پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

ضريب اشغال سالن هاي سينماي ايران چقدر است؟ + مقايسه اين ضريب با ساير كشورها

يادداشت هاي انتقادي اميرحسين علم الهدي

رئيس محترم سازمان سينمايي کشور در افتتاحيه جشنواره فيلم ويديويي فرموده اند: «البته بله ما در حوزه مخاطب در سينما افت شديدي را داشتيم اين هم به دليل اتفاقاتي افتاد که در اينجا نمي‌خواهم وارد اين بحث شوم چون فرصت و حوزه ديگري را مي‌طلبد. اما همين هم باز، موضوع نگران کننده‌اي نيست چون امروز ضريب اشغال سالن‌ هاي سينما در دنيا زير 7 درصد است و در ايران نيز اين ضريب الان روي 9 درصد و 10 درصد هست؛ اگرچه ما قانع نيستيم و مي‌گوييم بايستي به 15 درصد برسد اما باز مي‌بينيم که شاخص ضريب اشغال سالن ‌هاي سينما در ايران از استانداردهاي جهاني بالاتراست و اين نشان مي‌دهد که سينماي ايران بيش از عرصه‌ هاي ديگر دنيا مورد توجه است. ضمن اينکه اين ضريب اشغال، ناظر به حمايت و ديدن فيلم‌هاي وطني است...»

ببينيم آمار و ارقام طي سالهاي 1389 و 1390 و همچنين 3 ماهه 1391 چه مي گويد:

140 هزار صندلي در سينماهاي کشور آماده پذيرايي از مخاطبان سينما هستند و چنانچه هر سينما فقط 5 سانس نمايش فيلم روزانه در 350 روز فعال سال، داشته باشند، ظرفيت کامل پذيرش مخاطب در سينماها به عبارتي مي شود: 245 ميليون نفر. به عبارتي 140 هزار صندلي ضرب در  5سانس ضرب در 350 روز فعال= 245 ميليون بليت در يک سال.

مخاطب در سال 1389 در سراسر کشور: 12 ميليون نفر.
12 ميليون ضرب در 100 تقسيم بر 245 ميليون ظرفيت کامل= بهره وري سينمايي کشور در سال 1389.

مخاطب در سال 1390 در سراسر کشور: 14 ميليون نفر.
14 ميليون ضرب در 100 تقسيم بر 245 ميليون ظرفيت کامل= بهره وري سينمايي کشور در سال 1390.

مخاطب در بهار سال 1391 در سراسر کشور: 1.730.000 نفر

فروش تهران ۵ میلیارد و نهصد میلیون تومان در بهار امسال بوده است و این رقم تقسیم بر بهای بلیت ۴۵۰۰ تومان به عبارتی تعداد مخاطب تهران را ۱ میلیون و سیصد هزار نفر برآورد می کند. چنانچه این تعداد مخاطب را با تعداد مخاطب شهرستان جمع کنیم؛ تعداد کل مخاطب کشور می شود: 2 میلیون و صد هزار نفر و این عدد را چنانچه با ظرفیت کامل سینماهای کشور درصد بهره وری را محاسبه کنیم به عبارتی می شود: ۳/۳ درصد.

بله  3/3 درصد ضريب بهره وري نه 7 درصد و نه 9 درصد!

جناب شمقدري عزيز اين واقعيت تلخ ضريب بهره وري در 3 ماه و 2 سال گذشته سينماي ايران است که با تحليل جنابعالي فاصله فراوان دارد! ايشان در ادامه سخنانشان فرموده اند: «اما در دنيا اين فيلم‌هاي هاليوودي است که اين ضريب اشغال را در سالن ‌هاي سينما تأمين کرده است آن هم تازه کمتر از ضريب اشغال سالن ‌هاي سينما در ايران است. به نظرم بايستي اين آمارها تحليل شود که آن طرف دنيا فيلم ‌هاي آمريکايي مي‌آيد و نهايتاً موفق مي‌شود يک ظريب متوسط اشغال حدود 7 درصد را براي سالن ‌ها رقم بزند. اما در کشورما با فيلم ‌هاي وطني و با همه اين بحران ‌سازي‌ هايي که بعضي ‌ها ايجاد مي‌کنند اين ضريب اشغال تا اين لحظه از 9 درصد کمتر نبوده است. البته مي‌گوييم قانع‌کننده نيست و ما دوست داريم که ضريب اشغال حداقل به 15 درصد برسد...»

توضيح چند نکته ضروري است:

در آمريکا نزديک به 40 هزار سالن وجود دارد و هر آمريکايي سالي 4 بار سينما مي رود و حتماً مي دانيد ضريب بهره وري 7 درصد در 40 هزار سالن يعني چه؟ يعني سالي يک ميليارد و 370 ميليون قطعه بليت براي يک کشور 310 ميليون نفري!

در اتحاديه اروپا نزديک به 30 هزار سالن سينما موجود است و هر اروپايي سالي 2 بار سينما مي رود و باز هم حتماً مي دانيد ضريب بهره وري در 30 هزار سينما يعني چه؟ يعني سالي يک ميليارد قطعه بليت براي يک جمعيت 500 ميليون نفري! 68 درصد از اين ميزان بليتِ فروش رفته مربوط به سيستم سينمايي هاليوود بوده است و 32 درصد فيلم هاي اروپايي و سايرين و باز هم حتما مي دانيد جذب 32 درصد از مجموع مخاطب يکسال با رقابت فيلم هاي هاليوودي يعني چه؟

در کره جنوبي نزديک به 2 هزار سينما وجود دارد و هر کره اي سالي 3 بار سينما مي رود و باز هم مي دانيد که ضريب بهره وري 7 درصدي در 2 هزار سالن يعني چه؟ يعني سالي 150 ميليون بليت فروخته شده در کشور 50 ميليون نفري! آيا مي دانيد در اين کشور 47 درصد از بازارش در اختيار توليدات بومي است و اين توليدات با رقابت با محصولات ساير کشورها توانسته است سربلند از ميدان رقابت بيرون بيايد؟

... و اما در ايران عزيزمان نزديک به 250 سالن سينما و هر ايراني هر 6 سال يکبار سينما مي رود و باز هم مي دانيد که ضريب بهره وري 3/3 درصدي در 250 سالن يعني چه؟ يعني در فصل بهار فقط نزديک به 2 ميليون نفر در کشور 75 ميليون نفري سينما رفته اند يعني هر ايراني بر اساس اين آمار، هر 9 سال يکبار به سينما مي رود!

رئيس محترم سازمان سينمايي کشور: از اينکه ما را مطلع فرموديد که ايراني ها در شبکه قاچاق و غير قاچاق، ماهواره و تلويزيون و اينترنت و... فيلم هاليوودي نگاه نمي کنند واقعا ممنونم! همان بهتر که سينما نيز فيلم هاليوودي و غيرهاليوودي اکران نکند تا خدايي نکرده چشم خلايق به فيلم هاي خارجکي در سال 2012 در سالن هاي سينما روشن نگردد و توليدات فاخر وطني جايشان تنگ و فشرده نشود! در پايان باز هم کمال تشکر را داريم که حالمان را خوب کرديد!

منبع: روزنامه سنمايي «باني فيلم» | نويسنده: اميرحسين علم الهدي | [email protected]

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 28 تير ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir