پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

در جلسه شوراي عالي سينما صورت گرفت: تأكيد احمدي نژاد بر مشاركت سينماگران در تدوين اساسنامه خانه سينما

اختصاص 25 ميليون دلار براي سينماي ايران

محمود احمدي‌نژاد در جلسه شوراي عالي سينما بر لزوم تدوين اساسنامه خانه سينما با حضور و همفكري سينماگران تأكيد كرد. هر چند كمي پس از صحبت‌ هاي رئيس‌جمهور، جواد شمقدري اعلام كرد كه قرار است تشكل تازه‌اي ايجاد شود كه شايد نامش هم ديگر خانه سينما نباشد. او يك بار ديگر تأكيد كرد خانه سينما وجود خارجي ندارد و تشكلي هم كه در راه است قرار نيست كار صنفي انجام دهد.

احداث پردیس سینمایی در استان‌ های کشور

شورای عالی سینما مقرر کرد در هر استان کشور یک پردیس سینمایی با استانداردهای مطلوب احداث شود. رئیس جمهور با بیان اینکه سازمان سینمایی جدا از کارهای اجرایی خود، باید در حوزه سینما و هنر نظریه‌پردازی کند، گفت: این سازمان باید به طور کلی نیازهای جامعه را رصد نموده و چند سال جلوتر از جریان سینمای کشور حرکت کند. محمود احمدی‌نژاد، خطاب به اعضای شورای عالی سینما افزود: اگر به خود القا کنیم که حرفی برای گفتن نداریم، در آن صورت نمی‌توان به اهداف طراحی شده برای سینمای کشور دست یافت. رئیس‌جمهور با بیان اینکه مبانی و اندیشه انقلاب اسلامی قدرت اقناع همه نیازهای فکری جامعه را دارد، گفت: باید از این قدرت در راستای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران به خصوص در امر هنر استفاده کرد. وی اظهار داشت: سینماگران جزو نخبگان کشور هستند و برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که اقدامات و تلاش ‌های آنان در مسیر پیشرفت سینمای کشور هدایت شود.

احمدی‌نژاد با اشاره به ضرورت توجه خاص به تدوین اساسنامه خانه سینما تصریح کرد: باید در عرصه سینمای کشور بنیانی گذاشته شده و ایده ‌هایی در اندیشه‌ ها و عمل افراد جای گیرد که اگر در آینده برخی از مسئولیت خود کنار رفتند، آن ایده تغییر نکند و این وظیفه سینماگران است تا با همفکری یکدیگر در این راستا گام بردارند.
رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: هدف انقلاب اسلامی، احیای حق بود و شرط برخورداری جمهوری اسلامی از جذابیت و مطلوبیت برای دیگران، پافشاری روی عدالت و حقوق ملت است و اگر سینما در این راستا حرکت کند، می‌تواند به پیشرفت ‌های چشمگیری نایل آید چرا که از ظرفیت‌ ها و توانایی ‌های بسیار مناسبی برای تحقق این منظور برخوردار است؛ آنچه دل‌ ها را زیر و رو می‌کند، احیاء عدالت و حق‌ طلبی است.

رئیس‌جمهور همچنین از ارسال نامه ‌ای به بانک مرکزی جهت اختصاص 25 میلیون دلار برای انجام فعالیت‌ های سینمایی که موضوع مصوبه جلسات قبلی این شورا بود، خبر داد. در ادامه این جلسه اعضای شورایعالی سینما ضمن بیان دیدگاه‌ ها و نقطه نظرات خود درباره مسائل مبتلا به سینما و هنرمندان، راهکارهای تأمین بیشتر رفاه سینماگران از جمله معرفی آنان جهت دریافت مسکن مهر و تشکیل هیئتی از اهالی سینما برای تدوین اساسنامه ایجاد یک تشکل جدید به منظور انجام فعالیت‌ های جنبی نظیر برگزاری نشست ‌ها، کارگاه ‌های آموزشی، جشن‌ ها و جلسات نقد و بررسی را مورد بحث و تصویب قرار دادند. همچنین این شورا موظف شد: اتاق فکری را جهت ایجاد جریانات فرهنگی برای ارتقای ارزش ‌های اخلاقی و تعالی معنوی انسانها در حوزه سینما با رویکرد بین‌المللی تشکیل دهد.

این شورا با استناد به کمیسیون ماده پنج مقرر کرد در هر استان یک پردیس سینمایی با استانداردهای مطلوب احداث شود. طراحی روش ‌ها و راهکارهای افزایش رغبت مردم برای رفتن به سینما، تأمین بودجه برای صندوق فرهنگ و هنر مخصوص سینماگران و تدوین و تصویب آئین‌ نامه جلوگیری از رفتارهای سلیقه‌ای و غیرقانونی در راستای اکران فیلم‌های دارای مجوز از سازمان امور سینمایی کشور از دیگر مصوبات سومین جلسه شورای عالی سینما بود.

وزير ارشاد: اساسنامه جديد بامشورت سينماگران تدوين مي‌شود

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز خبر داد: در آخرين جلسه‌ شوراي عالي سينما؛ «تصميم بر اين شد كه تشكل جديدي در ارتباط با سينما با عنوان خانه سينما يا باشگاه سينماگران با مشورت خود سينماگران ايجاد كنيم.» به گزارش ايسنا، ديروز در حاشيه جلسه هيئت دولت در روز چهارشنبه، سيد محمد حسيني در پاسخ به سوالي در مورد جلسه روز سه‌شنبه شوراي عالي سينما با حضور رئيس‌جمهور، گفت: در سال جديد، سه جلسه شوراي عالي سينما با حضور رئيس‌جمهور برگزار شده، در حالي كه جلسات شوراي عالي در كشور هر شش ماه يك بار برگزار مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه اين جلسه با حضور اعضاء برگزار شد، گفت: يكي از مواردي كه در اين جلسه مطرح شد در مورد فعاليت‌ هاي صنفي بود و به زودي اين مسأله دنبال مي‌شود كه ما صنفوف مختلف سينمايي ايجاد كنيم و همچنين تصميم بر اين شد كه تشكل جديدي در ارتباط با سينما با عنوان خانه سينما يا باشگاه سينماگران با مشورت خود سينماگران ايجاد كنيم. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: اين تشكل با اساسنامه جديد و قانوني آغاز به كار خواهد كرد و در اين ارتباط نظر خود سينماگران را جويا خواهيم شد. حسيني در پاسخ به اين سوال كه آيا اسم تشكل جديدي كه ايجاد خواهيد كرد خانه سينما خواهد بود؟‌ گفت: همان ‌طور كه گفتم در مورد اسم آن با مشورت با خود اهالي سينما تصميم‌گيري خواهد شد.

سينماي ايران با 25 ميليون دلار چه مي‌كند؟

در جديدترين جلسه‌ شوراي عالي سينما، يكي از نكاتي كه بسيار جلب توجه كرد، اين بود كه رئيس جمهور از ارسال نامه ‌اي به بانك مركزي جهت اختصاص 25 ميليون دلار براي انجام فعاليت ‌هاي سينمايي خبر داد. به گزارش ايسنا، با توجه به قيمت 1775 هزار تومان دلار به روز، بودجه‌ي اخير اختصاص يافته به سينما، بيش از 44 ميليارد تومان مي‌شود. البته اين صرفاً يك قياس براي درك اهميت موضوع و بزرگي رقم است و قطعا بودجه در نظر گرفته شده به‌صورت ارز و براي فعاليت ‌هاي بين‌المللي سينماي كشور در نظر گرفته خواهد شد.

با توجه به شرايطي كه اين روزها سينماي ايران در آن به سر مي‌برد و از لحاظ گيشه، توليد به اذعان كارشناسان در شرايط بحراني به سر مي‌برد، بايد ديد اين رقم كه تقريباً نزديك كل بودجه سال گذشته سينما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است، چگونه و براي چه فعاليت ‌هاي سينمايي اختصاص خواهد يافت.

منبع: خبرگزاري ايسنا

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 27 خرداد ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir