پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

 

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

حمايت انجمن تهيه كنندگان مستقل از تحريم سينماهاي حوزه هنري از سوي دفاتر پخش

تحريم سينماهاي حوزه هنری حق اهالي سينماست

گروه سينماي ايران - شايد روزي كه مديران حوزه هنري تصميم به تحريم اكران تعدادي از فيلم ‌هاي سينمايي مي گرفتند تصور نمي‌كردند كه سينماگران با وجود تمام اختلافات صنفي كه ميانشان وجود دارد عليه عملكرد اين نهاد مهم و تأثيرگذار موضع مشترك بگيرند. اجماعي كه اين روزها توسط اهالي سينما عليه تصميمات حوزه هنري گرفته مي‌شود و بيانيه ‌ها و موضع ‌گيري هايي كه اين روزها منتشر شده حكايت از ايستادگي «سينماي ايران» مقابل مديراني را دارد كه به هر دليل، فضاي اكران امسال را ملتهب كرده‌اند. در داستاني كه از جنجال‌ هاي اكران نوروزي آغاز شد و دامن دو فيلم روي پرده را گرفت با وجود مخالفت اهالي سينما، فاقد رويكردي مشخص و مدون بود اما تكرار داستان نوروز با اعلام فهرستي از فيلم‌ هايي كه حوزه اكرانشان را تحريم كرده بود، به ماجرا ابعادي ديگر داد.

سازندگان شش فيلم تحريمي گرد هم آمدند، تشكيل جلسه دادند، نشست خبري برگزار كردند و پس از آن نوبت به تشكل‌ هاي مختلف صنفي رسيد كه در حمايت از سينما بر عليه حوزه هنري موضع بگيرند. پس از اينكه دفاتر پخش اعلام كردند فيلم‌ هايتان را در اختيار سينماهاي حوزه هنري قرار نمي‌دهند انجمن تهيه كنندگان مستقل با صدور بيانيه ‌اي از اين حمايت كردند. در متن بيانيه انجمن تهيه‌كنندگان مستقل چنين آمده است:

اقدامی که ماه‌ ها پیش باید صورت می‌گرفت، سرانجام شکل گرفت و دفا‌تر پخش فیلم بخش خصوصی، در اقدامی متقابل، ارائه فیلم به سینماهای حوزه هنری را تحریم کردند. بدیهی است همان گونه که حوزه به خود حق می‌دهد که از نمایش برخی فیلم‌ ها خودداری کند، صاحبان فیلم و به نمایندگی آنان دفا‌تر پخش فیلم نیز حق دارند که فیلم‌ هایشان را برای نمایش به سینماهای این نهاد که رفتاری فراقانونی دارد، ارائه نکنند. انجمن تهیه کنندگان مستقل از دیگر مجامع صنفی انتظار دارد به خاطر آنچه ممیزی مجدد از سوی حوزه هنری اعلام شده، این اقدامات غیرقانونی را رسماً و کتباً محکوم نمایند. باشد تا هماهنگی اصناف سینمایی کشور به رفتارهای غیر قانونی و فراقانونی اینگونه مراکز پایان دهند.

دفاتر خصوصی پخش سینماهای حوزه هنری را تحریم کردند
سخنگوی کانون پخش کنندگان فیلم، از تحریم سینماهای تابعه حوزه هنری از سوی دفاتر خصوصی پخش فیلم خبر داد. علی سرتیپی در گفتگو با ایرنا افزود: در جلسه دوشنبه با پخش کنندگان بخش خصوصی، مقرر شد که این شرکت ها، سینماهای حوزه هنری را تحریم کنند. وی گفت: بر اساس این تصمیمات، شرکت های پخش کننده خصوصی از این پس، فیلمی را در سینماهای حوزه هنری پخش نخواهند کرد و قراردادی را برای اکران فیلمی برای نمایش عمومی در سینماهای حوزه هنری منعقد نمی کنند. اکنون بیش از 15 پخش کننده بخش خصوصی در فهرست شرکت های تحریم کننده سینماهای حوزه هنری وجود دارند.

پویا فیلم، سینما شهر فیلم، صبا فیلم، بشرا فیلم، صحرا فیلم، فیلمیران، هدایت فیلم، راه عرفان، فیلمسازان، شکوفا فیلم، امید فیلم و پرده پنجم از جمله شرکت های تحریم کننده سینماهای حوزه هنری هستند. این تصمیم به علت اکران نکردن برخی فیلم های سینمایی در سینماهای حوزه هنری از ابتدای امسال تاکنون از سوی پخش کنندگان بخش خصوصی اتخاذ شده است.

منبع: روزنامه سینمایی «بانی فیلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 05 دی ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir