پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

فيلم‌هايي كه براي اكران مشكل دارند

صف طويل خاكستري

اكران پر حاشيه‌ سال 91 در حالي با توقف نمايش دو فيلم «گشت ارشاد» و «خصوصي» در سينماهاي حوزه هنري و شهرداري آغاز شد كه همچنان با عدم اكران «پس‌كوچه‌ هاي شمرون»، «خوابم مي‌آد» در سينماهاي حوزه هنري ادامه‌دار شده است.

به گزارش ايسنا، در حاليكه اين شرايط متزلزل اكران، اهالي سينما را نگران كرده است،پيش‌بيني اينكه چه فيلم‌هايي از جشنواره‌ فيلم فجر گذشته دچار مشكل براي اكران هستند،حائز اهميت است. پس از توقف اكران دو فيلم پرحاشيه‌ نوروزي در سينماهاي شهرداري و حوزه هنري محسن مومني ـ رييس حوزه هنري ـ در مراسم پاياني جشنواره‌ هنر انقلاب صراحتا درباره‌ موضع حوزه هنري درباره‌ اكران فيلم‌ها سخن گفت و تاكيد كرد: «حداقل 15 تا از فيلم‌هاي در نوبت اكران امسال، در سينماهاي حوزه هنري نمايش داده نخواهند شد.» اين در حالي است كه هرگز نامي از اين 15 فيلم منتشر نشد. تقريباً 20 روز پس از اظهارنظر رئيس حوزه هنري، جامعه‌ صنفي تهيه‌كنندگان سينما در يك بيانيه‌ شديداللحن نسبت به موضع حوزه هنري در قبال اكران فيلم‌ها واكنش نشان داد.

حوزه هنري هم يك روز بعد در بيانيه‌اي، بيانيه جامعه صنفي تهيه‌كنندگان را هتاكانه دانسته است و تأكيد كرد كه؛ «سياست حوزه هنري در قبال اكران فيلم‌هاي سينمايي توجه به آثار ارزشمند بوده و به فيلم‌هايي كه باورها و ارزش‌ هاي مسلم ملت مسلمان ايران، آداب اجتماعي و فرهنگي آنها را به سخره مي‌گيرند و سلامت رواني جامعه را از بين مي‌برند، امكان نمايش در سينماهاي خود را نمي‌دهد و در اين تصميم تجديد نظر نخواهد كرد.»

همچنين حوزه هنري در بيانيه ‌اش اعلام كرده است كه از طريق مراجع قانوني نسبت به پيگيري اقدامات اهانت آميز تنظيم كنندگان نامه مذکور كه خود را نماينده تهيه كنندگان سينماي ايران معرفي کرده‌اند اقدام مي‌كند.
اما چالش‌ ميان حوزه هنري با تهيه‌كنندگان سينما به اينجا ختم نشد و اخيراً در پي مشكلي كه براي اكران دو فيلم «پس كوچه‌ هاي شمرون» و «خوابم مي‌آد» در سينماهاي حوزه هنري به وجود آمده است، شوراي صنفي نمايش تهديد كرد كه حواله فيلم‌هاي ديگر را به سينماهاي حوزه نمي‌دهد و اين بحث تا آنجايي پيش رفته است كه مدير سينما «آزادي» ـ يكي از سينماهاي پرفروش كه زير مجموعه حوزه هنري است ـ اعلام كرده است كه اگر وضع به اين شكل ادامه پيدا كند و حواله فيلم نگيريم، اين سينما تعطيل مي‌شود.

و درپي اين اتفاقات سيد عليرضا سجادپور مدير اداره نظارت و ارزشيابي سازمان سينمايي گفت: «ما در اين زمينه دخالتي نمي‌كنيم.» ولي اخيراً گفته مي‌شود قرار است ميانجي‌گري اتفاق بيفتد. حال سؤال اين است چه فيلم‌هايي از جشنواره‌ فيلم فجر براي اكران عمومي دچار مشكل هستند؟ با توجه به برخي حاشيه ‌ها اين گزارش مروري دارد بر اسامي و موضوعات برخي از اين فيلم ‌ها.

«برف روي كاج» اولين تجربه‌ كارگرداني پيمان معادي است كه در جشنواره‌‌ فيلم فجر سيمرغ مردمي گرفت، اين فيلم، اولين فيلمي بود كه تهيه‌كننده‌اش سيد جمال ساداتيان اعلام كرد كه فيلمش در اكران به تعويق افتاده است.

نمايي از فيلم سينمايي برف روي كاج ها

عبدالرضا كاهاني با فيلم جديدش «بيخود و بي‌ جهت» هم همانند فيلم‌هاي قبلي ‌اش «اسب حيوان نجيبي است» و «هيچ» از مقطع جشنواره با مشكل اكران و پروانه نمايش مواجه شد اما سرانجام براي اكران در جشنواره مجوز گرفت ولي براي اكران عمومي دچار مشكل است تا آنجايي كه عبدالرضا كاهاني پس از جشنواره گفته بود: «اين فيلم اگر پروانه نمايش هم بگيرد با نداشتن اين مجوز خيلي تفاوتي ندارد.» كاهاني درباره مميزي مطرح شده درباره‌ فيلمش مطرح كرده بود: «بيخود و بي ‌جهتي كه دوست دارند پروانه نمايش بگيرد، بايد تغيير كند و اثر تغييرشده احتمالي، فيلم من نيست.»

نمايي از فيلم سينمايي بيخود و بي جهت

«پذيرايي ساده» ماني حقيقي هم در جشنواره‌ فيلم فجر به نمايش درآمد و حاشيه‌ را به دنبال نداشت اما برخي پيش‌بيني مي‌كنند اين فيلم هم با توجه به حواشي اخير در اكران، اكرانش در اين روزهاي پرحاشيه‌ با مشكل مواجه باشد اما اكران آن در نيمه‌ دوم سال دور از انتظار نيست.

نمايي از فيلم سينمايي پذيرايي ساده

«بغض» ساخته رضا درميشيان كه در جشنواره‌ فيلم فجر هم به دليل برخي مميزي ‌ها نمايش‌ هاي محدودي داشت، دو روايت موازي از دو مقطع متفاوت از زندگي ژاله و حامد، دو جوان مهاجر ايراني در تركيه است. دو بازيگر اصلي اين فيلم بابك حميديان و باران كوثري هستند. با توجه به مضمون تلخ اين فيلم به نظر مي‌رسد در اكران دچار مشكل باشد.

نمايي از فيلم سينمايي بغض

«پل چوبي» ساخته مهدي كرم‌پور كه در آن مهران مديري، هديه تهراني، بهرام رادان، مهناز افشار به ايفاي نقش مي‌پردازند، روايتي عاشقانه دارد و احتمالا با مميزي ‌هايي مواجه شود.

نمايي از فيلم سينمايي پل چوبي

«تلفن همراه رئيس جمهور» به كارگرداني علي عطشاني در مقطعي تبليغاتش را براي اكران آغاز كرد و حتي تاريخ نمايش آن هم مشخص شد اما گويا مسئولان ترجيح دادند با توجه به حاشيه‌ هاي اكران، دوباره وارد حاشيه جديدي پس از اكران يك فيلم نشوند بنابراين اكران آن را به تعويق انداختند. «تلفن همراه رييس جمهور» با بازي مهدي هاشمي و بهناز جعفري، روايت مردي است كه با وانت كار مي‌كند و تصميم مي‌گيرد، سيم كارت موبايلي را بخرد و سرانجام سيم كارتي را مي‌خرد كه پيش از آن براي رئيس‌ جمهور بوده است.

نمايي از فيلم سينمايي تلفن همراه رئيس جمهور

«زندگي خصوصي آقا و خانم ميم» به كارگرداني روح‌ا... حجازي كه در بخش رقابتي جشنواره‌ فيلم فجر به نمايش درنيامد و سرانجام در بخش خارج از مسابقه به نمايش درآمد.

نمايي از فيلم سينمايي زندگي خصوصي آقا و خانم ميم

«خرس» به كارگرداني خسرو معصومي نيز در جشنواره‌ فيلم فجر به نمايش درآمد اما با توجه به مضمون با حاشيه ‌هايي همراه بود.

نمايي از فيلم سينمايي خرس

«ضدگلوله» كه اخيراً شايعاتي مبني بر تغيير پايان‌ بندي آن به گوش مي‌رسد از جمله ديگر فيلم‌هاي جشنواره‌ فجر است كه براي اكران عمومي با حرف و حديث‌هايي مواجه شده است.

نمايي از فيلم سينمايي ضد گلوله

«من همسرش هستم» اولين ساخته‌‌ مصطفي شايسته در مقام كارگردان است كه پيش از اين به عنوان تهيه‌كننده در سينما فعال بوده است. با توجه به مضمون اين فيلم و فضاي اين روزهاي اكران پيش‌بيني مي‌شود دست‌اندركاران اين فيلم ترجيح مي‌دهند فعلاً اين فيلم را هم به نمايش نگذارند.

نمايي از فيلم سينمايي من همسرش هستم

در حالي حاشيه‌ هاي اكران در سينماها به معضل جدي اين روزها تبديل شده است كه سيد عليرضا سجادپور ـ مدير اداره نظارت و ارزشيابي در يك گفتگو مطرح كرد: «يكي از ويژگي ‌هاي مهم دوره سي ‌ام جشنواره فجر اين است كه بيشتر فيلم‌هايي كه در جشنواره هستند پروانه نمايش مي‌گيرند. اين يكي از مهمترين تغييراتي است كه در ساختار جشنواره فجر داده شده است. در دوره‌ هاي قبل چون فيلم‌ها خيلي دير به دفتر جشنواره مي‌رسيد، هيئت انتخاب گاه مجبور مي‌شد، نسخه‌ هاي ناقص فيلم را ببيند و ما نيز به همين دليل مجبور بوديم پروانه نمايش موقت براي فيلم‌ها صادر كنيم. اين مسأله باعث مي‌شد فيلم‌ها در هنگام اكران عمومي در صف طولاني پروانه نمايش بمانند.» وي درباره اصلاحاتي كه در مورد فيلم ‌ها اعمال مي‌شود هم گفته بود: «اصلاحاتي كه ما بر فيلم ‌ها اعمال مي‌كنيم، براساس آن ‌چيزي است كه در آيين ‌نامه آمده است، نه بيشتر. در واقع در آيين‌ نامه آمده كه كلمات دور از شأن، استفاده از دخانيات و غيره در فيلم‌ ها بايد تعديل شود.»

سجادپور همچنين مطرح كرده بود: «در ميان فيلم ‌هايي كه ديده شده، دو فيلم موارد اصلاحي بيشتري نسبت به ساير فيلم‌ها دارد و امكان دارد تنها اين دو فيلم به دليل اصلاحات زيادشان به جشنواره نرسند. همچنين يكسري از فيلم‌ ها به دليل آنكه نسخه نهايي آن تحويل دفتر جشنواره نشده، برايشان پروانه نمايش موقت صادر خواهد شد، چراكه صدور پروانه نمايش دائم منوط به مشاهده فيلم به صورت كامل است.

منبع: خبرگزاري ايسنا

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 7 تير ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir