پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

آغاز جنجالي براي اكران نوروزي سال 1391؛ اعتراض به اكران دو فيلم «گشت ارشاد» و «خصوصي»

اعتراض اعضاي انصار حزب الله

اکران نوروز 91 که از همان اول جنجال ساز شده بود، همزمان با اکران فیلم ها وارد مرحله جدیدی از جنجال شده است. بعد از اعلام فهرستی از فیلم ها که سینمادارها باید از میان آنها فیلم های نوروز را انتخاب می کردند (و صدای خیلی ها را درآورد که دولت دارد در اکران دخالت می کند) سرانجام پنج فیلم «خصوصی»، «قلاده های طلا»، «انتهای خیابان هشتم»، «فیتیله و ماه پیشونی» و «گشت ارشاد» برای اکران نوروزی انتخاب شدند.

«قلاده های طلا» که سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نام گرفته است و حتی اکرانش در جشنواره هم با حرف و حدیث روبه رو شد، با 28 سینما اکرانش را آغاز کرد. ولی در روز دوم خبرگزاری فارس خبری را در خروجی اش گذاشت که اعلام کرده بود «برخی گروه ها در تلاش برای فشار وارد کردن به وزارت ارشاد و معاونت سینمایی برای جلوگیری از نمایش عمومی این فیلم به ویژه در پایتخت و توقیف موقت آن به بهانه های واهی هستند. این افراد در تلاش اند تا با کمک گرفتن از افراد صاحب نفوذ در دولت، از اکران این فیلم در ایام تعطیلات نوروزی و رکورد شکنی احتمالی سیاسی ترین فیلم تاریخ ایران جلوگیری به عمل آورند.»

هرچند که تا الان خبری از توقیف فیلم به گوش نرسیده است ولی این احتمال وجود دارد که فیلم طی روزهای آتی با مشکل اکران روبه رو شود.

از طرف دیگر انصار حزب الله بیانه ای در سایت یالثارات الحسین منتشر کرده بود که از امت حزب الله خواسته بود در اعتراض به دو فیلم «گشت ارشاد» و «زندگی خصوصی» پنج شنبه 27 اسفند ماه رأس ساعت 13:30مقابل وزارت ارشاد تجمع کنند! آنها در بیانیه نوشته بودند: «انصار حزب الله تهران در اعتراض به بی‌ مسئولیتی برخی مسئولان وزارت ارشاد در صدور مجوز نمایش به دو فیلم ضد اخلاقی و ضد ارزشی تجمع اعتراضی برگزار می کند.»

پس از انتشار این بیانیه محمدحسین فرح بخش، سعید سهیلی و علیرضا سجادپور  به آن واکنش نشان دادند. محمدحسین فرحبخش اظهار داشت: فیلم سینمایی «خصوصی» از دولت جمهوری اسلامی ایران پروانه گرفته و براساس قانون این پروانه به آن داده شده است. وی در ادامه با انتقاد از بیانیه انصار حزب ‌الله، نسبت به افرادی که از قانون جلو‌تر می‌روند انتقاد کرد و گفت: این عده بدون اجازه می‌خواهند دست به تظاهرات بزنند، در حالی که می‌توانستند مقالات انتقادی درباره این فیلم یا هر فیلم دیگری بنویسند و دیدگاه خود را مطرح کنند.

کارگردان فیلم «خصوصی» با تأکید مجدد بر اینکه مسئولان سینمایی به این فیلم مجوز داده‌اند، گفت: این فیلم مجوز قانونی دارد و این شلوغ بازی‌ ها و مخالفت ‌ها - که خط و ربط خاص خود را دارد و اعتقادی نیست - برای نظام حاشیه می‌سازد و من آن را جدی نمی‌گیرم. او در انتها گفت: من این افراد را به خدا واگذار می‌کنم!

از آن طرف علیرضا سجادپور نیز در واکنش به این بیانیه گفت: این اقدام پایه و اساسی ندارد و توسط افراد شناخته شده، تأیید نشده است. این یک جنگ روانی است که از سوی افراد نا‌شناس انجام شده و باید بگویم در کشور همه چیز از طریق قانون صورت می‌گیرد و نظری نسبت به این امر ندارم.

سعید سهیلی کارگردان فیلم «گشت ارشاد» نیز در پاسخ به این بیانیه که فیلم او را ضد ارزش و سوء استفاده از لباس مقدس بسیج نامیده بودند در گفتگو با «سینما گرند» گفت: اگر شما  اعضای انصار حزب ا... هستید من خود انصار حزب ا... هستم. اینگونه تجمعات دهن کجی به مردم و نظام است. با من شوخی نکنید که بد خواهید دید!

سهیلی در ادامه گفت دلیل خشم بسیاری از این افراد از «گشت ارشاد» را این می داند که او در این فیلم متحجرین و ریاکاران را مورد حمله قرار داده است: «من در گشت ارشاد همین آدم ها را نشانه گرفتم و بهشان تاختم و لابد همین مورد، عصبانی شان کرده است. انگشت انتقادم در گشت ارشاد رو به کسانی بوده که برخلاف ادعاهایشان، اکثر حرکات و سخنانشان ضد اسلامی بوده و در طول زندگیشان، ضد آموخته های دین مبین اسلام قدم برداشته اند و عمل کرده اند. با دنیایی حقیر و کوچک همچون یک فنجانِ حقیر و سبک! باید هم از فیلم ام عصبانی باشند.»

با این حال تجمعی که قرار بود انجام بشود رأس ساعت روبه روی ساختمان وزارت ارشاد برگزار شد و انصار حزب ا... ضرب العجل 48 ساعته به وزارت ارشاد داد تا این فیلم ها را از پرده پایین بکشد و گرنه خودشان وارد کار می شوند. قسمتی از متن بیانیه که در روبه روی وزارت ارشاد خوانده شد اینگونه بود: «اگر این صدای اعتراض و اتمام حجت شرعی و قانونی، گوش های «لایسمعونَ بِها» را شنوا نساخت، آنگاه این ستاد با همکاری و هماهنگی نیروهای حزب الله از روز دوشنبه ۲۹ اسفند ماه در راستای اجرای امر نورانی بند «میم» وصیتنامه امام سفر كرده خویش، با اعلام برنامه ای که از قبل به اطلاع نیروهای حزب الله خواهد رسید رأساً وارد ماجرا شده و با کشیدن تجمعات خود مقابل سینماهایی که اقدام به نمایش فیلم های مذکور نموده اند كار را یكسره خواهد ساخت... كه خداوند نگهدار مستضعفان و مظلومان جهان است.»

حالا از طرف دیگر یک فیلم مورد دار دیگر به اسم «انتهای خیابان هشتم» که با حذف 2 دقیقه اکران شده است نیز وجود دارد. این فیلم نیز این پتاسیل را دارد که مورد هجوم گروه های دیگری به خاطر موضوع به شدت ملتهبش طی روزهای آینده قرار بگیرد!

تنها فیلم بدون خطر اکران فيلم «فیتیله و ماه پیشونی» است که کار خود را آرام در سینماها ادامه می دهد. باید منتظر نشست و دید سرنوشت اکران نوروز 91 چگونه خواهد شد.


پاسخ سازندگان فيلم «گشت ارشاد» و «خصوصی» به اين سوال كه آيا اعتراضات و تحركات اعضاي انصار حزب ا... به نفع فيلمهايشان شده يا به ضررش؟

در روزهای پایانی سال 90، انصار حزب الله با انتشار بیانیه‌ای، از وزارت ارشاد خواست تا فیلم‌های «خصوصی» و «گشت ارشاد» را از اکران پايین آورده و به آنها اجازه نمایش ندهد. اخباری از این تحرکات در سایت ‌های اینترنتی منتشر شد. سايت کافه سینما تصمیم گرفت تا به سراغ این دو کارگردان برود تا از آنها بپرسد که آیا این اعتراضات به نفع فیلم آنها تمام شده یا به ضرر فیلمشان.

محمدحسین فرح بخش سازنده «خصوصی» معتقد است که این حرکت ‌ها به نفع فیلمش تمام شده است. او گفت: «این اعتراضات به نفع فیلم من تمام شد چون مردم متوجه شدند که چنین فیلمی هم اکنون در حال اکران است. خیلی ‌ها بعد از دیدن فیلم به من تبریک گفتند و از من تشکر کردند.»

فرح بخش در ادامه عنوان کرد: «به نظر من این اعتراض از جایی ساماندهی شده بود. این افراد به کاهدان زده‌اند. آمدند دم وزارت ارشاد نشستند و تفریح کردند چون قبل از این حرکت، چهارشنبه سوری بود و آنها نتوانسته بودند بروند، حالا رفتند دم ارشاد تفریح کردند. اخطار دادند که اگر ظرف 48 ساعت فیلم پايین کشیده نشود، خودمان وارد می‌شویم، انگار که یک ملت 70 میلیونی لنگ این 150 نفر است. خوشبختانه نیروی انتظامی و پلیس امنیت برخورد خوبی با آنها کرد و حتی من خبر دارم که یک عده از این افراد را بازداشت کرد.»

فرح بخش با بیان بازتاب خوب این اعتراضات گفت: حزب الله که به مردم اذیت و آزار نمی‌رساند، حزب الله باید تابع قانون باشد. اگر حرف ‌های مقام معظم رهبری را در سخنرانی مشهد گوش داده باشید، متوجه می‌شوید که ایشان فرمودند: «اصل، محور قانون جمهوری اسلامی است.» کسی که قانون را زیر پا بگذارد نمی‌تواند بگوید حزب‌اللهی است.

این تهیه‌ کننده و کارگردان سینمای ایران در ادامه افزود: «آن کسانی که به این فیلم پروانه دادند، از این افراد اصلح هستند و برای مردم و برای این نظام دلسوزترند. اگر اینها انصار حزب الله هستند من خودِ حزب اللهم. این افراد بهتر است بروند بیوگرافی من را بررسی کنند. من بدون اینکه ریالی از دولت کمک بگیرم دارم فیلم می‌سازم و افتخار می‌کنم که به عنوان تنها بخش خصوصی مستقل، در حال فعالیت در این سینما هستم. گوش من هم بدهکار این افراد نیست.»

فرح بخش با تشبیه این افراد به کاراکتر اصلی فیلم «خصوصی» اظهار کرد: «من در این فیلم زندگی گذشتگان این افراد را به نمایش گذاشتم. اینها آدم ‌هایی هستند که من در فیلم نشان دادم. تندروهایی که اگر خودشان را اصلاح نکنند، سرنوشتشان به سرنوشت کاراکتر اصلی فیلم من دچار می‌شود. اصل فیلم من در مورد این انسان ‌های تندرو است، افرادی که به اعتدال و قانون پایبند نیستند و عدالت و ولایت را تا جایی قبول دارند که با آنها همخوانی داشته باشد. البته من این اعتراضات را شوخی می‌گیرم، اینها جدی نیستند. نه تنها من، بلکه دولت و وزارت ارشاد هم اینها را جدی نمی‌گیرد. پلیس هم که وارد شد به این دلیل بود که آنها سلب امنیت کرده بودند.»

اما سوی دیگر این اعتراضات متوجه فیلم سعید سهیلی بود. سهیلی هم به مانند فرح بخش در گفتگو با کافه سینما این اعتراضات را به نفع فیلم خود و به ضرر سینما عنوان کرد.

سعيد سهيلي تهيه كننده و كارگردان فيلم «گشت ارشاد» اظهار داشت: «این اعتراضات باعث شد که مردم بیشتر متوجه فیلم من شوند و انگیزه پیدا کنند تا فیلم را ببینند. البته معلوم می‌شود که فیلم من خوب بوده چون عموماً اعتراض به فیلم بد صورت نمی‌گیرد بلکه به فیلم ‌هایی اعتراض می‌شود که حرف‌ هایی برای گفتن داشته باشند. اما می‌گویم به ضرر سینما چون هرگونه حرکتی از این جنس حرکت‌ ها به ضرر کلیت سینما تمام می‌شود.»

سهیلی در ادامه افزود: «افرادی که برای اعتراض آمده بودند، در ظاهر همین چند نفر بودند. اما پشت قضیه مهم است که از نظر من مشخص است اما برای مردم مشخص نیست. قطعاً یک یا دو نفر در پشت پرده هستند که به این افراد خط می‌دهند چون من اطلاع دارم اگر 100 نفر در جلوی وزارت ارشاد تجمع کرده بودند، 99 نفر آنها اصلاً فیلم را ندیده‌اند. این افراد نه با من مشکل دارند، نه با فیلمم و نه با سینما، چون نه من را می شناسند، نه فیلمم را دیده‌اند و نه اهل سینما هستند ولی آن افرادی که به اینها خط می‌دهند هم با من مشکل دارند، هم با فیلمم و هم با سینما. آنها این فیلم من را بهانه کردند تا به اهداف شخصی، باندی و صنفی خودشان برسند. من اصلاً حوصله این آدم ‌ها را ندارم.»

منبع: سايت كافه سينما، سايت پرده سينما
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 5 فروردين ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد. کپی برداری از مطالب این سایت پیگرد قانونی خواهد داشت. 

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. این سایت، اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir