پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

فرامرز قهرمانی فر: اینکه عطشانی می گوید اولین فیلمساز سه بعدی سینمای ایران است، کذب محض است

عطشانی یک کارگردان دو بعدی ساز است و بس!

مدتی است علی عطشانی کارگردان جوان سینمای ایران که آخرین ساخته اش «تلفن همراه رئیس جمهور» در توقیف به سر می برد درگیر تولید فیلمی است با عنوان «آقای الف»؛ فیلمی که عطشانی شخصاً ادعا کرده اولین فیلم سه بعدی تاریخ سینمای ایران است. ادعای جالب عطشانی درباره سه بعدی سازی و اعلام آمادگی اش برای عرضه این فیلم به شبکه خانگی، سبب ساز آن شده است که فرامرز قهرمانی فر که از جمله پایه گذاران سینمای سه بعدی ایران است در گفتگو با شبکه ایران به ادعای عطشانی پاسخی مبسوط دهد. قهرمانی فر که فارغ التحصیل رشته گرافیک و نقاشی بوده و پس از سال ها کار و کسب تجربه و حضور در مسابقات عکاسی بین المللی و کسب مدال اس. اس. ای از ایالات متحده، در  اواخر دهه هفتاد نمایندگی انجمن بین المللی استریوسکوپی را در ایران به دست آورد. قهرمانی فر مدت هاست درگیر سه بعدی سازی بوده و حتی بنا بود خودش باشد که سه بعدی سازی «در امتداد شهر» دیگر فیلم عطشانی را برعهده گیرد که مشکلات مالی تهیه کننده فیلم سبب ساز عدم حضور وی در این پروژه و منتفی شدن سه بعدی سازی آن شده است. بخش هایی از گفته های قهرمانی فر را در ادامه می خوانید:

آشفته بازار جنگل وقایع
از اینکه می بینم گاهی اوقات عملکرد برخی از هنرمندان مانند مشاغل کاذب، جامعه را آلوده می کند بسیار رنجیده خاطر می شوم. اما با کمی تعمق می توان به آشفته بازار جنگل وقایع پی برد. همیشه سعی کردم سکوت کنم اما گویا هرچه بیشتر سکوت می کنم کارگردان محترم «آقای الف» که بعضاًً با ادعای تحقیق در فیلمسازی سه بعدی به اشتباه خود را اولین فیلمساز و کارگردان سه بعدی و فیلمش را اولین فیلم سه بعدی ایران معرفی می کند بیشتر اعتماد به نفس می یابد که بر دروغ هایش اصرار ورزد. متأسفانه یکی دو رسانه هم بر این دروغ پردازی می دمند بدون اینکه حداقل با کمی جستجو در اینترنت تاریخ تحقیقات و تولیدات سینمای سه بعدی در ایران را به دست آوردند ضمن اینکه رجوع به از پایان نامه های دانشجویی یا تولیدات کوتاه و بلند سه بعدی هم می تواند در این زمینه مفید فاید باشد.

فرامرز قهرمانی فر؛ متخصص عکاسی و فیلمبرداری سه بعدی ایران

به همین دلیل و برای مستند سازی تاریخچه ساخت اولین فیلم های سه بعدی در ایران به معرفی اولین فیلم های قدیمی خود بسنده می کنم که از اواخر دهه هفتاد با حمایت انجمن سینمای جوان تولید آنها آغاز شده و سپس از طریق موسسه رسانه های تصویری در سراسر کشور عرضه شد.

سال 1380: فیلم مستند «بعد سوم» به کارگردانی بهروز صمد مطلق و با کارشناسی سه بعدی فـرامـرز قـهرمانی فر آماده جشنواره فیلم های آموزشی تربیتی رشد شد. این فیلم سه بعدی به سفارش دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ساخته شد که می توان به فیلمبرداری بسیار خوب آقای محمدرضا سکوت اشاره کرد.

سال 1383: تولید ویدئو کلیپ سه بعدی مذهبی از عتبات عالیات به سفارش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

سال 1385 الی 1388: پروژه عکاسی سه بعدی و فیلمبرداری سه بعدی از حرم مطهر امام رضا (ع) به سفارش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به منظور فتوکلیپ سه بعدی آناگلیف با موسیقی محمدرضا علیقلی و صدای اذان مرحوم استاد موذن زاده اردبیلی.

سال 1389: فیلمبرداری سه بعدی فیلم سینمایی «در امتداد شهر» و آموزش فیلم سه بعدی به منظور ارتقاء دانش هنری و ایجاد انگیزه تولید فیلم های سه بعدی بلند سینمایی نزد فیلمسازان ایران.

سال 1389: کلیپ سه بعدی افتتاحیه مراسم تجلیل از چهره های ماندگار به سفارش دفتر دائمی چهره های ماندگار و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.
سال 1390: تیزر تبلیغاتی پارک ساحلی آفتاب در سینمای تفریحی چهار بعدی الماس شرق – مشهد.

سال 1391: کارگردانی و فیلمبرداری اولین فیلم سه بعدی ایران در ژانر اکشن / هنرهای رزمی با حضور قهرمانان واقعی رشته های هنرهای رزمی ایران از سراسر استان های کشور.

ادعای پوشالی
جالب اینجاست که این سوابق به صورت مستند وجود دارد و کسی مثل علی عطشانی در گفتگو با یکی از سایت های سینمایی ادعا کرده که خود اولین کسی است که تکنیک سه بعدی را به سینمای ایران آورده و جالب تر اینکه بنا بود فیلم «در امتداد شهر» یا همان «شش نفر زیر باران» را هم به صورت سه بعدی تولید کند که این امر میسر نشد اما جناب عطشانی نمی گوید چرا نتوانست این فیلم را به صورت سه بعدی تولید کند. القصه ایشان باید به یاد داشته باشند که سکانس هایی از فیلم «در امتداد شهر» را بنده فیلمبرداری کردم و نسخه بلو - ری سه بعدی آن را با صدای دالبی تحویل ایشان دادم. اما ایشان در گفتگوهای خود با رسانه ها حتی یک کلمه هم نامی از من نبرده و به جای بیان حقیقت که عدم پرداخت دستمزد من به عنوان سه بعدی ساز آن فیلم که اصلی ترین دلیل قطع همکاری ما بوده از ضعف فیلمبرداری سه بعدی و یا تکنیکال استریوسکوپیک گفته و اصلاً حرفی از مشکل در عدم پرداخت دستمزد بنده و سایر مسائل پشت پرده نگفته  و جالب تر اینکه اسم بنده را نیز در آخر تیتراژ فیلم قید کرده اند. (بدون مالیات)

جالب تر اینجاست که ایشان به کمک یکی دو رسانه خود را به عنوان کارگردان اولین فیلم سه بعدی ایرانی معرفی می کنند در حالی که در تمام طول عمر خود حتی یک فریم عکاسی سه بعدی (استریو فتوگرافی) نکرده و حتی با اصطلاحات فنی و هنری فیلم های سه بعدی استریوسکوپیک آشنایی ندارد! اینکه عطشانی می گوید اولین فیلمساز سه بعدی سینمای ایران است، کذب محض است اگر تا به حال هم چیزی نگفتم فکر می کردم این گزافه گویی ها در یک نقطه به انتها می رسد اما حالا که می بینم جناب عطشانی پایش را در یک کفش کرده تا اجازه نابودی هنری را که من و امثال من برای بومی سازی آن سال ها خون و دل خورده ایم را بدهد، سعی کردم به نوبه خودم در برابر وی بایستم.

اولین و آخرین فیلم سه بعدی ایران
به طور کل بکارگیری این جمله برای آقای عطشانی خیلی سنگین و بزرگتر از آن است که مدعی ساخت اولین فیلم سه بعدی تاریخ سینمای ایران باشد چرا که مستندات نشان دهنده آغاز ساخت سه بعدی سازی در دورانی است که ایشان در آن دوران احتمالاً محصل بودند و درگیر تحصیلات! مسأله اینجاست که فرصت استفاده از برچسب سه بعدی برای فروش و سود عالی در شبکه نمایش خانگی با عینک های سه بعدی غیر استاندارد مطلبی مهم است که متأسفانه کارشناسی نمی شود و بیشترین چیزی که مورد نظر مسئولین است موضوع و محتوای فیلم های سه بعدی است و این یکی از نقص های بزرگ در تولد هنر فیلمسازی سه بعدی در ایران می باشد و امیدوارم با بدبینی مخاطبین محترم موضوع اولین و آخرین پیش نیاید.

ایجاد انگیزه برای ساخت فیلم سه بعدی
من به عنوان مدرس عکاسی سه بعدی و استریوسکوپی در هنرستان هنرهای زیبا خوشحالم که بالاخره توانستم بعد از فیلمبرداری سه بعدی چند سکانس از فیلم «در امتداد شهر» علی عطشانی مشوقی برایشان باشم تا انگیزه ساخت فیلم سه بعدی بلند را در ذهن او بپرورانم تا آن را تجربه کند. امیدوارم ایشان راه را درست بروند...  علی عطشانی تنها کسی بود که به دقت حرف هایم را می شنید و تمام نکات را به دقت اجرا می کرد، اما او به عنوان یک فیلمساز باید فرق فیلم کوتاه و فیلم بلند را بداند و باید روی فرمت کار خود تأکید می کرد نه اینکه تلاش های من و امثال من را زیر سوال برده و برچسب اولین فیلمساز سه بعدی تاریخ سینمای ایران را از آن خود کند. این برچسب چیزی نیست که حتی من بتوانم از آن سود تبلیغاتی ببرم و آن را روی پیشانی ام حک کنم چون از زمانی که خود را شناختم نان هنر سه بعدی و استریوسکوپی خود را خورده ام و محتاج برچسب نبودم و سعی کردم کارهایم در حد بین المللی ارائه شود که در این موضوع گاهی هم موفق بوده ام و گاهی هم نه.

چه کسی گفته «آقای الف» نخستین فیلم سه بعدی سینمای ایران است؟
اطلاعات و اخبار برآمده از جناب عطشانی فیلم «آقای الف» را به عنوان اولین فیلم سه بعدی تاریخ سینمای ایران معرفی می کند!!! بدون اینکه سوالات تخصصی و خبری در این باره مطرح شود. واقعاً معلوم نیست هدف عطشانی از ساخت فیلم سه بعدی برای شبکه نمایش خانگی چیست؟ آیا تهیه کننده و کارگردان «آقای الف» مسئولیت عواقبی مانند ارائه عینک های سه بعدی (آناگلیف) تقلبی و صدمه مالی و جانی به چشم مخاطبین را در عرضه فیلم سه بعدی خود در شبکه نمایش خانگی برعهده خواهند گرفت؟ آیا این اولین و آخرین فیلم سه بعدی عطشانی خواهد بود؟ این، مهم نیست؛ مهم آن است که تجربه ایشان باعث زدگی مخاطب از سینمای سه بعدی نشود.

فقط کافیست یک فیلم سه بعدی ایرانی با تبلیغات گسترده روی دی وی دی و با فرمت آناگلیف و با عینک های سه بعدی غیر استاندارد وارد بازار شود تا مردم با ذوق و شوق آن را خریداری کنند و جوابی از آن نگیرند... اینجاست که بدبینی مردم نسبت به تولیدات و محصولات سه بعدی ایرانی آغاز خواهد شد و دیگر کسی پی این ماجرا را نخواهد گرفت. این یعنی سقط جنین، یعنی مرگ قبل از تولد، یعنی اولین و آخرین فروش فیلم سه بعدی ایرانی در وطن.

ناگفته نماند این اتفاق یک بار در ارتباط با تولید و فروش عینک های سه بعدی «آناگلیف» در ایران از سوی افراد سودجویی که فقط به فکر منفعت خود هستند رخ داده است و عینک های غیر استاندارد و ارزان قیمت همزمان با تولیدات استانداردی که من و آدم هایی مثل من برای تولید آنها مرارت کشیده بودند به طور غیر مجاز در بازار و فروشگاه های اینترنتی فروخته شد که این امر باعث اختلال در کسب و کار ما و مشکلات قانونی شد و به همین دلیل وب سایت شخصی خود را جهت اطلاع رسانی عمومی در اختیار مردم گذاشتم، اما با گذشت سه سال از این ماجرا هنوز هم گه گاه با این محصولات روبه رو می شوم و گاهی هم به اعتراض با من تماس های تلفنی برقرار می شود.

منتقد و کارشناش فنی سینمای سه بعدی
ساخت فیلم سه بعدی سوای بحث تکنیکال - فیلمنامه - میزانسن ها - صدابرداری ویژه - موسیقی و نورپردازی های متمرکز جهت بزرگنمایی ها به تجسم سه بعدی نیاز دارد، و مهمتر از همه به تجربیات فراوان عکاسی سه بُعدی نیازمند است، که متاسفانه آقای عطشانی از این تجربیات بی بهره بودند و باید از هنرمندانی در رشته عکاسی سه بعدی (استریوسکوپی) کمک می گرفتند، این چیزی است که حتی آقای جیمز کامرون و سایر کارگردانان غربی با توجه به مطالعات وسیع و تجربیاتشان هم از آن بهره می برند و اگر می بنید در تیم تولید «آواتار» گروه بسیار حرفه ای استریوفتوگرافی و استریوسکوپی وجود دارد به همین دلیل است. در فیلمسازی سه بعدی و عکاسی سه بعدی قواعد و اصطلاحاتی مشترک وجود دارد که 90% از کارگردانان و فیلمسازان معمولی از آن چیزی نمی دانند، بنابراین چگونه می توانند پاسخگوی نیاز مردم و سینمای سه بعدی ایران باشند؟ مردم ایران در طی چند سال اخیر با دیدن فیلم های سه بعدی چه در خارج و چه در داخل قادر به تشخیص خوب و بد فیلم های سه بعدی شده اند و ما وظیفه داریم به شعور آنها احترام بگذاریم و پاسخگوی خواسته هایشان باشیم.

عطشانی یک کارگردان دو بعدی ساز است و بس!
جناب عطشانی یکی از فیلمسازان دو بعدی بوده و در فیلم «آقای الف» تکنولوژی و سیستم سه بعدی را به کارش اضافه کرده که این تکنولوژی از چندین سال قبل با تکنیک های مختلف استریوسکوپیک در اختیار بنده قرار داشت و از آن استفاده می کردم و اینکه ایشان مدعی ساخت اولین فیلم سه بعدی تاریخ سینمای ایران شده اند فقط یک نوع هیجان زدگی مقطعی بنظر می رسد که بعد از گذشت زمانی کوتاه کمرنگ خواهد شد و به کار معمول خودشان خواهد پرداخت. نگاه و نگرش بنده به این نوع رفتارهای غیر اخلاقی که توأم با شعارهای تبلیغاتی است، «تحریف تاریخ سینمای سه بعدی در ایران و تحریف تاریخ هنر» می باشد و امیدوارم دیگر شاهد چنین رفتارهای ناشایستی در جامعه هنرمندان نباشم. همچنین مسئولین مربوطه در عرصه فیلم های ویدئویی و شبکه نمایش خانگی باید به طور جدی در ارتباط با تکثیر فیلم های سه بعدی آگاه باشند و نظارت کامل و دقیق بر عینک هایی کنند که به نام سه بعدی تولید شده و خواهد شد چون در غیر این صورت این مسأله می تواند آسیب های مالی، جسمی و حتی روحی بر مخاطب وارد کند.

منبع: شبکه خبری سینمای ایران

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 19 دی ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir