پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

فيلم سينمايي «جدايي نادر از سيمين» نامزد جايزه گلدن گلوب شد

تداوم افتخار آفريني‌ هاي فيلم اصغر فرهادي

فيلم «جدايي نادر از سيمين» با راهيابي به فهرست نامزدهاي نهايي بهترين فيلم خارجي زبان مراسم گلدن گلوب، يك گام موفقيت ‌آميز ديگر در محافل بين‌المللي برداشت. اين اولين بار است كه فيلمي از سينماي ايران به مرحله نهايي نامزدهاي گلدن گلوب راه يافته است. پيش از اين در سال 2008 «آواز گنجشك‌ها» ساخته مجيد مجيدي به فهرست اوليه نامزدهاي اين مراسم راه يافته بود ولي اين فيلم به مراحل بعدي گلدن گلوب آن سال راه نيافت. فيلم فرهادي در حالي بخت خود را در يكي ازمعتبرترين جوايز سينمايي جهان مي‌آزمايد كه به نظر مي‌رسد كارش در اينجا، حتي دشوارتر از اسكار است. مثلاً يكي از رقباي فيلم فرهادي در گلدن گلوب «پوستي كه در آن زندگي مي‌كنيم» ساخته بدرو آلمادوار است در حالي كه اين فيلم از سوي كشور سازنده‌اش اسپانيا به آكادمي معرفي نشده است.

عكسي از فيلم سينمايي جدايي نادر از سيمين ساخته اصغر فرهادي

معمولاً برگزيدگان مراسم گلدن گلوب در مراسم اسكار نيز مورد توجه قرار مي‌گيرند و اين موجب شده تا اين مراسم اهميتي مضاعف يابد. حالا كه «جدايي نادر از سيمين» با حضور رقبايي قدرتر وارد فضاي رقابتي گسترده ‌تر موفق شده به فهرست 5 فيلم نهايي نامزدهاي بهترين فيلم خارجي زبان راه يابد، بيشتر مي‌توان به تكرار اين موفقيت در مراسم اسكار اميدوار بود.

روز پنجشنبه 24 آذر ماه اسامي نامزدهاي 25 بخش اين دوره از جوايز معتبر گلدن گلوب در دو بخش سينما و تلويزيون در حالي اعلام شد كه جديدترين ساخته‌ اصغر فرهادي ـ فيلمساز ايراني ـ در كنار فيلم‌ هايي چون «گل‌هاي جنگ»، «در سرزمين خون و عسل» و «پوستي که در آن زندگي مي‌کنم» قرار گرفت.

اتحاديه مطبوعات خارجي هاليوود (HFPA) که برگزارکننده‌ جوايز گلدن گلوب است در بخش فيلم ‌هاي خارجي ‌زبان، «جدايي نادر از سيمين» اصغر فرهادي از ايران، فيلم آمريکايي و بوسنيايي ‌زبان «در سرزمين خون و عسل» به کارگرداني آنجلينا جولي بازيگر آمريکايي، «گل‌هاي جنگ» ساخته‌ ژانگ ييمو کارگردان چيني، «پسري با دوچرخه» اثري از ژان پي‌ير و لوک داردن توليد مشترک بلژيک، فرانسه و ايتاليا و فيلم اسپانيايي «پوستي که در آن زندگي مي‌کنيم» ساخته‌ پدرو آلمودوار را شايسته‌ راهيابي به مرحله‌ نهايي جايزه‌ي گلدن گلوب دانست.

«جدايي نادر از سيمين» اين روزها با درخشش در فصل جوايز سينمايي هاليوود، انتظارها براي موفقيت در جوايز اسكار ‌2012 را بالا برده است.

برنده‌ جايزه‌ خرس طلا و خرس نقره‌اي بهترين بازيگري از جشنواره‌ برلين طي هفته ‌هاي گذشته برنده‌ چندين جايزه‌ جهاني از جمله بهترين فيلم خارجي سال از نگاه انجمن ملي منتقدين آمريكا و انجمن منتقدين فيلم نيويورك و جوايز فيلم مستقل بريتانيا شده و در جوايز فيلم اسپريت نيز نامزد جايزه‌ بهترين فيلم خارجي سال است.

«جدايي نادر از سيمين» كه اخيراً در جوايز سالانه آسيا ـ پاسيفيك بهترين فيلم سال ‌2011 شناخته شد، حضور گسترده‌ اي در جشنواره‌ هاي جهاني داشته و در حال حاضر در كشورهاي بلژيك، فرانسه، تايلند، تركيه، انگليس، آلمان، هلند، مجارستان، سوئد، يونان، لهستان، اسپانيا، كره‌جنوبي، ايتاليا و دانمارك درحال نمايش است و در آستانه‌ اكران عمومي در نروژ و پرتغال است.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 29 آذر ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir