پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

تلگرام سینما قدس اردبیل

کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

اظهار نظرات تهیه کنندگان، کارگردانان و صاحب نظران سینما درباره انزوای بخش خصوصی در جشنواره فجر سی و یکم

سید جمال ساداتیان: اقدامات حوزه هنری جسارت را از تهیه کنندگان بخش خصوصی گرفته است

موتمن: احساس ناامنی در بخش خصوصی به وجود آمده است

فرزاد موتمن کارگردان سرشناس سینمای ایران که فیلم هایی چون «شب های روشن» و «صداها» را در کارنامه خود دارد در مورد علت عقب نشینی بخش خصوصی در سینمای ایران و حضور پر رنگ بخش دولتی در سال جاری به خبرنگار سایت جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت: این سیاست دولتی کردن سینما سیاستی است که چند سالی بود توسط نهادهای دولتی پیگیری می شد و امسال به نتیجه رسید.

فرزاد موتمن - کارگردان سینما

در واقع دولت مایل است سینمای مطلوب خود را تولید کند، سینمایی که به لحاظ مضمونی برای مدیران بی خطر هستند و برای ساخت و تولید این فیلم ها عملاً راه ها را کانالیزه کردند.  بخش خصوصی هم به دلیل شرایط نا پایدار اقتصادی و نبود چشم انداز روشن عملاً از ساخت و تولید فیلم کناره گیری کرده است چون سرمایه خود را در خطر می بیند.


محمدحسین فرحبخش: یکی از خنثی ترین دوره های جشنواره را سپری خواهیم کرد

حسین فرح بخش تهیه کننده با سابقه سینمای ایران در مورد علت دولتی شدن غالب فیلم های سینمای ایران در سال جاری به خبرنگار سایت جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت: اگر می بینید تولیدات سینمای ایران به سمت دولتی شدن رفته است به خاطر این است که مدیریت سینمای ایران در سال جاری خارج از سازمان سینمایی و  وزارت ارشاد بوده، دولت مایل است فیلم هایی را بسازد که بی بو و خاصیت باشد و به نوعی خنثی تلقی شود، در چنین شرایطی است که بخش خصوصی نیز از سینمای ایران کناره گیری می کند و فیلم هایی ساخته می شوند که سفارشی هستند و دغدغه مخاطب ندارند من تصور می کنم با شرایط پیش آمده سال اقتصادی بسیار بدی را در سال 92 شاهد خواهیم بود و بیشتر از هر چیزی نگران صاحبان سالن های سینما هستم که سال 1392 سال بسیار دشواری برای آنها خواهد بود.

محمدحسین فرحبخش - تهیه کننده و کارگردان سینمای ایران

فرح بخش در پایان از تأثیرات نهادهایی مثل حوزه هنری بر ساختار جشنواره فیلم فجر امسال می گوید: شک نکنید اتفاقاتی که امسال از ناحیه حوزه هنری برای سینمای ایران رخ داد سبب شد تا سازمان سینمایی و مدیران جشنواره فیلم فجر با احتیاط بیشتری جشنواره فجر را برگزار کنند و نتیجه این احتیاط قرار گرفتن فیلم های خنثی در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر بود، شک نکنید امسال یکی از خنثی ترین دوره های جشنواره فیلم فجر را سپری خواهیم کرد.


عبدالله علیخانی: بلاتکلیفی در سینمای ایران سبب شده بخش خصوصی از تولید کناره گیری کند

عبدالله علیخانی تهیه کننده با سابقه سینمای ایران در مورد علت افزایش چشمگیر تولیدات دولتی در سال جاری به خبرنگار سایت جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت: اتفاقاتی که از ابتدای سال توسط حوزه هنری رخ داد و سبب شد دو فیلم گشت ارشاد و خصوصی از پرده پایین کشیده شوند یک ناامنی را در بخش سرمایه گذاری در سینمای ایران توسط بخش خصوصی پدید آورد متأسفانه وزارت ارشاد هم آنگونه که باید پای پروانه نمایش و ساخت خود نه ایستاد و همه اینها سبب شد تا بخش خصوصی از سینمای ایران کناره گیری کند به نظر من بزرگترین عامل کناره گیری بخش خصوصی از سینمای ایران بلاتکلیفی است که همگی دچار آن شدیدم الان واقعاً نمی دانیم چگونه فیلم بسازیم که نه با ارشاد به مشکل بخورد و نه با نهادهای مثل حوزه هنری. نتیجه چنین رویکردی ساخت فیلم های خنثی دولتی بود که همگی آنها را قرار است در جشنواره امسال ببینم. تهیه کننده فیلم های خصوصی و کما در پایان گفت: قطعاً سال آینده به لحاظ اقتصادی برای سینمای ایران سال بسیار بدی خواهد بود، بخشی از سالن های سینما در کشور ما توسط بخش خصوصی اداره می شوند و در ماه های اخیر مشاهده کردیم که به دلیل افت شدید فروش فیلم ها چرخه اقتصادی این سالن ها هم با مشکل رو به رو شده به نظر من این مشکلات اقتصادی در سال آینده دو چندان خواهد شد چون عمده فیلم های تولیدی امسال آثار دولتی هستند که قابلیت جذب مخاطب را ندارند.


ساداتیان: اقدامات حوزه هنری جسارت را از تهیه کنندگان بخش خصوصی گرفته است

سید جمال ساداتیان تهیه کننده نام آشنا و شناخته شده سینمای ایران در مورد علل عقب نشینی سرمایه گذاران بخش خصوصی در سینما در سال 91 به خبرنگار سایت جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت: این روال دولتی بودن سینما از همان ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته، در ابتدای انقلاب به دلیل اینکه دولت قصد داشت سینما را نسبت به قبل از انقلاب بازسازی کند دست به تأسیس نهادهای مثل بنیاد سینمایی فارابی زد که رسالتشان کمک مالی به پروژه های سینمایی بود اما این روال معطوف به سال های ابتدای انقلاب نشد و  تا به امروز این روال نیمه دولتی بودن ادامه داشت. همین عامل به نظر من سبب شد تا بخش خصوصی آنچنان که باید در عرصه تولید حضور نداشته باشد. اما آن چیزی که سبب شد تا سال 91 بخش خصوصی غیبت محسوسی داشته باشد اقدامات حوزه هنری بود که موجب ترس تهیه کنندگان بخش خصوصی شد. به هر حال سینما هنر گرانی است و الان تولید یک فیلم سینمایی چیزی حدود یک میلیارد تومان هزینه به همراه دارد. طبیعتاً سرمایه گذاری که از سرنوشت محصولش اطلاع ندارد هرگز دست به سرمایه گذاری در سینما نمی زند.

سید جمال ساداتیان - تهیه کننده بخش خصوصی سینمای ایران

به نظر من اقدام حوزه هنری سبب شد تا بخش خصوصی در سال 91 زمین گیر شود و جسارت از او گرفته شود در کل فکر می کنم حوزه هنری تیر خلاص را به پیکره سینمای بخش خصوصی زده است. تهیه کننده «به رنگ ارغوان» و «دایره زنگی» سخنان خود را چنین به پایان می رساند: من تا زمانی که خودم یک اثر هنری را نبینم نمی توانم در مورد کیفیت آن اظهار نظر کنم و نظرم را هرگز قائل به دیدگاه دیگران بنا نمی گذارم اما از خبرهای که می شنوم و صحبت های که در جلسات مختلف داریم اینگونه بر می آید که سال آینده به لحاظ اقتصادی سال مطلوبی برای سینمای ایران نیست، البته من امیدوارم این صحبت ها جنبه اغراق داشته بود و ما در جشنواره فجر امسال با فیلم های با کیفیت و در عین حال پر فروش رو به رو باشیم.


مازیار فکری ارشاد: تهیه کنندگان تضمینی برای فروش ندارند

مازیار فکری ارشاد منتقد برجسته سینمای ایران در مورد علل عقب نشینی سرمایه گذاران بخش خصوصی در سال 1391 به خبرنگار سایت جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت: دلیل اصلی این عقب نشینی به ظن من عدم تضمین سرمایه گذاری در سینمای ایران است، به طور شفاف تر تهیه کنندگان بخش خصوصی سینمای ایران به دلیل رکود اقتصادی سینما در سال جاری تصمیم به کنارگیری از تولید گرفته اند و همین عامل باعث شد تا عمده تولیدات سینمای ایران امسال توسط بخش دولتی ساخته شود.

مازیار فکری ارشاد - منتقد سینما

فکری ارشاد، در پایان از آینده اقتصادی سینمای ایران می گوید: من فیلم های جشنواره امسال را ندیدم اما از طریق اخباری که به گوش می رسد و اطلاعاتی که از داستان برخی فیلمها دارم تصور می کنم به جز تعدادی اندک از فیلم ها که قابلیت فروش دارند مابقی با شکست تجاری رو به رو خواهند شد.


علیرضا رئیسیان: رفتارهای حوزه هنری باعث عقب نشینی سرمایه گذاری بخش خصوصی شده است

علیرضا رئیسیان تهیه کننده و کارگردان صاحب نام سینمای ایران در مورد علل عقب نشینی سرمایه گذاران بخش خصوصی از سینمای ایران به خبرنگار سایت جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت: دو علت اصلی برای این عقب نشینی وجود دارد. اول سیاست های غلطی بود که معاونت سینمایی از اوایل دهه هشتاد آغاز کرد و در این سیاست سینما را به دو گونه دولتی و عامه پسند تبدیل کرد در این بین سینمای استاندارد دغدغه مند که حرفی برای گفتن داشت حذف شد و دوم رفتارهای نهاد های عمومی مثل حوزه هنری در سال جاری که با پایین کشیدن برخی فیلم ها عملاً باعث ترس سرمایه گذاران بخش خصوصی شده است. من تصور می کنم با توجه به اخباری که می رسد سال 1392 به لحاظ اقتصادی سال بسیار بدی برای سینمای ایران باشد چون فیلم هایی که آماده اکران هستند اغلب قصه های پر کششی را ندارند و دارای جذابیت آنچنانی برای مخاطب عام نیستند.

منبع: شبکه خبری سینمای ایران

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 12 بهمن ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir