پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

دستور وزیر برای حل مشکل مهمترین سینمای کشور؛ حواله فیلم سینما آزادی صادر می‌شود

ارشاد و حوزه هنری توافق کردند

رئیس شورای صنفی نمایش در واکنش به دستور سید محمد حسینی وزیر ارشاد برای حل مشکل سینما آزادی عنوان کرد که ترجیح می‌دهد سکوت کند و مشخص نمی‌کند که واکنش این صنف و دیگر امضاء کنندگان نامه دیروز به وزیر ارشاد، در برابر دستور جدید حسینی چیست.

به گزارش مهر، در حالی که به نظر می‌رسید در نهایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری بر سر مشکلات پیش آمده برای سینمای آزادی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند و قرار شد حواله اکران به این سینما داده شود، عصر دیروز اعضای شورای صنفی نمایش، جمعی از سینماداران، پخش‌کنندگان و تهیه‌کنندگان سینمای ایران در نامه ‌ای به وزیر ارشاد با خط و نشان کشیدن برای وی تهدید کردند که اگر حواله اکران به سینما آزادی داده شود آنها نیز اجازه اکران آثارشان را در سینماهای کشور نمی‌دهند.

همچنین حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش تأکید کرد: ظاهراً وزیر ارشاد با حجت ‌الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و شهردار تهران در ارتباط با مشکل سینما آزادی جلسه داشتند. ماحصل این گفتگوها نامه ‌ای بوده که به ریاست سازمان سینمایی ارائه شده و وی نیز این نامه را برای تجدید نظر در تحریم سینما آزادی در اختیار شورا قرار داده است.

کاوش ادامه داد: ما در ابتدا این نامه را برای حل مشکل سینما آزادی از طرف وزیر پذیرفتیم. اما پس از آن موضوع را با حضور اعضای انجمن سینماداران، نمایندگانی از دفاتر پخش و اعضای اتحادیه تهیه‌کنندگان مطرح کردیم و نظرات را جمع کردیم و به این نتیجه رسیدیم که با وجود احترام به نظرات وزیر و رئیس سازمان سینمایی، با توجه به شرایطی که وجود دارد هیچ امکان تجدید نظری درباره سینما آزادی وجود ندارد. بیانیه ای نیز در این ‌باره به زودی منتشر می‌شود. امضاء این افراد در حال حاضر موجود است.

حوزه هنری و وزارت ارشاد در پی آرام کردن اوضاع
در حالی که با توافقات حوزه هنری و وزارت ارشاد قطعاً بخش مهمی از حاشیه ‌های پیش آمده برای سینما و سینما آزادی حل می‌شود و همچنین مقامات حوزه هنری و ارشاد با سکوت چند روزه اخیر و وارد نشدن به مباحث اختلافی سعی در آرام کردن فضا داشتند، ولی به نظر می‌رسد برخی صنوف و اتحادیه‌ ها قصد همکاری به طور کامل را نداشته و سعی دارند در یک حرکت تقابلی نه تنها اجازه حل مشکلات سینما آزادی را ندهند بلکه دامنه این مسائل را به سینماهای دیگر نیز بکشند.

اعضای شورای صنفی نمایش، جمعی از سینماداران، پخش‌کنندگان و تهیه‌کنندگان سینمای ایران در نامه خود به وزیر ارشاد آورده بودند: ما با هم، هم قسم می شویم چنانچه فیلمی چه از بخش خصوصی و چه از بخش دولتی در سینماها و حوزه از جمله آزادی بدون رضایت شورای صنفی اکران شود ما آن فیلم را در سینماهایمان به اکران در نخواهیم آورد.

وزیر ارشاد بار دیگر بر صادر شدن حواله نمایش سینما آزادی تأکید کرد 
این ماجراها تا آخرین ساعات دیشب ادامه داشت تا اینکه خبرهایی به گوش رسید که سید محمد حسینی بعد از انتشار آن نامه باز هم دستور اکید داده است که امروز، سه‌ شنبه 5 دی ‌ماه 1391 باید حواله اکران سینما آزادی صادر شود.

رئیس شورای صنفی نمایش در همین زمینه گفت: من درباره دستور وزیر ارشاد نسبت به ارائه حواله اکران به سینما آزادی که توسط یک خبرگزاری رسانه ‌ای شده است، سکوت می‌کنم تا اوضاع نا آرام نشود.

رئیس شورای صنفی نمایش: ترجیح می‌دهم سکوت کنم
وی افزود: البته بهتر است وارد این بازی های رسانه ای نشوم. قطعاً باید درباره این موضوع صحبت شود اما ترجیح می دهم در پاسخ به رسانه ‌ها سکوت کنم. از روز گذشته قبل از برگزاری جلسه شورای صنفی نمایش شنیده ها حاکی بر این بود که وزیر ارشاد درصدد برطرف کردن این مشکل است. حتی سخنگوی شورای صنفی نمایش نیز به این موضوع و نامه نگاری ها و دیدارهای وزیر ارشاد با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و شهرداری اشاره کرد.

سید ضیاء هاشمی؛ رئیس شورای صنفی نمایش

اما شورای صنفی نمایش برای اینکه بتواند از زیر بار این دستور شانه خالی کند از تعدادی از پخش کنندگان، اعضای اتحادیه تهیه کنندگان که متشکل از شورای صنفی نمایش هستند و انجمن سینماداران دعوت کرد تا با گرفتن امضا تأکید کند که شورای صنفی نمایش به دستور وزیر احترام می گذارد اما این صنوف مرتبط با بحث اکران هستند که دیگر راضی به همکاری با سینما آزادی نیستند. اما نکته جالب دیگر اینکه سخنگوی شورای صنفی نمایش از این موضوع و دستور وزیر ابراز بی اطلاعی کرده و سید ضیاء هاشمی نیز در این ‌باره سکوت اختیار کرده است.

آنهایی که با همه مخالفند!
فراقانونی عمل کردن شورای صنفی نمایش که اعضای آن از اتحادیه تهیه‌کنندگانی هستند که توسط سازمان سینمایی فعلی تأسیس شده است و عدم برخورد با رفتارهای سرخود این شورا باعث شده که کلاف سینما آزادی روز به روز پیچیده ‌تر شود. این بار به نظر می‌رسد فقط بحث تسویه حساب ‌های شخصی در میان است؛ چرا که روز گذشته در کنار حل نشدن مشکلات سینما آزادی و بحث اکران، کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره انتخاب نمایندگان خانه سینما برای اصلاح اساسنامه خانه سینما نیز صحبت کرد و این انتخاب ‌های را غیرقانونی دانست که به نظر می‌رسد دامنه مخالفت کردن ‌ها و انتقادهای این صنوف به حوزه هنری و وزارت ارشاد محدود نمی‌شود بلکه با خانه سینمایی که یک روز از انحلال آن ابراز ناراحتی می‌کردند نیز مشکل دارند.

دستور وزیر برای حل مشکل مهمترین سینمای کشور؛ حواله فیلم سینما آزادی صادر می‌شود
وزیر ارشاد شب دوشنبه در جلسه ‌ای به منظور پایان یافتن مشکلات مهمترین سینمای کشور دستور داد حواله نمایش فیلم‌ های سینما آزادی امروز صادر ‌شود.

به گزارش فارس، شنیده ‌ها حاکی از آن است شب دوشنبه در جلسه ‌ای، وزیر ارشاد به منظور پایان یافتن مشکلات اخیر برای سینمای آزادی به عنوان مهمترین سینمای کشور دستور داد حواله نمایش فیلم‌های این سینما امروز صادر ‌شود. شورای صنفی مدتی بود به جهت «مقابله به مثل» با حوزه هنری از ارائه حواله نمایش به سینمای آزادی خودداری می کرد و این مسأله باعث ضرر مالی برخی فیلم ها و اعتراض برخی از دست اندرکاران این فیلم ها شده بود که این مشکل با ورود وزیر ارشاد به ماجرا امروز پایان می یابد.

قرارداد سه فیلم «پله آخر»، «یک عاشقانه ساده» و «زندگی خصوصی آقا وخانم میم» پیش از این در شورای صنفی نمایش به ثبت رسیده است که امروز با توافق صورت گرفته حواله نمایش این فیلم‌ها صادر می‌شود.

منبع: روزنامه سینمایی «بانی فیلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 05 دی ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir