پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

با درخواست لغو مجوز فيلم جيراني صورت گرفت؛ اعتراض انصار حزب‌ا... به اكران «من مادر هستم«

فريدون جيراني و غلامرضا موسوي: فيلم ما نه درباره خيانت است و نه نمايشگر فحشا

گروه سينمايي ايران - «من مادر هستم» ساخته فريدون جيراني در حالي از امروز در سينماهاي تهران به نمايش در‌مي‌آيد كه گروه انصار حزب‌ا... عليه اين فيلم بيانيه داد. ضمن اينكه علي مطهري و بيژن نوباره به عنوان اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس نيز به انتقاد از فيلم «من مادر هستم» پرداختند. ابتداي سال 90 نيز چنين جوي پس از اكران فيلم‌هاي «خصوصي» و «گشت ارشاد» به راه افتاد و حالا با تكرار اين داستان در مورد فيلم «من مادر هستم» بايد ديد چه اتفاقي در آينده رخ مي دهد. اين همه در حالي است كه فريدون جيراني كارگردان و غلامرضا موسوي تهيه كننده «من مادر هستم» با انتشار يادداشتي به دفاع از فيلم خود و انتقاد از آنچه آن را جوسازي ناجوانمردانه خواندند، پرداختند.

جيراني و موسوي: سكوت روشنفكران مسلمان سينما در اين رابطه توجيه پذير نيست
در متن يادداشتي كه ديروز با امضاي فريدون جيراني و غلامرضا موسوي در اختيار «باني فيلم» قرار گرفت چنين آمده است: فیلم من مادر هستم نه درباره خیانت است، نه درباره زنا، نه نمایش فحشاست. فیلم من مادر هستم یک فیلم اخلاقی است که یک نوع سبک زندگی را به چالش می‌کشد. بنابراین از عده ای که ندیده تحت تأثیر تحریکات پشت پرده، جوسازی ناجوانمردانه ای را علیه فیلم شروع کردند و قضاوتشان را قضاوتی اسلامی تلقی کردند دعوت می کنیم که از فردا به تماشای فیلم بنشینند و بعد از دیدن فیلم نظر بدهند.

نمایی از فیلم سینمایی من مادر هستم ساخته فریدون جیرانی

سازندگان فیلم من مادر هستم معتقدند که شرایط اکران به دلیل تصمیم نادرست یک نهاد دولتی در معرض بحران قرار گرفته است و کسانی که به بقای سینما و حیاتش در این شرایط اعتقاد دارند باید جلوی این تصمیم نادرست بایستند. سکوت برخی از روشنفکران مسلمان داخل سینما در این رابطه توجیه ‌پذیر نیست. ما نمی خواهیم با کسانی که این سکوت را در پیوند منافع آنها با بخشی از قدرت تحلیل می کنند، هم صدا شویم، ما هنوز آنها را دوستان سینمای ایران می‌دانیم. امیدواریم آنها بعدها در مقابل تاریخ، دلیلی برای این سکوت خود داشته باشند.
ما به دلیل همین جوسازی ناجوانمردانه نمایشمان در سینماهای محدودی صورت می گیرد، بنابراین از همه مردم عزیز که به ادامه حیات سینمای اجتماعی معتقدند دعوت می کنیم در همین سینماها به تماشای فیلم بنشینند.

درخواست انصار حزب‌ا... برای لغو مجوز فیلم جیرانی
انصار حزب ا...، در پی ‌اعلام اکران فیلمی به کارگردانی جیرانی در بیانیه ‌ای نسبت به صدور مجوز فیلم «من مادرهستم» اعتراض و خواستار لغو صدور این مجوز شدند. پایگاه خبری انصار حزب ا...، در پی ‌اعلام اکران فیلمی به کارگردانی جیرانی انصارحزب ‌ا... بیانیه ‌ای صادر کرد که شرح کامل آن در ذیل آمده است. «امام حسین علیه ‌السلام: خداوند از آن رو امر به معروف و نهی از منکر را نخستین فریضه قرار داده، چون که می‌دانست هنگامی که این فریضه اداء گردد بقیه فرایض اعم از آسان و دشوار به پا داشته می‌شود. (النهایه- ج3- ص42)

19 مهر ماه سال جاری انصار حزب‌ا... ایران از سوی هزارن عضو خود در سراسر کشور، با استناد به ماده 639 قانون مجازات اسلامی از جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد اسلامی به عنوان مسئول ارائه مجوز به 4 فیلم «برف روی کاج‌ ها»، «پل چوبی»، «من مادر هستم» و«من همسرش هستم» و نمایش عمومی آن در سینماهای کشور به دادستان تهران شکایت نمود و در مقابل سازمان سینمایی نیز در یک عقب نشینی آشکار توقف نمایش عمومی آن را اعلام کرد.

اما با گذشت یک ماه از اعلام وصول شکایت امت حزب‌ا... هنوز هیچ نشانه‌ای از رسیدگی به این شکایت مشاهده نمی‌گردد. این درحالی است که سازمان سینمایی، این تعلل قوه قضائیه در رسیدگی به اتهامات رئیس سازمان سینمایی را حمل بر مسامحه در شرایط کنونی کشور نموده و با فرصت‌ طلبی در هنگامه فرارسیدن ایام عزای سالار شهیدان، رسماً آغاز نمایش عمومی کثیف ‌ترین فیلم ساخته شده در حلقه مجموعه فیلم‌ های موجود با موضوع خیانت را از هشتم آذر ماه سال جاری اعلام نموده است، تا از مماشات قوه قضائیه و مصروف شدن توان متدینین در مراسم عزاداری امام حسین علیه ‌السلام حداکثر بهره ‌برداری را کرده و با نمایش عمومی فحشا به عادی ‌سازی زنا پرداخته و بخش اعظمی از جامعه را مبتلا به این فحشا نشان دهد تا درد جامعه روشنفکر نمای سازنده چنین آثار مستهجنی به ناحق به کل امت شهید پرور ایران تعمیم داده شود.

امروز سازمان اجرایی انصار حزب‌ا... به نمایندگی از هزاران عضو خود ضمن اقامه اعتراض به قوه قضائیه به دلیل فراهم آوردن فرصت برای هتاکان به دین و شریعت و به سخره گیرندگان نظام و انقلاب و خون شهدا، اعلام می‌دارد: امت همیشه در صحنه حزب‌ا... در برابر عملکرد شنیع سازمان سینمایی هشیار است و بدین وسیله هشدار می‌‌دهد که این سازمان موظف به پیروی از احکام اسلام و رای علمای دین بوده و در این راستا تا پایان وقت اداری روز سه ‌شنبه 7 آذر مهلت دارد حکم لغو مجوز نمایش عمومی فیلم کثیف «من مادر هستم» را اعلام نماید؛ در غیر این صورت مردم متدین با اقتدا به امام شهیدشان راساً وارد عمل گردیده و با عمل به ترتیبات بند «م» وصیتنامه امام خمینی (ره) اعتراض خود را در عرصه عمل و با تحصن در مقابل ساختمان وزارت ارشاد ادامه خواهند داد. بدیهی است توقف اجرای ترتییات بند «م» موکول به تمکین مسئولین بی ‌مسئولیت در برابر مطالبه برحق مردم خواهد بود.
وَالْعَاقِبه‌ لِلْمُتَّقِینَ»

محمد صادق کوشکی: تحصن اعتراض‌ آمیز در برابر ارشاد مصداق عمل به وصیت‌ نامه امام (ره) است
محمدصادق کوشکی نيز با اشاره به بیانیه اخیر انصار حزب‌ا... در اعتراض به اکران فیلم سینمایی «من مادر هستم» گفت: تحصن اعتراض ‌آمیز در برابر ارشاد مصداق عمل به بند «م» وصیت نامه امام (ره) است. عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، درباره اعتراض اخیر انصار حزب‌ا... به سازمان سینمایی در زمینه صدور مجوز اکران برخی فیلم‌های مسئله ‌دار به مهر گفت: تا آنجا که بنده اطلاع دارم شکایت این دوستان به قوه قضاییه در دست بررسی است و روند اجرایی خود را طی می‌کند. وی افزود: بنابر اخبار منتشر شده هنوز کیفر خواستی در این زمینه صادر و دادگاهی برگزار نشده ‌است پس هنوز قضاوت درباره سرانجام آن شکایت زود است.

کوشکی تصریح کرد: قاعدتاً در کشور هیچ گروه و جریانی فراتر از قانون نیست اما باید بدانیم که علاوه ‌بر قوانین مکتوب موجود، منابع دیگری هم به‌ عنوان قانون در کشور ما وجود دارد که حرف‌ ها و مواضع حضرت امام (ره) و نیز سخنان مقام معظم رهبری از همین دست منابع است. این استاد دانشگاه در ادامه افزود: بر همین اساس و بر مبنای بند «م» وصیتنامه حضرت امام خمینی (ره) تنها در حوزه مسائل فرهنگی و نه مسائل اقتصادی و سیاسی، متدینین جامعه موظفند اگر قصور منکری در عملکرد مسئولان مشاهده کردند ابتدا تذکر دهند و در صورت عدم تأثیرگذاری تذکر بنابر نص صریح همین بند، افراد باید شخصاً وارد میدان عمل برای اصلاح شوند.

کوشکی ادامه داد: در بیانیه اخیر انصار حزب‌ا... هم صراحتاً اعلام شده که در صورت عدم جلوگیری از اکران این فیلم‌ها، اعتراضات در قالب تحصن در برابر ارشاد ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ کس قرار نیست شخصاً فیلمی را از پرده پایین بکشد و یا با فیلمسازان برخورد کند. مطالبه این دوستان هنوز هم از وزارت ارشاد است. کوشکی تأکید کرد: نکته مهم در این زمینه این است که هنوز معترضان مخاطب حرکت خود را ارشاد و در مرتبه بالاتر حاکمیت می‌دانند و این نشان می‌دهد هیچ کس به ‌دنبال عملکرد فراقانونی نیست. این حرکت مصداق نهی‌ از منکر حاکمیتی است که عین وصیتنامه امام (ره) است.

بیژن نوباوه: خیانت در سینما تهاجم فرهنگی برنامه‌ریزی شده است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نيز معتقد است ساخت فیلم‌هایی با موضوع خیانت نوعی تهاجم فرهنگی برنامه ‌ریزی شده براساس تفکر شبکه ‌های ماهواره‌ای است و به حق باید جلوی اکران فیلم‌هایی از این دست گرفته شود.

بیژن نوباوه نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این مطلب با اشاره به اکران عمومی فیلم‌های ضد اخلاقی در گفتگو با مهر گفت: پیش از صدور بیانیه انصار حزب‌ا... در اعتراض به اکران فیلم سینمایی «من مادر هستم»، تمام اعضای کمیسیون فرهنگی نسبت به ساخت این فیلم ‌ها اعتراض‌هایی را به وزارت ارشاد وارد کرده بودند.

وی در ادامه افزود: مسئله فقط یک فیلم نیست، بلکه اعتراض به هشت فیلمی است که حوزه هنری هم از اکران آنها در سینماهای خود امتناع کرده است. به اعتقاد من مجموع این فیلم‌ها نه در شأن نظام و انقلاب و نه در شأن سینمای ایران و مخاطبان آن است.

نماینده مردم تهران در ادامه افزود: ساخت فیلم ‌هایی با موضوع خیانت نوعی تهاجم فرهنگی برنامه ریزی شده براساس تفکر شبکه های ماهواره ای چون «فارسی 1» است و به حق باید جلوی اکران فیلم هایی از این دست گرفته شود. اکران فیلم هایی از این دست اساس اخلاق در خانواده ها را نشانه گرفته است و از آنجا که بنیان خانواده اخلاق و معرفت انسانی است هیچ یک از این فیلم ها از اساس دارای ویژگی های اخلاقی از این دست نیستند.

نوباوه با انتقاد از ساخت و اکران فیلم‌های ضداخلاقی در سینمای ایران، بیان کرد: اعتراض به مسائل ضد اخلاقی در حوزه‌ های مختلف فرهنگی واجتماعی اقدامی قانونی و منطقی است. چرا که وسیله ‌ای برای تخریب جامعه است و من به عنوان نماینده مردم تهران به سهم خودم اعتراض خود را به این جریان مطرح کرده‌ام. البته ناگفته نماند که اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس بارها اعتراض خود را به ساخت و اکران این فیلم‌ها اعلام کرده است. وی در ادامه با اشاره به صدور بیانیه انصار حزب ا... درباره اکران فیلم «من مادر هستم» گفت: هر نوع بیانیه و حرف ‌هایی از این دست که مطرح می شود، نماینده تفکر قشری از اجتماع است که باید به اعتقاد این جمع احترام گذاشت. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس به سازمان سینمایی برای اکران این فیلم معترض است و اصولاً اعتقاد دارد که نباید برای این دست آثار پروانه ساخت صادر شود و سازمان سینمایی باید در این زمینه پاسخگو باشد.

علی مطهری: اعتراض به فیلم جیرانی بجاست
علی مطهری یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره بیانیه انصار حزب‌ا... پیرامون اعتراض به اکران فیلم جیرانی گفت: وزیر ارشاد باید پاسخگوی معترضان باشد و این اعتراض به عقیده من کاملاً بجا است.
اين نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر دیدگاه خود را درباره بیانیه اخیر انصار حزب‌ا... نسبت به صدور مجوز برای یک اثر جیرانی گفت: فیلم «من مادر هستم» را سال گذشته دیدم. به عقیده من فیلم خوبی نبود و فکر می‌کنم صاحبان این بیانیه حق اعتراض دارند و اگر اعتراض آنها اختلالی در نظم عمومی ایجاد نکند، ایرادی ندارد.
وی افزود: البته ترجیح می‌دهم «من مادر هستم» را دوباره ببینم. اما به عقیده من این فیلم نیز مانند «برف روی کاج‌ها» با مضمون خیانت ساخته شده است. این پیام ها برای مخاطبان سینمای ایران مناسب نیست. اساساً باید مشخص شود که انتخاب این سوژه ‌ها در آثار سینمای ما به چه دلیل است؟

مطهری ادامه داد: موضوع چنین فیلم‌هایی ممکن است فقط در قشر محدودی از جامعه رخ دهد و به نوعی پرداختن به موضوعاتی چون خیانت یک نوع بدسلیقگی و کج سلیقگی است. سینما نباید مروج این بد اخلاقی‌ ها باشد. وی عنوان کرد: به هر حال این طیف می‌توانند اعتراض خود را اعلام کنند و برای تجمع خیابانی هم مجوزهای لازم را دریافت کرده و زمینه قانونی را فراهم کنند. این اعتراض به عقیده من کاملاَ به جا است.

مطهری در پایان تأکید کرد: متأسفانه ارشاد پاسخگو چنین اتفاقاتی در سینما نیست و وزیر نیز عملکرد ضعیفی دارد و از خود استقلال ندارد. باید ارشاد پاسخگو باشد و معترضان را قانع کند.

وزیر ارشاد: درباره‌ «من مادر هستم» فعلاً نظر نمی دهم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نظر درباره‌ حاشیه ‌های اخیر فیلم فریدون جیرانی را به آینده موکول کرد. به گزارش ایسنا، سیدمحمد حسینی در پاسخ به پرسشی درباره‌ اولتیماتوم انصار حزب‌ا... مبنی بر اکران نشدن «من مادر هستم» گفت: من از صبح جلسه بودم. اجازه دهید پس از پیگیری‌ ها، نظر خود را اعلام کنم. او در پاسخ به این پرسش که جلوی اکران برخی فیلم‌ ها گرفته شده است و این مسأله صدماتی را بر پیکر سینما وارد می‌کند، اظهار کرد: قبول کنید که مانند گذشته فقط بحث سینما مطرح نیست و مردم گزینه‌ های دیگر مانند فیلم‌های تلویزیونی و سی‌ دی ‌ها را دارند و طبیعی است سینما پررونق نباشد. حسینی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم فیلم‌ های پرجاذبه برای مردم تولید کنیم، افزود: هرگاه فیلم خوبی اکران شده است، سینماها نیز پررونق بوده‌اند. تلاش می‌کنیم رونق را به سینما برگردانیم.

منبع: روزنامه سینمایی «بانی فیلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 08 آذر ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir