پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

 

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

سیر صعودی افزایش هزینه های تولید، توزیع و نمایش

افزایش سرسام آور هزینه ها

سخنگوی محترم شورای صنفی نمایش خبر از برطرف کردن نقاط ضعف و بیشتر کردن نقاط مثبت آیین نامه نمایش سال دیگر دادند و بدون اعلام اینکه در بررسی هایشان به چه نکات ضعفی رسیده اند و کدام نکات آيین نامه مثبت بوده است اشاره ای نداشته اند، البته مهم نیست چون از نگاه این عزیزان امسال نکات منفی کم و نکات مثبت زیاد بوده است!

اما نکات منفی امسال: سال ۱۳۹۰ را می توان به دو نیم تقسیم کرد؛ نیمه اول، شورای صنفی نمایش در حال کارآموزی بوده است و اطلاعی از حیات طبیعی سینماها نداشته اند و به یمن «اخراجی ها 3» و «جدایی نادر از سیمین» و «ورود آقایان ممنوع» نیمه رویایی برای این عزیزان بوده است و در نیمه دوم امسال نیز این عزیزان از فرط کارآموزی، ترجیح دادند به طور کامل حوزه نمایش را به حال خود رها کنند و با طرح هایی چون اکران آزاد و اکران خاص و اکران کودک و... هرچی فیلم (ببخشید تله فیلم) بود را به اکران درآورند و آخر سال گزارش کنند که حدود ۷۰ فیلم اکران کرده ایم و تقریبا ۲ میلیون افزایش مخاطب به نسبت پارسال داشته ایم. پارسال ۱۲ میلیون مخاطب سینمای ایران بوده است و امسال به حدود ۱۴ میلیون نفر خواهد رسید!

مصاحبه های اول سال که یادتان هست: امسال سال رویایی سینمای ایران است و رکوردها شکسته خواهد شد! و... فعلاً که میانگین مخاطب این دو سال اخیر ۱۳ میلیون نفر است. ارزیابی میزان مخاطب سال آینده را پس از برگزاری جشنواره فیلم فجر خواهم گفت، هر چند پیش بینی امسالم شکر خدا درست از آب درآمد!

نکته پایانی که لازم است بگویم این است که: ما هم هر سال به جشن یازده روزه فجر مباهات می کنیم و می دانیم که تمام داشته های فرهنگی بالاخص سینمایی مان عمدتاً در این ۳۳ سال بوده است و این مهمترین مایه مباهات نمودن به این ایام است. اما موضوعی دارد فراموش می شود و آن تکلیف ۳۵۴ روز دیگر سینمای ایران است!

همه در این یازده روز (البته امسال به خاطر مسئله خانه سینما عده ای از سینماگران حالشان خوب نیست) خوش و شاد و خرمند، اما بعد از این ایام و از ۲۳ بهمن دوباره سردی به سینمای ایران برمی گردد و تا عید خبری در گیشه سینماها نیست و اگر شانس بیاوریم فیلم هایی که داعیه جذب مخاطب دارند در عید اکران شوند و نهایتاً به فروش امسال برسند، همچنان میزان مخاطب و فروش سینمایی در محدوده ۱۳ تا ۱۴ میلیون مخاطب و ۳۰ تا ۳۱ میلیارد تومان می ماند و درکنارش افزایش سرسام آور هزینه های تولید و توزیع و نمایش سیر صعودی طی می کنند! شاخص های اقتصادی سینما در حوزه فروش در یک نقطه ایستاده اند و شاخص های هزینه روز به روز بالا می روند و به نظرمی رسد سینمای ایران دچار مشکل حرکت در یک دایره بسته شده است و نمی تواند ضمن پیدا کردن راهی برای تادیه ضررهای انباشته حوزه تولید و توزیع و نمایش، بالاخره به مرحله سود رسانی برسد و جشن اصلی را نه تنها در دهه مبارک فجر بلکه برای سینمای ایران داشته باشیم تا در طول سال هم سینماگران و مخاطبان بتوانند با استقبال از فیلم هایشان، جشن بگیرند و آن موقع است که جشنواره فیلم فجر در خدمت سینمای ایران خواهد بود و نه سینمای ایران در خدمت جشنواره فیلم فجر!

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم» | نويسنده: اميرحسين علم الهدي | [email protected]
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 13 بهمن ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir