پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

اکران «گذشته» همزمان با جشنواره کن در سینماهای فرانسه آغاز می‌شود

تبریک به اصغر فرهادی

اگرچه انتظارش می رفت که آخرین ساخته فرهادی، فیلمساز خوش فکر و بسیار مطرح ایرانی در صحنه بین‌المللی، اثر موفقی از کار در آید. اما تا لحظه ای که فیلم را به چشم خودمان ندیده بودیم همواره این دلشوره وجود داشت که مبادا ساختن «گذشته» در کشوری بیگانه (فرانسه) و به زبان فرانسه با هنرپیشگان این کشور، موفق از کار درنیاید!

این دلشورگی بیشتر از آنجا ناشی می شد که تعدادی از کارگردانان مهم آسیا ئی مثل «تسانگ مینگ لیا نگ»، «هوسیاسن»، «لویه» و حتی از ایران که در اروپا فیلم ساخته بودند، هیچکدام آن چنان موفق نبودند مگر سهراب شهید ثالث. در سال های گذشته در بسیاری از نوشته های منتقدان فرانسوی می خواندیم که آثاری که این کارگردانان در کشورهای خود ساخته اند خیلی موفق بوده اما آثارشان که در غرب ساخته اند یا با شکست مواجه شدند و یا در بهترین حالتش خیلی متوسط از کار درآمده بودند. 

نمایی از فیلم سینمایی گذشته ساخته اصغر فرهادی

حالا که فیلم فرهادی را در جلسه ای دیدیم، نفس راحتی می کشیم که او سربلند از کارش درآمده و به یقین می توان ادعا کرد که «گذشته» در بین بیست فیلم مسابقه کن امسال، یکی از ده فیلم مطرح هم خواهد شد. اینکه در نهایت چه جایگاهی خواهد یافت؛ باید منتظر شد و دید بقیه فیلم ها چه خواهند کرد!

در «گذشته» همچون فیلم «جدائی نادراز سیمین» رابطه خانوادگی چند نفراز طبقه متوسط و درگیری های عاطفی،خانوادگی آنها مطرح می شود که مردی ایرانی (احمد، با بازی خوب علی مصفا، شوهر سابق یک زن فرانسوی بنام ماری) باید بعد از چهار سال جدائی و ترک فرانسه، از تهران به پاریس باز گردد تا مراحل اداری و کاغذبازی های طلاق خودشان را به اتمام برساند و ماری بتواند با شخص دیگری ازدواج کند. در این فاصله که احمد غایب است، ماری که در داروخانه کار می کند با مرد دیگر فرانسوی (سمیر، با بازی طاهر رحیم، که در مغازه خشگشوئی کار می کند) آشنا شده که وی دارای زن و یک پسر کوچک هم می باشد. این دو سخت به هم علاقمند شده اند. از سوی دیگر، ماری (با بازی خوب  برنیس بژو) نیز دو دختر دارد. احمد در رابطه با این دو خانواده، تلاش دارد به نوعی به آنها یاری رساند. کنکاش در گذشته اینها، مسائلی را رو می کند که در زندگی روزمره آدم های اطرافمان هم می توان سراغ گرفت. هیچ قهرمان پروری یا مسائل حاد و شگفت انگیز غیر مترقبه ای، جدا از درام های خانوادگی روزمره، در فیلم رخ نمی دهد اما پیچیدگی آدم ها در شرایط خاص، عواطف و احساسات شخصیت ها را دگرگون می کند. سوء ظن های کوچک، دردسرآفرین می شوند... اگرچه این فیلم هیچ ربطی به فیلم های وسترن ندارد، اما آمدن احمد، تنها، به شهر (پاریس، که شهر او نیست) و باعث به هم ریختن مسائلی از گذشته دو خانواده، و سپس ترک شهر، باز هم تنها، یادآور خط ستون فقرات سناریوهای وسترنی است!! 

داستان فیلم به تمامی در پاریس و حومه آن اتفاق می افتد، اما کارگردان افسون این شهر و زیبائی های توریستی آن نشده است و دوربین کارگردان بسیاری از صحنه ها در داخل مکان ها، مثل مغازه خشکشوئی،  داروخانه و منزل ها می گذرد متمرکز شده است. صحنه آخر که در بیمارستان است، سمیر به سراغ همسر اصلی اش که دست به خودکشی زده و در کماست بر بالین او می رود که صحنه ای بسیار گیراست. هنگامی که اندک اندک دوربین، به دست های زن و شوهر نزدیک می شود و مدت ها نظاره گر آن است، حالتی از یک تابلو نقاشی را در ذهن بیننده تلاقی می کند.

نمایی از فیلم سینمایی گذشته ساخته اصغر فرهادی

اصغر فرهادی

نمایی از فیلم سینمایی گذشته ساخته اصغر فرهادی

مدت زمان فیلم دوساعت و ده دقیقه است که همچون فیلم قبلی فرهادی، تعلیق در آن به خوبی عمل می کند و هر لحظه که می گذرد تماشاگر اطلاعات جدیدتری به دست می آورد. البته از آنجا که کارگردان احتمالاً نگرانی این را داشته که ممکن است تماشاگر نکته ای را نفهمیده باشد، گاه اطلاعات داده شده را به شکل دیگری تکرار می کند یا صحنه ای را کش می دهد - که البته خیلی جزئی است- به عنوان مثال وقتی که سمیر، کارگر خود، دختری که بدون کارت کار در خشکشوئی استخدام کرده، به خاطر سوء تفاهمی که پیش آمده، بیرون می کند، دوبار برای تفهیم به او، در بیرون مغازه به دنبال او می رود تا توضیح دهد و از دل او در آورد، که این قسمت به نظر زیادی می رسد و تماشاگر آن را قبلاً فهمیده بود. یا در خشکشوئی، زمانی دیگر، وقتی که سمیر پسر کوچک خود را می خواهد راهی جای دیگری بکند تا راحت بتواند با ماری درباره مسائل خودشان صحبت کند، به راحتی می توانست کات بزند به پرده کرکره که از داخل مغازه وی آن را پائین می کشد. در اینجا، صحنه ای که دوباره با پسرش صحبت می کند تا او را راضی کرده به بیرون بفرستد، به نظر اضافه می آید. البته خوانندگان محترم این مقاله خواهند گفت در هر فیلمی می توان به چنین نکات کوچکی انگشت گذاشت!! که البته حق با آنهاست و این خرده گیری ها چیزی از ارزش کار خوب اصغر فرهادی کم نمی کند. سناریو «گذشته» کمی حالت «عروسک های روسی» را دارند که وقتی آن را باز می کنی باز هم عروسک کوچکتری درون آن هست و درون این یکی باز عروسک کوچک دیگری می توان یافت. 

میزانسن ها، بازی گرفتن از هنرپیشگان و به ویژه از کودکان و نوجوانان فیلم، فرهادی را به عنوان فیلمسازی مسلط  مطرح می کند که توانسته ترکیب خوب و هوشمندانه ای از یک فیلم منتقدپسند و در عین حال تماشگر عام پسند را به وجود آورد. این فیلم محصول کشور فرانسه است که «کمپانی ممنتو» آن را تهیه کرده و از ایتالیا کمپانی «بیم» هم در آن سرمایه گذاری کرده است.

طبق آخرین خبر که در هفته نامه «فیلم فرانسه» چاپ شده ساخت فیلم، 14 میلیون یورو هزینه برداشته شده است. این هزینه ها در فیلم چندان به چشم نمی آید اما به خاطر اینکه بسیاری از صحنه ها در دکور ساخته شده فیلمبرداری شده اند و در ضمن مدت تدارکات بسیار طولانی بوده و مدت فیلمبرداری نیز پنج ماه به طول انجامیده طبیعتاً هزینه را بالا برده است.

نمایی از فیلم سینمایی گذشته ساخته اصغر فرهادی

 آیا «گذشته» می تواند بیشتر از موفقیت فیلم قبلی ( جدائی نادر از سیمین) که یک میلیون تماشاگر در فرانسه داشت مردم را روانه سینماها کند؟ آینده، آن را مشخص خواهد کرد! باید منتظر بود و آرزوی توفیق برای آن کرد... این فیلم همزمان در جشنواره کن، بر پرده سینماهای فرانسه می آید و از هم اکنون آفیش های آن در خیابان ها و مترو های پاریس دیده می شود.

در این فیلم برخی از همکاران اصغر فرهادی ایرانی هستند از جمله علی مصفا و بابک کریمی، (که مغازه دار است و نقش کوتاهی به زبان فارسی دارد که با احمد آشناست) محمود کلاری (فیلمبردار)، دانا فرزانه پور (صدا بردار)، مریم نراقی (دستیار کارگردان)، معصومه لاهیجی (مترجم سناریو و مترجم برای بازیگران فرانسوی) و نکته جالب دیگر این است که دو بازیگر فرانسوی فیلم هم اصلیت غیر فرانسوی دارند؛ برنیس بژو اصلیت آرژانتینی دارد و طاهر رحیم عرب تبار است. 

منبع: باني ‌فيلم آنلاين | محمد حقیقت | پاریس

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 20 اردیبهشت ماه 1392
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir