پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

 

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

حذف تهيه كنندگان مستقل سينما

اين روزها در ميان اهالي سينما، نگراني جديدي شكل گرفته است. اين نگراني به خاطر سيطره گسترده و كامل عده اي تهيه كننده، بر كل سينماي ايران به وجود آمده است. كارشناسان سينمايي و بسياري از اهالي سينما معتقدند با وضعيت فعلي كه در سينماي ايران به وجود آمده، بسياري از دفاتر توليد مستقل از بين خواهند رفت و تنها تعدادي تهيه كننده كه داراي دفاتر پخش و سالن سينما هستند باقي خواهند ماند. اتفاقاً تهيه كنندگان داراي دفاتر پخش و سالن سينما كه با گذشت زمان هر روز قدرتمند تر شده اند شرايط را به گونه اي رقم زده اند كه ديگر امكان فعاليت براي تهيه كنندگاني كه داراي دفتر پخش و سالن سينما نيستند، وجود ندارد. چون اين تهيه كنندگان داراي دفتر پخش و سينما، حتي در زمينه انتخاب بازيگر و ساير عوامل داراي آنچنان قدرتي شده اند كه حتي قدرت انتخاب بازيگر و... را از تهيه كنندگان فاقد دفتر پخش گرفته اند.

   گذري كوتاه بر اتفاقي كه افتاد

اما چه شد كه وضعيت سينماي ايران به اينجا رسيد؟ در سال هاي دور، سينماي ايران براي اكران فيلم هاي خود از قاعده اي پيروي مي كرد كه براساس اين قاعده صاحبان فيلم براي اكران فيلم هاي خود با يك گروه سينمايي قرارداد مي بستند. هر گروه شامل ده الي چهارده سينما بود كه صاحب فيلم با نماينده گروه قرارداد مي بست. با اين وضعيت در آن زمان صاحبان فيلم مشكلي براي اكران فيلم خود نداشتند. اما با گذشت زمان، عده اي از گرايش ها در سينماي ايران به اين نتيجه رسيدند كه چرا بايد اكران كردن فيلم آنقدر آسان باشد. به همين دليل آنها تصميم به از هم پاشيدن گروه هاي سينمايي گرفتند و گروه هاي سينمايي به مرور از تعداد سينماهايشان كاسته شد و به كمترين تعداد ممكن رسيد. با به وجود آمدن اين وضعيت به مرور وضعيت دفاتر پخش فيلم تثبيت شد و اين پخش كننده ها بودند كه عملاً اختيار همه چيز را در دست گرفتند. با گذشت زمان وقتي ضابطه مستقيم صاحب فيلم و صاحب سينما قطع شد، عملاً پخش كننده ها همه كاره شدند. در اين وضعيت يك نوع رقابت بسيار ناعادلانه در سينماي ايران به وجود آمد و آن اين بود كه تهيه كنندگاني كه دفتر پخش نداشتند با تهيه كنندگاني كه داراي دفتر پخش بودند وارد يك رقابت نابرابر مي شدند. در حقيقت تهيه كننده اي كه دفتر پخش نداشت مجبور بود فيلم خود را به رقيب خود كه تهيه كننده اي بود كه دفتر پخش داشت واگذار كند و خوب مشخص بود كه تهيه كننده اي كه دفتر پخش دارد فقط به فكر اكران فيلم خود است و بدبخت تهيه كننده اي كه دفتر پخش نداشت و...

بعد از اين قضايا، اين تهيه كنندگان داراي دفتر پخش بودند كه روز به روز قدرتمندتر شدند و حتي شروع كردند به سالن سينما خريدن. با اقدام اين تهيه كننده ها براي خريد سينما وضعيت انحصار در سينماي ايران بدتر از گذشته شد و حالا تهيه كنندگاني كه داراي دفتر پخش بودند، سالن سينما هم داشتند و انحصار، هر روز گسترده و گسترده تر مي شد و بيچاره تهيه كنندگاني كه نه دفتر پخش داشتند و نه سالن سينما و... . تازه در وضعيت تلخ تر ديگري كه به وجود آمده تهيه كنندگاني كه داراي دفتر پخش هستند و سالن سينما هم دارند داراي يك رانت ديگر هم مي شوند و آن اين است كه همين تهيه كنندگان انحصارطلب تشكيلات صنفي را دست و پا مي كنند كه اين تشكيلات حتي مورد حمايت معاونت سينمايي نيز قرار مي گيرد و موقعيت اين تهيه كنندگان را هرچه بيشتر تثبيت مي كند.

حالا شايد وضعيت تهيه كنندگاني كه نه دفتر پخش دارند نه سالن سينما و نه تشكيلات صنفي مورد حمايت دولت، در برابر تهيه كنندگاني كه هم دفتر پخش دارند و هم سالن سينما و هم تشكيلات صنفي، وضعيتي بسيار تلخ و تراژديك به نظر برسد. به نظر مي رسد اگر در گذشته سينما بين عده اي از تهيه كنندگان و دولت (معاونت سينمايي) دست به دست مي شد، حالا دست اين دو با هم يكي شده است. با اين وضعيت نه تنها انحصار توزيع و نمايش در اختيار عده اي تهيه كننده خاص قرار گرفته بلكه انحصاري شدن نمايش و اكران و در اختيار قرار گرفتن اين موضوع در انحصار برخي تهيه كنندگان باعث شده تا اين موضوع روي توليد فيلم ها نيز تأثير بگذارد. در اين وضعيت تهيه كننده اي كه هم پخش كننده است و هم سالن سينما دارد و هم حمايت صنفي را پشت سر خود، در زمينه توليد فيلم و انتخاب عوامل و بازيگران، قدرت انتخاب را از تهيه كننده اي كه نه دفتر پخش دارد و نه سالن سينما، مي گيرد و عملاً همه چيز سينماي ايران در اختيار تهيه كنندگان معدودي قرار مي گيرد كه هم پخش كننده اند و هم صاحب سالن و آنها هستند كه قدرت انتخاب بازيگر و ساير عوامل مثل فيلمبردار و... را دارند.

كارشناسان سينمايي هشدار مي دهند كه غلبه انحصار بر توليد و نمايش به از هم پاشيدن سينماي ملي منجر مي شود. از سوي ديگر، تلويزيون نيز در اين سالها هيچگاه اقدام به خريد فيلم ايراني نكرده است و بازار نمايش خانگي نيز كاملاً در اختيار سيستم قاچاق قرار گرفته است. شبكه قاچاقي كه قبلاً مشغول سرقت فيلم هاي خارجي بود حالا مشغول سرقت فيلم هاي ايراني نيز شده است و همين باعث شده خريد رايت فيلم هاي ايراني توسط شركت هاي خريدار به شدت پايين بيايد. از سويي ديگر، شبكه هاي ماهواره اي نيز در اقدام غيراخلاقي ديگري، اقدام به نمايش فيلم هاي ايراني مي كنند كه همين نيز لطمه فراواني به سينماي ايران مي زند. آن هم سينمايي كه در سال هاي پس از انقلاب توانسته فيلم هاي بسيار ارزشمندي توليد كند و سينماي ايران در دنيا در برابر سينماي غرب كه مروج بي بندوباري و خشونت است، اعتباري بسيار يافته است.

نويسنده: محمد تاجيك
منبع: روزنامه شرق، شماره 1393 به تاريخ 23 آبان 1390
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 24 آبان ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir