه سريعتر ميسر شود چون سينماها با مشكل رو به رو هستند ما منتظريم تا ببينيم اداره كل نظارت و ارزشيابي كه متولي اين امر است، چه راهكار‌هايي را براي خريد اين بليت‌ها انديشيده است.

صابري در پايان معتقد است اختصاص اين 15 درصد براي خريد بليت سينماها، قطعاً مشكلات سينماداران را حل مي‌كند: اگر اين طرح به طور كامل و جامع اجرا شود، مشكل حل خواهد شد. چون به طور دقيق در اين ابلاغيه اشاره شده است كه 15 درصد از ظرفيت خالي تمام سانس‌ هاي سينماها خريداري شود، يعني يك سالن‌ سينما كه در طول روز 6، 7 سانس دارد و اگر اين 15 درصد از هر سانس خريداري شود و در اختيار نهادها قرار گيرد، قطعاً مشكلات تمام سينماها حل خواهد شد.

مسعود بانصيري نيز اين اتفاق را مثبت مي‌داند، اما مي‌گويد هنوز ساز و كار اجرايي آن مشخص نيست. من هم در جريان اين طرح هستم اما اينكه چه كسي و چگونه مي‌خواهد اين كار را انجام دهد، مشخص نيست و از چگونگي آن بي ‌اطلاع هستيم.
مدير پرديس سينمايي ملت در گفتگو با «باني فيلم» مي‌گويد: در خصوص پرداخت قبوض آب، برق، گاز نبايد به سالن ‌هاي سينما مانند مراكز تجاري نگاه كرد و اين رويكرد معضلي است كه سالن‌ هاي سينمايي را به تعطيلي مي‌كشاند. بايد به سينماها فرهنگي نگاه كرد. اين طرح قطعاً مفيد فايده است اما كافي نيست. چرا كه هزينه ‌هاي سالن سينما بالاتر از اين حرف هاست، به همين خاطر بخش خصوصي رغبتي براي احداث پرديس سينمايي نمي‌كند.

وي معتقد است امسال به لحاظ اقتصادي بهتر از سال گذشته بوده است. از اينكه دو، سه فيلم وضعيت اكران امسال را تغيير داده‌اند، نمي‌توان به سادگي گذشت. دو فيلم كه در ابتداي سال باعث شدند تا سينماها با شروع سال جديد رونق و جان تازه ‌اي بگيرند و فيلم «ورود آقايان ممنوع» هم در فصل تابستان همين اتفاق را رقم زد. اگر فيلم‌ هاي اين چنين (نه صرفاً كمدي) ساخته شود، قطعاً اتفاق بهتري خواهد افتاد. به عقيده من سازندگان اين سه فيلم مخاطبان خود را به خوبي شناخته‌اند و اين نكته مهمي است.

بانصيري در خصوص هزينه ‌هاي پرديس سينمايي ملت نيز، مي‌گويد: هزينه ‌هاي ما با ميزان درآمدمان برابري مي‌كند، اگر چه نگاه سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به اين موضوع چندان اقتصادي نيست، اما به هرحال شرايط بايد به نحوي باشد كه هزينه ‌اي به سيستم شهرداري تحميل نكنيم. اما در مجموع چون ميزان درآمدها كافي نيست، نمي‌توانيم مخاطب را به مرحله وفاداري برسانيم، وفاداري يعني چه، يعني اينكه اگر پرديس ملت فيلم موردنظرش را نداشت و سالن سينماي ديگري آن فيلم را داشت، مخاطب پيش خودش بگويد، هر زمان كه پرديس ملت آن فيلم را داشت، به ديدنش مي‌روم!

وي در پايان مهمترين نكته را در تكريم مخاطب مي‌داند: چون هزينه ‌هايمان بالاست نمي توانيم به فكر ارائه خدمات بهتري براي مخاطب باشيم و طرح‌هاي بلند مدتي داشته باشيم كه به عنوان مثال بگوييم هر مخاطبي كه در طول ماه چهار ماه به اين سالن سينما آمد كارتي به او بدهيم تا بتواند به صورت نيم ‌بها از سينما استفاده كند يا در سيستم اطلاعاتي سينما مشخصات او را ثبت كنيم تا در روز تولدش هديه ‌اي را از طرف سينما به وي اهدا كنيم! هزينه ‌هاي بالاي سينما مدام از ايجاد تسهيلات خاص براي مخاطبان جلوگيري مي‌كند.

سایت سینما قدس اردبیل

علي هيربد نيز با اظهار بي ‌اطلاعي از چنين طرحي مي‌گويد: آمار فروش برخي سينماها به اندازه‌اي است كه اگر درب سينما را ببندد به صرفه ‌تر است تا اينكه فعال باشند، چون هزينه‌هاي آب، برق، گاز و... بسيار بيشتر از درآمدشان است.

مدير سينما فرهنگ با ابراز خوشحالي از اين طرح مي‌گويد: اگر طرح خريد 15 درصد از بليت سينماها توسط دولت عملي شود اقدام بسيار مثبتي است كه باعث رونق سينماها خواهد شد. سينماهايي مثل فرهنگ، آزادي، ملت و ساير پرديس‌ هاي سينمايي تمام تلاششان را به خرج مي‌دهند و مخاطبان خودشان را دارند به طوري كه اگر متضرر نشوند و سوددهي نداشته باشند حداقل دخل و خرجشان برابر است، اما بيشتر سينماها به خصوص در تهران فروش روزانه‌ شان نزديك پنجاه‌ هزار تومان است. شما هزينه سيستم‌ هاي روشنايي يك سالن سينما به همراه هزينه برق دستگاه آپارات و ساير موارد را در كنار هزينه‌ هاي برق و گاز محاسبه كنيد، آن‌ وقت متوجه خواهيد شد كه مخارج سينماها تا چه اندازه بالاست.

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا با اين طرح مشكلات سينماداران پايان خواهد يافت، به اين نكته اشاره دارد: به هر روي اگر پرداخت همين 15 درصد را هم دولت قبول كند، نقش به سزايي در كمك به سينماداران خواهد كرد. ميانگين هزينه آب، برق و گاز سينما فرهنگ در ماه چيزي درحدود يك ميليون و نيم تومان مي‌شود. خاطرم هست بعد از هدفمند كردن يارانه‌ ها اولين فيش گازي كه براي ما آمد، نزديك به 2 ميليون تومان بود! من همان موقع اعلام كردم كه دولت نبايد سوبسيدها را براي سالن‌ سينما حذف كند.

هيربد در پايان، سال 90 را سال پررونقي براي سينما مي‌داند: اميدوارم با همين روندي كه سال را آغاز كرديم، جلو برويم ما در پنج ماه سال 90 نزديك به يك ميليارد تومان فروش داشته‌ايم كه با احتساب فصل امتحانات بچه‌ ها و ميزان تعطيلات اين پنج ماه به فروش فوق العاده‌اي رسيده‌ايم. تصورم اين است با سياست ‌شوراي صنفي اكران كه در طول يك ماه، شش- هفت فيلم بيشتر اجازه اكران نداشتند، فرصت بهتري براي اكران فيلم ها به وجود آمد و سطح فروش فيلم‌ها نيز بالاتر رفت.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم» | 30 شهريور ماه 1390
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 30 شهريور ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir