پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

كانون كارگردانان بيانيه داد:

وظيفه توجيه حوزه هنري بر عهده مديران سينمايي ‌‌است

كانون كارگردانان سينماي ايران در بيانيه‌اي از مسئولان حوزه هنري خواسته است كه با وجود انتقادهايي كه به معاونت سينمايي وارد مي‌داند، با انعطاف و سعه‌ صدر بیشتری نسبت به فیلم های هنرمندان برخورد كنند.

به گزارش ايسنا، در بخش‌ هايي از بيانيه‌ كانون كارگردانان با اشاره به بحران اكران در سينماها كه از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و به اعتقاد اين كانون ناشي از عملكرد مديران سينمايي و شوراي صنفي نمايش است، آمده: «بعد از گذشت هفت ماه به شکلی دیگر اين بحران خود را نمایان ساخته است. آنان که منافع خود (ونه منافع سینمای ایران آنگونه که ادعا می‌کنند) را در گرو ایجاد بحران و فضای غبارآلود می‌دانند، هر بار به بهانه ‌ای این آتش را شعله‌ ورتر می‌سازند.»

كانون كارگردانان معتقد است كه با سکوت و انفعال مسئولان سینمایی که متولیان اصلی این ماجرا هستند در اين شرايط عملاً زمینه‌ رودررویی اهالی سینما با یکدیگر فراهم می‌شود. اين تشكل صنفي همچنين به موضع‌ گیری حوزه‌ هنری درباره‌ تعدادی از فیلم های سینمایی و خودداری از اکران این فیلم ها در سینماهايش پرداخته و با تأكيد چند باره بر سكوت مسئولان سينمايي در اين زمينه آورده است، گره‌ای که می‌شد از همان ابتدا از طریق گفتگو و مذاکره به راحتی باز شود، با صدور بیانيه‌ هايي و خط و نشان کشیدن و تهدید و ارعاب چند سینما و سینماگر و... به گره کوری تبدیل شده که هر روز پیچیده‌تر می‌شود و گویی راه خلاصی از آن نیست. در ادامه با اشاره به بيانيه چند روز اخير چند سينماگري كه فيلم‌هايشان در اكران دچار مشكل شده، و محترمانه‌ توصيف كردن آن، حمایت از حقوق مادی و معنوی تک تک کارگردانان سینمای ایران را وظیفه خود دانسته و آورده است، در این مدت نیز به دور از جار و جنجال سعی داشته تا از طریق مذاکره با مسئولین حوزه هنری گامی در جهت حل این مشکل بردارد و این حرکت را ادامه خواهد داد. در بخش ديگري از اين بيانيه به نكاتي در 4 بند اشاره شده كه طرح آنها از سوي كانون كارگردانان ضروري دانسته شده است:

در بند اول تنها متولی سینمای ایران وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی دانسته‌ و تأكيد شده است، بایستی تمامی امور تنها از طریق این وزارتخانه حل و فصل شود اما در ادامه به اين نكته اشاره شده است كه براساس تجربه، سوء مدیریت و ناتوانی در حل معضلات فضا را آسیب پذیر می‌سازد و راه برای ورود دیگر نهادهای فرهنگی هموار مي‌شود.

در بند دوم نيز آمده است، هر فیلمی که توسط شورای صدور پروانه نمایش مورد بازبینی قرار گرفته و موفق به کسب این پروانه شده، بایستی بتواند از کلیه‌ امکانات در عرصه اکران در سراسر کشور بهره مند شود. وظیفه توجیه دیگر نهادهای فرهنگی از جمله حوزه‌ی هنری نيز به عهده‌ مسئولین سینمایی در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی است، نه سازندگان فیلم.

كانون كارگردانان در بند سوم بيانيه‌اش، مصرانه از مسئولین حوزه هنری خواسته که در شرایط فعلی که سینمای ایران در وضعیتی بحرانی قرار دارد با انعطاف و سعه‌ صدر بیشتری نسبت به فیلم های مورد نظر برخورد كنند و تصريح كرده است: امروز سینمای ایران محتاج حمایت همه مسئولین دلسوز و دردمند مقوله فرهنگ و سینما است و پافشاری بر مواضع می‌تواند شکاف موجود در سینما را گسترده‌تر سازد.

در بند پاياني اين بيانيه آمده است: همانگونه که بارها گفته‌ایم، در شرایط فعلی راه برونرفت از این بحران را تنها گفتگو و مذاکره براساس تدبیر و دلسوزی برای سینمای ایران می‌دانیم و بر این باوریم که هر گونه موضع‌گیری که به ایجاد تنش بیشتر در شرایط ملتهب کنونی منجر شود، به صلاح سینمای ایران نيست.

منبع: روزنامه سينمايي «باني فيلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 31 شهريور ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir