پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

بررسي وضعيت فروش فيلم ها در شش ماه اول سال
ميلياردي ‌ها گيشه سينما را پر رونق كردند

شش ماه اول سال 90 در حالي به پايان رسيد كه مقايسه فروش فيلم‌ها با مدت زمان مشابه در سال‌هاي 88 و 89 نشان از رونق قابل توجه گيشه مي‌دهد. هر چند بخش عمده‌اي از اين فروش متعلق به 3 فيلم ميلياردي «اخراجي‌ها 3»، «جدايي نادر از سيمين» و «ورود آقايان ممنوع» است و در مرحله بعد بايد از «اينجا بدون من» و «جرم» ياد كرد كه با رسيدن به مرز 600 ميليون تومان فروش در تهران، به رونق گيشه ياري رساندند. نكته نگران ‌كننده در خصوص گيشه فيلم‌ها در شش ماه اول سال، پايين بودن فروش بسياري از فيلم‌هاي اكران شده بود.

گرچه در محاسبه مجموع فروش فيلم‌ها، ميلياردي‌ ها جور آثار كم مخاطب را كشيدند ولي اينكه 70 درصد فيلم‌هاي اكران شده در شش ماه اول سال، شكست تجاري خورده‌اند نكته نگران‌ كننده‌اي به نظر مي‌رسد.

محمدرضا صابري: رشد چشمگيري درگيشه داشتيم

محمدرضا صابري سخنگوي انجمن سينماداران گيشه شش ماه اول سال 90 را هم به لحاظ كمي و هم به لحاظ كيفي مناسب و مطلوب دانست و در اين خصوص گفت: به هيچ عنوان نمي‌توانيم فروش فيلم‌ها در سال 90 با سال گذشته مقايسه كرد. شش ماه نخست امسال هم فيلم‌ها گيشه خوبي داشتند و هم به لحاظ كيفي از ساختار استاندارد و مطلوبي برخوردار بودند.

صابري به خبرنگار «باني فيلم» توضيح داد: در نيمه اول سال 90 باشگاه ميلياردي‌ ها چند عضو تازه پذيرفت و حتي دو فيلم ورود آقايان ممنوع و اخراجي‌ها در تهران از مرز سه ميليارد هم گذشتند. ضمن اينكه اخراجي‌ها و ورود آقايان ممنوع در شهرستان هم با مخاطب بالايي همراه بودند. او گفت: بايد به مخاطب «اينجا بدون من» هم توجه كنيم كه اين فيلم هم توانست فروش خوبي را در گيشه به دست بياورد، اما در مجموع بايد بگوييم كه امسال مخصوصاً 6 ماه اول نسبت به سال گذشته فيلم‌ها 12 ميليارد گيشه داشتند كه اين 12 ميليارد فقط مختص به 6 ماه اول سال بود كه اين فروش نشان از رشد چشمگير گيشه فيلم‌ها را دارد. او گفت: شش ماه نخست سال حتي فيلم با مخاطب خاصي چون جدايي نادر از سيمين هم بالاي دو ميليارد در گيشه فروش داشت.

سخنگوي انجمن سينماداران در بخش ديگري از صحبت خود گفت: بايد از اين فروش خوب فيلم‌ها در سال 90 نتيجه‌ گيري مهمي كنيم و آن اينكه وقتي فيلم‌ها از ساختار درست و داستان خوبي برخوردار باشند، قطعاً مخاطب هم از فيلم‌ ها استقبال مي‌كند. همان‌ طور كه فيلم اخراجي‌ها توانست نزديك به 7 ميليارد گيشه به دست بياورد و فيلم ورود آقايان ممنوع 5 ميليارد به واقع اين ميزان فروش فيلم‌ها نشان مي‌دهد كه مخاطب از فيلم‌هاي خوب استقبال مي‌كند و مردم سينماي خوب را با هيچ چيز مفرح‌ ديگر عوض نمي‌كنند.

او گفت: تهيه‌كننده‌ ها در ساخت فيلم بايد به مقوله ساختار و داستان يك فيلم توجه ويژه داشته باشند. همان ‌طور كه سينماهاي تهران هم مطابق با امكانات روز با تجهيزات مدرن همراه شده است، اما تنها دغدغه سينماداران در اين ميان، قبوض برق و آب سينماهاست كه اميدواريم با راهكارهاي وزارت ارشاد و مسؤولان اين مشكل سينماها هم، راه‌ حل مناسب پيدا كنند.

سيروس تسليمي: فروش‌هاي ميلياردي محدود به چند فيلم است

سيروس تسليمي با بيان اينكه فروش فيلم‌ها در نيمه نخست سال را از دو منظر مي‌توانيم نگاه كنيم، گفت: از جنبه مثبت اينكه چند فيلم فروش بالاي ميليارد داشتند و اين چنين فروشي در سال‌هاي گذشته بي ‌سابقه بوده، اين ميزان فروش ميلياردي براي چند فيلم خبر خوشي براي سينماي ايران است.

تسليمي به خبرنگار «باني فيلم» توضيح داد: اما نكته نگران ‌كننده اينكه وقتي برخي فيلم‌ ها فروش ميلياردي مي‌كنند، اين فروش بر قيمت توليد شده فيلم‌ها تأثير مي‌گذارد و قيمت ‌ها و دستمزدها به شدت بالا مي‌رود. حتي قيمت‌ نگاتيو، پوزيتيو و... هم بالا مي‌رود. اين افزايش قيمت ‌ها نگراني زيادي را در توليد فيلم‌ هاي در آينده به وجود مي‌آورد. چون اين فروش استثنايي به چند فيلم محدود مي‌‌شود و همه فيلم‌ها اين فروش را ندارند. لذا در توليد فيلم‌ هاي بعدي تهيه‌كنندگان و سازندگان به شدت متضرر مي‌شوند و قدرت ريسك فيلمسازي از عوامل حرفه‌اي گرفته مي‌شود.

تسليمي گفت: اين منظر منفي ارزيابي ماست چرا كه سينماي تعريف شده صنعتي ما وابسته به اصناف و سنديكايي كه قيمت‌ ها را كنترل كند، نيست. بيشتر قيمت‌ ها محفلي مشخص مي‌شود به اين معني كه در يك محفلي عوامل دور هم مي‌نشينند و قيمت‌ ها را بالا مي‌برند. او افزود: نكته حائز اهميت ديگر اينكه در اين چرخه افزايش قيمت ‌ها قدرت ريسك براي ساخت فيلم فرهنگي هم كاهش پيدا مي‌كند. همان طور كه مي‌دانيم ساخت فيلم تجربي در سينماي ايران با مشكلات زيادي همراه است لذا كارگرداناني كه فيلم فرهنگي مي‌‌سازند در آينده به دليل بالا رفتن قيمت در ساخت اين فيلم‌ ها با مشكلات مواجه مي‌شوند. او افزود: اگر كمي دقت كنيد خواهيد ديد پروانه ساخت‌ هايي كه در شش ماه نخست سال صادر شده كمتر براي عوامل حرفه ‌اي صادر شده، بيشتر اين پروانه ساخت‌ ها براي كارگردانان و تهيه‌كنندگان فيلم اولي بوده و اين نشان از بالا بودن هزينه توليد فيلم‌ها دارد. او گفت: در شهرستان‌ ها كف يا سقف فروش اهميت پيدا نمي‌كند. اغلب شهرستان ‌ها سالن هايشان ماه‌ ها در اختيار فيلم‌ هاي پر فروش قرار مي‌گيرد و فيلم‌هايي كه فروش پاييني دارند در اكران شهرستان ‌ها محلي از اعراب ندارند. از اين منظر هم فروش برخي فيلم‌ ها در شهرستان ‌ها با مشكل مواجه مي‌شود.

تسليمي افزود: تقريباً «جدايي نادر از سيمين»، «اخراجي‌ها 3» و «ورود آقايان ممنوع» شش ماه نخست سال سالن‌ هاي سينماها را از آن خود كردند. اين پخش ‌كننده در بخش ديگري از صحبت خود گفت: به طور كل ريشه تمام اين مشكلات را من در كمبود سالن ‌هاي سينمايي مي‌بينم. اگر تعداد سالن هر نمايش ‌دهنده فيلم در شهر تهران زياد باشد، قطعاً هم فيلم‌ هاي پرفروش و هم ديگر فيلم ‌ها مخاطب خود را به دست مي‌آورند.

منبع: روزنامه سينمايي باني فيلم | 3 مهر ماه 1390
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 3 مهر ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir