پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

چشم‌انداز گيشه سينماها در سال 91

گفتگو با كارشناسان و صاحب نظران

مدت زيادي از پايان برگزاري سي ‌امين جشنواره فيلم فجر نمي‌گذرد و سينماگران با توجه به آثاري كه به تماشا نشستند، اوضاع گيشه را در سال 91 پيش‌بيني كرده‌اند و اوضاع كلي از اين نكته حكايت دارد كه در سال 91 اتفاق خاصي به‌ لحاظ جذب مخاطب رخ نخواهد داد و اگر كاهشي را نسبت به سال 90 شاهد نباشيم،‌ افزايشي نيز در كار نخواهد بود.

افزايش قيمت بليت، مخاطب سينما را زياد نمي‌كند
اميرحسين علم‌الهدي، در همين راستا به باني فيلم گفت: «جريانات جشنواره و اكران ‌هاي عمومي، دو مقوله جداگانه‌ هستند و موفقيت‌ در يكي را نمي‌توان دليلي براي به ‌دست آوردن توفيق در ديگري قلمداد كرد. به ‌نظر من، فيلم‌هايي كه در سي امين جشنواره فيلم فجر، آراي مردمي را به‌دست آوردند مي توانند در گيشه هم موفق باشند كه «بوسيدن روي ماه»، «برف ‌روي كاج ‌ها»، «پل چوبي» و چند فيلم ديگر از جمله آنها هستند. البته چند فيلم خوب ديگر هم داريم كه اگر برنامه‌ريزي درستي براي اكران آنها صورت نگيرد، به ‌نوعي حيف خواهند شد مثل «ملكه» و «روزهاي زندگي» كه علاوه بر مضمون از ساختار متفاوت و خاصي هم برخوردارند. علم‌الهدي اضافه كرد: «نارنجي ‌پوش»، «ضد گلوله» و «تهران 1500» هم مي‌توانند فروش بالايي داشته باشند، اما متأسفانه هيچ يك از آثاري كه اسم بردم، گيشه ‌هاي چند ميلياردي را براي سينماي ما به ارمغان نمي‌آورند.

اميرحسين علم‌الهدي كه سال 91 را سال خوبي براي سينما پيش‌بيني نمي‌كند، افزود: هزينه‌ هاي كلي زندگي مردم روبه افزايش است و با اين شرايط اولين چيزي كه از سبد خريد مردم حذف مي‌شود، كالاي فرهنگي است.
در سال 89 درآمد 8-27 ميلياردي سينما حاصل سينما رفتن 12 ميليون مخاطب بود و سال 90 با 14 ميليون مخاطب خود بين 30 تا 31 ميليارد تومان درآمد داشت، اما متأسفانه بايد بگويم در سال جديد تعداد مخاطبان به 11 ميليون نفر، خواهد رسيد.

اين كارشناس اكران فيلم «كلاه ‌قرمزي» را تنها اثر غايب در جشنواره، و موفق در گيشه 91، پيش‌بيني كرد و گفت:‌ آمار نشان مي‌دهد در دو سال اخير پايين‌ ترين ميزان مخاطب را در سينماي سي ‌سال اخير شاهد بوده ايم و بايد در جريان هدفمندسازي يارانه ها، راهكاري هم براي كاهش هزينه‌ روي پرده نقره‌اي ارائه كند. وي در پايان صحبت‌ هاي خود تأكيد كرد:‌ استراتژي سينماي ايران در حوزه نمايش بايد به سمت تكثير مخاطب باشد و اين نكته حائز اهميتي است كه افزايش قيمت بليت به افزايش مخاطب نمي ‌انجامد. در كشوري كه ميانگين درآمد سرانه مردم بين 5 تا 6 هزار دلار است، 2 دلار اصلاً قيمت مناسبي براي بليت سينما نيست و اين نرخ بايد به نصف برسد.

گيشه سال 91 ضعيف‌ تر از سال 90 خواهد بود
علي سرتيپي نيز، درباره آثاري كه در سال 91 به اكران مي‌رسند، گفت: مضامين كلي اين فيلم ‌ها خوب است، اما اينكه همه آنها بتوانند به موفقيت دست پيدا كنند چندان مشخص نيست. متأسفانه بايد بگويم سال 91، ضعيف ‌تر از سال 90 خواهد بود. سرتيپي تأكيد كرد:‌ البته گيشه سال جديد را بد ارزيابي نمي‌كنم اما در مقام قياس با سال گذشته، به نكته جالب توجهي نخواهيم رسيد. وي همچنين براي اكران فيلم «كلاه‌ قرمزي و بچه ‌ننه» هم فروش بسيار خوبي را پيش‌بيني كرد.

گيشه سال 91 متوسط، روبه ‌بالاست
اما سيد ضياء هاشمي، نظرات متفاوت نسبت به اغلب سينماگران دارد و درباره وضعيت اقتصادي سينما در سال جديد مي‌گويد: فيلم‌هايي كه در جريان جشنواه امسال ديديم استانداردهاي سينما را رعايت كرده بودند و من وضعيت خوبي را براي سينماي سال آينده پيش‌بيني مي‌كنم.

رئيس جامعه صنفي تهيه‌كنندگان ادامه داد: فيلم‌هاي «گشت ارشاد»، «پل چوبي» و «زندگي خصوصي آقا و خانم ميم» به همراه چندين اثر ديگر قدرت جذب بالاي مخاطب را دارند و «قلاده‌هاي طلا»، بضاعت ويژه‌اي براي اين امر دارد. هاشمي گفت: ‌فيلم «كلاه قرمزي»، به‌عنوان يك برند در سينماي ايران حاضر خواهد شد و جايگاه استثنايي ‌اش در گيشه سال آينده دور از انتظار نخواهد بود. وي همچنين با خوب ارزيابي كردن فيلم «ضد گلوله»، براي ديگر فيلم‌هاي جنگي اين دوره، يعني «ملكه» و «روزهاي زندگي» هم به شرط اعمال يك سري حذفيات، فروش خوبي را پيش‌بيني كرد.

سال 91 وضعیت اقتصادی سینما مطلوب خواهد بود
دبير سی ‌امین جشنواره فیلم فجر نيز با اشاره به تنوع فیلم‌های تولید شده در سال 90 اکران سال آینده را پررونق ارزیابی کرد.

محمد خزاعي درباره استقبال مردم از فیلم‌های اكران سال 91 به سايت سوره سينما گفت: با توجه به اينكه در جشنواره سي ‌ام آثار شركت كننده تنوع زيادي به لحاظ موضوعي و ساختار داشتند، به نظر مي‌رسد سال 91 سال رونق سینمای ایران باشد. وی ادامه داد: فيلم هايي كه در نظرسنجي جشنواره و رأي تماشاگران امتياز قابل قبولي كسب كردند و ديگر آثاري كه انتظار مي رود در اكران عمومي با استقبال مردم رو به رو شوند فضای مطلوبی در سینمای ایران به وجود می آورند.

تهیه‌ کننده «قلاده‌های طلا» افزود: البته فيلم‌هايي در جشنواره حضور داشتند كه براي تماشاگر خاص جذابيت دارند و بايد سال آينده در اكران گروه خاص از آنها حمايت شود. حضور این فیلم ها هم در چرخه اکران ضروری است. وي در پايان گفت: اميدوارم همانگونه كه جشنواره سي‌ ام به لحاظ كيفيتي در حد قابل قبولي بود و مورد استقبال قرار گرفت سال آينده نيز اكران موفقي داشته باشيم و چرخه اقتصادي سينما بچرخد تا اهالي سينما بتوانند به واسطه آن در كيفيت آثار توليدي سال 91 به استانداردها نزديك شوند و جشنواره سي و يكم به لحاظ اجرايي و محتوا و ساختار آثار شركت كننده بسيار غني تر و پربارتر از امسال باشد.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 9 اسفند ماه 1390
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir