پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

یک نامه به لیلا حاتمی: دراین روزگار پرهراس؛ سکوت، حضور و نگاه لیلا وارت را نگه دار

به بهانه كسب بهترين بازيگر زن چهل و هفتمين دوره از جشنوراه كارلووي واري

وقتی که روز به روز بهتر، محبوب تر و معروف تر می شود و تمامی سر تیتر های رسانه های نوشتاری و مجازی را می گیرد. وقتی تنها بحث مدل لباسش در کن، چند هفته نقل محفل سینمایی داخل و خارج می شود و همانجا هم می رود روی سن برای اهدای جایزه تا ما این چنین به او افتخار کنیم. وقتی هنوز همگان مشتاق صحبت کردن و شنیدن از او هستند و این بازیگر به یکی از مهمترین چهره ها و اتفاقات پیرامونش به یکی از مهمترین اتفاقات سینمای ایران در سال گذشته تبدیل شده است. وقتی او با یکی از فیلمهای معمولی اش موفق به کسب چنین جایزه معتبری می شود و باز ما را سر کیف می آورد، پس چرا باید اینقدر راحت از تحسین چنین بانوی محترمی و چنین بازیگر محبوبی بگذریم. مایی که بعد از مدت ها به دنبال فرصتی برای نوشتن از تأثیر و کیفیت بازی لیلا حاتمی در سینمای ایران می گشتیم و بالاخره امشب فرصت یک دل سیر تعریف و تمجید از او را یافته ایم. چرا باید از احساسی شدن، عواقب واکنش لحظه ای و تعبیر های گوناگون بترسیم؟ این یک نامه خودمانی است برای او:

لیلا حاتمی سلام. خودمانیم، اینقدر این روزها از گروه ها و دسته بندی ها و حزب های مختلف خوانده ایم و نوشته ایم و بیشتر از همه ترسیده ایم که حالا باور اینکه می توان به یک شخصیت مستقل سلام کرد و در امان بود سخت است. همچنان ترس داریم. ولی لیلا حاتمی سلام. حتما یادمان هست که با پدر بزرگوارت شروع کردی و اما درخششت همراه شد با روزگار سخت و غم بیماری همان پدر. داد از این غم و این بغض که خیلی زود تأثیرش را گذاشت. در "لیلا": «رضا رو برای روز خواستگاری، خودم آماده می کردم». یادت هست با این دیالوگ با آن نگاه معصوم با ما چه کردی؟ لیلای مهرچویی را یادت هست؟ آخر خانم حاتمی، چرا همان ابتدای کار اینقدر پیمانه را بزرگ گرفتی؟ بگذار گلایه کنم که بعد از سال‌ ها فعالیت چه در تلویزیون و بازی در چند مجموعه موفق و فیلم محبوب سینمایی، مدت‌ها بود که بعد از لیلا انتظارمان را بر آورده نکرده بودی. از اول اینقدر ظرفیت را بالا گرفتی که دیگر این نقش ها و این حضور ها به چشممان نمی آمد. پس ما هی لیلا می دیدیم و هی لیلا می دیدیم. آمدی تا در ارتفاع پست و در سالاد فصل و در هر شب تنهایی دوباره یادمان بیاندازی که باید همچنان پیگیرت باشیم. در حکم کیمیایی خوب بودی ولی هنوز نه. فاصله داشتی. فاصله داشتی با جایگاه امروزت که تنها کافیست حضور داشته باشی و لام تا کام حرف نزنی و در عین حال همه صحنه را مال خود کنی. گذشت تا بازی عجیب و غیر منتظره ات را در بی پولی دیدیم. مگر لیلای آرام و معصوم هم می تواند چنین باشد؟ حتماً این اراده شخصی خودت بود که خواستی چیزهایی را ثابت کنی. که کردی. بعد پرسه در مه رسید. مفهوم زخم را چنان به تصویر کشیدن سخت است، نه؟ در «چیز هایی هست که نمیدانی» همان طور بودی که گفتم. رسیدی به جایگاهی که حالا راحت می شد لم داد روی صندلی سینما و از حضورت سیراب شد. معنای نفس حضور را به رخ کشیدی. آمدی و فیلم را مال خود کردی و رفتی. و بالاخره با سیمین کاری کرده ای که مانده ایم که بگوییم لیلای سینمای ایرانی یا سیمین اش. سیمین را چنان تصویر کردی که جهان از تو دعوت کرد.

ليلا حاتمي بهترين بازيگر زن چهل و هفتمين جشنواره كارلووي واري شد

ليلا حاتمي بهترين بازيگر زن چهل و هفتمين جشنواره كارلووي واري شد

ليلا حاتمي بهترين بازيگر زن چهل و هفتمين جشنواره كارلووي واري شد

ببین بانو لیلا، خاطرات بازی ات در همین دو سه سال گذشته همچنان در ذهنمان نقش بسته. تو لیلا و سیمین را برای این سینما به یادگار گذاشتی و ما را سیراب کردی و حالا هر جا باشی تحسین گر تو خواهیم بود. شک نکن که هر همکاری ات با مهرجویی بزرگ را که می بینیم کیفور می شویم. مطمئنیم که در آینده قرار است با علی مصفا و گروه فیلمسازی ‌تان کارهای بزرگی بکنید و این موفقیت های «پله آخر» هم پله اول این مسیر است. اما لیلا حاتمی گرامی، همیشه به یاد داشته باش که هر از چند گاهی بین نقش های مهم ات، بین فیلم هایی که قرار است دنیا را تغییر دهند، بین رفت و آمد و تحسین و تشویق ها، برای ما هواداران بازی لیلا حاتمی، تنها سکوت، حضور و نگاه لیلا وارت را در عین سادگی هدیه بیاوری.

ممنون از شما. و ممنون از جایزه دیشب.

منبع: كافه سينما | محسن شرف الدين

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 20 تير ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir