پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

كرم پور: تصميمات مديران حوزه يادآور دوره مك كارتيسم است

جنجال تازه حوزه هنري آسمان سينما را ابري كرد

آسمان سينماي ايران كه پس از ماه ‌ها رنگ آفتاب به خود گرفته بود دوباره ابري مي‌شود. حوزه هنري در چند روز گذشته طي بازبيني فيلم‌ها فهرستي جديد از فيلم‌هاي ممنوعه را منتشر كرد، با ذكر اين مهم كه سينماهاي زيرمجموعه‌ اش از نمايش اين فيلم ‌ها خودداري خواهند كرد. نكته جالب اينجاست كه وقتي نهادي مانند وزارت ارشاد با تمام حساسيت‌ ها و سخت‌گيري‌ هايش به اثري پروانه ساخت و نمايش مي‌دهد، نهاد ديگري با سليقه و معيارهاي خودش مميزي ‌هايي را بر فيلم وارد كرده و حكم ديگري صادر مي‌كند. در اين خصوص با تعدادي از سينماگران كه به واسطه اين موازي‌ كاري فيلم‌هايشان در ليست سياه قرار گرفته به گفتگو نشسته‌ايم كه در ادامه مي‌خوانيد.

مسئولان حوزه بايد نگران باشند از روزي كه مردم فيلم‌ها و سينماهايشان را تحريم كنند
مهدي كرم‌پور كارگردان «پل چوبي» در اين خصوص گفت: اين در واقع يك مميزي مجدد است كه شكل گرفته است. عدم نمايش برخي از فيلم‌ها در سالن‌هاي سينماي حوزه هنري كه متعلق به بيت‌المال از اموال عمومي محسوب مي‌شوند نوعي بي ‌تدبيري و خيانت به سينماست كه متأسفانه اتفاق افتاده. درست كردن فهرست سياهي از فيلم‌هاي ممنوعه كه آدم را ياد دوره مك كارتيسم سينماي هاليوود مي‌اندازد نتيجه‌اي جز ضرر براي سينماي ايران ندارد و من فكر مي‌كنم هر سينماگري به دليل اينكه اين موضوع ممكن است روزي براي خودش هم پيش بيايد بايد راجع به اين قضيه اعلام موضع كند. بالاخره ما بايد روشن كنيم كه با مميزي غيرقانوني مشكل داريم يا خير! اين شايعه وجود دارد كه عده‌اي از حوزه هنري بودجه‌هاي كلان به دست مي‌آورند و خودشان هستند كه در واقع مشاوران اين طرح هستند. كساني كه تا ديروز شعار آزادي خواهي و فرهنگ دوستي مي‌دادند امروز كارمندان حوزه هنري هستند كه خودشان اقدام به سانسور و مميزي مي‌كنند. به نظرم اين افراد بايد امروز تكليفشان را با خودشان و در انظار عموم روشن كنند. اينكه با اين مميزي مشكل دارند يا خير يا اصلاً اين مميزي را براي شعار دادن و جمع كردن يك عده آدم دور خودشان مي‌خواهند و قصد دارند بودجه‌هاي كلان تري را در خفا از حوزه هنري بگيرند.

وي افزود: براي من جاي تعجب اين است فيلم‌هايي كه در دهه 60 و 70 در ارشاد و فارابي ساخته نمي‌شد همين حوزه هنري كمك به ساخت آنها مي‌كرد و حالا اين نهاد خودش تبديل شده به محلي كه ليست سياه مك كارتي صادر مي‌كند. به نظرم بايد هرچه سريعتر مرجع اين قضيه روشن شود و اگر اين مرجع ارشاد است سينماگر بايد فقط با ارشاد طرف باشد. اين درست نيست كه عده‌اي به صرف داشتن چند سالن سينما كه با بودجه‌ و اموال دولتي اداره مي‌شود بخواهند براي خودشان يك موقعيت جديد ايجاد كنند و همين موقعيت‌ هاي جديد تبديل به رانت ‌هايي شود كه در پشت پرده به كساني ديگر داده مي‌شود. اينگونه فيلمسازان مستقل كه با بخش خصوصي كار مي‌كنند از امكانات عمومي محروم مي‌شوند و روز به روز بخش خصوصي رو به افول مي‌رود.

كرم‌پور افزود: به هر حال ما تحت شرايطي در سينماهاي ديگر فيلممان را اكران خواهيم كرد و مطمئنيم كه مردم بهترين تصميم گيرنده در اين خصوص هستند. ما در حقيقت حوزه هنري را در معرض قضاوت عمومي قرار مي‌دهيم. مسئولان حوزه بايد نگران باشند از روزي كه مردم فيلم‌ها و سينماهايشان را تحريم كنند. وي در خاتمه بيان كرد: امروز ديگر دوره لاپوشاني سرآمده و مسئولان حوزه هنري و مردم بايد در معرض افكار عمومي حرفشان را شفاف و صادقانه بزنند.

حوزه هنري زورش به ارشاد نمي‌رسد؛ يقه سينما را مي‌گيرد
مرتضي شايسته تهيه‌كننده فيلم «من همسرش هستم» نيز در اين خصوص اظهار داشت: اين فيلم‌ها با سختي زيادي توانستند از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پروانه نمايش بگيرند و ما بعد از اين فرآيند متوجه شديم كه يك شوراي بازبيني هم در حوزه هنري به وجود آمده كه براي اكران در سينماهاي زيرمجموعه‌اش بايد فيلم‌ ها را دوباره مورد ارزيابي قرار دهد. در اينجا سؤال من از مسئولان حوزه هنري اين است كه آيا شوراي پروانه نمايش وزارت ارشاد مورد تأييد آنها هستند يا خير؟ يعني اصلاً اعضاي آن شورا را قبول دارند؟ چون اگر واقعاً قبول ندارند كه تكليف همه روشن است!

وي افزود: اين قبيل حركات و تصميم‌گيري‌ ها از آنجا كه مسائل و مشكلاتي براي صاحبان فيلم و تهيه‌كنندگان و كارگردانان به همراه دارد، آنها را به اين فكر وامي‌دارد كه يك حركت دست جمعي انجام دهند و نتيجه اين با هم بودن ‌ها مي‌شود همين بيانيه مشترك كه در واقع هشداري است به مسئولان حوزه و تمامي كساني كه در اين صنف كار مي‌كنند.

تهيه‌كننده فيلم سينمايي «مادر» در ادامه بيان كرد: به هر حال ما فيلممان را اكران خواهيم كرد. به نظرم اين گفته‌ هاي حوزه هنري با روحيه كلي كه بر نظام حاكم است مغاير است و هيچگونه همخواني در آن ديده نمي‌شود چون در حال حاضر هدف مسئولان نظام جمهوري اسلامي اين است كه تمامي كارها را طبق قواعد و قراردادهاي قانوني انجام دهد و اين قبيل اعمال سليقه‌ ها كاملاً فراقانوني است. به مشاوران حوزه هنري كه مي‌دانم از اهالي سينما هستند توصيه مي‌كنم كه دست از اين كارهايشان بردارند چون بالاخره روزي دستشان پيش همه رو خواهد شد و آن وقت به ضرر خودشان تمام مي‌شود! وي افزود: در حال حاضر دوستان مي‌گويند كه حوزه هنري با وزارت ارشاد درگير شده است و چون توانايي پاسخ به وزارت ارشاد را ندارد، عقده‌هايش را دارد بدين طريق سر تهيه‌كنندگان خالي مي‌كند. به عقيده من، اگر هم، ماجرا اين است؛ اين راه، راهي منطقي نيست. مسئولان حوزه هنري بايد با مسؤولان ارشاد به گفت‌و‌گو بنشينند و به يك تعامل نسبي برسند. در حقيقت اين قبيل عكس‌العمل‌هاي تلافي‌جويانه اصلاً در شأن و حد حوزه هنري نيست. ما 30 سال است كه با حوزه هنري كار كرديم، فيلم‌هايمان را داديم و آنها اكران كردند و اصلاً و ابداً به يك چنين مشكلاتي برنخورديم. لذا حركات اين نهاد يا كساني كه به نام حوزه هنري اين قبيل كارها را انجام مي‌دهند به نظرم كمي مشكوك است و جاي تعجب دارد!

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 25 شهريور ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir