پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

در اولین نشست کارگروه سینمایی با حضور ایوبی چه گذشت؟

دیجیتالی کردن سینماها مطرح شد

اولین نشست کارگروه سینمایی با موضوع «پخش و نمایش» در شرایطی برگزار شد که مصوبه اخیر شورای مرکزی پخش ‌کنندگان با استقبال و اعتراض برخی سینماگران روبه رو شده است.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عصر سه شنبه، 14 آبان‌ ماه نشستی با حضور رئیس سازمان سینمایی برگزار شد و جمعی از سینماگران و سینمادارانی که در این نشست شرکت کرده بودند، مسائلی را مطرح کردند.

علیرضا داوودنژاد یکی از حاضران در این نشست با تأکید بر اینکه رئیس سازمان سینمایی مسائل سینما را تقریباً شناسایی کرده است‌ به ایسنا گفت: در این جلسه مباحثی درباره بازار کالاهای فرهنگی که اکنون در ایران تقریباً ویران شده است و باید دوباره بازسازی شوند‌، درباره وضعیت سالن‌ های نمایش، به روز کردن، استاندارد کردن و دیجیتالی کردن ‌آنها مطرح شد.

حجت الله ایوبی - رئیس سازمان سینمایی

او بیان کرد: همچنین درباره وضعیت پخش فیلم‌های سینمایی مطالبی گفته شد‌ و به این موضوع هم اشاره شد که با توجه به ظرفیت‌ های نمایشی و محدودیت‌ در ظرفیت ‌های نمایشی درآمدزا می‌توان تعریف تازه ‌ای را از پخش ارائه کرد و روابط جدیدی را بین تولید،‌ توزیع و نمایش به وجود آورد. داوود نژاد با بیان اینکه قرار است این جلسات ادامه داشته باشد‌، گفت: آقای ایوبی فهرستی را از مسائل مختلف تهیه کرده و تقریباً می‌شود گفت به مشکلاتی که سینما به آن مبتلا است‌، آگاه است. وی با بیان اینکه این جلسه به دعوت سازمان سینمایی صورت گرفته بود‌، خاطر نشان کرد: عزم آقای ایوبی برای استفاده از خرد جمعی و نیروهای کارشناسی موجود در سینما برای پیشبرد اهداف، یکی از جنبه‌ های مثبت‌ این جلسه بود‌ که باید به آن اشاره کرد.

علم‌الهدی: تشکیل چنین کارگروه ‌هایی فی نفسه خوب است

همچنین در این ‌باره امیرحسین علم‌الهدی با بیان اینکه‌ تشکیل چنین کارگروه‌ هایی فی ‌نفسه خوب است، گفت: مشارکت فعالان حوزه توزیع و نمایش در سیاستگذاری‌ های سینما امر خوبی است و نشان دهنده‌ رویکرد درست سازمان سینمایی است تا بتواند از ظرفیت ‌های انسانی این حوزه به نحو احسن استفاده کند.

او اضافه کرد: مشکلات در حوزه توزیع و نمایش به قدری زیاد است که دولت یازدهم برای برون رفت از آ‌نها چاره ‌ای ندارد، جز اینکه برنامه ‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را آماده کند تا بتواند از این طریق مشکلات را به حداقل برساند.

وی با اشاره به اینکه برنامه ‌های پنج‌، 10 و 15 ساله باید تدوین شوند، گفت: در جلسه با رئیس سازمان سینمایی نقطه نظراتی از منظر تولید کنندگان‌، توزیع کنندگان و سینماداران مطرح شد و اگر قرار است دولت یازدهم به عنوان نماینده حاکمیت در حوزه سینما به یک برنامه مشخص برسد، چاره ‌ای جز حضور فعالان سینما برای رفع مشکلات نیست چون این تلقی که دولت باید مشکلات را به تنهایی حل کند باید رفع شود.

علم‌الهدی با تأکید بر اینکه سینماگران خود باید آستین بالا بزنند، ادامه داد: در رابطه با حوزه تولید و نمایش به دلیل اینکه فقدان سرمایه، مشکل اساسی است و نبود مخاطب و فیلم کیفی خوب در سینمای ایران حکم کیمیا را پیدا کرده چاره ‌ای نیست و باید کمی حوزه توزیع و نمایش را به استانداردهای جهانی نزدیک کنیم.

او توضیح داد: باید به سیاست‌ های این حوزه به عنوان بخشی که با مخاطب سینما بیشتر درگیر است توجه شود و به استانداردهای جهانی نزدیک شویم تا در وهله اول این حوزه را برای سرمایه گذاران داخلی آماده کنیم که بتوانیم بخشی از نقدینگی زیادی را که در اختیار مردم و سرمایه گذاران است، جذب کنیم. علم‌الهدی در پایان گفت: به هر حال برگزاری چنین نشست‌ هایی نشان دهنده رویکرد درست نماینده حاکمیت در سینماست و امیدوارم این نشست‌ ها ضمن استمرار‌، به سمت کاربردی شدن پیش برود و در جلسه‌ های آینده به یک برنامه کوتاه مدت برای برون رفت از مشکلات حاد توزیع و نمایش برسیم تا به این ترتیب، نسیم تدبیر و امید در فضای یأس ‌آمیز توزیع و نمایش حس شود.

دیجیتالی کردن سینماها مطرح شد

در این باره علی سرتیپی، مدیر عامل موسسه «فیلمیران» هم که در جلسه حضور داشت، گفت: در دیدار با رئیس سازمان سینمایی مجموعه مشکلاتی که پخش و سینما با آن روبه رو هستند، مطرح شد. عمده بحث‌ ها هم به دیجیتالی کردن سینما و ارائه راه‌حل‌ هایی برای خروج از بحران ریزش مخاطب مربوط می‌شد.

به گزارش ایسنا، در اولین نشست کارگروه سینمایی که در محل سالن کوچک سازمان سینمایی برگزار شد، چهره‌ هایی چون محمد حیدری، مجید مسچی، امیر حسین علم‌الهدی، دکتر روح الله حسینی، مرتضی شایسته، علی سرتیپی، منوچهر شاهسواری، علیرضا داوود نژاد، مهدی کرم ‌پور، غلامرضا فرجی، رضا سعیدی ‌پور، محمد قاصد اشرفی و محمد مهدی دادگو حضور داشتند و به بحث و بررسی مشکلات در حوزه «پخش و نمایش» پرداختند.

اولین نشست کارگروه سینمایی با حضور ایوبی

اولین نشست کارگروه سینمایی با حضور ایوبی

اولین نشست کارگروه سینمایی با حضور ایوبی

اولین نشست کارگروه سینمایی با حضور ایوبی

گفته می‌شود: برگزاری کارگروه‌های سینمایی که به قصد هم فکری و هم اندیشی با فعالان و دست اندرکاران سینما در دستور کار سازمان سینمایی قرار گرفته، در روزهای چهارشنبه 15 آبان، شنبه 18آبان و یکشنبه 19 آبان و با موضوعات «تولید و حمایت از فیلمسازی»، «سینمای خانگی» و «فعالیت‌ های بین‌المللی سینمای ایران» ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 15 آبان ماه 1392
   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir