پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

مخالفت شوراي صنفي نمایش با تصميم جواد شمقدري 

سينما آزادي همچنان در تحريم

گروه سينماي ايران - با وجود اينكه رئيس سازمان سينمايي از شوراي صنفي درخواست كرد در خصوص تصميمشان مبني بر ندادن حواله اكران فيلم‌هاي جديد به سينما آزادي تجديد نظر كنند، سخنگوي اين شورا اعلام كرد با تصميم شمقدري مخالفند.

جالب اينجاست كه رئيس و سخنگوي شوراي صنفي از اتحاديه 2 كه تشكلي همسو و نزديك با مديران سينمايي است بر مسند اين شورا تكيه زده‌اند و حالا مخالفتشان با تصميم شمقدري قدري عجيب به نظر مي‌رسد. آيا چاقو دسته خودش را مي‌برد يا اين هم تصميمي از پيش هماهنگ شده است؟ پاسخ به اين سوال در شرايط فعلي چندان آسان نيست.

ديروز بيانيه‌ تند و تيزي هم از سوي شوراي صنفي خطاب به وزير ارشاد صادر شد كه از تحريم گسترده سينماهاي حوزه هنري از طرف شوراي صنفي خبر مي‌داد. بيانيه‌ اي كه ظاهراً به پشتوانه حمايت‌ هاي سينما صادر شده است. به خصوص اينكه شنيده مي‌شود پخش ‌كنندگان هم تصميم دارند اعلام كنند سال آينده هيچ فيلمي به سينماهاي حوزه هنري نخواهند رفت.

توضیحات سخنگوی شورای صنفی نمایش برای عدم ارائه فیلم به سینما آزادی
حبیب کاوش گفت: نظر اصناف این بود که اگر حتی شورای صنفی نمایش تصمیم بگیرد که حواله نمایش به سینما آزادی بدهد ما اهالی صنوف فیلم به سینما آزادی نمی‌دهیم.

سخنگوی شورای صنفی نمایش در تکمیل خبر جلسه شورای صنفی نمایش و تصمیم شورا برای عدم ارائه حواله نمایش به سینما آزادی به فارس گفت: ما در اکران تابستان پس از ارائه نامه رئیس سازمان سینمایی به شورای صنفی نمایش، تحریم را برداشته و برای اکران فیلم کلاه قرمزی به سینما آزادی حواله دادیم. در مرحله دوم شورای صنفی نمایش باز هم تصمیم داشت تا تحریم را بردارد اما برای اتخاذ تصمیم مناسب نیاز بود که با صنوف دیگر از جمله سینماداران، پخش کنندگان و جامعه صنفی تهیه‌کنندگان موضوع را مطرح کند که اینکار انجام شد .وی در خاتمه افزود: نظر اصناف این بود که اگر حتی شورای صنفی نمایش تصمیم بگیرد که حواله نمایش به سینما آزادی بدهد ما اهالی صنوف فیلم به سینما آزادی نمی‌دهیم به همین دلیل شورای صنفی نمایش تصمیم گرفت به سینما آزادی حواله نمایش ندهد.

شمقدري قول داده خلاف آيين ‌نامه عمل نشود
رضا سعیدی پور درباره جلسه با رئیس سازمان سینمایی به فارس توضیح داد: متأسفانه جلسه با حضور رئیس سازمان سینمایی برگزار نشد، اما آقای شمقدری به من قول دادند اگر خلاف آئین نامه عمل شود، رسیدگی کنند تا حقی ضایع نشود. رسیدگی آقای شمقدری باعث شد تا «پله آخر» در سینمای فرهنگ روز چهارشنبه اکران نشود. با صحبت تلفنی که با آقای شمقدری داشتم ایشان گفتند اگر حقی ضایع شده باشد حتماً رسیدگی خواهند کرد که این اتفاق افتاد و «پله آخر» در سینما فرهنگ اکران نشد.

بیانیه شورای صنفی نمایش در مورد تحریم سینما آزادی
شورای صنفی نمایش در بیانیه ای خطاب به سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دلایل خود جهت تحریم سینما آزادی و ادامه این روند را تشریح کردند. متن این بیانیه به شرح زیر است:

سید ضیاء هاشمی رئیس اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران

به نام خدا
آقای وزیر
دستور شما به شورای صنفی رسید. اینکه شما از کجا و چرا به این نقطه و نتیجه رسیده اید قطعاً به ما مربوط نیست والا توضیحی... توجیهی...

اما همانگونه که خود آگاهید دو بار و هر بار در مقطعی تعیین کننده آقایان مسئولین حوزه و... خدمت شما رسیدند و با دادن قول و وعید و حتی امضای تفاهمنامه سینماهایشان را از تحریم خارج کردند. اما همانطور که باز خود شما و کمی هم ما می دانیم هرگز پایبند قول و قرار خود نماندند که نماندند اما...

آقای وزیر
شما بهتر از هر کس می دانید که شورای صنفی فعلی مشروعیت خود را از چهار صنف بزرگ سینمایی می گیرد .
جامعه صنفی (2 عضو) انجمن سینماداران (3 عضو) کانون پخش (2 عضو) کانون کارگردانان (یک عضو که فعلأ در شورا نماینده ندارد) و یک نماینده ناظر از وزارت ارشاد.

بنابراین ملاحظه می فرمائید که اعضاء شورای صنفی بدون جلب نظر آحاد صنف مربوط خود نمی توانند تصمیمات مهم را اتخاذ کنند. لذا بدین وسیله نظر صنوف مختلف مثل اعضاء کانون پخش مثل اعضاء انجمن سینماداران مثل اعضاء جامعه صنفی... به نظر شما می رسد که آورده اند :

الف) از این تاریخ تا زمان برگشتن حوزه محترم هنری به قانون و تمکین از آن تا... انحلال دولت در دولت حوزه محترم هنری و تا... آن زمان که حوزه هنری به دلخواه و قانون خود نوشته عمل کرده و فیلم های ما را گزینشی اکران کند ما نیز هیچ کدام از فیلم هایمان را در سینماهای حوزه چه در تهران و چه در شهرستانها به اکران در نمی آوریم .

ب) ما با هم، هم قسم می شویم چنانچه فیلمی چه از بخش خصوصی و چه از بخش دولتی در سینماها و حوزه از جمله آزادی بدون رضایت شورای صنفی اکران شود ما آن فیلم را در سینماهایمان به اکران در نخواهیم آورد .

آقای وزیر، فیلم های ما چون بچه های ما هستند بچه هایی که به مراقبت شدید نیاز دارند. سینما به جانمان بستگی دارد سالن سینما و فیلم به مثابه آب و ماهی است ما به دریای سینمای آزادی نیازمندیم اما چه کنیم که آن سه مدیر اسبق و سابق خانه سینما با همکاری وردستانشان بعد از شکست در فتنه خانه سینما و... به تعطیلی کشاندن آن اکنون در حوزه هنری و در قالب اطاق فکر لانه کرده اند و به خاطر ساخت چند فیلم و... فضا و آب دریای آزادی را مسموم کرده اند ما به خاطر زنده ماندن فیلمهایمان به ناچار از آن دریای آزادی و... خود را محروم می سازیم دعا می کنیم خدا خود، رسوا کند آن مدیران اسبق را که سینما را مرکز تاخت و تاز اهداف محقرشان ساختند. خدا رسوا کند کسانی را که سینمای نجیب، سر به زیر، مؤثر و جهانگشایی ما را به نانجیبی گردنکشی و بدتأثیری محکومش می کنند. گو اینکه رسوایشان هم کرده است سقوط تشت رسوایی، آغاز شده است چیزی نمانده است که در اصابت با زمین صدایش دنیا را بردارد.

منبع: روزنامه سینمایی «بانی فیلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 04 دی ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir