پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

شکایت از شمقدری به دلیل ارائه مجوز به چهار فیلم: برف روی کاج‌ ها، پل چوبی و من مادر هستم، من همسرش هستم

متن شکوائیه و گزارش مفصل ارگان حزب ا... انصار از همه حوادث این چند ماه

جمعي از انصار حزب ا... با استناد به ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامي از جواد شمقدري معاونت سينمايي وزارت ارشاد اسلامي به عنوان مسئول ارائه مجوز به چهار فيلم «برف روي كاج ‌ها»، «پل چوبي»، «من مادر هستم» و«من همسرش هستم» و اكران عمومي آن درسينماهاي كشور شكايت کردند. در متن اين شكوائيه خطاب به دادستان تهران آمده است...

۱۱مهر ماه۱۳۹۱ حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي طي نامه‌اي به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام کرد كه فيلم‌ هاي «برف ‌روي کاج‌ها»، «من همسرش هستم»، «پل چوبي»، «بي خود و بي‌جهت»، «پذيرايي ساده» و «من مادر هستم» را به دليل محتواي آن كه رواج دهنده عشق‌هاي مثلثي، حق خيانت متقابل زن و شوهر و عادي ‌سازي روابط و دوستي بين دو نامحرم است در سينماهاي تحت مالكيت خود اکران نمي‌کند.

اما پس از اقدام انقلابي و قابل تقديرحوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، از اين فهرست تاكنون فيلم سينمايي «من همسرش هستم» از چهارشنبه  5 مهر روي پرده سينماهاي تحت اختيار وزارت ارشاد رفته است. همچنين قرار براين است فيلم «بي‌خود و بي‌جهت» در اواسط مهر ماه و فيلم «برف روي کاج ها» از اوايل آبان ماه درگروه سينمايي عصرجديد اکران شود.

بنابر اخبار موجود زمان اكران عمومي فيلمهاي «پذيرايي ساده» و «پل چوبي» نيز پاييز امسال خواهد بود. براين اساس خواهشمند است به دليل حساسيت موضوع و به منظور جلوگيري از اين رويه شوم كه آغازگر مرحله جديدي از قتل عام فرهنگي محسوب مي‌شود دستور توقيف فيلم هاي ياد شده را پيش از اكران عمومي صادر فرماييد.

لذا براين اساس امت حزب الله ايران با استناد به ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامي از جواد شمقدري معاونت سينمايي وزارت ارشاد اسلامي به عنوان مسئول ارائه مجوز به چهار فيلم «برف روي كاج ‌ها»،«پل چوبي»، «من مادر هستم» و«من همسرش هستم» و اكران عمومي آن درسينماهاي كشور شكايت دارد.

مهناز افشار در نمايي از فيلم سينمايي برف روي كاج ها

همچنین یالثارات نشریه انصار حزب ا... در یادداشت مفصلی در این باره نوشت:

هنوز رعشه‌اي كه امت حزب الله در روزهاي پاياني سال ۹۰ بر بدنه فاسد سينماي كشور انداخت پايان نيافته است. اگر هيچ فايده‌اي براي غريو غيورانه اقشار متدين در اعتراض به اكران دو فيلم مستهجن خوانده شده «خصوصي» و «گشت ارشاد» درنظر نگيريم، تنها آغاز تقابل انقلابي ميان حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي با وزارت ارشاد در امتناع از به نمايش گذاشتن فيلم‌ هاي ضد ارزش دستاورد بزرگي در ميان جامعه مديران به رفته شده جمهوري اسلامي محسوب مي‌شود كه بايد آن را ستود.

جماعت اصلاح‌ ناپذير 
اما حتي شدت ضربه وارده به وزارت ارشاد نيز كه سالهاست محل امني براي پناه گرفتن سينماگران فاسد شده نتوانست مديران اين وزارتخانه برباد رفته را از خواب اختياريشان بيدار كند. چنان که لجوجانه بر ادامه اشاعه فساد پاي فشرده و در طي حركتي ناپسند اقدام به ارائه مجوز به فيلم مفتضح «گشت ارشاد» براي توزيع گسترده (۵۰۰ هزار نسخه) در شبكه سينماي خانگي نمودند، تا ثابت كنند نهي از منكر مردم، ائمه جمعه و كارشناسان هيچ اثري بر روند فعاليت آنان نداشته و قصدي نيز براي اصلاح آن در آينده ندارند.

اين در حالي است كه حتي اين نسخه از فيلم گشت ارشاد ضمن نمايش صحنه‌ هاي حذف شده قبلي، اقدام به تهيه گزارشي تصويري از مجموعه اعتراضات مردمي در بخش پاياني فيلم توزيع شده نموده و در خلال آن به توهين و استهزاء اقدام شايسته و انقلابي آيات عظام، علما و مردم پرداخته بود.

حزب‌الله بيدار 
اما هشياري امت حزب الله بار ديگر وزارت ارشاد را در اخذ نتيجه از لجاجتش ناكام گذاشت. براين اساس دادستاني تهران بلافاصله پس از آغاز توزيع فيلم گشت ارشاد در تاريخ ۱۳شهريور ماه سال جاري با استناد به شكايت مردمي ضمن صدور قرار توقيف از توزيع آن جلوگيري به عمل آورد و دستور جمع‌آوري نسخه‌هاي توزيع شده نيز صادر گرديد.

شرمساري در سي‌امين جشنواره 
فارغ از دو فيلم «خصوصي» و «گشت ارشاد» كه متوليان وزارت ارشاد مدعي بودند با اعمال اصلاحات قابليت نمايش دارد، بسياري از كارشناسان متعهد و حتي آناني كه نسبت به فساد جاري در سينماي كشور حساسيتي نداشتند پس از شركت در سي امين جشنواره فيلم فجر در سال گذشته آن را شرم آور و بازكننده فصل نويني از پرونده فساد در سينماي پس از انقلاب ناميدند كه تنها بخشي از آن با اكران عمومي دو فيلم مستهجن در ايام نوروز رونمايي شد. يكم مهر سال جاري روزي بود كه انتشار نتايج يك پژوهش از تمامي ۵۴ فيلم به نمايش درآمده در سي امين جشنواره فيلم فجر، هشدار داده شده را تأييد و آن را تكرار كرد.

فساد به روايت درصدها!
بر اين اساس نتايج اين پژوهش حاكي از اين بود كه به‌ طور كلي ماهيت خانواده در بيش از ۳۵ درصد فيلم‌ها ماهيتي متزلزل، متشتت و در معرض فروپاشي به نمايش كشيده شده است. چنانچه در ۱۵ درصد فيلم‌ها صحنه ‌هاي اروتيك، در ۱۶ فيلم روابط زن و شوهر توأم با دروغ و متمايل به خيانت توصيف و در ۱۸ درصد فيلم‌ ها وضعيت آرايش و پوشش زن‌ ها زننده نمايش داده شده است. زنان معرفي شده در فيلم‌ها عموماً زنان متعلق به طبقه متوسط رو به بالاي جامعه شهري هستند كه اکثراً دغدغه‌ هاي زندگي مدرن دارند و در 9 درصد فيلم‌ها زن ها به استعمال سيگار مبادرت ورزيده اند..

مصرف مشروب در  22 درصد فيلم‌ها به وضوح نمايش داده مي‌شود. مردان در بيش از ۱۶ درصد فيلم‌ها دروغگو به مخاطب معرفي مي‌شوند. همچنين در بيش از ۱۳ درصد فيلم‌ها، موضوع طلاق محور اصلي داستان است. براساس نتيجه اين پژوهش عشق ‌هاي مثلثي، خيانت، عادي سازي روابط با نامحرم و... در فيلم ‌هاي مهم جشنواره كاملاً مشهود است كه بايد عادي سازي روابط دختر و پسر را نيز به آن افزود و ۲۵ درصد فيلم‌هاي نمايش داده شده را مشمول اين افتضاح دانست.

وزارت اشغالي 
اما گويا با اين وصف شرم آور تلاش وزارت ارشاد براي احياي فساد پايان ناپذير است و به نظر مي‌رسد جنگ براي بازپس‌گيري اين سنگر اشغال شده توسط دشمن به اين زودي ‌ها پايان نمي‌پذيرد. آمار مندرج در پژوهش علمي فوق در حالي منتشر شد كه بدترين نمونه ‌هاي توليدي اين سينماي فاسد تنها به دليل استقبال و تأييد مشتي از افراد حاضر در سالن نمايش ضمن دريافت جايزه ويژه، اكنون به ترتيب در حال اخذ مجوز اكران عمومي از وزارت جنگ زده ارشاد اسلامي هستند.

اين درحالي است كه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در ادامه خيزش انقلابي خود از ميان اين فضاحت آشكار، اقدام به گزينش شش فيلم نمود و يازدهم مهر ماه سال جاري اعلام كرد كه به دليل ماهيت فاسد اين فيلم‌ ها آنها را در سينماهاي تحت مالكيت خود نمايش نخواهد داد.

پاييز ۹۱ فصلي براي باز نشر فساد 
اما وزارت ارشاد در ادامه تقابل لجوجانه خود با سوء استفاده از فضاي كشور دوباره فعاليت براي انتشار فساد را آغاز كرده و از فهرست ۶ قلمي يادشده تا كنون از روز چهارشنبه ۵ مهر اقدام به نمايش عمومي فيلم سينمايي «من همسرش هستم» روي پرده سينماهاي تحت اختيار خود نموده است. همچنين قرار براين است از اين فهرست فيلم «بي‌خود و بي ‌جهت» دراواسط مهر ماه و فيلم «برف روي کاج ها» از اوايل آبان ماه درگروه سينمايي عصرجديد اکران شود. بنابر اخبار موجود زمان اكران عمومي فيلم هاي «پذيرايي ساده» و «پل چوبي» نيز پاييز امسال خواهد بود. اين در حالي است كه بنابر نظر كارشناسان چهار فيلم «برف روي كاج‌ ها»، «پل چوبي»، «من مادر هستم» و «من همسرش هستم» اساساً با ماهيت خيانت و محوريت قائل شدن حق براي خيانت متقابل زن در پاسخ به خيانت شوهر ساخته شده است؛ يعني همان رويه‌اي كه طي دو سال اخير از سوي دشمنان توسط شبكه ‌هاي فارسي زبان ماهواره ‌اي در پيش گرفته شده است.

مشمولين ماده ۶۳۹ 
اما اين روند شوم باز هم از رصد متدينين پوشيده نماند، چنانچه بلافاصله پس از اطلاع از اين جريان با اعلام شكايت به دادستان تهران، ضمن درخواست توقيف ۶ فيلم ياد شده با استناد به ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامي از معاونت سينمايي وزارت ارشاد به جرم اشاعه فحشا شكايت شد.

وزير تعهد داده بود اما... 
اين درحالي است كه هفته نامه يالثارات نيز در راستاي پيگيري ماجرا، روز شنبه با سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس نهم حجت الاسلام سيد علي طاهري گرگاني تماس حاصل و اعتراض متدينين را نسبت به اين روند به ايشان ابلاغ نمود. حجت الاسلام طاهري ضمن اظهار بي‌اطلاعي از آغاز دوباره روند گذشته از سوي وزارت ارشاد به يالثارات گفت: وزير ارشاد پيش از اين در خصوص ارائه مجوز به توزيع فيلم گشت ارشاد در شبكه نمايش خانگي توسط كميسيون فرهنگي مجلس مورد سوال قرار گرفت و پاسخ ايشان و معاونش از سوي اعضاي كميسيون فرهنگي قانع كننده تشخيص داده نشد. لذا تنها با تعهد ايشان مبني بر برطرف‌ سازي نگراني‌ ها، كميسيون فرهنگي نيز از طرح اين سوال در صحن علني مجلس گذشت.

پس از آن حجت الاسلام طاهري گرگاني با توجه به تصميم وزارت ارشاد براي اكران ۶ فيلم با ماهيت خيانت به يالثارات گفت: در فضاي كنوني و شرايطي كه كميسيون فرهنگي به عدم طرح سوال در صحن علني مجلس به شكل مشروط رضايت داده است، انتظار براين بود كه وزارت ارشاد از اقدام مشابه در اكران فيلم‌هاي مسئله دار خودداري مي‌كرد و لذا با وضعيت پيش آمده، اين مسئله قطعاً توسط كميسيون فرهنگي مورد پيگيري جدي قرار خواهد گرفت.

سيد علي طاهري گرگاني سخنگوي کميسيون در ادامه به يالثارات گفت: در حال حاضر ما با دو مسئله روبه ‌رو هستيم که يکي مشکل ريشه ‌اي درباره عموميت اکران فيلم‌هاي سينمايي است و ديگري مشکل حاد مربوط به ۶ فيلم مسئله دار مورد نظر.

شوراي کلي ‌نگر 
در مورد اول بايد گفت اساساً نه کميسيون فرهنگي و نه حتي مجلس از نظر قانوني نمي‌تواند به سازمان سينمايي وزارت ارشاد درباره اکران يا عدم اکران يک فيلم امر و نهي کند. از ديگر سو همه مشکلات کنوني به شورايي به نام اکران بر مي‌گردد که تصميمات آن به دليل کلي نگري و فقدان نظارت بر همين تصميمات کلي ضمانتي براي اجرا ندارد. نتيجه اين فرايند همين است که ملاحظه مي‌کنيد و بعضاً ديده مي‌شود که يک فيلم پس از ساخت حتي تا ۷۰ درصد با فيلمنامه اوليه تفاوت دارد. بنابراين ساز و کار و عملکرد شوراي اکران داراي اشکال است.

مجلس وارد مي‌شود 
اين در حالي است که در مورد لزوم اصلاح اين اشکال از مجلس هشتم به وزير ارشاد تذکر داده شده است اما وزارت ارشاد تا اين لحظه هيچ اقدامي دراين زمينه انجام نداده است. لذا در جلسه روز يکشنبه ۱۶ مهر ماه تصميم براين شد که کارگروه رسانه در کميسيون فرهنگي طرحي را براي اصلاح رويه شوراي اکران آماده کند تا براي تصويب به صحن علني بيايد.

اما حجت الاسلام طاهري گرگاني درباره ۴ فيلم در شرف اکران و مورد شکايت عمومي به يالثارات مي‌گويد: مجلس پيش از اين درباره پرهيز از اکران چنين فيلم‌هايي به وزارت ارشاد تذکر داده بود اما مشکل اينجاست که مجلس تا قبل از اکران اختيار قانوني بيش از آنچه گفته شد ندارد اما پس از اين و در صورت اکران مجلس اين اختيار را دارد که از وزير سوال و يا حتي او را مورد استيضاح قرار دهد.

تجميع فشار مردم و مجلس 
اما علي مطهري ديگر عضو كميسيون فرهنگي در اين رابطه به يالثارات مي‌گويد: بخشي از وضعيت فعلي حاكم و نوع عملكرد وزارت ارشاد به دليل عدم جديت كميسيون فرهنگي مجلس است که اکثر اعضاي آن تلاش درخوري براي رصد اوضاع حاكم بر فرهنگ كشور نمي‌كنند. وي در پاسخ به اين سوال يالثارات كه چرا مجلس در قبال اين اقدامات افسار گسيخته دست به استيضاح وزير نمي‌زند مي‌گويد: استيضاح هم با مشكلاتي روبه روست، با جدي شدن اين مسئله تذكر داده مي‌شود كه اولويت كشور در حال حاضر مسائل اقتصادي است و در وضعيت فعلي نبايد با طرح استيضاح شرايط را متشنج ‌تر نمود.

لذا علي مطهري نيز با توجه به شرايط حاكم پذيرفت كه براي توقف اين روند نياز به يك تجميع فشار از سوي مردم از طريق اعلام شكايت مردمي براي پيگيري قضايي موضوع ونيز تلاش نمايندگان مجلس تا سر حد استيضاح وزير است.

پيگيري شکايت از سازمان سينمايي ارشاد توسط کميسيون فرهنگي مجلس 
اما لاله افتخاري ديگر عضو كميسيون فرهنگي مجلس ضمن اظهار بي‌ اطلاعي از تصميم وزارت ارشاد براي اكران عمومي ۶ فيلم مسئله دار ضمن تشكر از هوشياري عمومي و استقبال از واكنش سريع متدينين در قالب تنظيم شكايت از شمقدري رئيس سازمان سينمايي، يك رونوشت از اين شكايت كه تحويل آقاي جعفري دولت آبادي دادستان تهران شده را وصول و به يالثارات گفت كه اين شكايت از سوي مجلس پيگيري خواهد شد. اين عضو كميسيون فرهنگي در جلسه علني روز يكشنبه شكايت ياد شده را در قالب تذكري كتبي به هيئت رئيسه مجلس براي قرائت در صحن علني تحويل داد.

شکايت، اختيار حقوقي مجلس 
اما پس از اين حجت الاسلام احمد سالک ديگر عضو کميسيون فرهنگي مجلس که مستقيماً از جلسه روز ۱۶ مهر ماه اين کميسيون براي شرکت در جلسه هفتگي انصار حزب الله آمده بود، دراين رابطه به يالثارات گفت: کميسيون فرهنگي اين اختيار قانوني را دارد تا براساس مستندات موجود از وزارت ارشاد به قوه قضائيه رسماً شکايت کند و همچنين از طريق کميسيون اصل ۹۰ مسئله فوق را مورد پيگرد قرار دهد.

ترتيبات اجرايي بند «م» در دستور كار امت حزب‌الله 
فرايند اكران عمومي چهار فيلم فاسد ياد آور روزهاي پر التهاب پاياني سال گذشته است كه اقدام سرزنش شده سازمان سينمايي وزارت ارشاد در اكران عمومي دو فيلم ديگر مستهجن خوانده شده خصوصي و گشت ارشاد متدينين را به جاي پرداختن به امور مربوط به پايان سال به جبهه مقابله با اشاعه رسمي فحشا كشانيد.

در آن مقطع نيز مردم براي عمل به فريضه واجب امر به معروف و نهي از منكر و عمل به اصل هشتم قانون اساسي در همين راستا گام به گام مطابق بند«م» وصيت نامه امام خميني عمل نموده و پس از اعلام شكايت به دادستان كل كشور و كميسيون فرهنگي مجلس، در مرحله پاياني با توجه به لجاجت وزارت ارشاد و عدم توقف اكران دو فيلم مستهجن، براساس ترتيبات اجرايي بند «م» وصيتنامه امام خميني و با توسل به اصل ۲۷ قانون اساسي به ميدان عمل وارد شده و روند فاسد ياد شده را متوقف كردند. اين رويه‌اي است كه كماكان در دستور كار ملت هميشه در صحنه انقلابي قرار داشته و در صورت عدم تمايل مسئولين بي ‌مسئوليت به عبرت آموزي، قابل تكرار خواهد بود.

خبرگزاری فارس نیز از امضاء كنندگان نامه به عنوان «جمعی از مردم متدین تهران» نام برده است. گفتني است شكايت مذكور روز يكشنبه مورخ ۱۶ مهر ماه سال جاري به آقاي جعفري دولت آبادي دادستان تهران تحويل شده است.

منبع: خبرگزاري فارس

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 20 مهر ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir