پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

انتقاد شديد الحن سينماگران از اظهارات رئيس اتحاديه 2

التهاب اكران بالا گرفت

در حالي كه موضع‌ گيري شورا صنفي درباره سينما آزادي به التهابات اكران افزوده بود، اظهارات تازه رئيس اين شورا حكم ريختن بنزين روي آتش اختلافات را داشت. رئيس اتحاديه 2 با ادبيات منحصر به فرد خود اعلام كرد: «فعلاً ما قانون هستيم!» وي همچنين گفت: «حتي اگر سينماهاي حوزه هنري يا شهرداري تهران هم بخواهند فيلم ‌هاي نوبت عيد فطر را اكران نكنند، ما باز هم تا آخر روي مواضع قانوني ‌مان ايستاده‌ايم و اتفاقاً مي‌گوييم پرديس‌ ها به ساير سينماها ضرر زده بودند، خيلي هم بد نيست كه چند وقتي تعطيل باشند تا ساير سينماها نفس بكشند. در هر صورت هر كس به قانون احترام نگذارد با او برخورد مي‌كنيم. فعلاً ما قانون هستيم و خط قرمزها را تعيين مي‌كنيم، چه خوششان بيايد و چه بدشان بيايد.»

سيد ضياء هاشمي؛ رئيس اتحاديه تهيه كنندگان سينماي ايران

به نظر مي‌رسد طيف افراطي حاكم بر شوراي صنفي، تنها به حب و بغض‌ هاي شخصي خود مي‌انديشند و آنچه برايشان كوچكترين اهميتي ندارد سرنوشت فيلم‌ هاست. درحالي كه فروش فيلم ‌ها به شدت پايين آمده و از ابتداي سال سينما درگير التهابات اكران شده، شوراي صنفي به‌ جاي آرامتر كردن فضا، به التهابات دامن مي‌زند. بديهي است كه اعتماد به نفس رئيس اتحاديه 2 و لحن حق به جانبش حاصل حمايت و پشت‌ گرمي مديران سازمان سينمايي كشور است.

وزارت ارشاد تكليف ما را روشن كند
سيد هادي منبتي نيز درباره همين موضوع با ما به گفتگو پرداخت و توضيح داد: واقعيت اين است كه حرف خاصي براي گفتن ندارم. آدم در مورد چيزي صحبت مي‌كند كه برگرفته از قانون باشد و بويي از عقل و انصاف برده باشد. صحبت ‌هاي آقاي هاشمي اصلاً منطقي نيست. منبتي در ادامه گفت: تمام سينماي ايران و صنوف مختلف معتقدند اين پرديس‌ ها هستند كه سينما را از اين وضعيت نا به سامان تا حدودي خارج كرده است. بايد توجه داشت كه 70 درصد از كل فروش تهران به پرديس ‌ها مربوط مي‌شود و آقاي هاشمي روي چه حساب مي‌گويد بهتر است كه به تعطيلي كشيده شوند؟ آيا واقعاً راه نفس سالن‌ هاي ديگر را پرديس ‌ها بسته‌اند؟ بايد ديد قانون از طرف چه كسي اعمال مي‌شود؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره نظارت و ارزشيابي يا شوراي صنفي نمايش؟ كاش ارشاد تكليف ما را روشن كند تا بدانيم بايد چه كنيم؟ اگر قرار است سالن آزادي واقعاً تغيير كاربري بدهد، بگويند تا ما خودمان را براي كارهاي ديگري مثل برگزاري كنسرت يا اجراي تئاتر آماده كنيم.

منبتي در پايان گفت: واقعاً قصد مصاحبه نداشتم، چون فكر مي‌كنم اگر كسي به نداي هل من مبارز اين آقايان پاسخي ندهد، قائله ختم مي‌شود و آنها مجبور مي‌شوند سمت و سوي تصميم‌گيري‌هاي خود را تغيير دهند. سينما آزادي به راستي نگين انگشتري سينماهاي شهر است و شورا وظيفه دارد حقوق اصناف را پاسداري كند، نه اينكه به بحران ها دامن بزند.

رئیس شوراي صنفي دچار توهم شده است
همايون اسعديان در گفتگو با «باني فيلم» درباره اظهارات جديد رئيس شوراي صنفي‌ گفت: من فكر مي‌كنم ايشان دچار توهم شده است. اي كاش كسي بود كه جايگاه او را به يادش مي‌آورد و خاطرنشان مي‌كرد كه ايشان قانون نيست و نمي‌تواند خط قرمز‌ها را تعيين كند. البته بعيد مي‌دانم آقاي هاشمي خود در جريان واقعيت امر نباشد و متأسفانه به طور عامدانه و آگاهانه درصدد دامن زدن به بحران هاي موجود است. شورا دارد به آشفتگي ‌ها شدت مي‌بخشد و فعاليت ‌ها و تصميم‌ هاي اخيرش هيچ نشاني از خيرخواهي ندارد.

اسعديان در ادامه گفت: آيا شورا در جايگاهي است كه بتواند در مورد ارزشي بودن يا نبودن فيلم‌ها اظهار نظر كند؟ حتي در آيين نامه اين شورا هم‌ چنين چيزي نيامده است. اعضاي آن به هيچ وجه نمي‌توانند براي فيلم‌ ها و اكران‌ ها خط قرمز تعيين كنند.
اين كارگردان سينما در واكنش به صحبت‌ هاي عجيب هاشمي و به خصوص اعلام استقبال شورا از تعطيل شدن سالن‌ هاي سينما، ادامه داد: شوراي صنفي نمايش اصلاً در حد و اندازه‌ اي نيست كه بخواهد از تعطيلي يك سالن كوچك سينمايي استقبال كند، چه رسد به متوقف شدن فعاليت يك پرديس! اصلاً مگر مي‌شود منكر نقش مهم پرديس‌ ها در فروش فيلم‌ ها شد؟ حرف‌ هاي سيد ضياء هاشمي براي من به شدت حيرت انگيز بود و نمي‌دانم جرأت گفتن اين حرف ‌هاي فرا قانوني از كجا آمده است؟ چنين چيزهايي به حق خارج از حيطه اختيارات شوراست و نتيجه ‌اي جز تشديد ناآرامي ها ندارد.

همايون اسعديان در پايان گفت: براي اكران عيد نوروز هم ما گوشزد كرده بوديم كه اين آرايش گروه نمي‌تواند با موفقيت رو به رو شود. گويا شوراي صنفي نمايش اين اواخر دغدغه‌‌ اي غير از توفيق سينما دارد. سخنگوي شوراي صنفي بارها از ارزشي نبودن فيلم «كلاه‌قرمزي و بچه‌ننه» صحبت كرده است. البته اين صحبت ايشان با حالتي كنايه ‌وار و از سر لجبازي با حوزه هنري گفته شده است. بايد پرسيد مقوله ارزشي بودن يا نبودن فيلم‌ها به شورا چه ارتباطي دارد؟ اين شورا در حال حاضر بازوي اجرايي سازمان سينمايي به حساب مي‌آيد و هدفي جز دنبال كردن سياست‌ هاي آن ندارد. گويا افزايش بحران ‌هاي موجود از آرامش بخشيدن به فضا براي سينما بهتر است.

شورای صنفی مقابل خواست مردم ایستاده است
رضا سعیدی‌پور عملکرد شورای صنفی نمایش درباره تغییر سرگروهی سینما آزادی را به ایستادن مقابل خواست مردم تعبیر کرد.
رضا سعیدی‌پور به سوره سینما گفت: چیزی که سالها در ذهن ما است، به ما می‌گوید که همه سعی دارند چراغی را در جایی روشن کنند، نه اینکه کسی با افتخار بگوید چراغ سینمایی را خاموش کرده‌ام. من با توجه به اقدام سخنگوی شورای صنفی این را می‌گویم، ایشان با افتخار می‌گویند که ما این سینما را محروم کرده‌ایم،این اقدام در تاریخ ثبت می‌شود و باعث خجالت افرادی است که زحمت کسانی که این سینما را از حالت مخروبه به این صورت تبدیل کرده‌اند، نادیده می‌گیرند.

مدیر سینما آزادی ادامه داد: در واقع شورای صنفی ما را از اکران محروم نکرده، اینها مردم را از دیدن فیلم محروم کرده‌اند و مقابل مردم ایستاده‌اند، فیلم‌ های اکران عید فطر را شورای بازبینی حوزه تأیید کرده بود، با این حال این افراد با بهانه‌ های واهی سعی در دشمنی با مردم و قشر سینما دوست دارند.

وی افزود: هرجا که در آن آرامش وجود دارد، شورای صنفی شروع می‌کند به تشنج‌ افکنی و برهم زدن آرامش، من فکر می‌کنم تصمیمی که این شورای گرفته تصمیمی کاملاً غیر کارشناسی، با بهانه ‌های واهی و اشتباه است، این شورا باید تبعات این تصمیم را بپذیرد و ببیند که چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

مدیر سینما آزادی در پاسخ به سوالی در مورد تأثیر محرومیت سینما آزادی در چرخه مالی سینما گفت: این موضوع تأثیر منفی بسیاری دارد، معمولاً مدیران سینمایی همیشه سعی در نگهداری و بازسازی سینماها و باز نگه داشتن آنها داشته‌اند، اینکه بیایند سینمایی که 11 درصد فروش کل کشور را داشته ببندند واقعا افتخار نیست. من امیدوارم وزیر محترم ارشاد اقدام لازم را انجام دهد و ما دوباره به آرامشی که داشته‌ایم باز گردیم و دوباره مردم به این سینما بیایند.

وی در ادامه گفت: من فکر می‌کنم که شورا در این مورد تصمیم گیرنده نیست و تصمیمات فردی در قالب تصمیمات شورا اعلام می‌شود. شما دیدید که در حذف سر گروهی آزادی هم انجمن سینماداران اطلاعیه داد و اعتراض کرد.

سعیدی‌پور در پایان گفت: دوازده سال است که شورای صنفی تشکیل شده و فقط در این دوره این اتفاقات افتاده، در این دوره افراد خاصی از اتحادیه تهیه کنندگان به قدرت نشسته‌اند و تصمیم می‌گیرند. ارشاد هم سکوت کرده و همه این‌ اتفاقات به نام وزارت ارشاد در تاریخ ثبت می‌شود. متأسفانه اتفاقات اخیر نشان‌ دهنده ضعف مدیریت در ارشاد است و به ما این نکته را می‌گوید که ارشاد توانایی کنترل شورای صنفی را ندارد و اجازه داده چند نفر از افراد خاص برای مسائل کلان سینمای ایران تصمیم گیری‌ های غلط کنند. این افراد بیشتر دنبال منافع شخصی خود هستند تا منافع ملی سینما.

صلح شورای صنفی نمایش و حوزه هنری یک طرفه بوده است
کشمکش میان حوزه هنری و شورای صنفی نمایش همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین حرکت شورای صنفی نمایش اجازه اکران فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» به سینمای استقلال نداده است و سینمای آزادی دیگر سینمای حوزه هنری را از سرگروهی حذف کرده و حتی به سالن‌ های زیرمجموعه سینما آزادی نیز اجازه اکران فیلم را نمی‌دهد.

این روند باعث شده تا مسئولان حوزه هنری به تکاپو برای مقابله بیفتند و براساس شنیده‌ ها حوزه هنری قصد دارد تا در صورتی که به تعامل با شورای صنفی نمایش نرسد از اکران سایر فیلم‌ ها در تمامی سینماهای خود جلوگیری کند و با این امر به مقابله با شورای صنفی نمایش برخیزد.

حبیب کاووش (سخنگوی شورای صنفی نمایش) در گفتگو با ایلنا، در خصوص ممنوعیت اکران فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله در گروه سینمای استقلال و امکان مقابله حوزه هنری با این تصمیم گفت: حوزه هنری از آغاز سال ۹۱ هر گونه دوست داشته عمل کرده است و هر فیلمی را که علاقمند بوده اکران کرده و هر کدام را که علاقه نداشته اکران نکرده است و اهمیتی به مصوبات قانونی شورای صنفی نمایش نداده است.

وی ادامه داد: در مقطعی ما پس از گفتگو با سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با احترام و نظر وی با حوزه هنری صلح کردیم و قرار شد که فیلم‌های ارزشی در سینماهای حوزه هنری براساس خواسته آنها اکران شود اما بعد‌ها با رفتارهایی که حوزه هنری انجام داد مشخص شد که این صلح یک طرفه بوده است.

کاووش درباره احتمال بایکوت اکران سایر فیلم‌ها از سوی حوزه هنری گفت: از نظر ما این بایکوت از طرف حوزه هنری آغاز شده است و امر جدیدی نیست و فقط امکان دارد آن را به تازگی رسماً اعلام کرده‌اند. وی درباره خبری دیگر مبنی بر اینکه دیروز اعضای کانون پخش کنندگان فیلم نتوانستند در جلسه شورای صنفی نمایش حضور پیدا کنند، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و اصلاً چنین مسأله‌ ای وجود نداشته زیرا پخش کنندگان سینمای ایران از دوستان ما هستند و چرا نباید آنها را در جلسه راه ندهیم.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 25 مرداد ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir