پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو مقالات و نوشته هاي سينمايي   

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

بازگشت به صفحه یادداشت های سینمایی

بازگشت به یادداشت ها

 

کمک به سینماداران كشور توسط معاونت محترم امور سينمايي

سهم هر سینما روزانه پنج هزار و پانصد تومان

جشنواره فیلم فجر دارد وارد سن ۳۱ سالگی می‌شود و امیدواریم کم کم نشانه های بلوغ بیشتر که هر انسانی در این دهه سنی به آن نزدیک می‌شود را در سالیان دیگر نیز همانند عقلانیت نسبی امسال به نسبت سالیان گذشته را ببینیم. به هر حال یکسال فیلم خوب زیاد است و نظم نیست و یکسال فیلم خوب کم است و نظم هست و دیگر عادت کرده‌ایم به سوختن و ساختن! به قول ترک های شیرین زبانمان «بودو کی وار!»

مطلع شدم که قرار شده است معاونت محترم امور سینمایی که از این به بعد باید بگوییم رئیس سازمان سینمایی کشور مقرر فرموده اند که برای پول برق سینماهای کشور مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان را حسب نظر انجمن سینماداران به سینماهای کشور برای کمک هزینه برق مصرفی امسالشان پرداخت نمایند. خوب تا اینجا خبر خوبی است اما هرچی تلاش کردم تا متوجه رابطه پرداخت این پول با امضای موافقت انجمن سینماداران با […] نشدم که نشدم! فکر کنم دارم دچار پیرذهنی می شوم و اکثر اوقات الکی به دنبال پیدا کردن رابطه پرداخت این پول و بعضی از امضاهای […] می‌شوم!

قرار شده مبلغی به طور میانگین دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به هر سینما برای یکسال پرداخت شود. با یک محاسبه سرانگشتی متوجه چگونگی پیدا کردن فرمول حل معادله تقسیم این مبلغ می شویم: در سراسر کشور ۱۴۰ هزار صندلی وجود دارد و اگر بخواهیم عدد ۴۵۰ میلیون تومان را تقسیم بر این تعداد صندلی کنیم به هر صندلی سالانه ۳۲۰۰ تومان تعلق می گیرد و اگر هر سینما را با میانگین ۶۵۰ صندلی ببینیم (حدود ۲۲۰ سالن) به عبارتی هر سینما (با هر تعداد پرده اکران) ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در طول سال یارانه برق می گیرد. اگر این مبلغ را به ایام یکسال تقسیم نماییم می شویم سهم هر سینما روزانه ۵ هزار و پانصد تومان و چنانچه این عدد را تقسیم بر ۵ سانس روزانه کنیم می شود هر سانس ۱۱۰۰ تومان و کمک هزینه هر سینما براساس قیمت بلیت ۴ هزار تومانی می شود روزی یک بلیت و ۳۵ درصد بهای بلیت سینما بدون شریک (مالک و عوارض و...) در منافع بهای بلیت!

سینماهای ۳ هزار تومانی می شوند به عبارتی روزی ۱ بلیت و ۸۵ درصد بهای بلیت بدون شریک (مالک و عوارض و...) در منافع بهای بلیت! و سینماهای ۲۵۰۰ تومانی می شوند روزی ۲ بلیت و ۲۰ درصد بهای بلیت بدون شریک (مالک و عوارض و...) در منافع بهای بلیت! و سینماهای ۲ هزار تومانی نیز روزی ۲ بلیت و ۷۵ درصد از بهای بلیت بدون شریک (مالک و عوارض و...) در منافع بهای بلیت! حق یارانه برق شان است!

تا اینجای کار کاملاً براساس عدالت رفته ایم جلو و سینمای آزادی در قلب تهران همان یارانه ای را می گیرد که سینمای فلان شهرستانی که روزانه فروشش در حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان است (۲۰ درصد از فروش روزانه اش را یارانه برق می گیرد!) اما یک جای کار ایراد دارد؛ به نظر نگارنده نفس پرداخت یارانه برق براساس افزایش هزینه های برق مصرفی جای تقدیر از طراحان و متولیان آن دارد اما این نحوه محاسبه همانند روش دولت محترم درخصوص مدل «سیاست پوپولیستی» است یعنی همان أخذ رضایت توده با یکی از روش ها که همین تقسیم پول است! یعنی معاونت محترم امور سینمایی، به جای فکر کردن برای افزایش مخاطب (که همان تفسیر لفظی رونق در تولید کیفی و ورود ضابطه مند کالای خارجی سرمایه ای است، همچنان اعتقاد دارم سینمای ایران در حوزه نمایش، چاره ای جز نمايش فیلم خارجی ندارد و برای سینماها در وضعیت فعلی فیلم خارجی همان کالای سرمایه ای است) ترجیح می دهد بخش اعظم یارانه هایش را به سمت سینماهای کم فروش و نفروش ببرد تا بتواند پس از سالیان سال رضایت سینماداران ضعیف را همراه نماید.

ضعیف ترین دهک از لحاظ بنیه اقتصادی سینمایی هر ماه ۲۰ درصد از فروش کل سینمایش و بیشتر یارانه برق از دولت عدالت ورز دریافت می کند و از ۲۲۰ سینما بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد جز سینماهای ضعیف هستند، اما سیاستگذاران محترم متوجه این نکته نیستند که این میزان یارانه، دردی از سینماداران را درمان نمی کند و چاره ای دیگر می خواهد؛ یکی از سیاست های مکمل - و نه اصلی- پرداخت یارانه برق است و اولویت اول، فیلم خوب، اولویت دوم، فیلم خوب، و اولویت سوم باز هم فیلم خوب است و اگر این ۳ اولویت به وقوع بپیوندد سینماگران خود نیز نه تنها پول برق و گاز و آب نمی خواهند بلکه به ساخت سینماهای مدرن رو می آورند و این همان یارانه ای است که حالا سینماداران به دولت پرداخت خواهند کرد!

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم» | نويسنده: اميرحسين علم الهدي | Ah.alamalhoda@gmail.com
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 17 بهمن ماه 1390
 

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سينما قدس اردبيل مي باشد. کپی برداری از مطالب این سایت پیگرد قانونی دارد.

تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. سایت «سینما قدس اردبیل» اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

طراحی، راه اندازی و پشتیبانی سایت: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir