پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

 

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

جواد شمقدري و سيدهادي منبتي براي حل مشكل سينما آزادي و پرديس ‌ها مذاكره كردند

اکران نصفه و نیمه فیلم های عید فطر از امروز (26 مرداد 91)

درحالی که قرار بود اکران فیلم های عید فطر از صبح چهارشنبه ( 25 مرداد 1391) آغاز شود، بیانیه صاحبان فیلم ها در آستانه اکران مانع از این امر شد اما با قول مساعد علی سرتیپی خبر رسید که کپی این فیلم ها بعداز ظهر امروز به سینماهای خصوصی رسیده و این فیلم ها از فردا مشکلی برای اکران در لاین سینماها را ندارند اما هنوز تکلیف اکران فیلم ها در سینما آزادی و سینماهای شهرداری مشخص نیست. گفته می شود چند سینما از جمله قدس و پردیس زندگی فیلم «كلاه قرمزي و بچه ننه» را در ساعات پایانی چهارشنبه شب اکران کردند و سانس های شلوغی را نیز پشت سر گذاشتند. اکران سه فیلم «ضدگلوله»، «كلاه قرمزي و بچه ننه» و «بي‌خداحافظي» از امروز رسماً در چند سینما آغاز خواهد شد و اگر مشکلات به وجود آمده رفع شود از روز شنبه سالن های فیلم ها کامل می شوند.

وقتي شهرداري اعلام كرد تا مشكل سينما آزادي حل نشود در هيچكدام از پرديس‌ هايش فيلم‌هاي عيد فطر اكران نمي‌كند. ماجرا وقتي جدي شد كه فيلميران كپي «كلاه قرمزي و بچه ننه» را براي پرديس ملت فرستاد ولي پردیس ملت حاضر به اكران اين فيلم نشد. در نهايت خبر رسيد سازمان سينمايي از صاحبان فيلم‌ها درخواست كرد فيلم‌هايشان را تحت هر شرايطي اكران كنند. ظاهراً شمقدري قرار است خسارت اكران نشدن اين فيلم‌ها در پرديس‌ هاي شهرداري را پرداخت كند. خبر ديگر اما مذاكره جواد شمقدري و سيدهادي منبتي براي حل مشكل پيش ‌آمده بود. جلسه‌ اي كه عصر روز چهارشنبه انجام شد و چند ساعتي هم به طول انجاميد. اگر خروجي اين جلسه مثبت بوده باشد، سازندگان «ضدگلوله»، «كلاه قرمزي و بچه ننه» و «بي ‌خداحافظي» عيدي مناسبي در آستانه عيد فطر دريافت خواهند كرد. شايد هم مشكل بايد با تدبير وزير ارشاد حل شود؛ وزيري كه البته در مكه به‌سر مي‌برد و تا زمان بازگشت او احتمالاً اكران سينماها حوادث ديگري را نيز شاهد خواهد بود.

حوزه هنري در ساعات پاياني شب گذشته با صدور بيانيه اي مواضع خود را اعلام كرد. در متن اين بيانيه كه در اختيار باني فيلم قرار گرفته آمده است:

سازمان توسعه سینمایی سوره حوزه هنری به دلیل توافقي که با وزیر ارشاد دکتر سید محمد حسینی مبني بر خودداري از اظهارنظرهاي رسانه اي داشته، در روزهای اخیر درباره مسائل اکران، حاشیه های آن و عملکرد غیرقانونی شورای صنفی نمایش واکنش و موضع گیری نداشت، اما نامه جمعي از صاحبان فیلم های اکران عید فطر و درخواست آنها برای پایان دادن به مسائل و اختلاف‌های موجود ارائه توضیحاتی را ضروری می سازد.

شرایط موجود سینمای ایران به گونه ای است که در این آشفته بازار حقوق صاحبان فیلم، مخاطبان سینما و دلسوزان این هنر – صنعت نادیده گرفته می شود، سازمان سینمایی و زیر مجموعه های آن از جمله شورای صنفی نمایش، در برخوردی غیرقانونی و غیراخلاقی صاحبان فیلم ها را تحت فشار قرار داده، با استفاده از امکانات دولتی آنها را وادار به پذیرفتن خواسته‌ هایشان می سازند. سازمان سینمایی سوره علاقمند به اکران بی قید و شرط فیلم‌های سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه»، «ضد گلوله» و «بی خداحافظی» در سینما آزادی، استقلال و زیرمجموعه‌های این دو سینما در تهران و شهرستانها است، همانند سالهای گذشته این سازمان طبق مقررات به تعهداتی که در قبال فیلم‌ها، تهیه‌کننده‌ها و پخش کننده‌ها دارد پایبند است و استفاده از ظرفیت های سینماهای حوزه هنری برای رونق دادن به مجموعه سینمای ایران را از وظایف خود می‌داند. اما شورای صنفی مصر است تا حقوق مسلم این سازمان و خواسته صاحبان فیلم ها را زیر پا بگذارد.

ناگوار است که در نظام جمهوری اسلامی و در فضای فرهنگی شرایط به گونه ای رقم خورده که نهادی که از ارزش ها و پاسداری از اخلاق، معنویت و نهاد خانواده صحبت می کند، مورد تمسخر قرار گرفته تا از آرمان هایش عقب نشینی کند. امکانات دولتی برای ایجاد فضایی صرف می شود که حاصلی جز تهمت زنی و رواج بی اخلاقی ندارد. شرایط به گونه ای پیش رفته که اختیارات و امکانات دولتی برای فسخ قرارداد صاحبان فیلم با سینماهای حوزه هنری هزینه می‌شود و کمک هاي مالی به این سینماگران به شرطي تعلق می گیرد که همسو با اهداف سازمان سینمایی و شورای صنفی نمایش حرکت کنند. حواله نمایش فیلم به سینما آزادی داده نمی‌شود و حتی فیلم های ارزشی در این جدال آسیب می‌بینند. امروز سرمايه دولتی برای رویارویی با یکی از نهادهای دیرپای فرهنگی، انقلابی صرف می‌شود که تنها خواسته اش صیانت از سینمای ارزشی و بنیان مقدس خانواده است.
در این فضا است که شورایی که وظیفه اش سامان دادن به وضعیت اکران فیلم ها و برنامه ریزی برای رونق سینماها و جذب مخاطب است، عرصه ای برای تنگ نظری و اعمال فشار بر بدنه سینمای ایران شده و هر روز این وضعیت پیچیده تر می شود. سازمان سینمایی سوره همچنان بر حفظ اهداف و آرمان‌ های خود اصرار دارد و هدف خود را حفظ سینمای سالم، ارزشمند و اخلاق مدار می داند، اگرچه زیرمجموعه‌های وزارت ارشاد پا را از محدوده قانون فراتر می گذارند و سینمای ایران را رو به تعطیلی می‌برند، اما بر عهده همه نهادها و سازمان های فرهنگی و هنری است که در مقابل این بی قانونی واکنش نشان دهند.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 26 مرداد ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir