پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

روز گذشته اعضاي شوراي مركزي كانون پخش كنندگان سينما با رئيس سازمان سينمايي ديدار كردند

بازگشت تجهيزات ديجيتالي به سينماها براي اكران نوروزي

در حالي كه جمع‌ آوري تجهيزات پخش ديجيتال از سالن ‌هاي سينما انتقاد سينماداران را به همراه داشته با مساعدت سازمان سينمايي و فارابي قرار شد براي اكران نوروزي سينماها به امكانات ديجيتال تجهيز شوند.

باني ‌فيلم آنلاين: از زمان آغاز سی و یکمین جشنواره فیلم فجر یکی از مسائلی که در اغلب رسانه ‌ها بازتاب زیادی داشت، قضیه پخش دیجیتالی آثار شرکت ‌کننده در این جشنواره بود. برای اولین بار دیجیتالی شدن سیستم پخش، واکنش ‌هایی مختلف را به دنبال داشت. عده‌ای از سینماگران از این رویکرد که همگام با سینمای دنیا است استقبال کردند و عده‌ای دیگر انجام شتابزده این حرکت را به ضرر کیفیت پخش آثار به لحاظ نور و رنگ و غیره دانستند.

سایت رسمی سینما قدس اردبیل

یکی از شعارهایی که از طرف دبیر جشنواره و مدیریت سازمان سینمایی بسیار به آن پرداخته می‌شد دیجیتالی شدن سیستم پخش سینماها بود که این شعار و رویکرد سینمایی نوید دستاوردی را به سینما می‌داد تا شاید سیستم پخش دیجیتال هدیه سی و یکمین جشنواره فیلم فجر به امکانات سخت افزاری سینما باشد. با شروع جشنواره و اکران آثار سینمایی به شکل دیجیتال، خیال همه کسانی که از بی ‌کیفیتی پخش آثار سینمایی با این سیستم نگران بودند راحت شد. پخش دیجیتالی آثار کیفیت نور و رنگ فیلم‌ها را کم نکرده بود، بلکه کاملاً خوب و مناسب ‌تر از سیستم آنالوگ ارائه می‌شد.

این سیستم پخش که یکی از محاسن جشنواره فیلم فجر امسال به حساب می‌آمد متأسفانه مقطعی بود و با پایان جشنواره کلیه سیستم و تجهیزات پخش دیجیتال از سینماها جمع آوری شده و با استناد بر اینکه مالکیت این تجهیزات متعلق به موسسه رسانه‌های تصویری و سازمان سینمایی است از سالن‌های سینما پس گرفته شده و در حال حاضر دوباره مانند پیش سیستم آنالوگ راه افتاده است. هر چند ديشب با خبر شديم با مساعدت سازمان سينمايي و فارابي براي اكران نوروزي سينماها به امكانات ديجيتال تجهيز خواهند شد.

با كمبود پوزتيو، ديجيتالي شدن يك ضرورت است

محمد قاصد اشرفي، رئیس انجمن سينماداران  درباره جمع ‌آوري سيستم‌هاي ديجيتال از سالن‌ها به «باني فيلم» گفت: من قبلاً هم اعلام كرده بودم كه سيستم ‌هاي ديجيتالي كه براي برگزاري جشنواره در اختيار سالن ‌ها قرار گرفته بود درست بلافاصله بعد از پايان جشنواره جمع‌آوري شد، در حالي كه ما فكر مي‌كرديم در اختيار كامل سالن‌ ها قرار گرفته و بارها مراتب تشكر را به جا آورديم. اين اقدام به بهبود كيفيت نمايش فيلم‌ها انجاميد، اما حيف كه ادامه پيدا نكرد و در آخرين روز برگزاري جشنواره آمدند و به صورت شبانه دستگاه‌ ها را جمع ‌آوري كردند و اين رفتار موجب تعجب ما شد.

مدير سينما ماندانا در ادامه افزود: در حال حاضر درآمد سالن‌ ها به گونه ‌اي است كه در مخارج روزانه خود درمانده‌اند. همه سالن‌ ها براي مجهز شدن به آپارات 35 ميليمتري هزينه زيادي را صرف كرده‌اند و ديگر توان پرداخت مبالغ سنگين ‌تر وجود ندارد. ضمن اينكه كمبود پوزتيو در سراسر دنيا احساس مي‌شود و جايگزين شدن ديجيتال اجتناب ‌ناپذير است. فكر مي‌كنم تأمين بودجه برقراري سيستم ديجيتال بر عهده وزارت ارشاد است و به حق، هيچ سالني توانايي پرداخت چنين هزينه سنگيني را ندارد.

اشرفي همچنين تأكيد داشت: واقعيت اين است كه همه سالن‌هاي سينمايي كشور براي ما حائز اهميت هستند، اما اگر بناست خود سالن‌ها اقدام به خريداري اين تجهيزات كنند، بايد دست‌كم براي سينماهاي خصوصي به شكل رايگان باشد. واردات اين وسايل با بودجه دولت صورت گرفته و خريداري دوباره اين امكانات توسط هر سالن، در شرايط فعلي دور از انصاف است. ما قادر به پرداخت حقوق پرسنل نيستيم. در همين مدت اخير من شخصاً 250 ميليون تومان براي خريد آپارات هزينه كردم و پرداخت هزينه ديگر، واقعاً در حد توانايي ما نيست.

پرداخت يارانه براي خريد سيستم ديجيتال را قبول نكردند

رضا سعيدي ‌پور درباره همين موضوع به «باني فيلم» گفت: همه چيز براي جشنواره تدارك ديده شده بود و درست بلافاصله پس از پايان آن، همه تجهيزات را در فارابي انبار كردند. وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا صحيح است كه اين وسايل در حال حاضر بدون استفاده انبار شود، گفت: اين سؤال را از كساني بپرسيد كه براي جشنواره اين سيستم را برقرار كردند و پز خريد آن را هم حسابي دادند. آقايان شمقدري و ميرعلايي و عليزاده بايد پاسخگو باشند. سعيدي‌پور در ادامه افزود: براي هر ست سيستم ديجيتال بايد 50 ميليون هزينه شود  و با اين حساب ما براي مجموعه آزادي بايد 250 ميليون تومان بودجه اختصاص بدهيم. چنين چيزي هيچ توجيه اقتصادي براي هيچ سالن سينمايي ندارد.

مديريت سينما آزادي همچنين بيان كرد: در همه جاي دنيا سالن‌هاي سينمايي بخش كوچكي از هزينه ‌ها را متقبل مي‌شوند و بيش از 90 درصد از مخارج بر عهده نهادهايي غير از خود سالن‌ هاست. در كشور ما 70 درصد توسط دولت پرداخت مي‌شد و 30 درصد، سهم سالن‌ها بود. بعد از جشنواره هم ما اين طور عنوان كرديم كه ما اين 30 درصد را تقبل مي‌كنيم و شما 70 درصد سوبسيد را به ما اختصاص دهيد كه مورد موافقت آنها قرار نگرفت.

ديجيتالي كردن سينما وظيفه ارشاد است

سيروس يگانه، مدير سينما آفريقا در خصوص محروميت سالن ‌هاي سينمايي از سيستم ديجيتال به «باني فيلم» گفت: اين سيستم‌ها بعد از جشنواره جمع‌آوري شد و قرار بود مبلغي را تعيين كنند و به ما اعلام شود تا براي خريد آن برنامه‌ريزي كنيم، اما موضوع اينجاست كه سينما در حال حاضر فروش ندارد و نمي‌توان از سينماها توقع چنين خرجي را داشت. وي در ادامه افزود: البته سالن ‌ها از كيفيت لازم برخوردار هستند و آپارات فعلي صدا و تصوير قابل ‌قبولي را به مخاطب عرضه مي‌كند، اما اگر بنا باشد همه سالن ‌ها به ديجيتال مجهز شوند، اين وظيفه ارشاد است كه قدم جلو بگذارد، چون اين وزارت است كه متولي سينماست.

پخش دیجیتال خیالمان را آسوده می‌کرد

اسماعیل‌ هویدا مدیر سینما بهمن در این باره به سوره سینما گفت: در طول جشنواره فجر خیال آسوده ‌تری برای پخش آثار نسبت به سال ‌های گذشته داشتیم. کیفیت پخش به مراتب بالاتر از سالهای پیش بود. اما متأسفانه این دستاورد جشنواره سی و یکم دوام نداشت و با پایان جشنواره تمام سیستم و تجهیزات از سینماها جمع آوری شد. بهتر بود مقداری از هزینه این سیستم‌ ها را به صورت یارانه ای حساب می‌کردند و مقداری را از سینمادارها می‌گرفتند. اما ما هرچه اصرار کردیم بی فایده بوده است. در اغلب کشورهای صاحب سینما در جهان سیستم پخش آنالوگ کاملاً منسوخ شده و تمام سالن‌ های سینمایی پخش دیجیتالی انجام می‌دهند. همگام بودن سالن ‌های سینمایی ایران با سینمای جهان شاید یک نگاه ایدآلیستی باشد و فعلاً دور از دسترس، اما جالب است که در همین حد کار گذاشتن سیستم پخش دیجیتال در سالن‌ های اغلب فرسوده موجود در ایران هم کم کاری می‌شود.

پخش دیجیتال کیفیت جشنواره فیلم فجر را بالا برد

امیرهوشنگ پاسبانیان مدیر سینما استقلال در این باره می‌گوید: سیستم پخش دیجیتال یک ایده‌آل برای سینما است. کیفیت پخش این سیستم مطمئناً در جذب مخاطب تأثیرگذار است. در طول جشنواره امسال شاهد بودیم که آثار به نحوه بهتری از این طریق به مخاطبان عرضه می‌شود.

وی افزود: بعد از پایان جشنواره ستاد فنی خواستند که سیستم پخش دیجیتال را از سینما فرهنگ جمع کنند که خوشبختانه تا به حال با مذکراتی که انجام دادیم هنوز آنها را نبردند و قرار است طی دریافت مبلغی مالکیتشان را به سینما بدهند. اما می‌دانم که بسیاری از همکارانم توانایی مالی نداشتند و تجهیزات به طور کامل پس از جشنواره جمع شده است.

کمبود مواد خام که اغلب باید از شرکت‌ های خارجی خریداری شوند در وضعیت اقتصادی کنونی کشور، برای صاحبان آثار و سینمادارها و پخش کننده‌ ها سیستم پخش دیجیتال می‌تواند کاملاً مقرون به صرفه‌ تر از سیستم آنالوگ باشد.

سازمان سینمایی بخشی از هزینه دیجیتالی شدن سالن‌ها را بپردازد

عبدالله علیخانی تهیه‌کننده و مدیر سینما «عصرجدید» نيز  گفت: سینما عصر جدید در طول جشنواره فیلم فجر امسال نمایش فیلم‌های جشنواره را در دستور کار خود نداشت. طبیعتاً سیستم پخش دیجیتال نیز برای ما نصب نشد اما از آنجا که در شرایط کنونی هر کپی نگاتیو هزینه ‌ای حدود ۲ میلیون تومان برای پخش آنالوگ آثار صرف می‌شود واقعاً به صرفه نیست و همچنین دیگر مواد خام و پوزیتیو و... تولید نمی‌شود و وارداتی نیز صورت نمی‌گیرد.

وی گفت: حالا که بحث است سیستم پخش سینماها دیجیتالی شود، چرا باید تنها محدود به زمان جشنواره فیلم فجر باشد. من اگر جای همکارانم بودم نمی‌گذاشتم تجهیزات را از سینما جمع کنند چرا که سازمان سینمایی وظیفه‌ای نسبت به مطالبات سینماها دارد و باید به صورت یارانه ‌ای و توافقی مسئله دیجیتالی شدن سالن‌ها را حمایت کند. می‌توان گفت بخشی از وظایف سازمان سینمایی و وزارت ارشاد مبنی بر تجهیز کردن امکانات سخت افزاری سینماها است. درست است که هر کدام از سیستم‌ های پخش دیجیتال حدود ۵۰ میلیون هزینه برده‌اند اما درست نیست که این امکانات در انبارها تا سال آینده و شروع جشنواره بعدی خاک بخورند. در صورتی که هزینه کلی دیجیتالی شدن پخش سینماها شاید بودجه‌ای کمتر از ساخت آثار به اصطلاح فاخر اما کم اهمیت داشته باشد. شاید بهترین اتفاق اهدای این سیستم‌ها به سالن‌ های سینما است و انجام توافقات مالی با سینمادارها. شعار دیجیتالی شدن جشنواره فیلم فجر باید تداوم داشته باشد تا سینماگران منتظر دستاوردی فنی برای سینمای ایران باشند.


بازگشت تجهيزات ديجيتالي به سينماها براي اكران نوروزي

روز گذشته اعضاي شوراي مركزي كانون پخش كنندگان سينما با رئيس سازمان سينمايي ديدار كردند. به گزارش باني فيلم، در اين نشست پيرامون قيمت بالاي كپي ها بحث و تبادل نظر شد و در پايان با دستور شمقدري قرار بر اين شد براي اكران نوروزي و كمك به سينماها قيمت كپي فيلم‌ها افزايش پيدا نكند. در اين جلسه همچنين قرار شد فيلم هاي اكران نوروز به صورت ديجيتال در سينماها به نمايش در بيايد؛ اين اتفاق در حالي قرار است بيفتد كه بعد از پايان جشنواره فيلم فجر فارابي تجهيزات ديجيتال براي نمايش فيلم ها را از سينماهاي نمايش دهنده جشنواره جمع آوري كرده بود. ظاهراً قرار است 40 سينما بار ديگر به تجهيزات ديجيتال مجهز شود. 

منبع: روزنامه سینمایی «بانی فیلم»

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 23 اسفند ماه 1391
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir