پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

در نشست مشترك رئيس سازمان سينمايي كشور با سينماگران، حاضران به بيان نقطه نظراتشان پرداختند

انتقاد سينماگران از شرايط حاكم بر سينما و حاشيه ‌هاي اكران

 

   مرتضي شايسته: امنيت شغلي سينماگران به خطر افتاده است

مرتضي شايسته - عضو كانون پخش‌كنندگان سينماي ايران - با بيان اينكه اكنون امنيت شغلي برخي از صنوف به خطر افتاده است، گفت: بسياري از دوستان سينماگر از زماني كه دو فيلم خاص به شيوه‌اي نادرست از پرده پايين كشيده شدند دست نگه داشته‌اند تا ببينند وضعيت چه مي‌شود؟! وي ادامه داد: همه جلساتي كه ما اكنون در اتحاديه تهيه كنندگان و كانون پخش‌كنندگان داريم حول محور همين موضوع و نگراني‌ هاي اعضا مي‌چرخد. چگونه ممكن است كه ما بتوانيم بپذيريم از اين پس مسئولان حوزه هنري و شهرداري تهران سرخود برخي از فيلم ‌ها را نمايش دهند و به يكباره و بدون مجوز نمايش برخي از فيلم‌ها را پايان يافته تلقي كنند، اين كار باعث به خطر افتادن امنيت شغلي و نوعي عدم همكاري با سينماگران خواهد شد.

   مشكلات فعلي تنها با مذاكره حل مي شود

محمدقاصد اشرفي ـ‌ رئيس هيئت مديره انجمن سينماداران- نيز با تأييد سخنان شايسته بيان كرد: تأسيس سازمان سينمايي اميدي را در دل سينماگران براي سالي پر رونق ايجاد كرد. همچنين اولين اكران سال جديد با استقبال بسيار خوبي مواجه شد و مي‌رفت كه اميدهايمان براي سال جديد قوت بگيرد اما متأسفانه به دليل جوي كه ايجاد شد و تشخيص درست يا نادرست برخي از افراد، امنيت شغلي سينماداران و صنوف سينمايي را به مخاطره افتاد.
رئيس هيئت مديره انجمن سينماداران در ادامه با اعتراض به آنچه تصميم خارج از قانون حوزه هنري و شهرداري تهران براي توقف يك جانبه اكران دو فيلم مي‌ناميد، اظهار كرد: مسأله مهم اين است كه پس از آن اقدام اين دو نهاد انقلابي، اكنون حوزه هنري اعلام كرده است كه قصد دارد تعداد ديگري از فيلم‌ها را نيز نمايش ندهد، به نظر مي‌رسد اين كار ضربه‌ شديدي به سينما وارد خواهد كرد و سينما را با مشكلات پيچيده‌اي مواجه مي‌كند. خواهشمان اين است كه با رايزني اين مشكل را با حوزه هنري حل كنيم چرا كه جبهه گيري، راه‌حل نيست.

   سجادپور: قبول دارم عملكرد برخي از مديران ارشاد در شهرستانها ضعيف بود

البته اين سخنان اشرفي با پاسخ سيدعليرضا سجادپور همراه بود. مدير كل اداره نظارت و ارزشيابي با بيان اينكه سياستگذاري فرهنگي در اختيار شوراي فرهنگ عمومي استانها است، گفت: برخي از فيلم‌ها در دور‌ه‌ هاي گذشته مناسب نمايش در يكي از محدوده‌ هاي كشور نبود و به همين دليل با توقيف كلي مواجه مي‌شد. ما براي حل اين مشكل به خصوص در استان خراسان رضوي كه حريم حضرت امام رضا(ع) است به شوراي فرهنگ عمومي استان اجازه داديم كه تنها درباره فيلم‌هايي كه اكران محدود دارند اظهار نظر كند و تصميمشان را به ما اعلام كنند تا ما در اينجا درباره آنها دستورات لازم را بدهيم.

سجادپور تأكيد كرد: حتي در عيد نوروز وقتي برخي از استانها براي توقف خودسرانه فيلم تماس مي‌گرفتند من با آنها به شدت تند صحبت مي‌كردم اما در هر صورت موافقم كه در حواشي ايجاد شده استانها ضعيف عمل كردند.

   سرتيپي: در اين شرايط سينماهاي شهرستان بسته خواهند شد

علي سرتيپي، يكي از سينماداران و پخش كنندگان حاضر در جلسه عصر ديروز هم گفت: ما آدم‌هاي سياسي نيستيم اما ظاهراً فضا كاملاً سياسي شده است. نمي‌دانم، شايد اين افراد خواسته‌اند وزير، دولت و... را تضعيف كنند اما مطمئن هستم كه ريشه اين مسائل سياسي است. در اين شرايط از آقاي شمقدري كه بالاخره در كارهاي سياسي سابقه بيشتري دارند مي‌خواهيم كه رهنمودهايي را در اين زمينه به ما بدهند.

وي با بيان اينكه، اكنون عده كمي كل زندگي سينماگران اين كشور را هدف قرار داده‌اند عنوان كرد: تصورمان اين بود كه امسال سال خوبي خواهد بود اما با حواشي پيش آمده شهرستانها به شدت افت فروش كرده‌اند و سينماداران نمي‌توانند پول فيلم‌هاي قبلي را بازگردانند، واقعاً فكر مي‌كنم بايد براي سينماگران و پخش كنندگان فكري عاجل كرد.

مدير عامل «فيلميران» در پايان با اين پيشنهاد كه بايد با جريان اندكي كه مي‌خواهد در مقابل سينما بايستد مقابله به مثل كنيم، تصريح كرد: به نظر من راه حل اين مشكل براي هميشه اين است كه ما سينماگران كه تعدادمان هم كم نيست تجمعي داشته باشيم و با اين عده اندك مقابله به مثل كنيم، البته اگر وزارت ارشاد نيز با اين موضوع موافق باشد.

   الماسي: فرصت مناسبي است تا چهره سينماگران را بازسازي و اتحاد را به دست آوريم

جهانگير الماسي بازيگر سينما يكي ديگر از افرادي بود كه در اين جلسه، پيرامون مسائل و حواشي اخير ايجاد شده براي سينما اظهار نظر كرد. وي با بيان اينكه در سال‌ هاي گذشته سينماگران افرادي فاقد بينش سياسي و اجتماعي معرفي شده‌اند، با اشاره به روند اكران نوروزي، تصريح كرد: به نظرم اتفاقي كه براي سينما افتاد بسيار مبارك است، چون باعث اتحادي مي‌شود كه امروز جدي ‌ترين نياز ما است اين اتحاد باعث مي‌شود تا بتوانيم از سرمايه اجتماعي و زندگي خود دفاع كنيم.

اين بازيگر سينما ادامه داد: نكته ديگري كه براساس آن مي‌گويم حواشي به وجود آمده مي‌تواند براي سينما مبارك باشد، اين است كه ما از اين طريق مي‌توانيم تصوير مخدوشي كه در اين سالها از دست اندركاران سينما شده است را بهبود ببخشيم. دوستان عزيز بايد با حضور جدي در رسانه‌ ها موضع‌گيري‌ هاي فرهنگي درستشان را تبيين كنند و نشان دهند كه تصوير روشني از آينده كشورشان دارند. الماسي همچنين بر لزوم حمايت از معاونت سينمايي فعلي تأكيد كرد و گفت: فكر مي‌كنم معاونت سينمايي اين دوره فردي بسيار خودي است، حمايت از معاونت و شخص وزير به خصوص در اين مقطع حساس، لازم است. به عنوان مثال چه اشكالي داشت كه وقتي امروز قرار بود آقاي وزير در جلسه كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي حضور يابند چند نفر از سينماگران هم ايشان را همراهي مي‌كردند؟ سخنم اين است كه اتحاد و دست در دست هم دادن مهمترين لازمه شرايط كنوني است.

   كاوش: سينما قرباني دو قطبي بودن شرايط جامعه ما است

در ادامه حبيب كاوش ـ سخنگوي شوراي صنفي نمايش- ضمن آنكه شرايط به وجود آمده را ناشي از رقابت‌ هاي سياسي دانست، عنوان كرد: اكنون سينما از دو جنبه با مشكل مواجه شده است، اولاً كه در آستانه انتخابات هستيم و طبيعتاً برخي از حاشيه سازي ‌ها براي عده‌اي شيرين خواهد بود. همچنين جامعه ما، جامعه‌ اي دو قطبي از نظر سياسي است و متأسفانه سينما در اين بين قرباني مي‌شود. وي با تأكيد بر اينكه پايين كشيدن دو فيلم تنها نقطه آغاز مشكلاتي است كه مي خواهند براي سينما ايجاد كنند، بيان كرد: كاملاً جدي مي‌گويم كه تمام حواشي ايجاد شده هيچ ربطي به محتواي دو فيلم «گشت ارشاد» و «خصوصي» نداشت. اين مسائل مقدمه‌اي براي حواشي است كه مي‌خواهند پيرامون آقاي وزير،‌ شمقدري و... ايجاد كنند و در مرحله بعد هم كل سينما مدنظر است كه همه دوست دارند در رأس آن باشند. كاوش در بيان پيشنهادش بيان كرد: همه سينماگران بايد در مقابل اين جريان سازي سياسي بايستند و مقابله كنند. عده‌اي مي‌خواهنند نشان دهند كه سينماگران افراد بي‌ شخصيتي هستند كه مي توانند هر رفتاري را با آنها انجام دهند. اما ما بايد نشان دهيم كه تا آخرين نفس ايستاده‌ايم.

   سهيلي: فيلم من بهانه بود، تخريب آقاي شمقدري مدنظر است

در ادامه اين نشست كارگردان فيلم «گشت ارشاد» كه حواشي به وجود آمده باعث توقف اكران فيلمش شده بود نيز گفت: آقاي شمقدري! شما رئيس خوبي هستيد چرا كه محكم در مقابل بي ‌قانوني ايستاديد. اما كاش در تمام اين حواشي، وقتي بود تا بتوانيم شما را از نزديك ببينيم. درباره اتفاقات پيش آمده طرف مقابل جلسات و اتاق‌ فكرهاي متعددي را برگزار كرد، اما ما نتوانستيم رئيسمان را ببينيم تا درباره اين شرايط تصميم بگيريم. وي با اشاره به اينكه شرايط به وجود آمده درباره «گشت ارشاد» و «خصوصي» كاملاً بهانه بود، گفت: قصد آنها كه اين حواشي را ايجاد كردند تنها اين بود كه آقاي شمقدري را مورد هجمه قرار دهند و من اين موضوع را از خود آنها شنيدم.
سهيلي توضيح داد: من گفتگويي با چند نفر مخالف فيلمم در برخي از مجلات داشتم، پس از مصاحبه و گفتگو طبق معمول گعده‌اي برگزار شد و طي آن دوست مخالف به صراحت به من گفت كه به شمقدري پيغام برسان تا زماني كه ايشان را از مسند رياست سازمان سينمايي به زير نكشيم از اين كار دست نمي‌‌كشيم. من هم پاسخ دادم شما كه هيچ، بزرگترتان هم نمي‌تواند اين كار را انجام دهد چون ما سينماگران پشتيبان ايشان هستيم.

كارگردان «گشت ارشاد» با تأكيد مجدد بر اينكه دورخيز برخي افراد براي انتخابات رياست جمهوري آينده سبب ايجاد كردن چنين حواشي براي سينماگران شده است، بيان كرد: اگر مي خواهيم با اين جريان مقابله كنيم بايد ببينيم از كجا نشأت مي‌گيرد. معتقد هستم پشت اين جريان تفكري ايستاده است كه نقشه ‌اش انتخابات آينده است و فيلم من و آقاي فرحبخش تنها پيراهن عثمان بود تا بتوانم بگويم به وزير ارشاد توهين كنند. وي افزود: من به شخصه اين تجمعات كه گفته مي‌شود خودجوش برگزار شده است را متأثر از برخي مقامات شهرداري مي‌بينم. چرا كه مي‌دانم براي رسيدن به قدرت از هيچ كاري دريغ نمي‌كنند.

سعيد سهيلي در پايان سخنانش با تأييد سخنان جهانگير الماسي بر لزوم حفظ همدلي و اتحاد در اين شريط ابراز كرد: معتقدم در صورت هوشياريمان اين اتفاق باعث اتحاد سينماگران خواهد شد. ما همه پشتيبان آقاي شمقدري هستيم اما از شما مي‌خواهيم كه به معاونينتان هم توصيه كنيد كه پشتيبانتان باشند نه اينكه آقاي فروتن قبل از مردم فاتحه ‌‌‌مان را بخوانند و بگويند كه ما اصلاً به اين فيلم‌ها پروانه نمايش ويدئويي هم نمي‌دهيم.

   ساداتيان: برخي امروز تحمل شنيدن يك صداي مخالف را هم ندارند

سيدجمال ساداتيان - تهيه كننده و پخش كننده سينما - در ابتداي سخنانش در اين جلسه به شرايط اوايل انقلاب و مناظره شهيدان بهشتي و مطهري با مخالفان اشاره و يادآوري كرد: انقلاب كه شد، شعار كشور انقلاب فرهنگي بود و كار به جايي رسيد كه همه معارضين به رسانه ملي دعوت مي شدند و شخصي مانند شهيد بهشتي يا شهيد مطهري با آنها مناظره مي‌كرد و از كيان انقلاب اسلامي دفاع مي‌كردند.

وي ادامه داد: در آن شرايط آنها (معارضين) تفكرشان را عرضه كرده و چند نفر بچه مسلمان قدرتمند هم پاسخ آنها را مي‌دادند و اين گونه ذهن مردم روشنفكر مي‌شد. يادم است كه در آن سالها كه جوان بوديم آن بحث‌ ها در پيدا كردن راه آينده مان بسيار مفيد بود اما حال چه اتفاقي افتاده است كه سعه صدرمان اينقدر كم شده است؟

تهيه كننده «انتهاي خيابان هشتم» با بيان اينكه «بايد توجه كرد كه سينما هنري انتقادي است» اظهار كرد: بسياري از سينماگراني كه امروز در اين عرصه فعاليت مي‌كنند صبغه بچه مسلماني دارند و تحت تأثير تئوري‌ هاي نظام جمهوري اسلامي ايراني بزرگ شده‌اند. بايد به اين نكته توجه كنيم كه كالبدشكافي و رفع بيماري، درد هم دارد. نمي‌توان از سينما انتظار داشته باشيم كه شرايط اجتماعي و سياسي را نقد كند و در عين حال به هيچ كس هم برنخورد! اگر انتظار داريم تضارب آرا در كشور وجود داشته باشد، بايد بهتر عمل كنيم.

وي افزود: شايد از نظر برخي به عنوان سينماگر مشكلات زيادي داشته باشيم اما در مقابل چند نفر بچه مسلمان هم مي توانند فيلمشان را بسازند و شرايط را از نظر خودشان نقد كرده يا پاسخ من را بدهند. به نظرم هيچ اشكالي ندارد كه آنها كه فكر مي‌كنند من سينماگر مشكلاتي دارم ميزگرد گذاشته و من را به چالش بكشند.

ساداتيان در پايان تأكيد كرد: بدعتي كه درباره اكران نوروزي امسال گذاشته شد بدعت بسيار بدي است. شايد اين مسأله معلول اين موضوع است كه ما نتوانستيم افكارمان را در جامعه تبيين كنيم.

   شورجه: بايد به شكلي معقول و توأم با بصيرت به حواشي رسيدگي كرد

جمال شورجه تهيه كننده،‌ كارگردان و عضو مستعفي شوراي عالي سينما آخرين فردي از سينماگران بود كه درباره حواشي پيش آمده سخنراني كرد.

وي با بيان اينكه بايد با متانت و سعه صدر و نگاهي توأم با بصيرت حواشي ايجاد شده را تحليل كنيم و پاسخ دهيم، گفت: آنها مي‌خواهند ما را عصباني كنند و ما بايد در اين زمينه هوشيار باشيم. شايد دست‌ هايي در كار است كه ما را بي ‌ادب و بي ‌نزاكت نشان دهد و ما بايد هوشيار باشيم.

اين تهيه كننده سينما در بيان پيشنهادش براي برون رفت از وضعيت فعلي اظهار كرد: پيشنهادم به آقاي شمقدري اين است كه شوراي عالي سينما هرچه سريعتر با حضور آقاي رئيس جمهور جلسه تشكيل دهد، چرا كه هم آقاي خاموشي و هم آقاي قاليباف در آن جلسه حضور خواهند داشت. به علاوه اينكه مي‌توان دبير ستاد اقامه نماز را نيز به اين جلسه دعوت كرد، چرا كه من شنيده‌ام ايشان از مباحث ايجاد شده راضي نيستند. همچنين حضور اعضاي كميسيون فرهنگي در جلسه شوراي عالي سينما در اين شرايط مي‌تواند تأثيرگذار باشد.

شورجه در ادامه با تأكيد بر اينكه سينماگران بايد از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي حمايت كنند، گفت: معتقدم كه به وزير محجوب و متقي اين كشور توهين شده است. توهين برخي از افرادي كه غيرقانوني و خودسرانه به اقداماتي دست زدند بسيار ناجوانمردانه و در عين حال قابل پيگيري است. حتي روز پس از آن روزنامه ‌اي اهانتي مستقيم به ايشان كرد كه آن نيز مي تواند در دادگاه مطبوعات پيگيري شود. اين سينماگر در پايان سخنانش حفظ وحدت ميان سينماگران را مهمترين راهكار براي خروج آنها از اين وضع دانست و تصريح كرد: خبر دارم كه دوستان در طيف خانه سينما نيز از مشكلات ايجاد شده براي سينماگران ناراضي و ناراحت هستند. بايد در اين شرايط اتحاد را مدنظر قرار دهيم تا بتوانيم با معضلات ايجاد شده مواجه كنيم.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»
آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 29 فروردين ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir