پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

اميرحسين علم الهدي: طرح هاي جديد سينمايي غير عملي اند

حذف ماده سينمايي در برنامه پنجم توسعه

تصميم جديد دولتمردان دهم در حوزه سينما در برنامه پنجم توسعه كشور را با يك سال تأخير از ابلاغ اين برنامه مي توان بررسي كرد: حذف ماده سينمايي در برنامه پنجم توسعه كه در برنامه سوم و چهارم توسعه كشور كمك به افزايش زيرساخت هاي سينمايي كرد! طي دو برنامه سوم و چهارم، دولت به شهرداري هاي سراسر كشور اجازه داد تا براي افزايش سالن هاي سينما به ميزان متراژ زيربناي سالن هاي سينمايي، شهرداري ها مي توانند به همين ميزان فضاي رايگان تجاري در اختيار متقاضيان قرار دهند. اين ماده در برنامه پنجم حذف شده و به جاي آن اين ماده جايگزين شده است: ماده 9ـ به دولت اجازه داده مي شود به منظور افزايش سرانه بهره مندي اقشار مختلف مردم از فضاهاي فرهنگي، هنري و ورزشي و ايجاد زيرساخت هاي لازم براي توسعه فعاليت فرهنگي و هنري اقدام هاي زير را انجام دهد:

الف ـ حداكثر پنجاه درصد (50 درصد) هزينه تكميل مراكز فرهنگي، هنري، ديني و قرآني داراي پيشرفت فيزيكي حداقل پنجاه درصد (50 درصد) بخش غير دولتي و همچنين احداث اماكن ورزشي همجوار و متعلق به مساجد و كانون هاي فرهنگي ورزشي جوانان بسيج را كه تكميل و بهره برداري از آنها براي استفاده عمومي ضروري است براساس آئين نامه مصوب هيئت وزيران به صورت كمك بلاعوض تامين نمايد. تبصره ـ در صورت تغيير كاربري اين گونه مراكز يا تغيير استفاده از عمومي به خصوصي، معادل ارزش كمك هاي دولتي به قيمت روز از دريافت كنندگان اين كمك ها اخذ مي شود.

ب ـ از تأسيس شهرك هاي سينمايي، تلويزيوني و رسانه اي و اداره آنها حمايت مالي و حقوقي نمايد. تقريباً اين دو ماده به علت هايي كه در ذيل به آن اشاره مي كنم امكان اجرايي شدن در طي سال هاي 90 تا 94 را كه برنامه پنجم توسعه بر آن جاري است ندارند.

بخش خصوصي به دليل عدم توجيه اقتصادي سينماسازي اگر بخواهد در شهرهاي ايران به سمت ساخت سينما برود هيچگاه به تنهايي اقدام به ساخت سينما نمي كند و ترجيح مي دهد كه به سمت ساخت مجتمع هاي تجاري برود تا سودش تضمين شده باشد و همه ما مي دانيم در زماني كه قرار باشد دولت به بخش خصوصي تسهيلاتي نيز اعطا كند كه با توجه به عدم نقدينگي دولت به دليل واريز يارانه هاي مردم و هزار و يك مانع، بخش خصوصي حاضر نيست 50 درصد پروژه اي را بسازد تا دولت به او تسهيلات بلاعوض دهد آن هم در مرحله ساخت نه تجهيز!

پايگاه اطلاع رساني سينما قدس اردبيل

البته دولت چند سالي است كه به سالن هاي ساخته شده كمك بلاعوض 50 درصدي تجهيزات سينمايي مي كند اما وقتي هزينه هاي سرسام آور ساخت پيش مي آيد نه دولت به دليل عدم درج در بودجه آن توان پرداخت تسهيلات بلاعوض را دارد و نه بخش خصوصي حاضر به سرمايه گذاري به خاطر 50 درصد تسهيلات بلاعوض دولت است. ضمناً در وضعيت فعلي نيز چند سالي است كه سينماهاي كشور توان پرداخت هزينه ماهانه خود را ندارند و نمي دانم چگونه تدوين كنندگان برنامه انتظار دارند بخش خصوصي با هزينه خود سالن سازي نيز انجام دهد.

درصورتي كه تعداد سينماهايي كه در برنامه سوم و چهارم توانستند مجوز ساخت بگيرند از فروش متراژهاي تجاري توانسته اند هزينه ساخت سينماهايشان را به صفر نزديك كنند. با ماده برنامه سوم و چهارم توسعه شهرداري تهران توانست با اتكا به اين قانون وظايف مديريت شهري اش را در قبال سينما انجام دهد و تا آنجايي كه اطلاع دارم در شيراز و مشهد و اصفهان نيز پروژه هايي در حال ساخت با كمك شهرداري ها از اين ماده قانوني هستند كه پروژه شش سالن مجتمع خليج فارس شيراز و 12 سالن پروژه كوروش در تهران از نمونه هاي كاركرد اين ماده قانوني اند.

تهيه كنندگان اين برنامه توسعه پنج ساله كشور حتي به خودشان زحمت ندادند كه موضوع را از دريچه آمار دو برنامه توسعه قبل خود ارزيابي كنند تا ببينند كه چه كاركردي اين ماده قانوني طي 10سال داشته است و به جاي سالن سينما كه نياز حياتي سينمايي كشور است به فكر شهرك هاي سينمايي و تلويزيوني هستند و قول مي دهم كه تا پايان اين برنامه هم از شهرك سينمايي جديدي خبري نخواهد بود!

داشتن شهرك سينمايي (البته سه شهرك سينمايي داريم: شهرك غزالي، شهرك نور و شهرك دفاع مقدس) در اولويت چندم سينمايي كشور است و اگر ساخته شود چه دردي از سينما در وضعيت فعلي دوا مي كند و نهايتاً چرا آن ماده بايد حذف و اين ماده جايگزين شود و اگر هر دو هم مي بودند ايرادي به برنامه وارد مي شد و حداقل در اولويت ساخت سالن براي شهرها آيا كارشناس ها در اين اولويت به نسبت شهرك سينمايي ترديدي دارند.

بگذريم كه گويا اين شيوه در سينماي ايران پاياني ندارد و جالب تر اينكه در يك جاي ديگري كه نام سينما به صراحت در برنامه پنجم توسعه ذكر شده است باز هم سينما از ساخت توليدات «بد» نهي شده است: (تبصره «2» بند«هـ» ماده «3» اين برنامه: طراحي، توليد، توزيع و صدور خدمات و محصولات فرهنگي، هنري و سينمايي، رسانه اي، صنايع دستي كه موجب ترويج فرهنگ برهنگي، بدحجابي و بي حجابي و ابتذال باشند، ممنوع است.) گويا اين بدشگوني سينما كه در سال دوم اجراي آن (1391) همچنان در حال رشد است نگراني ام را بيشتر مي كند.

منبع: روزنامه شرق، شماره 1551 | به تاريخ 23 خرداد ماه 1391

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 28 خرداد ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir