پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

علي معلم: الان تقريباً بخش خصوصي و توليدات صنعتي در سينماي ايران نابود شده است

نابودي كامل فيلمسازان مستقل و بخش خصوصي در سينماي ايران

علي معلم تهيه كننده و روزنامه نگار پيشكسوت در پاسخ به علل ركود توليد فيلم هاي سينمايي در بخش خصوصي چنين نظري را دارد: از اواخر سال گذشته و به ويژه امسال شاهد افت محصوص توليدات بخش خصوصي هستيم كه اين ماجرا يك علت اصلي دارد و آن عدم امنيت سرمايه گذاري روي مقوله سينماست.

علي معلم - تهيه كننده و روزنامه نگار، مدير مسئول دنياي تصوير

متأسفانه شرايط سخت گيرانه پروانه نمايش و پروانه ساخت در يك سال اخير سبب شده بخش خصوصي از توليد فيلم در ايران كناره گيري كند. ما در مواردي شاهد عدم اكران فيلم هايي بوديم كه پروانه ساخت و نمايش داشتند و حتي در جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمده بودند. از طرفي ديگر ما با مشكل سالن هاي سينما در ايران رو به رو هستيم، متأسفانه آنگونه كه بايد به فكر توسعه سالن هاي سينمايي نبوديم اما از ابتداي سال جاري شاهد نظارت اين سالن ها بر نحوه فيلمسازي كارگردانان بوديم كه اين ماجرا نيز بر تشديد فشارها افزوده است.

تهيه كننده «گاو خوني» از تأثيرات نوسانات بازار ارز بر توليدات سينماي ايران مي گويد: قطعاً تأثير خواهد داشت. ما سال گذشته شاهد آغاز طرح هدفمند كردن يارانه ها در كشور بوديم و مشاهده كرديم كه چگونه دستمزد عوامل پشت دوربين و بازيگران افزايش پيدا كرد. همين اتفاق به نظر من با نوسانات بازار ارز رخ خواهد داد و ما شاهد افزايش مجدد دستمزدها و متقابلاً افت توليد در بخش خصوصي خواهيم بود. الان تقريباً بخش خصوصي و توليدات صنعتي در سينماي ايران نابود شده و هر آنچه كه از ابتداي سال تهيه و توليد شده مربوط به دولت و يا ارگان هاي مربوط به آن بوده. تهيه كننده فيلم «آل» در پايان از عملكرد حوزه هنري در مميزي كردن برخي فيلم ها مي گويد: اگر اين روند ادامه داشته باشد در سال آينده ما شاهد نابودي كامل فيلمسازان مستقل و بخش خصوصي در سينماي ايران خواهيم بود و مشاهده خواهيم كرد كه سينماگران ايراني يا به استخدام تلويزيون در آمده اند و يا براي نهادهاي دولتي فيلم مي سازند و عملاً مخاطب و سليقه فرهنگي او در اين بين نابود مي شود.

منبع: سايت سينمايي «جامعه صنفي تهيه كنندگان سينماي ايران»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 01 آبان ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir