پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

«پله آخر» جايزه فدراسيون بين‌المللي منتقدين فيلم (فيپرشي) را كسب كرد

ليلا حاتمي برگزيده جشنواره كارلووي‌واري شد

فيلم «پله آخر» ساخته علي مصفا موفق به كسب دو جايزه از جمله بهترين بازيگر زن براي «ليلا حاتمي» از جشنواره كارلووي واري شد.

چهل‌ و هفتمين جشنواره فيلم كارلووي واري به عنوان يكي از معتبرترين رويدادهاي سينمايي اروپا شنبه شب در حالي به كار خود پايان داد كه جايزه بهترين بازيگر زن جشنواره به ليلا حاتمي براي فيلم «پله آخر» اعطا شد.

ليلا حاتمي بهترين بازيگر زن چهل و هفتمين جشنواره كارلووي واري شد

فيلم «پله آخر» به كارگرداني علي مصفا كه يكي از 12 نامزد اصلي دريافت جايزه اول جشنواره بود، همچنين جايزه فدراسيون بين‌المللي منتقدين فيلم (فيپرشي) را كسب كرد.

پله آخر در اولین نمایش خود در سی ‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به نمایش درآمد و جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را نیز به خود اختصاص داد. اين دومین ساخته بلند علی مصفا و اولین حضور بین‌المللی آن بود.

به گزارش هاليوود ريپورتر، گوي بلورين بهترين فيلم جشنواره به ارزش 25 هزار دلار به فيلم «تقريباً مرد» از نروژ ساخته «مارتين لوند» تعلق گرفت. اين فيلم داستان روانشناسانه مرد 30 ساله‌اي است كه تلاش مي‌كند بزرگ شود و به عنوان يك پدر و همسر مسئوليت‌پذير باشد. جايزه ويژه هيأت داوران به ارزش 15 هزار دلار به فيلم «توطئه ايتاليايي» ساخته «ماركو توليو جيوردانا» تعلق گرفت. جايزه بهترين كارگرداني جشنواره كارلووي واري به «رافائل اولت» از كانادا براي فيلم «Camion» اعطا شد. اين فيلم همچنين موفق به كسب جايزه كليساي جهاني براي بهترين فيلم معنوي جشنواره شد.

در بخش بهترين بازيگر مرد، «هنريك رافائلسن» از نروژ براي فيلم «تقريباً مرد» مورد تقدير قرار گرفت. جايزه بهترين فيلم مستند جشنواره نيز به «آخرين آمبولانس صوفيه» از بلغارستان ساخته «ايلان متف» اعطا شد. فيلم «مرگ يك مرد در بالكان» از صربستان ساخته «ميروسلاو مومشلوويچ» جايزه دوربين مستقل جشنواره را به دست آورد و فيلم «آنگونه كه هستي بيا» از بلژيك ساخته «جفري آنتون» به عنوان بهترين فيلم جشنواره از نگاه تماشاگران معرفي شد.

امسال «هلن ميرن»، بازيگر سرشناس انگليسي برنده اسكار به همراه «سوزان ساراندون»، بازيگر سرشناس آمريكايي گوي بلورين افتخاري يك عمر دستاورد سينمايي را دريافت كردند.

   ستايش اسكرين ديلي از پله آخر

موفقیت فیلم «پله آخر» در جشنوراه کارلوواری موجی از تحلیل های تازه را در رسانه های تخصصی سینمای جهان روانه این فیلم کرده است. اسکرین دیلی در تازه ترین شماره خود نقدی بر فیلم مصفا نوشته و آن را تجربه ای تازه در عرصه نمایش مرز میان فانتزی و واقعیت توصیف کرده است.

دن فینارو در این مقاله با بررسی شخصیت های فیلم بازی بازیگران را مطلوب ارزیابی کرده و البته بر پرحرفی فیلم در برخی صحنه ها نیز تأکید کرده است. هالیوود ریپورتر نیز در گزارشی درباره فیلم مصفا ضمن تمجید از بازی لیلا حاتمی نوشته است: پس از آنکه سینمای ایران از موفقیت بی‌ سابقه «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی در کسب جایزه‌ اسکار و قرار گرفتن در کانون توجه جهانی لذت برد، به نظر می‌رسد این‌ بار نوبت فیلم پله‌ آخر است که در جشنواره‌ های بین‌المللی بدرخشد و فروش جهانی قابل ‌توجهی به دست آورد.

این نشریه همچنین نوشته است که ساختار غیرخطی روایت این فیلم نوعی حس امپرسیونیستی در مخاطب ایجاد می‌کند که گویا چیزی در داستان فیلم مبهم است، اما علی مصفا با اضافه کردن مایه‌ کمدی به جذابیت فیلم افزوده است.

این در حالی است که رئیس هیأت داوران جشنواره در اقدامی بی سابقه قبل از اعلام نهایی رأی داوران از فیلم مصفا به عناوین کشف تازه این جشنواره برای موفقیت های جهانی خبر داده بود.

از سوی دیگر العربیه نیز با اعلام موفقیت فیلم مصفا و برگزیده شدن لیلا حاتمی را در این جشنواره پس از فیلم «جدایی نادر از سیمین»، وی را مهمترین بازیگر حال جاضر خاورمیانه برشمرد.

لیلا حاتمی همچنین در گفتگويي درباره برگزیده شدن در این جشنواره و بازی در فیلم همسرش گفته که دوستی وی و مصفا مهمتر از هر مسأله ای است و بازی در برابر او و کارگردانی مصفا بسیار حمایت گرایانه بوده است.

   هاليوود ريپورتر: ليلا حاتمي يادآور ايزابلا روسليني است

نشريه‌ سينمايي هاليوود ريپورتر نيز نوشت: فيلم پله‌ آخر ساخته‌ علي مصفا يادآوري دوباره‌ اين واقعيت است كه سينماي ايران سرشار از فيلمسازاني در سطح جهاني است.

اين نشريه‌ سينمايي نوشت: پس از آنكه سينماي ايران از موفقيت بي ‌سابقه «جدايي نادر از سيمين» اصغر فرهادي در كسب جايزه‌ اسكار و قرار گرفتن در كانون توجه جهاني لذت برد، به نظر مي‌رسد اين‌بار نوبت فيلم «پله‌ آخر» است كه در جشنواره‌هاي بين‌المللي بدرخشد و فروش جهاني قابل ‌توجهي به دست آورد؛ حتي اگر به خاطر ستاره‌ فيلم «جدايي» و همسر كارگردان فيلم (علي مصفا) باشد. هاليوود ريپورتر در ادامه‌ آورده است: «پله‌ آخر» آميزه ‌اي از معماي پليسي، مثلث عشقي و تفكر شاعرانه به مرگ است؛ يك درام جذاب از ايران معاصر. ليلا حاتمي كه بي ‌شباهت به «ايزابلا روسليني» (بازيگر سرشناس ايتاليايي) نيست، در اين فيلم كمتر از علي مصفا مقابل دوربين رفته است كه نه تنها در نقش نويسنده و كارگردان ظاهر شده، بلكه در كنار همسرش به نقش ‌آفريني نيز پرداخته است. در اين فيلم علي مصفا در نقش خسرو و همسر ليلي (ليلا حاتمي) بازي مي‌كند و داستان فيلم درباره‌ يك مهندس معمار مبتلا به بيماري است كه مي‌ميرد و البته از همان ابتدا مخاطب با روايتي طعنه ‌آميز از اين موضوع آگاه مي‌شود كه اين يادآور «ويليام هولدن» در فيلم «سانست بولوار» يا «كوين اسپيسي» در فيلم «زيباي آمريكايي» است.

ليلا حاتمي بهترين بازيگر زن چهل و هفتمين جشنواره كارلووي واري شد

فيلم «پله‌ آخر» وقايع را به شكل غيرخطي و نامنظم روايت مي‌كند و به شكل كنايه‌ آميز به بازگويي روابط پيچيده‌ احساسي و دلايل مرگ خسرو (علي مصفا) مي‌پردازد. اين فيلم به طور نسبي برگرفته از رمان «مرگ ايوان ايليچ» اثر «تولستوي» و رمان «مردگان» اثر جيمز جويس است، گرچه موسيقي، شعر و طنز تنيده شده در روايت فيلم مستقيماً برگرفته از ادبيات كلاسيك فارسي است. ساختار غيرخطي روايت اين فيلم نوعي حس امپرسيونيستي در مخاطب ايجاد مي‌كند كه گويا چيزي در داستان فيلم مبهم است، اما علي مصفا با اضافه كردن مايه‌ كمدي به جذابيت فيلم افزوده است.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 19 تير ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir