پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

علی معلم: بحران سیاسی وارد ماجرای فرهنگ شده است

گزارش نشست «بحران در سینما» در فرهنگسرای رسانه

عصر دیروز (27 آذر 1391) نشست بررسی بحران در سینمای امروز ایران در فرهنگسرای رسانه با حضور علی معلم، همایون اسعدیان، محمد صادق کوشکی و ناصر هاشم زاده برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، دیروز عصر نشست بررسی بحران در سینمای امروز ایران با حضور «علی معلم» منتقد و تهیه کننده سینما، «همایون اسعدیان» کارگردان، «ناصر هاشم‌ زاده» فیلمنامه ‌نویس، «محمد صادق کوشکی» کارشناس مسائل فرهنگی، «علی علایی» مجری مراسم و جمعی از اهالی رسانه در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علی علایی با انتقاد بر انتقادهای بی رویه به سینما گفت: 30 سال است می گوییم سینما بحران دارد. گروهی هستند که همیشه منتقدند و می گویند که در هیچ دوره ای مدیریت سینما خوب نبوده است.

علی معلم هم با تأکید بر بحث مشروعیت سینما بیان داشت: آیا ما سینما می خواهیم یا نه؟ آیا این رسانه قابل قبول است یا باید نباشد؟ این مسئله در ابتدای انقلاب نیز مطرح شد اما سینما از طرف رهبر انقلاب در همان سالهای اولیه پذیرفته شد و به نظم و سیاق رسید. به دلیل همین نظم و سیاق نسلی بعد از انقلاب به سینما پیوستند و تعدادی از افراد قبل از انقلاب که آثار مهمی داشتند نیز دوباره به این سینما اضافه شدند. وی ادامه داد: این نسل قبلی همچنین از وقوع انقلاب خوشحال بودند چون فکر می کردند شرایط بهتری برای کار در سینما ایجاد شده است. به همین دلیل در اولین دوره جشنواره فیلمسازان مهم نسل گذشته فیلم های خوب و صادقانه ای ساختند. نباید فراموش کنیم که نیروی عظیمی از فیلمسازان نیز در انقلاب ورود پیدا کرده و بعضی ها نیز در همین دوره تحصیل کردند. خیلی از کسانی که هم اکنون در سینما فعالیت می کنند محصول همان دوره هستند.

معلم افزود: با اینکه تمامی مسئولین با وجود سینما موافق هستند و شرایط برای آن فراهم می کنند، اما نیروی مرموزی می خواهد ما سینما نداشته باشیم. انگار سینما یک فرزند ناخواسته است. این رسانه یکی از جنبه های اندیشگی است که نقاط ضعف و قدرت دارد.

صادق کوشکی در ادامه پس از انتقاد به نحوه اجرای مجری برنامه، در رابطه با مشروعیت سینما گفت: منبع مشروعیت حاکم شرع است. از ابتدای انقلاب امام خمینی (ره) عنوان کردند که ما با سینما مخالف نیستیم و با فحشا مخالفیم. در نظام دینی حاکم شرع مشروعیت را تعیین می کند و این موضوع در همان ابتدای انقلاب مشخص شده و پرونده آن سال 59 بسته شده است.

کوشکی با اشاره به صحبت های رهبر انقلاب گفت: ایشان در 23 مهر ماه در بجنورد درباره سبک زندگی عنوان کردند که هشدار دادند که فیلمسازان باید مراقب این جریان باشند تا از طریق آثار، سبک زندگی غربی که در آن فحشا وجود دارد در ملت ما ترویج پیدا نکند.

جهالت و نقد
کوشکی عنوان کرد: اگر شخصی به فیلمی اعتراض دارد آن را نقد کند. کسی نمی تواند به فیلمسازی که مجوزهای لازم را برای فیلم خود دریافت کرده است، اعتراضی داشته باشد. ما حق داریم مسئولین ارشاد را نقد کنیم. در این چهارچوب به واسطه جهالت به فیلمسازی ناروا گفته می شود، خلاف قانون است. اعتراض ما به تخلف وزارت ارشاد است. به عقیده من یکی از بانیان بحران فعلی در سینما وزارت ارشاد و سازمان سینمایی و متولیان آن است.

اسعدیان نیز در ادامه این موضوع بیان داشت: به عقیده من بحران سینمای ایران کلان تر از این بحث ها است. نباید بر اساس موضوعاتی مانند اخلاقی بودن سینما صحبت کنیم. سینما با اقتصاد ارتباط دارد و بحران نیز در اقتصاد همیشه هست. سینما به عنوان پدیده اقتصادی از ابتدای ورودش به ایران بحران داشته است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر مشکل بحث بحران مدیریت است. سینما به عنوان یک مقوله اقتصادی می تواند دچار بحران مشروعیت و دیگر بحران ها شود، اما مهم مدیریت آن است. در حال حاضر این مشکل مدیریت در تمام عرصه های سینما دیده می شود و هر روز هم بدتر خواهد شد. چون آنها علاقه ندارند که شیوه مدیریت خود را اصلاح کنند.

در ادامه نشست ناصر هاشم ‌زاده فیلمنامه ‌نویس درباره بحران در سینمای ایران گفت: وقتی از بحران حرف می‌زنیم باید دلسوز سینما باشیم و اگر فقط دنبال محکوم کردن هستیم این رویکرد به درد سینما نمی‌خورد. سینمای ایران ضعیف و مریض شده است و به کمک احتیاج دارد. این بحث باید ریشه ‌یابی شود که چه کسی عامل آن بوده است.

وی ادامه داد: جالب است اگر از مدیریت ‌ها انتقاد کنیم، بیکار می شویم اگر هم از اهل سینما گله کنیم باز شکل دیگری بیکار می‌شویم. در هر دو صورت ما سیلی می خوریم.

فیلمنامه نویس سینمای ایران در ادامه اینگونه عنوان کرد: در این کشور البته فیلم های خوب هم ساخته شده است. البته در کنار آن فساد اقتصادی هم صورت گرفته است. این فساد اقتصادی باعث فسادهای دیگر می شود. می گویند ما بحران در فیلمنامه داریم. در صورتی که من فکر می‌کنم همانطور که فیلمنامه‌نویس خوب کم است، کارگردان و تهیه کننده خوب نیز محدود و انگشت‌ شمار است. یک بحران دیگر، بحران فکری و فرهنگی است که باید ببینیم ریشه آن در کجاست.

هاشم زاده افزود: ممکن است فیلمسازی بگوید شما تمامی آثار من را نگاه کنید که در آنها یک تار مو پیدا نیست. اما همین فیلمساز بدترین فیلم‌ها را دارد. کسی که در مدیریت است باید به عده‌ای باج دهد. در هر دوره ای این افراد هستند. سینما باید پاسخ نیاز جامعه را بدهد که متأسفانه نمی‌دهد بلکه پاسخِ جیب بعضی ‌ها را می‌دهد. عده ‌ای با یکسری فیلم موافق و تعدادی دیگر مخالف هستند در صورتی که آن کسی که باید پاسخگو باشد، ساکت است.

در ادامه معلم بحران ‌های مختلف در سینمای ایران را این گونه توصیف کرد: ما بحث بحران تفکر داریم. این بحث مربوط به جامعه فرهنگی و سینماگران ایرانی است. البته بخشی از آن به عدم مطالعه و شناخت برمی گردد. به همین دلیل ما در این بخش ضعف داریم که منجر به بحران تفکر می‌شود. وی افزود: بحث دیگر بحران اقتصادی است. این بحران اقتصادی در جامعه قطعاً روی سینما نیز تأثیر گذاشته است. بخش خصوصی با این وضعیت نمی تواند ادامه دهد.

وی با اشاره به کمک های دولتی افزود: برخی می گویند اگر پول را دولت به ما بدهد درست است و عده ای دیگر عنوان می کنند که اگر پول به آنها داده شود، کار درستی نیست. کمک های دولتی باید سیستماتیک باشد. تعداد 
اظهار نظرهای غیرکارشناسانه در سینما مشکل ‌ساز است. این بحران‌ ها از بحران تعریف می‌آید.

100 سالن 100 فیلم

معلم با اشاره به معضل اکران در سینمای ایران گفت: ما 100 سالن فعال داریم و جالب است 100 فیلم هم می‌سازیم. این اکران با این شرایط قطعاً دچار مشکل می شود. این بحران مخاطب با آمدن ماهواره و تکنولوژی های جدید پیچیده ‌تر هم شده است. بحران دیگر بحران سیاسی است که وارد ماجرای فرهنگ شده است.

در ادامه نشست کوشکی در مورد انتقاد افرادی که در سینما تخصصی ندارند توضیح داد: در مقابل فیلمسازانی هستند که اهل دین و تدین هستند اما بدیهیات سینما را نمی‌شناسند. فیلمی که سبک زندگی دینی در آن به چالش کشیده شده است، نباید نمایش داده شود.

وی ادامه داد: چرا ما باید در سینما فقط یک «بازمانده» داشته باشیم. قطعاً قحطی فیلمساز که نداریم. بلکه تنگ‌نظری ‌ها باعث می شود که ورود به سینما سخت شود. ما تم‌ های خانواده‌ پسند زیاد داریم. مانند فیلم «خواستگاری» که مرحوم اسلامی در آن بازی کرده بود. امروز هم می‌توانیم فیلم‌هایی از این دست بسازیم.

کوشکی با اشاره به تجمع انصار حزب الله در مقابل وزارت ارشاد گفت: عده ای به ارشاد اعتراض دارند و بنا به بند «م» وصیتنامه امام راحل می‌توانند بیایند و اعتراض کنند. برخی نیز به قوه قضائیه شکایت کردند، این هم قانونی است. امیدوارم مدیریتی به وجود آید تا هنر را در ترویج پیام ‌های والای الهی تعریف کند.

علائی در واکنش به صحبت های کوشکی گفت: من درباره بحث «بازمانده» که آقای کوشکی به آن اشاره کردند باید بگویم که مرحوم سیف‌الله داد در زمان ساخت آن فیلم هم اذیت شد چون برخی معتقد بودند که چرا وی از بازیگر خارجی بدون حجاب استفاده کرده است. همین صحبت ها وی را آزرده کرد.

اسعدیان با اشاره به همدلی به عنوان راه حل گذشت از بحران گفت: بحران سینما از وقتی شروع شد که وحدت و همدلی را فراموش کردیم ما در کانون کارگردانان در سال گذشته دو بار بحث بحران در سینما را مطرح کردیم. اما همه گفتند که ما سیاه ‌نمایی می کنیم. این بحران از عید امسال شروع نشده است. وقتی از ابتدا مدیریت مبنا را بر وحدت و همدلی نمی‌گذارد این نتیجه حاصل می‌شود.

وی در پایان تأکید کرد: این بحران سینما فقط با همدلی اهالی سینما قابل حل است. اما مسئولان در این شرایط سکوت کرده اند. عده ای روبروی ارشاد تجمع می کنند و از طرف دیگر تعدادی از فیلمسازان مقابل آنها قرار می گیرند. بعد مسئول سینمایی از پشت پنجره فقط نگاه می کند. در صورتی که آنها باید جوابگو باشند. ما بی پناه مطلق مانده‌ ایم. در این شرایط است که نیاز به وحدت داریم. عده ای اما تسویه حساب شخصی می کنند. من معتقدم انحلال خانه سینما ضربه اصلی را وارد کرد.

گفتنی است در این نشست که عصر دیروز دوشنبه؛ 27 آذر ماه در محل فرهنگسرای رسانه برگزار شد، منوچهر محمدی تهیه کننده سینما هم حضور داشت.

منبع: سایت سینمایی «سینماپرس»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 28 آذر ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir