پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

ابتهاج: حوزه هنری 12 میلیارد تومان به فیلم ها خسارت وارد کرده است

حوزه هنری برای پرداخت خسارت ده روز فرصت دارد

مشاور حقوقی سازمان سینمایی گفت: مبلغ دقیق خسارت های وارد شده به فیلم های تحریمی طی نامه ای به حوزه هنری اعلام شد. بهزاد ابتهاج در گفتگو با خبرنگار سینماپرس اظهار کرد: بحثی به نام مسئولیت مدنی در قانون جمهوری اسلامی وجود دارد که در ماده یکم این قانون آمده است که هرگاه کسی بدون مجوز قانونی حیثیت و یا شهرت تجاری یا هر حق دیگری را که به موجب قانون برای فرد ایجاد شده است به وسیله ضرر و زیاد مادی یا معنوی نابود کند مسئول جبران آن ضرر و زیان است.

وی ادامه داد: در قانون مدنی جمهوری اسلامی در باب تسبیب ذکر شده که هرگاه ناشی از عمل یک فرد ضرری متوجه شخصی دیگر شود چنانچه رابطه سببیت بین عمل انجام شده و ضرر اثبات گردد شخص مسبب مسئول است ضرر ایجاد شده را جبران کند.مشاور حقوقی سازمان سینمایی با اشاره به نامه ارسال شده از سوی صاحبان فیلم ها خسارت دیده توضیح داد: در نامه ای که از سوی صاحبان فیلم های تحریمی از سوی حوزه هنری به دست من رسید و من آن نامه را به حوزه هنری برای پرداخت خسارت ارسال کردم میزان خسارت های اعلام شده به این شرح بود. «نامزد آمریکایی من» 300 میلیون تومان، «زندگی خصوصی» 500 میلیون، «پذیرایی ساده» 800 میلیون، «گشت ارشاد» دو میلیارد و 800 میلیون، «پل چوبی» یک میلیارد و 200، «خوابم می آد» یک میلیارد و 500 میلیون، «من همسرش هستم» 600 میلیون، «من مادر هستم» یک میلیارد و 400 میلیون، «همه چی آرومه» 700 میلیون، «بی خود و بی جهت» یک میلیارد و 200 میلیون، «برف روی کاج ها» دو میلیارد تومان.

مهناز افشار در نمایی از فیلم سینمایی برف روی کاج ها

وی افزود: از آن جایی که رقم خسارت اعلام شده از سوی فیلمسازان منطقی بود روز گذشته - 9 بهمن ماه 1391- با همین رقم طی نامه ای مکتوب به حوزه هنری اعلام شد و این سازمان به مدت ده روز فرصت دارد تا پاسخ مثبت یا منفی خود را درباره پرداخت این مبالغ به صاحبان فیلم ها اعلام کند. اگر این مبالغ پرداخت شد که موردی وجود ندارد اما اگر حوزه هنری حاضر به پرداخت این خسارت ها نشد قطعاً از سوی مراجع قضایی طرح دعوا خواهد شد.

به گفته ابتهاج، در بیان رقم خسارت وارد شده زیان های مالی و معنوی مورد توجه صاحبان فیلم ها بوده و این فیلمسازان نامه مکتوب خود توضیح داده اند که حوزه هنری در مورد فیلم هایی که با آن ها قرارداد نداشته است بارها در نشریات و شبکه های خبری علیه این فیلم ها موضع گیری کرده است و با این موضع گیری ها به حیثیت تجاری و فرهنگی فیلمسازان زیان وارد شده است بنابراین با ذکر موارد مصاحبه هایی که موجب خسارت فیلم ها شده میزان خسارت به صورت مادی مشخص شده است.

این وکیل سینمایی در پاسخ به این پرسش که آیا به لحاظ قانونی امکان دارد خسارت ها با پادرمیانی برخی مدیران و مسئولان به صاحبان فیلم ها پرداخت نشود، گفت: موضوع این اختلاف بین صاحب حق و کسی که پذیرفته ضرر و زیان را پرداخت کند مطرح شده است و هیچ مرجعی به لحاظ حقوقی نمی تواند این ادعا را مطرح کند که حقی متوجه صاحبان آثار نیست. ابتهاج در مورد روند پرداخت این خسارت ها توضیح داد: در مورد فیلم هایی که حوزه هنری با آن ها قرارداد اکران نداشته است پیش بینی می شود که مبلغی به عنوان خسارت پرداخت نشود و کار به مراجع قضایی کشیده شود.

منبع: شبکه خبری سینمای ایران

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 11 بهمن ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir