پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

آمران و مشاوران این اتفاق در حوزه و مدیران و مسئولان صنفی، که از عهده استیفای حقوق هنرمندان برنیامدند استعفا کنند

بیانیه سازندگان شش فیلم تحریمی حوزه پس از اکران ششمین فیلم

مراسم اکران ششمین فیلم تحریم شده توسط حوزه هنری، در موزه سینما و با حضور سازندگان این فیلم‌ها برگزار شده و پیش از نمایش آخرین فیلم تحریمی، پل چوبی، بیانیه سازندگان این شش فیلم خوانده شد. کافه سینما این بیانیه را منتشر می‌کند:

«یک سال پیش، در روزهای آخر تابستان سال 1391، مدیران حوزه هنری مرتکب اشتباه بزرگی شدند. آنها طی اقدامی بی ‌منطق، تنگ‌ نظرانه و غیرقانونی، تصمیم گرفتند شش فیلم از تولیدات سینمای ایران را تحریم، و از اکران آنها در سینماهای خود ممانعت کنند.

بیانیه سازندگان شش فیلم تحریمی حوزه پس از اکران ششمین فیلم

تک ‌تکِ این شش فیلم به شکلی قانونی و حرفه‌ ای تولید شده بودند. هر شش فیلم پروانه ساخت و نمایش داشتند و سازندگانشان برای اهل سینما چهره‌ هایی آشنا بودند. اما مدیران حوزه به تحریم این فیلم‌ها اکتفا نکردند. آنها هم به شکل علنی، در مطبوعات و رسانه ‌ها، و هم پشت درهای بسته و از خلال رایزنی‌ های متعدد، اقدام به پرونده سازی علیه این فیلم‌ ها کردند. گفتند این فیلم‌ ها ضداخلاقند و نباید دیده شوند. گفتند مردم به آنها پشت خواهند کرد. گفتند مجوزی که به این فیلم‌ها داده شده باید پس گرفته شود. آنها حتی شایعه لغو این مجوزها را منتشر کردند و به این عملکرد خود مفتخر بودند.

تنها وجه اشتراک سازندگان این شش فیلم، حضور آثارشان در لیستِ سیاهِ حوزه بود. این لیست شامل طیف وسیعی از سینماگران می‌شد و به شیوه ‌ای طراحی شده بود که مانع شکل‌گیری هرگونه اتحاد معنادار بین این فیلمسازان بشود. اما این اتحاد در اوج ناباوری مدیران حوزه شکل گرفت و تا یک سال بعد، تا امروز، همچنان پایدار مانده است. اعضای این گروه دست به دست هم دادند، در مقابل یکی از بزرگترین هجمه ‌ها علیه تولیدات فرهنگی این کشور ایستادگی کردند، و تک ‌تک فیلم‌ هایشان را با موفقیتی چشمگیر به نمایش عمومی درآوردند.

امروز ما اکرانِ عمومیِ ششمین فیلم از فیلم‌ های تحریم شده توسط حوزه هنری را جشن می‌گیریم. خوشحالیم که ثابت کردیم اراده صنفیِ سینماگران این کشور تا این حد مقتدرانه و تأثیرگذار است. خوشحالیم که ثابت کردیم مدیران غیرحرفه‌ای در مقابل عزم هنرمندان چاره‌ای جز تسلیم ندارند. خوشحالیم که ثابت کردیم قانونمداری و صبوری اهل فرهنگ موجب سرافکندگیِ عناصر خودرای می‌شود.

ما مأموریتی را که یکسال پیش به عهده گرفتیم امروز به پایان می‌بریم، ولی همچنان نگرانیم. نگرانیم که اتفاقات سال گذشته درس عبرتی کافی برای مدیران حوزه هنری و دیگر مدیران عرصه فرهنگ نشده باشد. به این دلیل، برآیند تجربیات این حرکت صنفیِ موفق را در قالب پنج درخواست مشخص ارائه می‌کنیم:

1)      ما خواستار استعفای دسته جمعی آمران و مشاوران این تحریم در حوزه هنری هستیم. مسئولان این اقدام ضد فرهنگی طی این سالها نشان داده‌اند که ظرفیت صیانت و مدیریت در عرصه فرهنگ را ندارند. دوران موسوم به تدبیر و امید، دوران خداحافظی با استبداد فرهنگی است. استعفای این آقایان، از نظر ما، اولین گام در راه ایجاد اعتماد دوباره بین سینمای ایران و حوزه هنری است. در ادامه، از مدیر آتی سازمان تبلیغات اسلامی تقاضا می‌کنیم به هنگام انتصاب مدیران حوزه، خاطره‌ی تلخِ شکستِ مدیرانِ فعلی را در ذهنشان مرور کنند و تاریخ را تکرار نکنند.

2)      از مدیران و مسئولان صنفی که در قبال این تحریم سکوت کردند و ما را تنها گذاشتند می‌خواهیم که از فعالیت‌ های صنفی در حوزه سینما کناره ‌گیری کنند. شما نماینده صنفی ما بودید، ولی در سخت‌ترین دوران به ما پشت کردید و از دفاع علنی از حقوق ما سر باز زدید. شما به نفسِ مفهومِ صنف‌گرایی خیانت کردید و دیگر نمی‌توانید نماینده صنف ما باشید.

3)      از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت محترم سینمایی تقاضا می‌کنیم به هنگام مشاوره با مدیران حوزه هنری و کسانی که خود را به عنوان مدیران اصناف سینما معرفی می‌کنند، مفاد کلیدی این بیانیه را در نظر بگیرند. اعتمادِ بدنه سینمای ایران از این دو گروه سلب شده است.

4)       بخش عمده‌ای از فعالیت ‌های صنفی سازندگان این شش فیلم با دوران تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری همزمان بود. به این دلیل، هرگونه اعتراض از جانب ما به عملکرد شهردار تهران در قبال مسئله سینما آزادی می‌توانست موجب بروز سوء تفاهم شود. ما سکوت کردیم، اما سکوت ما هرگز نشانه رضایت نبود. بارها و بارها، از کانال ‌های مختلف، از شهردار محترم تهران، جناب قالیباف و معاونین ایشان، تقاضا کردیم تا به مسئله سینما آزادی توجه کنند، اما گویا توجه به خواسته‌ های ما با برنامه‌ های سیاسی ایشان سنخیتی نداشت و شکوائیه‌ های ما بی‌ جواب ماند. از شهردار آینده و همچنین از اعضای جدید شورای شهر تقاضا داریم اجازه ندهند سینماهای شهرداری تهران، که سرمایه ‌های عمومی شهروندان تهران هستند، به عنوان اهرمی برای پیشبرد اهداف سیاسی جناح ‌ها به کار گرفته شوند. حوزه هنری ظرفیت مدیریت سینماهای کشور – و به خصوص سینما آزادی – را ندارد. این سینماها باید از حوزه هنری پس گرفته شوند و توسط مدیرانِ مدبّر اداره گردند.

5)      در سال گذشته ما برای جبران خسارتی که سوء مدیریت حوزه هنری بر سرمایه ما وارد کرده بود، شکایتی حقوقی علیه مدیران حوزه تنظیم کردیم، ولی روند این شکایت پس از مذاکراتی که بین سازمان سینمایی و حوزه هنری انجام گرفت، برخلاف میل ما و بدون اطلاع ما، به مصالحه و توقف منجر شد. ما از وزیر محترم ارشاد و معاونت محترم سینمایی تقاضا می‌کنیم تا این پرونده را بازگشایی کرده و به شکایات قانونی ما از حوزه هنری رسیدگی کنند.

در پایان وظیفه خود می‌دانیم که از همه‌ سینماگران، منتقدین، خبرنگاران و، از همه مهمتر، سینمادوستان عزیزی که در این مسیر پر افت و خیز در کنار ما ماندند، از اکران هر شش فیلم ما استقبال کردند، و صدای اعتراض ما را، بلندتر و رساتر از آنچه می‌شد تصور کرد، همه جا منعکس کردند، صمیمانه تشکر کنیم. ما بدون حمایت و دلگرمی شما به اینجا نمی ‌رسیدیم. هر یک از ما گلی را در دروازه حوزه هنری کاشتیم و بازی را شش بر صفر بردیم، ولی همه پاس‌ های گل را شما دادید! از تک ‌تک شما ممنونیم. با شما عهد می‌بندیم که در آینده، با همین اقتدار و سربلندی، علیه مدیریت خودسرانه و متفرعنانه در حوزه فرهنگ کنار شما باشیم.

به امید دیدار در نمایش فیلم‌های بعدی:

سازندگان شش فیلم تحریمی: مرتضی شایسته، مصطفی شایسته (من همسرش هستم)، غلامرضا موسوی، فریدون جیرانی (من مادر هستم)، رضا کاهانی (بی‌خود و بی‌جهت)، مانی حقیقی (پذیرایی ساده)، سید جمال ساداتیان، پیمان معادی (برف روی کاج‌ ها)، علی سرتیپی، مهدی کرم‌پور (پل چوبی).»

منبع: سایت سینمایی کافه سینما

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 10 شهریور ماه 1392
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir