پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

يادداشت براي گراميداشت روز عزيز سينما

اين سينماست كه مي ماند

امسال «روز ملی سینما» را در حالی یادآوری کرده و پاس می‌داریم که سینمای ایران تجربياتی غریب را پشت سر گذاشت اما سرپا ماندن و رونق این روز‌هایش گواهی است بر اینکه این سینما به هر بهایی مسیرش را ادامه می‌دهد و از حرکت باز نمی‌ایستد.

21 شهریور؛ «روز ملی سینما» یا به گفته بهتر روزی است برای گرامیداشت سینمایی که به آن می‌بالیم و می‌توان آن را بزرگترین دستاورد هنری - فرهنگی سینماگران و مردم در این 34 سال دانست. سینمایی که اوج و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشت، تا مرز سقوط پیش رفت و صدای نفس ‌های شماره ‌اش به گوش همه رسید اما دوباره جان گرفت و به راه خود ادامه داد. در کنار همه فراز و فرودهای این سالها و خدشه و آسیب‌ هایی که بر پیکر این سینما وارد شد، سال 91 به نوعی نقطه تلاقی رخدادهای منحصر به فرد و غریب بود.

سینمای ایران سال 91 را با غرور به دست آوردن جایزه اسکار اصغر فرهادی آغاز کرد و اینگونه بود که غبار ناشی از یکسویه ‌نگری در بسیاری از آثار جشنواره سی ‌ام فیلم فجر با اشک شوق برای جهانی شدن سینمای ایران پاک شد.

این غرور ملی و وجهه جهانی در آغاز سال 91 با ابرهای تیره‌ای که از داخل بر قامت سینمای ایران سایه افکند، در کام سینما و سینما دوستان تلخ شد.

فیلم‌هایی با اراده ‌ای فرا‌تر از قانون از اکران سینما‌ها پایین آمدند و صاحب وجهه نداشته، شدند و در ‌‌نهایت آنچه از این اتفاق نصیب سینمای ایران شد، ناامنی و بی ‌ثباتی در عرصه تولید و اکران فیلم‌ ها و تلخ ‌تر از همه بی ‌اعتمادی مخاطب به جادوی سینما بود. در شش ماه اول سال 91 حرف از تعامل برای رفع موانع و برقراری آرامش و ثبات همواره مطرح بود، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد واکنش‌ های ادامه ‌دار طرفین دعوی تنها برای مقابله به مثل بود که باعث قربانی شدن بسیاری از فیلم‌های مستقل و بی ‌ادعا شد که ریسک اکران شدن در این مقطع را پذیرفتند.

در این میان فیلم رضا عطاران طلسم گیشه و بی ‌اعتمادی مخاطب را - با تکیه بر خوش ‌نامی و اعتبار کارگردانش - شکست و عادت خوشایند سینما رفتن را به سینمادوستان یادآوری کرد.

رضا عطاران در نمايي از فيلم سينمايي خوابم مي آد

در چنین بستری که تا حدی هموار شده بود، اکران فیلم ایرج طهماسب فرصتی ایجاد کرد تا مخاطبان به دور از فضای تیره و تاری که بر سینما حاکم بود فقط برای تماشای این قهرمان عروسکی - جستجوی صداقت در دنیای فانتزی - و چه بسا خاطره‌ بازی، موانع را کنار بزنند و با سالن ‌های خالی سینما آشتی کنند.

راه افتادن این سیل بود که مسئولان و مدیران را واداشت تا به تعاملات 6 ماهه خود اندکی سرعت بخشند و از این فضای مثبت ایجاد شده برای رفع موانعی که به نوعی خودشان ایجاد کرده بودند، بهره ببرند. در واقع طرفین دعوی با هم آشتی کردند تا در فضای رونق ایجاد شده هم وجهه مصالحه‌ گری خود را برجسته کنند هم منفعت مالی را که از این رونق می‌توانست نصیب اقتصاد سینمای ایران شود، از کانال خود به جیب سینما سرازیر کنند.

شاید در ظاهر امر به نظر بیاید برنامه‌ریزی‌ ها و تعاملات کلان بین مدیران و مسئولان منجر به رونق امروز سینما‌ها و فیلم ‌های تازه اکران شده اما کافیست با نگاهی عمیق‌ تر نقطه آغاز شکل‌گیری این حرکت را دنبال کنیم تا بدانیم باز هم این مردم و حرکت آ‌نها بوده که جرقه اصلی را روشن کرده تا بعد از 6 ماه طرفین دعوی راضی و بهره‌مند از این مصالحه شوند.

بپذیریم که نفس ‌های سینما به شماره گام ‌های مخاطب گره خورده نه سیاست ‌گذاری ‌ها و مصلحت ‌اندیشی‌ های خرد و کلان. مخاطب هر کجا تصمیم گرفته، حرکت کرده و خواسته، موج واقعی شکل گرفته همان طور که این بار هم با تصمیم خود طلسم بی ‌رونقی سینما‌ها را شکست.

به احترام این مخاطب که «روز ملی سینما» و 21 شهریور را نه در ضمائم تقویم بلکه در خاطره‌اش حک کرده و به احترام این سینما که غرور ملی به کامش تلخ شد اما همچنان در برابر ناملایمات ایستاد تا دوباره اوج بگیرد، سرپا می‌ایستیم.

منبع:

منبع: خبر آنلاين | نويسنده: خانم سحر عصرآزاد

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 20 شهريور ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir