پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

شورايعالي تهيه‌كنندگان سينماي ايران مطرح كرد:
ورشكستگي و خسارت تهيه ‌كنندگان و سرمايه‌ گذاران 18 فيلم سينمايي

صدمات اقتصادي، عدم حمايت از بازگشت سرمايه تهيه ‌کنندگان بخش خصوصي، گسترش بازار قاچاق فيلم و عدم خريد فيلم‌هاي ايراني به قيمت قابل قبول در آخرين نشست شورايعالي تهيه‌کنندگان سينماي ايران مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

به گزارش دبيرخانه شورايعالي تهيه کنندگان سينماي ايران؛ نخستين دستور جلسه اين متشكل صنفي اختصاص به گزارش کميته اقتصادي شورايعالي از سينماي ايران داشت. اين کميته طي گزارشي در صحن شورا، نگراني خود را از ورشکستگي، زيان و خسارت تهيه‌ کنندگان و سرمايه‌ گذاران 18 فيلم سينمايي که در شش ماهه اول امسال اکران شده‌اند، بيان داشت. کميته تهيه‌ کنندگان دو فيلم ديگر را نيز در آستانه زيان دانست. کميته اقتصادي در گزارش خود اعلام داشت که فروش ‌هايي که به آن استناد مي‌شود به چهار فيلم با فروش بسيار خوب و تعداد پنج فيلم با فروش متوسط بازمي‌گردد. بقيه فيلم‌ها با توجه به عدم بازگشت سرمايه، با زيان رو به رو هستند.

در ادامه ابراز عقيده شده است: «متأسفانه معاونت سينمايي عملاً هيچ اقدامي جهت جبران خسارت اين همکاران انجام نداده است و بسياري از آنان از اين عدم حمايت گلايه دارند. به خصوص که دولت جهت حمايت از توليد کشور 7700 ميليارد تومان بودجه اختصاص داده است. مشخص نيست که آيا در اين رقم ـ اگر چه هنوز پرداخت نشده است ـ سهمي براي سينما منظور شده يا به دليل بي ‌برنامگي ‌ها توليدات فيلم‌هاي سينمايي در توليد کلان کشور ديده نشده است.

کميته اقتصادي شورايعالي ضمن اشاره به عدم خريد فيلم‌هاي ايراني از سوي موسسات ويدئو رسانه اعلام داشت که هميشه بخشي از سرمايه فيلم‌ ها توسط شبکه ويدئو خانگي تأمين مي‌شد. تعدادي از همکاران گلايه دارند که فيلم ‌هايشان خريداري نمي‌شود و جمعي نيز اعتقاد دارند که قيمت‌ هاي پيشنهادي اين مؤسسات براي اکثريت فيلم‌ها به يک سوم بهاي سابق کاهش يافته است. از سوي ديگر اغلب فيلم ‌ها از داشتن اکراني مناسب در شهرستان ها محروم هستند و بازگشت سرمايه آنها به فروش تهران و فروش به موسسات ويدئو رسانه موکول مي‌شود. طبيعتاً با توجه به عدم خريد فيلم‌هاي ايراني و کاهش قيمت خريد بازگشت سرمايه تهيه ‌کنندگان امکان پذير نيست. کميته اقتصادي در گزارش خود همچنين اعلام داشت که ظرفيت بازار فيلم سينماي ايران، درشبکه ويدئو، در اختيار فيلم خارجي قرار گرفته است. شورايعالي پس از بحث و گفتگو پيرامون راه هاي مساعدت به تهيه‌ کنندگان بخش خصوصي که به خاطر شرايط اقتصادي متضرر مي‌شوند، تصميماتي را اتخاذ کرد.

در ادامه‌ اين نمابر آمده است: «شورايعالي همچنين مقرر داشت تا نامه ‌اي به مدير کل سمعي و بصري و نمايش خانگي نوشته و با توجه به حسن نيت و کارشناسي وي، درخواست شود تا اقدامات لازم را براي خريد کليه فيلم‌ هاي سينمايي اکران شده و افزايش ظرفيت فيلم ‌هاي سينماي ايران انجام دهد. شورا اظهار اميدواري کرد که با ورود مديرکل مشکل عملاً از اين شکل حاد خارج شود.»

گسترش بازار قاچاق فيلم در تهران و شهرستان ها ديگر دستور جلسه شورايعالي تهيه کنندگان بود. اعضاي شورا بر لزوم پيگيري مبارزه با اين معضل اجتماعي که عملاً به تعطيلي سينماي ايران کمک خواهد کرد، تأکيد داشتند. نمايندگان تشکل‌ هاي صنفي ضمن ابراز تأسف از اين گفته دبير کل ستاد مبارزه با قاچاق فيلم که گفته بود اهل سينما حاضر به همکاري نيستند، اين سوال را مطرح کرد که ايشان بايد بررسي کنند که چه اتفاقاتي افتاده است که اهالي سينما با اين ستاد حاضر به همکاري نيستند. در نهايت شورايعالي تصميم گرفت فارغ از هرگونه اختلاف نظر، آمادگي خود را جهت هرگونه همکاري با ستاد مبارزه اعلام دارد.

اعضاي شورا در همين نشست اعلام کردند که شورايعالي يک سال قبل نمايندگان خود را براي همکاري به اين ستاد اعلام داشته، اما هيچ گونه پاسخي به اين همکاري داده نشد، که جاي تأسف دارد. شورايعالي با توجه به حسن رابطه ‌اي که سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي با تهيه ‌کنندگان جهت پخش تيزر فيلم‌ها دارد، مقرر داشت تا طي نامه‌ اي به آقاي مجتبي مشيري مدير کل بازرگاني صدا و سيما از وي در مورد همکاري يا عدم همکاري با شبکه‌هاي ماهواره‌اي داراي مجوز استعلام شود. چرا که مديرکل ارزشيابي اعلام کرده است که همکاري با اين شبکه‌ ها مجاز است، اما از سوي ديگر نظر صدا و سيما در اين زمينه مشخص نيست. شورايعالي اظهار اميدواري کرد که با پاسخ مدير کل بازرگاني صدا و سيما از احتمال سوء تفاهم بين سينماي ايران و سازمان صدا و سيما جلوگيري شود.

در همين نشست اعلام شد که علي رغم مکاتبه با معاونت سينمايي جهت کپي رايت کليه فيلم‌ هاي سينمايي پس از دريافت پروانه نمايش، تاکنون اقداماتي صورت نگرفته است. شورايعالي کپي رايت کليه فيلم‌ها را امري ممکن و هزينه آن را با توجه به تبعات آتي بسيار اندک دانست. شورايعالي در پي گزارش يکي از همکاران پيرامون عدم صدور پروانه فيلمسازي يک کارگردان و تهيه‌کننده سرشناس که گفته مي‌شود به خاطر فعاليت ‌هاي صنفي کارگردان است، اظهار تأسف کرد. اعضاي شورا اظهار اميدواري کردند که معاونت سينمايي مسائل را به صورتي کلان مورد ارزيابي قرار دهد و در صورتي که اين گفته واقعيت دارد، با حرکتي مثبت، سطح رفتارهاي مديريتي را به شيوه‌ اي مدبرانه ارتقا دهد.

منبع : روزنامه سينمايي «باني فيلم»
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 13 مهر 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir