پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

تاریخچه فیلمسازی و اولين هاي فيلمسازهاي استان اردبیل

با یک نگاه کلی به تاریخ اردبیل و اولین ‌ها در آن به وضوح می توان دید که خانواده «کتابچی» بیش از همه در وارد کردن چیزهای نو و بدیع به اردبیل سهیم بوده اند. رضا کتابچی در حدود سال 1308 هـ.ش یک دستگاه آپارات ساده و ابتدایی خریداری کرد و به کمک دوستانش اولین محفل سينمایی را در اردبیل دایر نمود. سینما به صورت دائمی و حرفه ای در سال 1323 هـ.ش در اردبیل شکل گرفت و حرفه سینماداری به وجود آمد.

پس از شناخته شدن صنعت سینما به صورت رسمی و تثبیت سینماها در اردبیل و آشنایی مردم با این هنر، جوانان و نوجوانان علاقمند به هنرهفتم با تجمع در خانه های همدیگر طرح ‌ها و ایده ‌های خود را برای ساخت فیلم مطرح کرده و در مورد آنها بحث می نمودند ولی هر بار به دلیل فقدان امکانات، طرح ها در این مرحله متوقف می‌شد تا اینکه شخصی به نام «علی محضری» که در یک دوربین فیلمبرداری 8 ميليمتري داشت، با «اصغر جاوید» یکی از جوانان علاقمند فیلمسازی آشنا شد و آنها با کمک هم توانستند اولین فیلم کوتاه در اردبیل را به نام «دریا» جلوی دوربین ببرند.

پس از آن، عده ای از جوانان علاقمند با هم جمع شده و دفتری برای خود انتخاب کرده و به فعالیت ادامه دادند. پس از تشکیل کانون سینمای آزاد در تهران، اصغر جاوید فیلم دریا را با خود به دفتر مرکزی این کانون برد و با موافقت مسئولین، دفترنمایندگی سینمای آزاد در اردبیل تشکیل گردید.

تا زمانی که کانون سینمای آزاد فعالیت می کرد، فیلمسازان زیادی به عضویت کانون در آمدند و فیلم‌هایی ساختند که در جشنواره ‌های ملی و بین المللی جایی برای خود باز کردند. سینمای آزاد اردبیل یک سال بعد از انقلاب اسلامی، همزمان با دفتر مرکزی این کانون در تهران تعطیل شد.

بعد از تعطیل شدن سینمای آزاد دیگر محلی برای فعالیت سینمایی به صورت رسمی در شهر وجود نداشت در سال 61 یک دوره آموزش فیلمسازی توسط امور تربیتی آموزش و پرورش اردبیل به مربیگری اصغر جاوید برگزار شد و یک سال بعد چنین دوره ای از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در خانه فرهنگ این اداره دایر گردید و تا سال 64 حرکت‌ های مهم فیلمسازان اردبیل بیشتر در صدا و سیمای مرکز اردبیل انجام می پذیرفت.

سینمای جوان ایران کانونی برای فعالیت فیلمسازان جوان و غیر حرفه‌ای بود که در سال 53 تحت نظارت وزارت فرهنگ و هنر ایجاد شده بود ولی قبل از انقلاب گسترش چندانی نیافته بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، این کانون فعالیتش را به صورت جدی و گسترده در سطح کشور آغاز کرد.

دفتر نمایندگی انجمن سینمای جوان در اردبیل به سرپرستی «ایوب دانشور» در مهر ماه 1364 دایر شد و کار خود را به آموزش نیروهای جوان، علاقمند و مستعد رسماً آغاز نمود. ایوب دانشور و اصغر جاوید به عنوان مربی به امر آموزش فیلمسازی مشغول شدند و یک سال بعد «صابر فرزانه وش» نیز به یاری ایشان آمد. دوره‌ های آموزشي انجمن سینمای جوان شامل فیلمبرداری و فیلمسازی در رشته های مبانی ارتباط تصویری، طرح و گزارش نویسی، عکاسی، تدوین و کارگردانی، فیلمنامه نویسی و فیلمبرداری بود. این انجمن در طول  26 سال (تا سال 90) فعالیتِ خود، کارهای زیادی را انجام داده و جوانان با استعداد و خلاقی در این محل آموزش دیده و آثاری ارزشمند به یادگار گذاشته‌اند. در طول این مدت هزاران قطعه عکس سیاه و سفید و رنگی، صدها عنوان فیلم کوتاه در قطع های 8 ميليمتري، 16 ميليمتري، 35 ميليمتري و يا تصوير ويدئويي در قالب كاست هاي VHS و DV  به صورت داستانی، مستند، انیمیشن و تجربی تولید شده و فیلمسازان و عکاسان جوان در بیش از 150 جشنواره استانی، منطقه‌ای، ملی و بین المللی فیلم، فیلمنامه و عکس حضور فعال داشته و دهها جایزه ملی و بین المللی را به خود اختصاص داده‌اند.

انجمن سینمای جوان اردبیل، علاوه بر آموزش و تولید که اهداف اصلی آن را تشکیل می دهد، در جهت حمایت و هدایت جوانان علاقمند، رسالت اشتغال زایی برای آنان را نیز بر عهده داشته که در این راستا دهها نفر از آموزش دیدگان این مرکز به استخدام ادارات و سازمان های مختلف در آمده و در سمت ‌های مختلف از جمله واحدهای سمعی و بصری، روابط عمومی، واحدهای فرهنگی، هنرستان ها و… مشغول به کار هستند و دهها نفر دیگر با عناوین مختلف از جمله تهیه کنندگی، کارگردانی، نویسندگی، تدوينگر، صدابردار، تصویربردار و… به صورت آزاد یا استخدام رسمی و قراردادی با شبکه‌ های مختلف محلی، سراسری و برون مرزی همکاری می نمایند و عده‌ای نیز از جمله سید جواد عبداللهی، فرهاد قائمیان، غلامرضا صیامی زاده، حجت قاسم زاده، ایوب دانشور، نقی نعمتی و… به صورت حرفه‌ ای به کارهای سینمایی روی آورده‌اند.

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 20 آبان ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir