پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

مهدی کرم پور رئیس اسبق شورای صنفی نمایش:

حذف سرگروهی به نفع سینما آزادی است

رئیس سابق شورای صنفی نمایش گفت: حذف کردن سینما آزادی از سرگروهی به نفع سینما آزادی خواهد بود. ‌مهدی کرم‌پور رئیس سابق شورای صنفی نمایش درباره حذف سرگروهی سینما آزادی در گفتگو با فارس گفت: تجربه من در سه دوره ریاست شورای صنفی نمایش می‌گوید حذف کردن سینما آزادی از سرگروهی به نفع سینما آزادی خواهد بود. اصولاً با این مسئله که یک پردیس سینمایی سرگروه باشد مخالف هستم و در دوره من طرح سرگروهی پردیس‌ های سینمایی ارائه شد و من هر دو بار با قاطعیت آن را رد کردم.

وی در ادامه گفت: باید با پردیس ‌های سینمایی، برخورد مدرن صورت گیرد و فکر می‌کنم برای سینما آزادی اتفاق خوشایندی است. در دو دوره که رئیس شورای صنفی بودم، چهار یا پنج مورد قانون اکران را اصلاح کردم و از جمله طرح اذان تا اذان که موفق ‌‌ترین دوره‌ برگزاری ‌اش مربوط به دوران من بود. آخرین کاری که قصد داشتم انجام دهم حذف کل سرگروه ‌ها بود.

کرم‌پور در ادامه توضیح داد: اساساً به سرگروهی که سینمای زیرگروه ندارد هیچ اعتقادی ندارم. سرگروه‌ها مربوط به دوره‌ای بودند که زیرگروه داشتند و صاحبان فیلم می‌دانستند با بستن قرارداد با یک سرگروه به صورت اتوماتیک سینماهای زیرگروه را در اختیار دارند. سرگروهی که زیرگروه ندارد چرا باید وجود داشته باشد؟ این مطلب باقی‌مانده از زمانی است که علت حذف شده و تنها معلول باقی مانده است. همچنین به سرگروه شدن پردیس ‌های سینمایی اعتقادی ندارم و پردیس‌ های سینمایی باید خودشان مدیریت کنند.

اختلافات ريشه اي شده است
یک تهیه‌کننده سینما حل اختلافات و حاشیه‌ ها در سینما را بهترین عیدی مسئولان به سینماگران دانست. حبیب اسماعیلی به سوره سینما گفت: سردرگمی زیادی بین اهالی سینما اتفاق افتاده، کسی نمی‌داند با این وضعیت باید چه کار کرد. من با هر نوع محرومیت و تحریم، مخالفم. مجموعه اختلافاتی که وجود دارد فقط به ضرر سینما است و نفعی برای هیچ یک از طرفین درگیر این اختلافات ندارد.

این تهیه‌کننده و پخش‌کننده سینما افزود: این اختلافات به صاحبان فیلم‌ها ضربه می‌زند و کسی غیر از صاحبان فیلم و تهیه‌کننده ‌ها ضرر نمی‌کند، مشکلات به هر صورت باید حل شود، مسئله صرفا سینما آزادی نیست، این اختلافات از جایی شروع شده، ریشه دوانده و رشد کرده تا به اینجا رسیده. سینما آزادی جزئی از یک مسئله ریشه‌ ای بزرگتر است.

وی گفت: سینما آزادی سا‌لها به دلیل آتش سوزی از اکران دور بود، حالا که به همت شهرداری دوباره به عرصه اکران بازگشته این اتفاقات افتاده. نه سینما آزادی، بلکه هر سینمای دیگری در این مقطع مهم است. ما با کمبود سالن سینما مواجهیم و فکر می‌کنم باید این اختلافات به زودی حل شود.

اسماعیلی افزود: مدیران فرهنگی ما باید با نشست و گفتگو مشکلات خود را حل کنند، امیدوارم شاهد آن باشیم که دیگر تحریم و محرومیت در کل سینما نداشته باشیم. با توجه به افزایش هزینه‌ ها و گران تمام شدن فیلم‌‌ ها و ریزش مخاطبی که هر سال داریم؛ من نمی‌خواهم دنبال مقصر بگردم. من می‌گویم این اتفاقات ریشه‌ای شده، حق طبیعی سینمادار است که فیلم‌های اکران خود را انتخاب کند. سالها اینگونه بوده. با این حال وقتی این صحبت‌ها علنی شد اختلاف ادامه پیدا کرد.

تهیه‌کننده «خاطره» افزود: من به عنوان عضوی از این سینما فکر می‌کنم اختلافات که روز به روز بیشتر می‌شود، به ضرر سینماست و بزرگان ما باید بنشینند و این مسئله را حل کنند. فیلم کالا نیست که بگوییم فعلاً باشد تا بعد عرضه ‌اش کنیم.
وی گفت: هر فیلمی که از اکران دور بماند تهیه ‌کننده متضرر می‌شود و مخاطب این فیلم از دست می‌رود،جوری هم نیست که بعداً که اختلافات حل شد خسارت آن فیلم خاص جبران شود، من درخواست می‌کنم این مسئله ریشه‌ ای و با تعامل حل شود.
این بازیگر ادامه داد: ما هرچقدر دشمن باشیم از جنگ ایران و عراق که دشمنی بیشتری نداریم. اما الان می‌بینید که اختلافات حل شده و ایران یکی از حامیان ملت عراق است، بالاخره این اختلافات حل می‌شود. اما در این میان، مردم و تهیه کنندگان ضرر می‌کنند و بعد که اختلافات حل شد کسی پاسخگوی خسارات آنان نیست.

حبیب اسماعیلی گفت: از مسئولان خواهش می‌کنم به خاطر ماه مبارک رمضان و با توجه به اینکه عید فطر را در پیش داریم، این عیدی را به مردم و جامعه سینما بدهند و با کنار گذاشتن اختلافات و در پیش گرفتن تعامل، ماه‌ های باقی مانده سینمای ایران اکران موفقی داشته باشیم.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 25 مرداد ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir