پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

اميرحسين علم‌الهدي: با تفكر زيرپله‌اي نمي‌توان سينما را گسترش داد

در هیچ کجای دنیا شورای صنفی نمایش به جای پخش کننده عمل نمی‌کند

اكران فيلم‌ ها در سالن‌هاي سينمايي و همچنين نحوه تعيين زمان اكران يك فيلم از جمله چالش‌ هاي جدي در سينماي ايران است. در ايران باتوجه به اينكه يك فيلم در كدام فصل از سال اكران مي‌شود؛ در ميزان بالا بودن يا پايين بودن مخاطبانش تأثير بسياري دارد.

امیرحسین علم‌الهدی (کارشناس حوزه اکران) در گفتگو با ایلنا با اشاره به اینکه هرچند فصل خاص اکران مي‌تواند باعث موفقيت يك فيلم در زمان اکران باشد اما تضمین کننده نیست، افزود: در ایران اگر فصل بهار مصادف با محرم و رمضان نباشد ‌می‌تواند فصل ایده‌آلی برای اکران باشد البته این امر به شرطی است که خود فیلم نیز فاکتورهای اصلی جذب مخاطب را داشته باشد. البته در زمستان وضع کمی تفاوت دارد زیرا از 12 بهمن ماه تا پایان بهمن ماه سینماها دراختیار جشنواره فیلم فجر است لذا فیلم پرمخاطب نمی‌تواند اکران شود و به حق خود برسد. از طرف دیگر در بخش اكران پردیس‌ های سینماهای تهران 50 درصد فروش را در اختیار دارند و نقش آنها بسیار تأثیرگذار است.

علم الهدی تأکید کرد: در اکران یک فیلم دو اصل اساسی وجود دارد اول آنکه خود فیلم قابلیت جذب مخاطب را داشته باشد و دوم آنکه فضای نمایشی برای فیلم مهیا شود و این دو اصل اگر برای هر فیلمی اجرا شود؛ ‌می‌تواند به فروش بهتر فیلم كمك كند. به طور مثال فیلم «چهارشنبه سوری» به کارگرانی اصغر فرهادی 23 بهمن 86 اکران شد و با بلیط هزار تومان به رقم فروش 600 میلیون تومان رسید.

علم الهدی اما معتقد است: سیستم و فرمول نمایشی خاصی را نمی‌توان برای وضعیت اکران سینماها پیدا کرد و ‌می‌گوید: وضعیت فیلم دیدن مردم در ایران با سایر کشورها متفاوت است. در ایران مردم عادت دارند که در طول اکران یک فیلم به سینماها بروند و فیلم‌ها را ببینند نه در عرض آن، به همین دلیل یک فیلم برای موفق بودن در اکران نیاز دارد تا حداقل دو ماه در حال اکران باشد. وی، وضعیت ضوابط و مقررات‌ ‌آئین‌نامه‌ ها را در موفقیت یک فیلم دخیل دانست و افزود: باید قوانین و عملکرد شورای صنفی نمایش تغییرات اساسی بکند و نه تنها در تصميم گيري ‌ها اجماع وجود داشته باشد بلکه باید سهمیه كوپني برای فیلم‌ها و اکران کوپنی حذف شود. از طرف دیگر دولت باید از حوزه تصميم‌گيري در سینمای تجاری دست بردارد و به جای آن از اکران فیلم‌ های متفاوت حمایت کند.

علم الهدی با انتقاد از عملکرد شورای صنفی نمایش گفت: شورای صنفی نمایش نباید به‌ عنوان دولت در سایه باشد و نقش دولت را ایفا کند. از سال 76 که با هماهنگی معاونت سينمایی وقت؛ مرحوم سیف‌الله داد، قرار شد بخشی از وظایف دولت به نهادهای صنفی منتقل شود. شورای صنفی نیز قرار شد بخشی از وظایف را برعهده بگیرد اما نبايد نقش دولت را بازی کند و در عرضه سینمای تجاری وارد شود و خط مشي تعیین کند.

علم الهدی با بيان مثالي افزود: به طور مثال پخش کننده فیلم «شیرین» عباس کیارستمی خودش با سینماها قرارداد نوشته است و مسائل اکران را خودش پیگیری ‌می‌کند. اما شورای صنفی نمایش به نیابت از دولت ورود کرده و ‌می‌گوید من تعیین ‌می‌کنم فيلم کجا بايد اکران شود. وی ادامه داد: شورای صنفی نمایش در ده سال قبل نتوانسته است تا نقش خود را به حداقل برساند و اجازه بدهد وضعیت اکران توسط مالک فیلم و سینماداران تعریف شود و ضوابط جاری شود و اگر مشکلی پیش آمد به ‌عنوان مرجع داوری عمل کند.

وی ادامه داد: در هیچ کجای دنیا شورای صنفی نمایش به جای پخش کننده عمل نمی‌کند بلکه معادلات و توافقات حوزه عرضه و تقاضاست که حکمفرماست.

علم الهدي با تأكيد بر لزوم شفاف‌ سازي در شيوه اكران افزود: هر میزان ما به سمت شفاف ‌سازی حرکت کنیم کمتر میزان تخلف دیده ‌می‌شود و وقتی به سمت شفاف ‌سازی نمی‌رویم و همه مسائل مخفی است؛ تخلف بیشتر ‌می‌شود.

وي با اشاره به اینکه در کشورهايي که صنعت سینما در آنها قوی است فقط چند شرکت بزرگ برای پخش فیلم وجود دارد، افزود: متأسفانه در ایران زمانی که یک شرکت تولید، توزیع و پخش فیلم را به صورت کامل در اختیار ‌می‌گیرد و به سمت سینماداری حرکت ‌می‌کند؛ برچسب مافیا به وی زده ‌می‌شود، درحالی که باید به اینگونه شرکت ‌ها بها داد زیرا لازمه موفقیت یک سینما وجود 6 الی 8 شركت قوي است تا رابطه تولید و اکران، منطقی و مشخص شود. باید مجموعه قوانین و مقرات در حوزه تولید پخش و نمایش و تعریف رابطه دولت و صنف به سمتی حرکت کند که 6 الی 8 شرکت بزرگ در حوزه سینما که همزمان تولید‌، سینماداری و پخش را انجام مي‌دهند؛ به راحتي فعاليت كنند.

وی با اشاره به اینکه بعضی افراد براساس علاقه خود به سمت تأسیس چنین شرکت‌ های رفتند اما مقررات و ضوابط اجازه ادامه فعالیت را به آنها نمي‌دهد، گفت: در سال 83 سه شرکت فیلمیران، نمايشگران و باران تأسیس شدند اما امروز فقط موسسه فیلمیران فعالیت ‌می‌کند.

علم الهدی تأکید کرد: باید از تفکر زیرپله ‌اي خوداري کرد و افزود: باید در حوزه صنعت سینما اتفاقی بزرگ مانند اتفاقی که در حوزه توزیع مواد غذایی رخ داد؛ به وجود بيايد. تأسیس فروشگاه‌ هایي مانند رفاه‌، شهروند و هایبر مارکت در حوزه مواد غذایی نشان داد که با تفکر زیرپله ‌ای نمی‌توان تأثیرگذاری فراوان داشت و افرادی که فقط یک مغازه کوچک دارند؛ نمی‌توانند رقابت کنند. در حوزه سینمای ایران نیز به جای آنکه با برچسب مافیا به افراد و شرکت ‌های فعال به دنبال پنهان کردن ندانم ‌کاری و کارنابلدی باشیم باید به سمت تأسیس شرکت ‌های بزرگی برویم که هم فیلم تولید کنند هم سینما بسازند و هم فیلم پخش کنند تا رقابت واقعی شکل بگیرد. وی ادامه داد: البته در حوزه رقابت واقعی، گروهی نیز ورشکست ‌می‌شوند اما امروز سینمای ایران نیاز دارد که عده‌ای ورشکست شوند تا نیروهای جوان و تازه نفس بیایند و وارد حوزه رقابتی شوند زیرا تا زمانی که حوزه رقابت جدی در بخش تولید، نمایش و توزیع به وجود نیاید و آدم‌ های جدید و کاربلد نیایند؛ نمی‌توانیم رشد کنیم.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 7 دي ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir