پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

بخت بلند «جدايي نادر از سيمين» در شصت و نهمين دوره گلدن گلوب

جوايز سينمايي «گلدن گلوب» در يك نگاه

جوايز گوي طلايي يا «گلدن گلوب» كه امسال در شصت و نهمين دوره اش به علت حضور «جدايي نادر از سيمين» براي خوانندگان ما اهميتي دوچندان پيدا كرده، از 1944 تاكنون هرساله طي مراسمي در كاليفرنيا به برندگان آن در حوزه هاي سينما و تلويزيون اهدا شده است. اولين دوره مراسم اهداي اين جوايز در ساختماني متعلق به استوديو فوكس قرن بيستم برگزار شد و در طول دهه 1940 و 1950 مكان هاي ديگري براي آن در نظر گرفته شد، از جمله هتل روزولت هاليوود و هتل بورلي هيلز.

Golden Globe_2012

در مراسم اهداي جوايز گلدن گلوب، تعدادي از فيلم هاي سينمايي با هم رقابت مي كنند و فيلم ها و سريال هاي بلند و كوتاه تلويزيوني نيز رشته هايي كمابيش مشابه با سينما براي رقابت در اختيار دارند. تعدادي از جوايز سينمايي به دو بخش متمايز «درام» و «موزيكال يا كمدي» تقسيم شده است (در زمينه تلويزيون نيز تقسيم بندي كلي «درام» و «كمدي» در جوايز سريال ها وجود دارد). در حال حاضر جوايز سينمايي بهترين فيلم، بهترين بازيگر مرد نقش اصلي و بهترين بازيگر زن نقش اصلي در دو بخش درام و موزيكال يا كمدي داده مي شود ولي جوايز بهترين كارگرداني، فيلمنامه، بازيگر مرد نقش مكمل، بازيگر زن نقش مكمل، موسيقي متن اورژينال، آواز اورجينال، فيلم غيرانگليسي زبان، فيلم بلند انيميشن (كه از سال 2006 به جوايز گلدن گلوب افزوده شده) و جايزه دستاوردهاي يك عمر سسيل ب. دوميل فاقد اين تقسيم بندي هستند. انجمن مطبوعات خارجي هاليوود (HFPA) كه در حال حاضر 93 عضو رأي دهنده آن تعيين كننده نامزدهاي دريافت و برندگان جوايز گلدن گلوب هستند، جايزه ويژه افتخاري دستاوردهاي برجسته يكي از چهره هاي شاخص صنعت سرگرمي را در سال 1950 به اين جوايز افزود و چون اولين جايزه از اين نوع به سسيل ب. دوميل كارگردان و تهيه كننده تعلق گرفت، نام جايزه سسيل ب. دوميل بر اين جايزه افتخاري ماند. جوايزي نيز در دوره هاي قبلي گلدن گلوب وجود داشتند كه اكنون از آن حذف شده اند، از جمله بهترين فيلم مستند كه آخرين بار در سال 1977 داده شد، بهترين فيلم خارجي انگليسي زبان كه در فاصله سال هاي 1957 تا 1973 اهدا مي شد و چهره ستاره اي مرد و زن سال كه بعد از چهلمين دوره مراسم در سال 1983 از جوايز حذف شد.

   شصت و نهمين دوره گلدن گلوب

مراسم اهداي جوايز گلدن گلوب سال 2012 كه به روال هر سال از ساعت پنج تا هشت شب  15 ژانويه به وقت استاندارد پاسيفيك (4:30 تا 7:30 صبح 26 دي به وقت تهران) به صورت زنده از شبكه N.B.C پخش مي شود و در 167 كشور جهان پخش زنده دارد، طبق آمارها از لحاظ تعداد تماشاگر، سومين برنامه زنده سالانه تلويزيوني پس از مراسم اسكار و جوايز گرَمي است. امسال نيز ريكي جروايز كمدين/ نويسنده/ كارگردان و تهيه كننده انگليسي براي چهارمين بار وظيفه اجراي برنامه مراسم اهداي جوايز را بر عهده خواهد داشت. او تحصيل كرده رشته فلسفه است، در چندين فيلم اكثراً كمدي از جمله «اختراع دروغ»، «شهر اشباح»، «چه هاي جاسوس» و «ماپت ها» بازي كرده، يك برنامه انيميشن كمدي تلويزيوني به نام «نمايش ريكي جروايز» در شبكه H.B.O دارد و به عنوان يكي از چهره هاي مهم صنعت سرگرمي در سال 2010 در فهرست صد شخصيت پرنفوذ جهان مجله تايم حضور داشته است. مراسم اهداي جوايز گلدن گلوب 2012 در هتل بورلي هيلتن در بورلي هيلز كاليفرنيا برگزار مي شود.

در ميان نامزدهاي دريافت جوايز گلدن گلوب امسال فيلم «هنرپيشه» با نامزدي در شش رشته، ركورددار است. اين فيلم صامت و سياه و سفيد محصول مشترك فرانسه و بلژيك است و ميشل هازاناويسوس، فيلمساز 45 ساله فرانسوي كه پيش از اين براي ساختن كمدي هاي «OSS117» در هجو آثار جاسوسي و جيمزباندي شهرت داشت، آن را نوشته و كارگرداني كرده است؛ كمدي رمانتيكي كه داستانش در هاليوود سال 1927 و زمان پيدايش سينماي ناطق مي گذرد درباره يك ستاره مرد رو به افول سينما و يك بازيگر زن است كه ورود صدا به سينما به درخشش او كمك مي كند؛ با بازي ژان دوژاردن، برنيس بيو، جان گودمن، جيمز كرامول و پنلوپه آن ميلر.

درام «خدمتكار» به كارگرداني تيت تيلور با بازي وايولا ديويس، اما استون، برايس دالاس هاوارد و جسيكا چاستين كه درامي درباره كشمكش هاي نژادي در شهري در جنوب آمريكا در نيمه قرن بيستم است. كمدي/درام «زادگان» به كارگرداني آلكساندر پاين با بازي جورج كلوني كه به دردسرهاي مردي كه همسرش را از دست داده، در هاوايي مي پردازد؛ هر كدام با 12 نامزدي در پنج رشته از لحظ تعداد نامزدي هاي گلدن گلوب در مقام دوم قرار دارند. اما در ميان شركت هاي توليد و پخش فيلم، امسال شركت واينشتاين از تهيه كنندگان «هنرپيشه» و همين طور «هفته من با مريلين» با نامزدي در صدر قرار دارد و سوني پيكچر كلاسيكز كه از جمله پخش فيلم «جدايي نادر از سيمين» و رقيب او در بخش بهترين فيلم غيرانگليسي زبان، «پوستي كه در آن زندگي مي كنم» پدرو آلمودوار را بر عهده دارد، با 10 نامزدي در مقام دوم است و تاچستن پيكچرز تهيه كننده «خدمتكار»، «هوگو» و «اسب جنگ» با هشت نامزدي در جايگاه سوم قرار دارد. (در بخش تلويزيوني هم شبكه H.B.O با 18 نامزدي صدرنشين است و شوتايم با هشت نامزدي و P.B.S با پنج نامزدي با فاصله اي زياد پس از آن قرار گرفته اند.)


ظاهراً امسال دست اندركاران گلدن گلوب بيش از حد انتظارشان با درام هاي خوب روبه رو شده اند و براي رشته بهترين فيلم درام به جاي پنج فيلم، شش فيلم را نامزد كرده اند: «زادگان»، «خدمتكار»، «هوگو»، «نيمه ماه مارس»، «ماني بال» و «اسب جنگ». در رشته بهترين فيلم كمدي يا موزيكال، پنج فيلم انتخاب شده اند كه عبارتنداز: «هنرپيشه»، «50/50»، «ساقدوش هاي عروس»، «نيمه شب در پاريس» و «هفته من با مريلين». پنج فيلم انيميشن «ماجراهاي تن تن»، «گربه چكمه پوش»، «آرتور كريسمس»، «ماشين ها 2» و «رنگو» نيز در رشته بهترين فيلم بلند انيميشن نامزد جايزه شده اند. در رشته بهترين فيلم غيرانگليسي زبان، چهار فيلم با «جدايي نادر از سيمين» اصغر فرهادي از ايران رقابت مي كنند كه عبارتند از «گل هاي جنگ» ژانگ ييمو محصول مشترك چين و هنگ كنگ، «در سرزمين خون و عسل» به كارگرداني آنجلينا جولي محصول آمريكا كه در آن به زبان بوسنيايي صحبت مي شود، «پسربچه با دوچرخه» ساخته برادران داردن كه محصول بلژيك است و «پوستي كه در آن زندگي مي كنيم» به كارگرداني پدرو آلمودوار از كشور اسپانيا.

پنج نامزد دريافت جايزه بهترين كارگرداني گلدن گلوب امسال وودي آلن كارگردان «نيمه شب در پاريس»، جورج كلوني سازنده «نيمه ماه مارس» (كه به عنوان بازيگر نقش مكمل نيز در آن حضور دارد)، ميشل هازاناويسوس براي «هنرپيشه»، آلكساندر پاين كارگردان «زادگان» و مارتين اسكورسيزي براي «هوگو» هستند. از ميان اين پنج فيلم، چهار اثر در رشته بهترين فيلم درام نيز نامزد شده اند و يكي ديگر (فيلم وودي آلن) در رشته بهترين فيلم كمدي يا موزيكال قرار دارد. نكته جالب اينكه اكثر اين آثار ارتباطي با كشور فرانسه دارند يا در واقع گوياي نوعي دادوستد فرهنگي ميان آمريكا و فرانسه هستند. «نيمه شب در پاريس» اولين فيلم فرانسوي در تور اروپايي چند سال اخير وودي آلن است كه تأثير فرهنگي فرانسه حتي در عنوان آن حضور دارد. «هنرپيشه» فيلمي فرانسوي درباره دوران طلايي هاليوود با بازي چند ستاره آمريكايي است و «هوگو» اسكورسيزي در ايستگاه قطاري در پاريس سال هاي 1930 مي گذرد و نوعي ستايش از پيشگامان فرانسوي سينماست. (حتي مي توان كمي دورتر از نامزدهاي بخش كارگرداني، به «اسب جنگ» اسپيلبرگ نگاهي انداخت كه بخش بزرگي از آن در فرانسه زمان جنگ جهاني اول مي گذرد يا گرايش هاي فرانكوفيلي شخصيت هاي «ساقدوش هاي عروس» و صحنه پردازي آنها از روياي يك مراسم عروسي فرانسوي را مورد توجه قرار داد و به «كشتار» حاصل همكاري پولانسكي و ياسمينا رضا با بازيگران آمريكايي و «ماجراهاي تن تن» اسپيلبرگ رسيد.) نكته ديگر در مورد فيلم هاي نامزد جايزه كارگرداني، پررنگ بودن دوره تاريخي آغاز قرن بيستم در آنهاست. «هوگو» و «هنرپيشه» در حوالي سال 1930 مي گذرند و «نيمه شب در پاريس» مدام ميان زمان معاصر و آن دوران - به عنوان عصر طلايي و رويايي شخصيت اصلي فيلم- در رفت و آمد است. دو فيلم ديگر اين بخش - كه جورج كلوني در هر دو آنها بازي دارد-  نقدي بر سياست و جامعه معاصر هستند.

خانم مريل استريپ، بازيگري كه پيش از اين با 22 مرتبه نامزدي و هفت بار برنده شدن جايزه گلدن گلوب ركورددار تاريخ گلدن گلوب بود (و همين طور ركورددار اسكار، با 16 مرتبه نامزدي كه دو بار توانسته جايزه را دريافت كند) امسال با بازي در فيلم «بانوي آهنين» در نقش اولين و تنها نخست وزير زن بريتانيا، مارگارت تاچر، براي بيست و سومين بار نامزد دريافت جايزه شده است. او در بخش بهترين بازيگر زن درام با تيلدا سوينتن در نقش مادري كه پسرش با قتل عام همكلاسي هاي كالج او را به مرز نابودي رسانده در «لازم است درباره كوين صحبت كنيم»، گلن كلوز در نقش «آلبرت نابز»، وايولاديويس بازيگر نقش يك «خدمتكار» سياهپوست و روني مارا در فيلم «دختري با خالكوبي اژدها» رقابت مي كند. در رشته بازيگري مرد درام، جورج كلوني بازيگر «زادگان»، لئوناردو دي كاپريو در نقش جي. ادگار هوور بنيانگذار و رييس سازمان F.B.I در فيلم «جي. ادگار»، مايكل فاسبندر بازيگر «شرم»، رايان گازلينگ ايفاگر نقش مشاور رسانه اي يك نامزد انتخابات رياست جمهوري در «نيمه ماه مارس» و برد پيت ايفاگر نقش يك مدير باشگاه بيسبال با افكاري انقلابي در زمينه اقتصاد ورزش در «ماني بال» نامزد دريافت جايزه گلدن گلوب هستند.

دو بازيگر فيلم «كشتار»، جودي فاستر و كيت وينسلت از نامزدهاي جايزه بهترين بازيگر زن در فيلم هاي كمدي يا موزيكال هستند. كريستن ويگ، بازيگر «ساقدوش هاي عروس»، چارليز ترون بازيگر «نوجوان» و ميشل ويليامز ايفاگر نقش مريلين مونرو در «هفته من با مريلين» رقباي فاستر و وينسلت در اين رشته هستند. در رشته بهترين بازيگر مرد كمدي يا موزيكال، ژان دژاردن «هنرپيشه»، برندان گليسن بازيگر فيلم «نگهبان»، جوزف گوردن لويت در «50/50»، رايان گازلينگ (كه در رشته بهترين بازيگر درام هم نامزد شده) براي بازي در «ديوانه، احمق، عشق» و اوون ويلسن از «نيمه شب در پاريس» نامزد دريافت جايزه شده اند.

زنان بازيگر نقش هاي مكمل نامزد جايزه گلدن گلوب امسال، برنيس بيو بازيگر «هنرپيشه»، جسيكا چاستين و اكتاويا اسپنسر بازيگران فيلم «خدمتكار»، جنت مك تير براي فيلم «آلبرت نابز» و شلي وودلي براي فيلم «زادگان» هستند. آلبرت بروكز (رانندگي)، كنت برانا كه نقش لارنس اليوير را در «هفته من با مريلين» ايفا كرده، جونا هيل بازيگر «ماني بال»، ويگو مورتنسن ايفاگر نقش زيگموند فرويد در «روش خطرناك» و كريستوفر پلامر كهنه كار كه امسال در «تازه كارها» بازي كرده، بازيگران مرد نقش مكمل نامزد جوايز گلدن گلوب 2012 هستند.

وودي آلن نويسنده «نيمه شب در پاريس»، جورج كلوني، گرنت هسلو و بو ويليمون نويسندگان «نيمه ماه مارس»، آلكساندر پاين، نت فاكسن و جيم راش نويسنده هاي فيلمنامه «زادگان»، ميشل هازاناويسوس براي «هنرپيشه» و استن چروين، استيو زيليان و آرون سوكين براي نگارش فيلمنامه «ماني بال» نامزدهاي جايزه فيلمنامه نويسي گلدن گلوب هستند. در رشته بهترين موسيقي متن، لودويك بورس براي «هنرپيشه»، آبل كورزنيوسكي براي «دبليو. اي»، ترنت رزنور و آتيكوس راس آهنگسازان فيلم «دختري با خالكوبي اژدها»، هاوراد شور سازنده موسيقي متن «هوگو» و جان ويليامز، آهنگساز هميشگي اسپيلبرگ براي موسيقي متن «اسب جنگ» نامزد شده اند و آوازهايي از فيلم هاي «آلبرت نابز»، «خدمتكار»، «واعظ با مسلسل»، «دبليو. اي» و «نومئو و ژوليت» براي دريافت جايزه بهترين آواز اورجينال با هم رقابت مي كنند. امسال جايزه افتخاري دستاورد يك عمر موسوم به سسيل ب. دوميل به مورگان فريمن بازيگر اهدا مي شود كه در فيلم هايي مانند «رانندگي براي خانم ديزي»، «رستگاري شاوشنك» و «هفت» ايفاي نقش كرده است. اين جايزه سال گذشته به رابرت دونيرو و پيش از او به مارتين اسكورسيزي و استيون اسپيلبرگ اهدا شده بود.

   نادر، سيمين و رقباي اصغر فرهادي

«جدايي نادر از سيمين» يا آن طور كه شركت پخش كننده خارجي از نادر و سيمين اش زده و عنوانش را به «يك جدايي» مختصر تقليل داده، در ميان پنج فيلم بخش بهترين فيلم غيرانگليسي زبان گلدن گلوب امسال، تحسين شده ترين و پرافتخارترين فيلم و به اعتبار جوايز متعددي كه در سراسر جهان برده يا نامزديشان را كسب كرده، يك سر و گردن از چهار فيلم ديگر بالاتر است. با اين حال با نام هاي بزرگي در مقام سازندگان فيلم هاي رقيب روبه رو شده كه كارش را براي دريافت بي دردسر اين جايزه مقداري دشوار كرده است. توفان افتخارات «جدايي نادر از سيمين» اصغر فرهادي، اندكي پس از دريافت جوايز سيمرغ بلورين كارگرداني، فيلمنامه، فيلمبرداري و صدابرداري و جايزه منتخب تماشاگران و ديپلم افتخار بازيگر نقش مكمل براي شهاب حسيني و ساره بيات در جشنواره فجر پارسال، در اولين روز اسفند گذشته با دريافت جوايز خرس طلايي بهترين فيلم و خرس نقره اي براي مجموعه بازيگران مرد و زن آن در شصت و يكمين دوره جشنواره برلين برپا شد.

استقبال تماشاگران پرشمار از اين فيلم در ايران و كشورهاي ديگر، بر ارزش هاي سينمايي آن مهر تأييد زد و به شكسته شدن ركورد تعداد تماشاگران و فروش يك فيلم ايراني در چند كشور اروپايي منجر شد. جشنواره هاي مختلف نيز با اعطاي جوايز به اين فيلم بر اعتبارش افزودند و با نزديك شدن فصل اهداي جوايز در پاييز و ابتداي زمستان امسال، تعداد نامزدي ها و جايزه هايي كه «جدايي نادر از سيمين» دريافت كرد، مدام بيشتر شد: بهترين فيلم مستقل خارجي در جوايز فيلم مستقل بريتانيا، برنده جايزه بهترين فيلم و نامزد جوايز بهترين كارگرداني، بازيگري و فيلمنامه در جشنواره آسياپاسيفيك، برنده جايزه بهترين فيلم خارجي و نامزد بهترين فيلمنامه اورجينال انجمن منتقدان فيلم شيكاگو، نامزد جوايز بهترين فيلم سال، بهترين كارگرداني سال، بهترين فيلم غيرانگليسي زبان سال، فيلمنامه سال و بازيگر زن نقش مكمل سال از سوي انجمن منتقدان فيلم لندن، برنده جايزه بهترين فيلمنامه منتقدان فيلم لس آنجلس، بهترين فيلم غيرانگليسي زبان انجمن منتقدان فيلم نيويورك، بهترين فيلم غيرانگليسي زبان انجمن ملي منتقدان آمريكا، بهترين فيلم جشنواره سيدني، برنده جايزه بزرگ بهترين فيلم جشنواره ايروان، برنده جايزه بهترين فيلم غيرانگليسي زبان و نامزد جايزه بهترين فيلمنامه انجمن منتقدان آنلاين، نامزد جايزه بهترين فيلم غيرانگليسي زبان منتقدان تورنتو، نامزد جايزه بهترين فيلم بين المللي از جوايز اسپيريت، برنده جايزه بهترين فيلم و بهترين فيلمنامه جشنواره دوربان، برنده جايزه پرطرفدارترين فيلم بلند جشنواره ملبورن، برنده طوطي نقره اي بهترين كارگرداني جشنواره بين المللي فيلم هندوستان، برنده جايزه تماشاگران جشنواره فوكواوكا و جوايزي ديگر از جشنواره هاي اسلو، سن سباستين، ريگا و پولا. براي اين درام به ظاهر ساده اما در باطن پيچيده درباره تنگناهاي اخلاقي يك جامعه و يك دوران كه مضمون ماهيت دروغ و صداقت را در بافتي غني و پرداختي دقيق از شخصيت هاي خوب ساخته شده و درست بازي شده دنبال مي كند، هنوز جاهايي خالي در ميان جوايز اسم و رسم دارتر و پرطرفدارتر به چشم مي خورد؛ از جمله در جوايز بفتا كه اسامي نهايي نامزدهايش دو روز بعد از نتايج گلدن گلوب اعلام مي شود و در اسكار كه عدم حضور اين فيلم در بخش بهترين فيلم غيرانگليسي زبان تقريباً غيرممكن است و حتي احتمال حضور آن در ميان نامزدهاي جايزه بهترين كارگرداني و فيلمنامه وجود دارد. با اين حال هر چهار فيلم رقيب «جدايي نادر از سيمين» در جوايز گلدن گلوب از نام هايي بهره مي برند كه هركدام در صنعت و هنر سينما براي خود وزنه اي محسوب مي شوند. «پوستي كه در آن زندگي مي كنم» نام هاي پدرو آلمودوار و آنتونيو باندراس را روي خود دارد، «گل هاي جنگ» از نام ژانگ ييمو و كريستين بيل بهره مي برد (فيلمي كه از هم اكنون در فهرست انتظار جايزه خرس طلايي جشنواره برلين 2012 است و به جايگاه سال گذشته نادر و سيمين چشم دوخته)، «پسربچه اي با دوچرخه» برادران داردن كارگردان هميشه محبوب جشنواره كن را دارد و براي «در سرزمين خون و عسل» همين كافي است كه اولين فيلم بلند داستاني آنجلينا جولي باشد كه در مقام سفير حسن نيت سازمان ملل به فجايع جنگ بوسني پرداخته است. در واقع تعدادي از منتقدان آمريكايي از هم اكنون پيش بيني كرده اند كه «در سرزمين خون و عسل» برنده جايزه گلدن گلوب باشد. اما براي آنكه ببينيم آيا رأي 93 منتقد انجمن مطبوعات خارجي هاليوود نشان از جانبداري از يك فيلم آمريكايي - كه با اتكا به زباني غيراز انگليسي به اين رشته وارد شده - دارد يا نه، بايد تا فردا صبح صبر كنيم.

منبع: روزنامه شرق | شماره 1442 به تاريخ  25 دي 1390 | صفحه 10 | نويسنده: ساسان گلفر
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 25 دي ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir