پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

رئيس ‌انجمن‌ سينماداران: دولت ‌فقط شعار مي‌دهد

زنگ‌ها براي تعطيلي سينماها به صدا در مي آيند؟!

انجمن سينماداران طي نامه اي به جواد شمقدري اعلام كرد به دليل عدم وجود امكانات كافي قادر به تأمين هزينه هاي جاري نيست و امكان نمايش فيلم ها را نيز ندارد. بنابراين چنانچه طي 2 هفته آتي تدابير لازم جهت مشكلات موجود اتخاذ نگردد سينماهاي بخش خصوصي تعطيل خواهند شد. حالا بايد منتظر نشست و ديد كه مسئولان چه اقداماتي در اين خصوص انجام خواهند داد.

جواد شمقدری: مداخله ‌گران در حوزه اكران جواب سینماداران را بدهند
جواد شمقدري در واكنش به بيانيه سينماداران گفت: امروز یک سوم درآمد سینماداران کاهش یافته و کسانی که از 9 ماه قبل در مسیر اکران و نمایش دخالت می‌کردند و فیلم‌ها را از روی پرده پایین می‌کشیدند باید پاسخگو باشند.
رئیس سازمان سینمایی در گفتگو با ایلنا اعلام کرد: که این مسیر ماحصل عملکرد کسانی است که در مسیر اکران فیلم‌ها اخلال ایجاد کرده‌اند.

رئیس سازمان سینمایی درباره مشکلات امروز سینماداران گفت: کسانی که از 9 ماه قبل در مسیر اکران و نمایش دخالت می‌کردند و به اکران فیلم‌ها اعتراض داشتند و فیلم‌ها را از روی پرده پایین می‌کشیدند و باعث شدند بعضی فیلم‌ها اکران نشود، امروز باید پاسخگوی سالن‌های سینمایی باشند. وی با تأیید مشکلات سینماداران گفت: نباید جهت اعتراض ‌ها را به یک سمت برد بلکه باید دید چه کسانی در حوزه اکران و سینماداری مقصر هستند. امروز یک سوم درآمد سینماداران کاهش یافته و از طرف دیگر هزینه ‌های سالن‌های سنیمایی نیز افزایش یافته است اما تا زمانی که عده ‌ای به خود اجازه می‌دهند در مسیر اکران دخالت کنند وضعیت به همین گونه است.

شمقدری ادامه داد: ما به مدیران سینمایی حق می‌دهیم که به عنوان یک سالن ‌دار اعتراض کنند و تلاش می‌کنیم که مشکلات آنها و خسارت‌ های آنها به حداقل برسد و بخشی از خسارت‌ های آنها جبران شود اما هر چه قدر هم که ما تدبیر کنیم تا وقتی که گروهی به خود اجازه دخالت در بحث اکران فیلم‌ها را می‌دهند؛ هر تدبیری که ما بیندیشیم خنثی می‌شود.

رئیس سازمان سینمایی از ارتباط خود با سینماداران خبر داد و افزود: در جریان مشکلات آنها هستیم و از طریق جامعه صنفی تهیه‌کنندگان و اتحادیه درحال مذاکره و بررسی مشکلات و نحوه حل آنها هستیم اما تا به مرحله عملی رسیدن تدبیرها زمان نیاز است

رئيس انجمن سينماداران با اين وضعيت ديگر نمي‌شود ادامه داد
محمد قاصد اشرفي - رئيس هيئت مديره انجمن سينماداران - نيز در اين خصوص به «باني فيلم» گفت: با توجه به اطلاعاتي كه از مجموع سينماهاي بخش خصوصي تهران و شهرستان ها جمع آوري شد، هفته گذشته جلسه هيئت مركزي را تشكيل داديم و به اين نتيجه رسيديم كه وقتي وضعيت فروش فيلم ها نامناسب است، در نتيجه هزينه هاي اوليه سالن ها مثل آب، برق، گاز و... تأمين نمي شود و ديگر واقعاً نمي توان با چنين شرايطي ادامه فعاليت داد. ما در شرايطي هستيم كه اصلاً دخل و خرجمان با هم هماهنگ نيست.

وي در ادامه افزود: از درآمد حاصل از فروش يك فيلم بايد سهم پورسانت صاحبان فيلم، عوارض شهرداري، ماليات و... را پرداخت كنيم، كه واقعاً در شرايط كنوني در توانمان نيست. ما حتي قادر به پرداخت حقوق پرسنلمان هم نيستيم. به همين دلايل طبق بيانيه اي كه به رياست سازمان سينمايي ارائه داديم متقاضي رسيدگي به سالن هاي سينمايي شديم. البته اين عدم توجه و رسيدگي مربوط به امسال يا سال ‌هاي گذشته نمي شود و قدمتي سي و سه ساله دارد. طي اين سالها كوچكترين توجهي به سالن ها نشده و تمام بودجه هاي وزارت ارشاد صرف توليد فيلم يا هزينه هاي جانبي ديگر شده است و كوچكترين اهميتي به سالن هاي سينما داده نمي شود. متأسفانه در حال حاضر اكثر سالن ها به دليل فقر مالي در وضعيت اسفناكي به سر مي برند.

قاصد اشرفي با بيان اينكه دولت فقط شعار مي‌دهد خاطر نشان ساخت: تقاضاي ما از مسئولان ذيربط اين است كه از كمك هايشان در بخش نمايش و پخش مضايقه نكنند. وقتي دولت ميلياردها تومان هزينه صرف ساخت پروژه هاي فاخري كه عموماً استقبال چنداني هم نمي شود، مي‌كند چرا نبايد هزينه قابل قبولي در نمايش به آن تعلق گيرد! اين قبيل فيلم هاي ضعيفي كه براي توليدشان يارانه هاي آنچناني صرف مي‌شود، چرا براي نمايشش رنگ يارانه را نمي بيند! واقعاً با اين وضعيت سينماهاي بخش خصوصي از چه راهي بايد چرخشان بچرخد؟! مسلماً با شرايطي كه امسال بر سينما حاكم بود و اغلب فيلم ها را با شكست در اكران مواجه كرد سالن هاي سينما را چند برابر متحمل ضرر كرد. متأسفانه ما هر چقدر در كميسيون فرهنگي مجلس، هيأت دولت و... تقاضا مي دهيم اصلاً ترتيب اثر داده نمي شود و هيچ گونه كمكي به سالن ها نمي شود. بعضاً اگر هم صحبتي است در خصوص فيلم و توليد آن است يعني سالن هاي سينما حتي در حد حرف مديران هم نمي گنجند. ما به عنوان سرمايه گذار انتظار حفظ سرمايه مان را داريم، ما حرفه مان را دوست داريم و همين است كه 33 سال با وجود تمام كاستي هايي كه در آن ديده مي‌شود ايستادگي كرديم و به فعاليتمان ادامه داديم. ما تنها خواستار توجه و رسيدگي به سالن هاي سينما هستيم و اينكه اين سالن ها در رديف بودجه قرار گيرند.

وي افزود: در بيانيه اعلام كرده بوديم كه سالن هاي سينما طي 2-3 هفته قراردادهايي كه از قبل بسته بودند، اجرا كنند و بعد از اين مدت در صورت عدم رسيدگي به خواسته هايمان، ما يعني سينماهاي بخش خصوصي ديگر قادر به ادامه فعاليت نيستيم. البته واقعيتش هم اين است كه همه سينماها در حال ورشكستگي اند منتها سينماهاي دولتي داراي يك رديف بودجه و امكانات مشخص اند كه بخش خصوصي فاقد آنهاست. در شرايط كنوني حداقل كاري كه كميسيون فرهنگي مجلس، نمايندگان مجلس، دولت و... براي سينما مي توانند انجام دهند اين است كه ماليات و عوارض شهرداري را نگيرند. در حال حاضر حدود 13 درصد از فروش ناخالص را دولت از ما مي گيرد. در همه جاي دنيا به سينماها سوبسيد مي‌دهند و سينماها از تمام عوارض و ماليات ها معافند ولي متأسفانه اينجا با وجود اينكه بارها و بارها از شهرداري و سازمان ماليات تقاضا كرديم، اما اهميتي ندادند. هزينه هاي جاري ما ثابت است، ما نمي توانيم كارگر سينما را بيرون كنيم به اين دليل كه الان وضعيت ما مساعد نيست برو و هر وقت مساعد شد برگرد!!!

وي در خاتمه بيان داشت: سابقاً جلساتي هم در اين خصوص با آقاي شمقدري و سجادپور داشتيم و وعده هايي داديم كه هيچ كدام تحقق پيدا نكردند. شايد مديران، برنامه ريزي هايي براي زير ساخت هاي سينما داشته باشند و در اين زمينه گام هايي هم بردارند ولي سالن هاي سينماست كه در حال نابودي است و نياز به رسيدگي دارد. اگر واقعاً قادر به كمك در اين حوزه نيستند، تغيير كاربري ما را صادر كنند كه ما هم فكر ديگري كنيم. بنده عاشق كارم هستم و سالهاست كه در اين حرفه مشغول فعاليتم. صاحب 4 سالن سينمايم ولي هم اكنون در بدترين شرايط ممكن به سر مي برم و سينماهايم در معرض مصادره ‌اند.

با اين روند سينماها خود به خود تعطيل مي‌شوند
حسين احمدي - مدير پرديس زندگي - در اين باره اظهار داشت: به عقيده من با توجه به اينكه اكثر سينماهاي ما دولتي اند، اين بيانيه تأثير چنداني در روال كار موجود نخواهد گذاشت. البته اين كاملاً قابل قبول و منطقي است كه چون امسال نسبت به سال هاي قبل فروش فيلم ها نصف شده و از آن طرف هزينه هاي جاري دو برابر شده، سينمادارها با مشكل جدي مواجه شوند و قاعدتاً در اين صورت سينماها رو به تعطيلي مي روند. تعداد سينماهاي خصوصي كم است و بنابراين شايد براي مسئولان ذيربط چندان اهميتي نداشته باشند. در حال حاضر با شرايط موجود اين سري سينماهاي خصوصي به مرور رو به تعطيلي خواهند رفت و اصلاً احتياجي به تعطيل كردن خودشان نيست. چون اين سينماها واقعاً قادر به تأمين هزينه هاي اوليه سالن هايشان هم نيستند. وقتي فيلم هايي كه روي پرده مي روند چنان بي رمق اند كه نمي توانند هيچ مخاطبي را به سالن بكشانند. اين وضعيت هم كاملاً قابل پيش ‌بيني است.

ساداتیان: کمک دولت به سینما در حکم صدقه است
سید جمال ساداتیان تهیه کننده سینما و مالک پردیس سینمایی قلهک درباره وضعیت فعلی اکران و راه حل برون رفت از این وضیت به هنر آنلاين گفت: راه انداختن چرخه اکران دو راه دارد. یکی راه طبیعی که همان ساخت فیلمها در ژانرهای متنوع است که اینجا ارشاد باید اجازه تولید آثار مختلف را بدهد تا تمام سلیقه ها جلب سینما شود.
او افزود: یکی از مسائلی که این روزها به وجود آمده این است که حوزه هنری می گوید فیلم ارزشی باید اکران شود ولی توجه نمی کند که همه ممکن است مخاطب این گونه آثار نباشند و به زور هم نمی توان مخاطبان را به سینما کشاند. تاکنون اکران چرخه طبیعی خود را داشته و حالا مدتی است این چرخه نقصان پیدا کرده است. ساداتیان در ادامه با انتفاد از وضعیت فعلی اکران افزود: امسال سینما بسیار ملتهب بود و متأسفانه حوزه هنری با اقدام خودش تیر خلاص را به سینما زد. قطعاً این خوب است که معاونت سینمایی پول به سینما تزریق کند تا بتوانیم حداقل دستمزد پرسنل را تأمین کنیم اما این کار در حکم آرامبخش است و اثر دائمی ندارد بلکه باید مسائلی مثل تغییر تعرفه آب و برق از تجاری به فرهنگی در سینماها انجام شود که سالها است این اتفاق نیفتاده است. با این هزینه ها تا پای مخاطب به سینما باز نشود، اتفاق واقعی در زمینه اکران نمی افتد و درآمد واقعی به دست نمی آید و این کمک در حد صدقه است که می توان با آن زنده ماند ولی لذت درآمد واقعی را ندارد و به خاطر این مسائل، اصولاً اقتصاد اهالی سینما هم به خطر افتاده است.

این تهیه کننده سینما با انتقاد از اقدامات حوزه هنری که به گفته او این وضعیت اکران را به وجود آورده گفت: حوزه با شعارهای ایدئولوژیک به میدان آمده ولی در ایام سوگواری امام حسین (ع) این سازمان با بودجه دولتی خود حتی یک اثر هم درباره ابعاد مختلف واقعه عاشورا و نهضت سید الشهدا روانه سینماها نکرد تا مردم بیشتر با این واقعه آشنا شوند. متأسفانه همه شعارها ظاهری است و دعوای سیاست به سینما کشیده شده و به نظر می رسد این روزها همه برای منافع شصی هر کاری در سینما می کنند.

منبع: روزنامه سینمایی «بانی فیلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 08 آذر ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir