پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

چرا تماشاگران با سينما قهر كرده‌اند؟

معادله چند مجهولي

بحران ريزش مخاطب در سينماي ايران كه از ابتداي سال 91 نمود دوباره پيدا كرد، اين روزها به اوج خود رسيده است. كاهش تماشاگران سينما دلايل مختلفي دارد كه برخي از آنها به خود فيلم‌ها باز مي‌گردد و برخي نيز خروجي سياست ‌هاي نادرست و ورود افراد غير سينمايي به ماجراست. در اين رابطه با تعدادي از سينماگران گفتگو كرده‌ايم كه مي‌خوانيد:

   ريزش مخاطب نتيجه تصميم ‌گيري ‌هاي نادرست است

مهدي كرم‌پور درباره ريزش مخاطب به خبرنگار باني فيلم گفت: وقتي فيلم‌ها نظر مخاطب را جلب نمي‌كند، نشان دهنده اين است كه در سال گذشته توليد خوبي نداشته ‌ايم و وقتي فروش در اكران با شكست مواجه است، به علت دخالت ‌هاي نا به جايي است كه در اين امر صورت مي‌گيرد.

كارگردان «پل چوبي» در ادامه، اضافه كرد: بنابراين من معتقدم دو عامل عدم جذابيت كافي فيلم ‌ها و حواشي اكران نوروز در بروز اين بحران اكران امسال، نقش داشته ‌اند. رئيس اسبق شوراي صنفي اكران كه نقش زيادي براي بليت‌ هاي گران شده در اين كاهش مخاطب قائل نبود، گفت: به نظر من افزايش قيمت‌ هاي بليت هيچ تأثيري در اين مسئله ندارد. به اين دليل كه اين نرخ، در مقايسه با نرخ كالاهاي ديگر اصلاً رقم قابل توجهي نيست.

مهدي‌ كرم‌پور دخالت ‌هاي بي جا در امر اكران را يك عنصر بسيار ضربه زننده، عنوان داشت و تصريح كرد: دولت بايد تصدي ‌گري را از خود حذف كند و يك رابطه سالم عرضه و تقاضا بين سينما و مردم را به وجود آورد. همچنين عدم سخت ‌گيري در صدور پروانه‌ هاي ساخت و نمايش هم در برون رفت از اين بحران، اهميت زيادي دارد. وي در پايان گفت: خروجي تصميم‌گيري ‌هاي نادرست در سال گذشته، همين اكران ناموفق نوروز بود. به همين دليل شايسته است تا مسئولان امر، از مشاوران بهتري براي انجام خدمات خود استفاده كنند.

   سينما بايد با خودش آشتي كند

علي سرتيپي، در خصوص دلايل كاهش قابل توجه تماشاگران، توضيح داد: مسائل زيادي دست‌ به ‌دست هم داده است تا اين معضلات به ‌وجود بيايد. هم حواشي‌ نوروز و هم كيفيت‌ فيلم‌ ها و هم قيمت بليت‌ ها و هم وضعيت اقتصادي جامعه در اين اتفاق،‌ مؤثر بوده‌اند و حالا چيزي شبيه بحران، گريبانگير سينماي ما شده است. او راه حل برون رفت از اين بحران را اينگونه تصريح كرد: سينما بايد خودش با خودش آشتي كند. در حال حاضر در رده‌ هاي مختلف،‌ مشكلات زيادي وجود دارد كه همه بخش ‌ها را درگير كرده است و روي نماي سينما كه همان اكران است،‌ تأثير منفي گذاشته است.

وي در پايان اضافه كرد: براي فيلم‌هاي خوبي كه فروش خوبشان پيش‌بيني مي‌شود بايد تضمين اكران و امنيت نمايش را به‌ وجود آورد. دولت هم تبليغات را برعهده بگيرد و در واقع از سينماگران حمايت بيشتري داشته باشد.

   كاهش مخاطب ناشي از غير جذاب بودن فيلم‌ ها است

رضا سعيدي‌پور نيز كيفيت نامطلوب فيلم ‌ها را تنها دليل اصلي در افت فروش فيلم‌ها تلقي‌ كرد، گفت: يك فيلم خوب تحت هر شرايطي مي‌فروشد. اثري مثل «انتهاي خيابان هشتم» هم در همان گروه اكران پر حاشيه قرار گرفته بود، اما فروش خوبي داشت. آن مشكلاتي هم كه براي دو فيلم «گشت ارشاد» و «خصوصي» پيش آمد مي‌توانست يك تبليغ براي آنها به حساب بيايد!

مدير پرديس آزادي در مورد تأثير بالا رفتن بهاي بليت، توضيح داد: اين افزايش در مورد پرديس آزادي، چندان تغييري را ايجاد نكرد. ما همچنان با استقبال رو به ‌رو بوده‌ايم، اما به طور كلي در كاهش مخاطبان ساير سينماها مؤثر بوده است.

سعيدي‌پور كه چاره رهايي از اين مشكل را در گردهمايي و مشاركت تمام دلسوزان سينما مي‌دانست، اضافه كرد: به نظر من هر مسئولي كه قلبش براي اين سينما مي‌تپد بايد پا پيش بگذارد و اين معضل به شكل گروهي برطرف شود. اينكه يك طيف خاص بخواهد تلاش كند كاري از پيش نمي‌برد. ما فيلم‌هايي خوبي داريم كه اگر مي‌خواهيم اكران مناسبي هم داشته باشند، بايد قبل از نمايش عمومي ‌شان درصدد رفع مشكلات، برآييم.

   اين اتفاقات تلخ قابل پيش ‌بيني بود 

منيژه حكمت كه اين اتفاق را دور از انتظار نمي‌دانست، در گفتگو با ما گفت: من قبل از شروع عيد گفتم كه سال 91، سال بدي خواهد بود و اين شكست‌ ها از قبل، قابل پيش‌بيني بود. اين شرايطي كه الان در آن قرار داريم، نتيجه آن چيزي است كه اعضاي شوراي صنفي نمايش رقم زدند. چيدماني كه آنها براي تركيب اكران نوروزي انجام دادند، اين بلا را بر سر سينما آورد و تبعات آن هم، اجتناب‌ ناپذير است.

حكمت در ادامه تصريح كرد: من فكر مي‌كنم سياست‌ گذاري‌ هايي كه صورت گرفت در جهت به تعطيلي كشاندن سينما بود و اتفاقاً مسير خود را درست و دقيق طي كردند! وي كه افزايش نرخ بليت را در شكست گيشه مؤثر قلمداد نمي‌كرد، گفت: قيمت همه اجناس بالا رفته و اين گراني تنها براي سينما نيست. اين كارگردان سينما در پايان اضافه كرد: عوض شدن تركيب شوراي صنفي، حذف بينش سياسي از سينما و از كار بر كنار شدن افراد تصميم گيرنده فعلي، چاره حل اين بحران است. صنف بايد سينما را در اختيار بگيرد. نكته دردناك اين است كه كسي از سينماگران بابت اتفاقات نوروزي، معذرت ‌خواهي نكرد.

   با گران شدن بهاي بليت تماشاگران، هر فيلمي را نمي بينند

داريوش بابائيان نيز درباره بحران جاري سينما در سال جديد، گفت: علت بروز اين مسئله به چند نكته برمي‌گردد. يكي اينكه ما عيد را با 4 فيلم تلخ شروع مي‌كنيم! اينگونه چيدمان فيلم‌ ها در يك گروه اكران باعث بي ‌نظمي ‌ها و تلخي هايي است كه تجربه كرديم. در شرايطي كه در آغاز سال داشتيم، فيلم‌ ها به نوعي درصدد نابودي يكديگر برآمده بودند. براي مثال قرار گرفتن يك فيلم كودك در اكران نوروز، در زماني كه مدرسه‌ ها فعاليت ندارند، چه توجيهي مي‌تواند داشته باشد؟ به نظر من بهتر بود اگر آثار طنزي مثل «چك» و «چگونه ميلياردر شدم» در تركيب قرار بگيرند تا آن نوع از فيلم‌ هاي غيركمدي هم بتواند جايگاه ويژه خود را داشته باشند و ضربه نخورند.

بابائيان در ادامه گفت: وقتي مخاطب، 5250 تومان (با احتساب رقم ارزش افزوده) براي يك بليت مي‌پردازد، حق انتخاب دارد و نمي‌توان از او انتظار داشت تمام فيلم‌ها را به تماشا بنشيند. ديگر اينكه فيلم‌هايي جايگزين فيلم‌هاي مواجه شده با سد اكران، قرار گرفتند كه هيچ تبليغاتي براي آنها انجام نشده بود و مخاطب هيچ آشنايي خاصي با آنها نداشت. اين گونه آثار هم بعد از گذشت 2 هفته و ناتواني در فروش مناسب از گردونه اكران خارج مي‌شوند و به تهيه‌كننده و سرمايه ‌گذار لطمه وارد مي‌شود.

بابائيان كه افزايش نرخ بليت را در بروز بحران سينما مؤثر مي‌دانست، اضافه كرد: يك خانواده براي فيلم ديدن و البته پرداخت كرايه ماشين و طبيعتاً يه نوبت غذايي، بايد مبلغي نزديك به 100 هزار تومان هزينه كند. پس در شرايط فعلي، بعيد نيست كه به تلويزيون متوسل بشود و در قاب كوچك خانگي به دنبال خواسته‌ هاي خود باشد. در دوران عيد، مخاطب حتي به يك فيلم ضعيف طنز يا حتي اثري قديمي از همين ژانر در يكي از شبكه‌ هاي تلويزيون، رضايت مي‌داد و از رفتن به سينما صرف نظر مي‌كرد.

بابائيان عدم پرداخت يارانه به سينما را توسط دولت، باعث ورشكستگي سينمادار قلمداد كرد و گفت: هزينه‌ هاي آب و برق و گاز با توجه به تورم‌ ها، لطمه بزرگي به صاحبان سالن ها مي‌رساند. داريوش بابائيان ارائه بليت‌ هايي با تخفيف 20 تا 30 درصدي به ادارات را به عنوان يك راهكار پيشنهاد داد و اضافه كرد: خوب است اگر دولت اين اقدام را عملي كند، ما به التفاوت آن را هم متقبل شود تا هم مردم از سينما دور نمانند و هم سينما‌داران متضرر نشوند.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 25 ارديبهشت ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir